Film PicMonkey Collage

Tarih: 7 Şubat 2014 | Yazar: Seçil Çetinkaya

7

2014 Yılının Bilimkurgu ve Fantastik Filmleri

Her

Bir yazar olan Theodore yeni aldığı cihazın işletim sistemi ile sıra dışı bir ilişki içerisindedir. Yönetmenliğini Spike Jones’un yaptığı filmde Theodore’u Jacquin Phoenix canlandırıyor. İşletim sistemi Samantha ise Scarlett Johansson tarafından seslendirilmiş. Film yurtdışında oldukça ses getirdi ve 8.4 imdb puanını kaptı. Türkiye’de vizyon tarihi 14 Şubat.

 Divergent

Distopik bir gelecekte toplum her biri farklı bir erdemi temsil eden beş bölüme ayrılmıştır. Gençler belirli bir yaşa geldiklerinde bulundukları bölüm ile diğer bölümler arasında bir tercih yaparlar. Özel yetenekleri olan Beatrice Prior herkesi şaşırtacak bir tercih yapar. Yönetmenliğini Neil Burger’ın yaptığı filmde Tris(Beatrice) rolünde Shaeline Woodly var. Veronica Roth’un üçlemesinden uyarlanan film ilk bölümü temsil ediyor. Konu ve gençlere hitap etmesi sebebiyle Açlık Oyunları ile karşılaştırılıyor. Türkiye’de vizyon tarihi 28 Mart.

Robocop

İlki 1987 yılında çekilen Robocop üçlemesi yeniden çekiliyor. Konu hepinizin bildiği gibi polis Alex Murphy’nin ağır yaralanmasından sonra bir polis-robota dönüştürülmesi. Yönetmenliğini Brezilyalı Jose Padilha’nın üstlendiği filmde Robocop’u Joel Kinnaman canlandırıyor. Türkiye’de vizyon tarihi 14 Şubat.

X-Men:Days of Future Past

Mutantların ve insanlığın sonu olacak bir felaketi önlemek için Wolverine geçmişe gönderilir. Orjinal X-Men üçlemesindeki karakterler ile X-Men: Birinci Sınıf filmindeki gençlik halleri beraber bir mücadeleye gireceklerdir. Daha önceki X-Men filmlerinin de yapımcılığı üstlenmiş olan Bryan Singer yönetmen. Gençlik rollerinde Mystique – Jennifer Lawrence, Magneto – Michael Fassbender, Xavier – James McAvoy var. Türkiye’de vizyon tarihi 23 Mayıs.

Captain America:The Winter Soldier

2011 senesinde çekilen İlk Yenilmez filminin devamı olan filmde Steve Rogers modern dünyadaki Kaptan Amerika rolüne alışmaya çalışırken eski tarihten bir Sovyet ajanı olan Kış Askeri ile mücadele başlar. Yönetmenlik görevinde yine ilk filmin de yönetmeni olan Russo’lar var. Türkiye’de vizyon tarihi 4 Nisan.

Guardians of The Galaxy

Marvel’in süper kahraman ekibi Galaksinin Muhafızları’nın uzay maceralarını konu alan filmde seslendirmeleri Bradley Cooper ve Vin Diesel gibi ünlü oyuncular üstlenmiş. Kahramanlar Ağaç ve Rakun gibi değişik tiplerden oluşuyor. Eğlenceli görünüyor. Türkiye’de vizyon tarihi 1 Ağustos.

The Hunger Games:Mockingjay Part 1

Suzanne Collins’in romanından uyarlanan serinin 3.filminde oyuncu kadrosunda bir değişiklik yok. Yönetmen koltuğunda yine Francis Lawrence var. Katniss, Capitol otokrosisine karşı direnişin sembolü olmayı gönülsüzce kabul ediyor. Türkiye’de vizyon tarihi 21 Kasım.

Godzilla

Godzilla adındaki devasa radyoaktif canavar insan ırkını yok etmek üzeredir. Başrollerde Breaking Bad’den tanıdığımız Bryan Cranston var. Godzilla üzerine çekilmiş 11.film.(imdbye göre)Türkiye’de vizyon tarihi 16 Mayıs.

