Dizi

Tarih: | Yazar: Seçil Çetinkaya

0

Haven

FBI ajanı Audrey Parker bir olayı araştırmak için Haven kasabasına gelir. Kasabadaki doğa üstü olayların dikkatini çekmesi üzerine bir süre daha kalmaya karar verir.  Şerif’in oğlu Nathan Wournos ve kaçakçı Duke Crocker’ın yardımıyla gizemli olayları çözmeye başlarlar. Zamanla Audrey kasabadaki olayların insanların ‘sorunları’ yüzünden gerçekleştiğini anlar ve sorunlu insanlara yardım etmeye çalışır. İnsanların sahip olduğu doğa üstü güçlere ‘sorunlar’ denilmektedir. Audrey bu kasabada geçmişine ait ipuçları bulacak, aslında sandığı kişi olmadığını, gerçek kimliğini ve kasaba ile olan bağını zamanla öğrenecektir.

The_Colorado_Kid_PB_face

Colorado Kid Kitap Kapağı

Stephen King’in Colorado Kid kitabından uyarlanan Haven 4.sezon finalini 13 aralıkta yaptı. 2010’dan beri yayınlanıyor ve her sezonunda 13 bölüm var. Her bölümde farklı bir sorunun işlenmesine dayanarak ilerleyen dizide sorunların sebebi, nasıl son verilebileceği ve insanlar arasındaki ilişkiler dizinin gidişatını belirliyor. Kitaptaki ana karakterler yerel gazetede çalışan Dave, Vince ve stajyer Stephanie. Dave ve Vince kitapta kardeş değiller fakat dizide kardeşler. Ayrıca yaşları kitaptakine göre daha genç sanırım. (Vince 90 yaşında gibi görünmedi bana) Dizide Stephanie’ye denk gelen karakterin Jennifer olduğunu düşünüyorum ki kendisi 4.sezonda katılıyor diziye. Colorado Kid esasen bir gizem ve suç romanı. Wikipedia’da verilen bilgiye göre de alışılmışın dışında bir suç romanı. Çünkü ipuçlarından ziyade Dave ve Vince’in anlattığı hikayeler üzerinde dönüyor olaylar. Kitabı okumadığımdan bu yorum doğru mu bilmiyorum. Ama dizi için bu yaklaşım doğru diyebiliriz. Kitapta gizemi çözülmeye çalışılan Coloradolu Çocuk olayı dizide de var ve ancak 3.sezon sonunda çözülüyor. Bunun dışında da dizide, diğer Stephen King romanlarına ve onun romanlarından uyarlanan filmlere referanslar yapılıyor. Özellikle O(It) romanından ve filmden hatırladığımız kurgulara dizide rastlayabilirsiniz. Aslında her sezon için yapılan referansları içeren bazı başlıklar Syfy’da oluşturulmuş ancak bu sayfalar şu an aktif değil gördüğüm kadarıyla.

Spoiler vermeden  ‘sorunlar’ ve dizi karakterleri  ile ilgili biraz bilgi vermek istiyorum. 

Nedir Bu Sorunlar?

Haven kasabasında yaşayan insanlarda görülen ve zaman zaman kaybolup daha sonra ortaya çıkan sorunlar kişilere göre değişiklik gösteriyor. İnsanların doğa üstü güçlere sahip olması şeklinde ortaya çıkan sorunların kimi zararsız olabilirken kimisi de tehlikeli ve kontrol edilemez şekilde olabiliyor. Sorunlar genelde kişilerin karakterleri, yetenekleri ve işleri ile ilgili oluyor. Birbirlerini tamamlayan, çözebilen şekilde olmaları da önemli özellikleri arasında. Sorunların hepsi genetik ve nesillere aktarılıyor. Olağan dışı bu yeteneklerin sorunlar olarak isimlendirilmesinin sebebi insanların bu konuda açık olarak konuşmamaları. Kasabada çoğu kişi bu durumu bilse de bilmemezlikten geliyor ya da kendisi sorunlu olmayan insanlar bunun gerçek olmayan bir söylenti olduğuna inanıyor. Haven dışında yaşayan sorunlu insanlar da kasabaya gelmeyi tercih ediyor. Çünkü kasabanın sorunlar üzerinde iyileştirici etkisi olduğunu düşünüyorlar. 4 sezon boyunca gördüğümüz sorunlardan bir kaç örnek vererek “nasıl bir şey bu sorunlar” sorunuza cevap verebilirim sanırım. Rüyaları gerçek olan bir çocuk, çizdikleri gerçekleşen bir kız, tamir ettiği cihazlar canlanan bir adam ve dokunduğu her şey keke dönüşen bir kadın örnekleri yeterli olur sanıyorum. Tüm sezonlarda ele alınan sorunları Syfy‘dan detaylı inceleyebilirsiniz.

