Kitap

Tarih: | Yazar: Seçil Çetinkaya

2

Bölünme – Müge Serin Öztürk

Bu kitabı internette bilim kurgu kategorisindeki kitapları incelerken keşfetmiştim. Hem Türk hem de bayan bir yazarın bilim kurgu içerikli yazdığını görmek beni şaşırttı doğrusu. Çünkü bilindiği gibi bilim kurgu dünya genelinde erkek yazarların elinde şekilleniyor ve Türkiye’de erkek yazardan bile olsa bilim kurgu hikayelerine nadiren rastlıyoruz.

Konu gerçekten ilgi çekici. Yonca istemediği bir adamla zorla evlendirilip hayallerinden vazgeçmek zorunda kalıyor. Kocasından sürekli şiddet görmesine rağmen iki çocuğunun hatırına duruma katlanmaya çalışıyor. Hikaye’nin baş kahramanı Yonca’nın büyük çocuğu olan Koray küçüklüğünden beri anlam veremediği bir iç sesle mücadele ediyor. Bu iç sesi bazen iyilik meleği olarak düşünürken bazen de  bedenini ele geçirmeye çalışan bir mahluk olarak görüyor. Kendisine ne olduğunu anlayamayan Koray deli damgası yemekten korktuğu için bu durumdan kimseye bahsedemiyor. Lise çağına geldiğinde baş ağrıları sebebiyle büyük sıkıntılar yaşamaya başlıyor. Saldırgan tavırları sebebiyle çevresi tarafından sevilmeyen baş kahramanımızın hikayesi iç sesiyle yaptığı tartışmalar etrafında sürüp gidiyor.

Hikaye oldukça sürükleyici olduğundan bir çırpıda okunacak türden. İlk yarıda olaylar ve karakterlerin hissettikleri sindire sindire anlatılırken kitabın yarısından sonra olayların çok hızlı gelişmesi biraz tuhaf olmuş. Sonu  itibariyle de bende adeta bir Türk filmi tadı bıraktı:) Kitabı okuduğunuzda bu durumu sıkıcı bulabilirsiniz belki ama benim sevdiğim sonlardan olduğu için yine de kötü diyemiyorum.

Koray’ın iç sesi ile ilgili detay verip konuyu açık etmek istemedim. Kitabın ön kapağındaki açıklamada buna dualite denilmiş. Kelime anlamı olarak Koray’ın durumunun ruhsal açıklaması denebilir. Biyolojik anlamda bu durumun mümkün olup olmadığını bilmesem de bilim kurgu için farklı ve güzel bir konu olmuş.

Yazarın Sislerin Ardında ve Zamanda Buluşma adlı iki kitabı daha var. Konuları fantastik, mistik tarzında ve bolca gerilim içeriyor yorumlardan anladığım kadarıyla. Zamanda Buluşma adlı kitabın ilk 17 sayfasını idefix’ten inceleyebilirsiniz. 

                          332936                           309959

Etiket: , , , , , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten’in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009’dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.



  • Sedat

    Yerli bilim-kurgunun başarılı örneklerini görmek ve okumak istiyorum gerçekten. Bu konuda Müfit ÖZDEŞ beni gururlandırdı, adını unuttuğum birkaç yazarın kısa romanları ve öyküleri de umudumu arttırdı ancak bazı eserler de bana düş kırıklığı yaşattı.

    Bilim-kurgu tutkunları, bilinçli ve ilgili okuyucuları bu kadar fazlayken ülkemizde daha fazla ve daha seçkin yerli BK örnekleri yayınlanmasını bekliyorum. Yoksa biz okuyucular kolları sıvayıp acemi kalemlerimize sarılmak zorunda kalacağız 😀

    • Seçil Çetinkaya

      Az da olsa okunacak şeyler var. Ben de kitapçılarda Türk yazarlara ait bilim kurgu görünce hemen alıyorum. Ayrıca bloglarda paylaşılan hikayeleri de çok başarılı buluyor ve takip ediyorum. Bence güzel fikirleriniz ve cesaretiniz varsa siz de kolları sıvayın. Hep başkalarından beklememek lazım 🙂

Başa Dön ↑