Dawn of the Planet of the Apes

İlki 2011 de vizyona giren Maymunlar Cehennemi’nin devamı niteliğinde olan filmde ilk filmden sadece Caesar rolündeki Andy Serkis kalmış gibi görünüyor yani maymun:) Ne yazık ki James Franco yok. Gary Oldman Dreyfus rolü ile kadroya katılmış. Yönetmen de değişmiş. Filmin konusu şöyle; 10 yıl önce ortaya çıkan yıkıcı virüsten hayatta kalmayı başaran bir grup insan Caesar’ın kurduğu genetiği ile oynanmış zeki maymunlar ordusunu tehdit etmektedir. İki grup arasındaki kırılgan barış fazla uzun sürmeyecek ve mücadelenin sonucu Dünya’nın baskın ırkına karar verecektir. Vizyon tarihi 11 Temmuz.

Interstellar

Yeni keşfedilen bir solucan deliği uzay seyahatlerindeki engelleri ortadan kaldırmıştır. Bir grup kaşif bu yeni buluş sayesinde galaksiler arası seyahat ile uzayın uzak noktalarını fethe çıkar. Başrolleri Matthew McConaughey ve Anne Hathaway’in paylaşacağı filmin yönetmen koltuğunda yeni nesil Batman serisinden tanıdığımız Christopher Nolan var. Fragman senaryo konusunda ipucu vermese ve uzayda geçmese de ana karakter Cooper’ın cümleleri oldukça etkileyici. Bu senenin heyecanla beklenen saf bilim kurgu filmi bu olsa gerek. Türkiye’de vizyon tarihi 7 Kasım.

Mr.Peabody and Sherman

Bir Amerikan şovu olan Rocky and Bullwinkle karakterleri ile yaratılan Mr.Peabody ve Sherman’ın yönetmenliğini Aslan Kral’ın da yönetmenliğini yapmış olan Rob Minkoff üstlenmiş. Çok zeki ve konuşan bir köpek olan Mr.Peabody bir insan yavrusu olan Sherman’ı evlatlık edinir. WABAC(Wayback) adını verdikleri zaman makinesi ile yolculuk başlar. Türkiye’de vizyon tarihi 14 Mart.

The Maze Runner

Post-apokaliptik bir dünyada, genç Thomas anıları silinip genç erkeklerden oluşan bir topluluğa yerleştirilmiştir. Bir labirentin içinde olduklarını fark ettikten sonra Thomas da buradan çıkmak için yoldaş koşuculara katılması gerektiğini anlar. Wes Ball’ın yönettiği filmde başrolde Teen Wolf’dan Stiles rolü ile tanınan Dylan O’Brein var. Vizyon tarihi 19 Eylül.

Edge of Tomorrow

Uzaylılarla savaşan bir asker olan Bill Cage, savaşın son gününde kendisini bir zaman döngüsünün içinde bulur. Başrollerde Tom Cruise ve Emily Blunt, yönetmen koltuğunda Bourne serisi filmleri ile tanınan Doug Liman var. Türkiye’de vizyon tarihi 30 Mayıs.

Teenage Mutant Ninja Turtles

90’lı yıllarda üç film olarak çekilen Ninja Kaplumbağaların maceraları yeniden başlıyor. Yönetmenliğini Jonathan Liebesman’ın yapacağı filmde April O’Neil’i Megan Fox canlandıracak. Kaplumbağalar bu sefer bilgisayar animasyonu şeklinde olacak. Vizyon tarihi 8 Ağustos.

Transformers:Age of Extinction

Bir mekanik olan Cade Yeager ve kızının yaptığı buluş yüzünden Autobotlar ve Decepticonlar ortaya çıkar. Transformers serisinin devamı olan filmde önceki kadrodan kimse yer almıyor. Fragmanda Optimus Prime’ı bir dinozora binerken görüyoruz. Yönetmenliğini yine Michael Bay’ın yaptığı filmde başrolde Mark Wahlberg var. Türkiye’de vizyon tarihi 27 Haziran.

The Amazing Spider-Man 2

Peter bütün düşmanlarının ortak yönünün Oscorp adındaki gizemli şirket olduğunun farkına varır. Oscorp Peter’ın üzerine süper kötü adamlar salmaktadır. Yönetmen koltuğunda yine Marc Webb var. Türkiye’de vizyon tarihi 25 Nisan.