haven-fallout-3

Haven ekibi sorunlarla boğuşuyor

Aşağıdaki ana karakterlerin  dışında  her sezonda diziye farklı karakterler girip çıktı. Kimisi kalıcı olup daha aktif rol alırken kimisine bir daha rastlanmadı yada harcandı gitti.

audrey

Audrey Parker

Yetiştirme yurdunda büyüyen ve anne babasını tanımayan FBI ajanı Audrey Parker dizinin ana karakteri. Kendisi aslında gizemli bir kadın. Haven kasabası ile bir bağı var. Bu bağı keşfetmesi yerel gazetenin arşivlerinde Coloradolu Çocuk cinayetine ait bir fotoğrafta kendisine çok benzeyen bir kadın görmesi ile başlıyor. Audrey, bir şekilde sorunlara karşı bağışıklığı olduğundan diğer insanlar gibi etkilenmiyor. Bu da onun sorunlu insanlara yardım etmesini kolaylaştırıyor. Kasaba’ya gelmeden önce Audrey’nin Ajan Howard isminde bir amiri var. Dizi ilerledikçe Ajan Howard ile Audrey’nin kasabaya gelişi arasındaki ilişkileri öğreniyoruz. Audrey karakteri özellikle ilk sezonda çok tatlı, esprili ve akıllı yanıyla dikkat çekiyor. Sezonlar ilerledikçe sorunların ağırlığı altında ezilen kızcağızın neşesi kalmıyor tabi.

nathan

Nathan Wournos

Şerif Garland Wournos’un oğlu olan Nathan da sorunlu insanlardan. Sorunlar yüzünden fiziksel olarak hislerini kaybetmiş olan Nathan kasabadaki olayların çözümü konusunda Audrey ile beraber çalışıyor. Aslında içine kapanık ve fazla abartılı olmayan karakteri ile Nathan ilk sezonda, yine Audrey gibi, bazı bölümlerde kendinden beklenmeyen hareketlerle seyirciyi eğlendiriyor. Audrey ve Nathan arasındaki samimi ortaklık aşka dönmez diye ümit ederek izleseniz de sonrasında beklenildiği gibi ikili arasında gönül ilişkileri başlıyor. Nathan’ın babası ile ilişkileri karışık ve çoğu zaman anlaşamıyorlar. Babası konusundaki gerçekleri bölümler ilerledikçe öğreniyor.

duke

Duke Crocker

Babasından kalan gemi ile kaçakçılık yapan Duke Crocker gizemli olduğu kadar dışa dönük ve rahat bir adam. Yalnız başına yaşıyor ve işlerine kimseyi karıştırmak istemiyor. İlk başlarda sorunların çözümü konusunda Audrey’nin yardım isteklerine olumlu bakmasa da zamanla olayların içine çekiliyor ve aslında sorunların kendisine o kadar da uzak olmadığını, kendisini de ilgilendirdiğini fark ediyor. Nathan ile çocukluk arkadaşı olan Duke pek anlaşamıyorlar. Nathan, Duke’dan hiç hoşlanmamasına rağmen Audrey için ona katlanıyor. Tabi ki Nathan&Audrey aşkı bir üçgene çevrilmeden senaryo eksik kalacağı için Duke’da burada payına düşeni alıyor.

dukevince

Vince ve Dave

Yerel gazete Haven Herald’ın sahipleri Dave ve Vince, Haven’ın tüm gizemlerini biliyorlar. Fakat bunları paylaşmak konusunda pek gönüllü değiller. Bildikleri her şeyi ilk sezonda anlatsalar sorunlar çözülecekti belki de:) Çok samimi görünmelerine rağmen kimi zaman birbirlerinden bile sakladıkları sırları olduğunu hatta gizli kapaklı işler çevirdiklerini görüyoruz. Özellikle 3. ve 4.sezonda ikilinin hiç bilmediğimiz yönlerini ve sırlarını keşfediyoruz. Başlarda Audrey’e temkinli yaklaşan Dave ve Vince zamanla ona güvenmeye başlıyor ve onu korumak için ellerinden geleni yapıyorlar. Dave ve Vince ayrıca olayların örtbas edilmesinden sorumlular. Çünkü insanların paniğe kapılmasını ve kasaba dışında durumun öğrenilmesini istemiyorlar. Bu iki tatlı ihtiyar bazen insanı sinir ediyor bazen de güldürüyor. Dizinin bazı bölümlerinde ihtiyarların twitter hesaplarını paylaşmalarına tanık oluyoruz. Takip etmek isterseniz @VinceHaven hiç twit atmamış ama @DaveHaven aktif.