The Legend of Hercules

Mitolojik kahraman Herkül’ün öyküsünü konu alan filmde yönetmen koltuğunda Exorcist ve Elm Sokağı kabusu gibi korku filmleri ile tanınan Renny Harlin var. Fragman pek ümit verici değildi doğrusu. 2014 yılında Dwayne Jones’un başrolde olacağı ikinci bir Herkül filmi de gelebilir. Türkiye’de vizyon tarihi 7 Şubat.

Noah

Yaklaşan tufanı sezinleyen Nuh ailesini korumak için tedbir alır. Oyuncu kadrosu oldukça iyi olan filmde başrolde Russel Crowe, yönetmen koltuğunda Requiem for A Dream, Fountain ve Black Swan filmleri ile tanınan Darren Aronofsky var. Türkiye’de vizyon tarihi 28 Mart.

Maleficent

Grimm kardeşlerin klasik hikayesi Uyuyan Güzel bu kez kötülerin tarafından anlatılıyor. Maleficient’ın kalbini taşlaştıran ve onu Prenses Auroa’yı lanetlemeye iten olaylar işleniyor. Maleficient rolünde Angelina Jolie, yönetmen koltuğunda ise ilk yönetmenlik deneyimi ile Robert Stromberg var. Kendisi daha önce Karayip Korsanları, Açlık Oyunları ve Pan’ın Labirenti gibi filmlerin görsel efektlerinde kendini göstermiş. Türkiye’de vizyon tarihi 30 Mayıs.

The Hobbit: The Battles of Five Armies

Thorin ve dostları ikinci filmde Smaug’un sığınağını bulmuşlardı. Serinin bu filminde Bilbo ve cüceler Erebor’u ve hazineyi geri alabilecekler mi bunu izleyeceğiz. Hobbit serisi Yüzüklerin Efendisi kadar beğenilmese de vizyona girecek filmler arasında en çok beklenilenlerden yine de. Vizyon tarihi Aralık.

Sin City: A Dame to Kill For

Aynı adlı çizgi roman serisinden ilki 2005 yılında sinemaya uyarlanan filmin devamı bu sene geliyor. Yönetmen koltuğunda Robert Rodriguez ile beraber çizgi romanın yazarı Frank Miller da var bu sefer. Vizyon tarihi 22 Ağustos.

Transcendence

Ölümcül hasta olan bilim adamı Will’in zihni bir bilgisayara aktarılır. Bu ona rüyalarının ötesinde güçler verecek ve artık durdurulamayacaktır. Başrolde Johnny Depp ve Morgan Freeman’ın olduğu filmde yönetmen koltuğunda ilk yönetmenlik deneyimi ile Kara Şövalye filmlerinin sinematografi çalışmaları ile tanınan Wally Pfister var. Vizyon tarihi 18 Nisan.

Earth to Echo

Evlerinin yakınında başlayan bir inşaat projesinden sonra tuhaf mesajlar alan bir grup arkadaş olayı araştırmaya başlar. Başrollerde pek tanınmayan üç küçük oyuncunun yanı sıra yönetmen koltuğunda daha önce kısa filmlerde imzası olan Dave Green var. Bir çocuk filmi olmasına rağmen eğlenceli olabileceğe benziyor.  Vizyon tarihi 2 Temmuz.

How to Train Your Dragon 2

İlki 2010 yılında vizyona giren “Ejderhanı Nasıl Eğitirsin” devam ediyor. Hatta 2016 yılında 3. bir filmin bile haberi var. Serinin ikinci filminde Hiccup ve ejderhası Dişsiz, Berk adasında ejderhalar ve vikingleri birleştireli 5 yıl olmuştur. Artık herkesin bir ejderhası vardır ve Vikingler yeni dünyaları keşfetmeye başlarlar. Bu keşiflerden birinde bir çok yeni vahşi ejderha ve gizemli Ejderha Binici’si ile karşılaşacakları bir buz mağarasına rastlarlar. Yönetmen koltuğunda ilk filmin de yönetmeni olan Dean DeBlois var. Vizyon tarihi 13 Haziran.

The Giver

Savaşın, acının, ızdırabın, farklılık ya da seçimlerin olmadığı, görünüşte mükemmel bir toplumda genç bir adam gerçek dünyanın acı ve zevklerini öğrenmek için yaşlı bir adamdan ders almak üzere seçilir. Lois Lowry’nin 1993 tarihli aynı adlı kitabından uyarlama olan filmin fragmanı henüz yok. Kitap bir distopik bir çocuk romanı ve Goodreads’deki 4.1 puanına bakılırsa karşımızda iyi bir hikaye var. Oyuncu kadrosunda Meryl Streep, Alexander Skarsgård, Taylor Swift, Katie Holmes ve Jeff Bridges, yönetmen koltuğunda ise Ajan Salt ve Kemik Koleksiyoncusu filmlerinin de yönetmenliğini yapmış olan Phillip Noyce var. Vizyon tarihi 15 Ağustos.

Dracula Untold

Kazıklı Voyvoda’nın gerçek hikayesi ile vampir mitolojisi birleştirilerek Dracula’nın kökenini anlatacak olan filmde Voyvoda’yı Luke Evans canlandıracak. Yönetmen koltuğunda daha önce pek tecrübesi olmayan Gary Shore var. İşin içinde Kazıklı Voyvoda olduğundan tabi ki Osmanlı tarihine değinilecek. Fakat nedense ortaya pek iyi bir şey çıkmayacak diye düşünüyorum.. Vizyon tarihi 17 Ekim.

Winter’s Tale

Aşık olduğu kızın kollarında ölmesinden sonra reenkarnasyon yeteneği olduğunu öğrenen hırsız onu kurtarmak için çabalar. Colin Farrell, Russell Crowe, Jennifer Connelly ve Jessica Brown Findlay’in başrollerde olduğu filmin yönetmenliğini I,Robot, I, Am Legend ve Constanstine filmlerinin yapımcısı olarak tanınan Akiva Goldsman üstlenmiş. Fantastik bir aşk masalını anlatan film’in IMDB puanı 5,8 ve Türkiye’de vizyon tarihi 28 Şubat.

Welcome to Yesterday

Bir zaman makinesinin planlarını ele geçiren gençler onu kurarak geçmişe yolculuk etmeye başlarlar. Bir süre sonra işler çığırından çıkacaktır. Anokranizm ve kelebek etkisi konularının işlendiği bu gençlik filminde başrollerde bir grup genç oyuncu ve yönetmen koltuğunda daha önce kısa filmlerde tecrübesi olan Dean Israelite var. Vizyon tarihi 3 Ekim.

The Lego Movie

Sıradan bir Lego mini figürünün, sıra dışı Yapı Ustası ile karıştırılmasını konu alan filmde sıradan Lego Emmet,  kötü Lego tiranına karşı savaşmak için kendisine bir ekip kurar. Lego evreninde geçen bu eğlenceli hikayede DC Comics, Star Wars ve Yüzüklerin Efendisi karakterlerinin lego hallerini izlemek mümkün. Yönetmen koltuğunda Köfte Yağmuru filminin de yönetmenliğini yapmış olan ikili Phil Lord ve Christopher Miller var. Türkiye’de vizyon tarihi 7 Şubat.

Vampire Academy

Yarı insan yarı vampir olan Rose, dünyamızdan soyutlanmış biçimde yaşayan ölümlü vampirlerin, Moroi’lerin koruyucusudur. Komedi/fantezi türündeki filmde başrollerde Zoey Deutch, Lucy Fry ve Danila Kozlovsky, yönetmen koltuğunda ise en son Babamın Penguenleri filmi ile tanınan Mark Waters var. Türkiye’de vizyon tarihi 14 Şubat.

Only Lovers Left Alive

Yüzyıllardır birbirine aşık olan iki vampirin hikayesini anlatan filmde başrollerde  Tom Hiddleston ve Tilda Swinton, yönetmen koltuğunda ise  Jim Jarmusch var. IMDB puanı 7,7 olan filmin Türkiye’de vizyon tarihi 14 Şubat.

Predestination

Robert A. Heinlein’in -All You Zombies- hikayesinden uyarlanmış olan filmde başrolleri Ethan Hawke ve Sarah Snook canlandırıyor. Zamansal Büro, ajanlarından birini Fiyasko Bombacısını durdurması için görevlendirir. Görevi sırasında çok ciddi şekilde yaralanan ajan yeniden iyileşir ve son bir görev için 1970lere gönderilir. New York’ta barmen olarak çalışıp bara gelecek bir müşteriyi beklemelidir. Filmin yönetmenliğini Avustralyalı Spierig kardeşler üstlenmiş. Türkiye’de vizyon tarihi belli değil.