Haven Kasabası Hakkında

Stephen King romanlarının hayali kasabası Maine, Haven’da geçen dizinin çekimleri Maine’de North Haven adında bir kasaba olmasına rağmen Kanada Lunenberg’de yapılıyor. Öyle güzel ve tatlı bir kasaba ki sorun morun ben burada yaşarım diyorsunuz izlerken:) Haven 350 yıllık geçmişi olan bir liman kenti. Bölümlerin bir çoğunda deniz temasını görmek mümkün bu sebeple. Kasabanın ismi bir kızılı derili kabilesi olan Mikmak’ların “Tuwiuwok” ifadesinden geliyor. Tuwiuwok “Tanrı’nın yetimleri için sığınak” demek. Kasaba’nın önemli yapıları olarak Polis Merkezi, Duke Crokcer’ın sahibi olacağı Grey Gull restoranı, sorunlu insanlardan hiç hoşlanmayan Peder Driscoll’un Good Sepherd Kilisesi, yerel gazete Haven Herald, liman, deniz feneri ve gizemli ahır var.

Lunenburg_Aerial

Lunenberg’den bir görüntü

İlk iki sezonu daha heyecanlı giden dizinin son iki sezonu biraz sıkıcı oldu. Sanırım bütün dizilerde yaşadığımız ‘olayı bir yere bağlayamama’ burada da karşımıza çıktığından bir süre sonra dizi etkisini yitiriyor. Ne kadar güzel olursa olsun izleyici dizinin kendi içinde mantıklı olmasını ve heyecanını bozmadan bitmesini bekler. Özellikle Haven gibi bir sürü gizem içeren bir konu olduğunda bu beklenti daha da artıyor.  Son iki sezonun beni diziden soğutmasının aksine ratinglerin artmış olması bilgisini de vereyim. Belki de tuhaflık bendedir. Syfy 5. sezon için bazı açıklamalarda bulunmuş. Diğer sezonların aksine 23 bölümden oluşan 5. sezon iki seneye yayılarak izleyiciye sunulacak. Bunun final sezonu olacağı konusunda bir bilgi verilmemiş. Ana karakterler olan Audrey, Nathan ve Duke 5. sezonda’da bizimle. Haven ekibi bu sezonda sorunları bitirebilecek mi izleyip göreceğiz.

 
Kaynaklar
http://www.blastr.com/2014-1-28/more-troubles-are-coming-syfy-orders-super-sized-new-season-haven
http://www.syfy.com/haven/
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Colorado_Kid
http://havenmaine.wikia.com/wiki/Haven_Wiki
http://en.wikipedia.org/wiki/Haven_(TV_series)
http://en.wikipedia.org/wiki/Haven_(fictional_town)

 

Etiket: , , , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.Başa Dön ↑

SSCP   CAS-002   9L0-066   350-050   642-999   220-801   74-678   642-732   400-051   ICGB   c2010-652   70-413   101-400   220-902   350-080   210-260   70-246   1Z0-144   3002   AWS-SYSOPS   70-347   PEGACPBA71V1   220-901   70-534   LX0-104   070-461   HP0-S42   1Z0-061   000-105   70-486   70-177   N10-006   500-260   640-692   70-980   CISM   VCP550   70-532   200-101   000-080   PR000041   2V0-621   70-411   352-001   70-480   70-461   ICBB   000-089   70-410   350-029   1Z0-060   2V0-620   210-065   70-463   70-483   CRISC   MB6-703   1z0-808   220-802   ITILFND   1Z0-804   LX0-103   MB2-704   210-060   101   200-310   640-911   200-120   EX300   300-209   1Z0-803   350-001   400-201   9L0-012   70-488   JN0-102   640-916   70-270   100-101   MB5-705   JK0-022   350-060   300-320   1z0-434   350-018   400-101   350-030   000-106   ADM-201   300-135   300-208   EX200   PMP   NSE4   1Z0-051   c2010-657   C_TFIN52_66   300-115   70-417   9A0-385   70-243   300-075   70-487   NS0-157   MB2-707   70-533   CAP   OG0-093   M70-101   300-070   102-400   JN0-360   SY0-401   000-017   300-206   CCA-500   70-412   2V0-621D   70-178   810-403   70-462   OG0-091   1V0-601   200-355   000-104   700-501   70-346   CISSP   300-101   1Y0-201   200-125  , 200-125  , 100-105  , 100-105  , 400-201   SY0-401   70-533   400-101   CRISC   70-534  , NSE4   101   PMP   9L0-012   220-801   1z0-808   PMP  , AWS-SYSOPS   70-463   JN0-102  , 101   102-400   350-029   300-320   101-400   200-125  , 70-346   000-017  , 300-115   74-678   700-501   70-461   1z0-434   400-101   70-417   300-135   70-177   70-461   70-346   70-410  , c2010-652   300-101  , 9L0-012   70-347   70-347