Lucy

Kendini kazara karanlık işlerin içinde bulan Lucy beyin kapasitesinin genişlemesi ile sahip olduğu insan üstü güçleri cellatlarına karşı kullanır. Luc Besson’un yönetmenliğini yaptığı filmde başrollerde  Scarlett Johansson ve Morgan Freeman’ı izliyoruz. Türkiye vizyon tarihi 8 Ağustos.

Kaynak: IMDB

Etiket: , , , , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli ve iki muhabbet kuşu sahibi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor. • http://codersgrave.com Sevil Yılmaz

  Siyah Robocop? Çok güzel görünüyor.

  X-men eski kadroyu toplamış. Hem de aynı yönetmenle. Fragman müziği süperdi. Filmin kendisi de iyi olacak gibi.

  Dawn of the Planet of the Apes‘de bir yanlışlık var sanki. Filmin ilki 1968‘de çekildi aslında 2011’de değil. Ayrıca yönetmen de değişmiş: 2011 -> 2014. Beklediğim filmlerin başında geliyor.

  Interstellar da süper çıkacak bence. Listeye ekliyorum hemen.

  Hercules kesin tırt :)

  Noah da hikayenin saçmalığından dolayı izleme isteğimi kaçırıyor.

  Sin City yine çizgi roman okur gibi izletecek kendini.

  Bu sene iyi filmler izleyeceğiz desenize, neredeyse hepsi devam filmi olsa da…

  • Seçil Çetinkaya

   Maymunlar Cehennemi 2011 de yeni bir seriye başladı olarak varsaydım. Bu arada evet yönetmen değişmiş teşekkürler hemen düzelttim:)

   Aynı hikayelerin tekrar tekrar çekilmesi çok sıktı bence. Yeni senaryolar bekliyorum artık. En iyisi Interstellar ve Transcendence olacak sanırım. Hercules in fragmanı bile tırttı:) Dizisi vardı eskiden ne güzeldi o.

   • Yasemin Yiğit Kuru

    Aynı hikayelerin yeniden çevrilmesi, yaratıcı, şaşırtıcı konuların çok az karşımıza çıkması bence de çok sıkıcı. Ayrıca Marvel’in ticari kaygıyla bütün süper kahramanlarının tek tek filmlerini yapması da bana itici gelmeye başladı. Seri üretim olmaması ve konunun işlenişi açısından Batman’i hepsine tercih ediyorum.
    Maymunlar Cehennemi bana bilimkurguyu sevdiren ilk ve en önemli filmlerden. Yeni ve orjinal bir fikir olmasa da ve orjinalinin yerini tutmasa da yeni çevrimini fena bulmamıştım. Devamından da bir biçimde umutluyum açıkcası. Umarım hayal kırıklığına uğratmaz.
    Interstellar ve Transcendence benim de merakla beklediklerimden. Bunlar dışında, 2013 gibi 2014 yılı da bir iki iyi film haricinde bilimkurgu ve fantastik kurgu açısından vasat geçecek gibi görünüyor maalesef.

    • Sedat

     Yorumlarınıza katılıyorum, özellikle Marvel konusunda. Zaten X-Men gibi harika bir malzemeyi böyle ucuz filmlerle harcadıkları için bozuğum adamlara !

     • fatih

      bende sana katılıyorum sedat. nerelere yorum atıcağını çok iyi biliyorsun.

 • http://mugene.net Muge

  Ben Her, Interstellar, Transcendence ve Edge of tomorrow’u bekliyorum. Jupiter’e de belki şans verilebilir. Hobbit cepte zaten :) Ama en çok Her’ü merak ediyorum.

  • Sedat

   2014 için umut var ama filmlerin çoğu Fantezi ve Kurgu, gerçek anlamda Bilim-Kurgu ise az görünüyor.

   2013 BK sineması adına bence çok zengin bir yıldı. bol reklamı yapılan bazı pahalı yapımlar (afterearth, oblivion, elysium vb) dışında, ummadık taş baş yarar misali arada reklamsız, tanıtımsız süper işlerle karşılaştık. (çoğu ülkemizde gösterilmedi bile)

   World War Z gözden kaçmamıştır ama dönüp bi de şunlara bakın derim: Europa Report, Last Days On Mars, Snowpiercer, Ender’s Game…

Başa Dön ↑