Genel

Tarih: | Yazar: Seçil Çetinkaya

0

Fantastik Dünya ve Bilim Kurgunun Kadın Kahramanları

Kadınlar gününe özel bu gönderide bilim-kurgu ve fantastik dünyasının kadın karakterlerinden oluşan bir liste hazırladık. Sizce listenin en iyisi kim? Listede kimler olmalı?

Valentine Wiggin

Orson Scott Card’ın Ender’in Oyunu romanında baş karakter Ender’in kız kardeşi ve Wiggin ailesinin 2. çocuğudur. Empatik ve uzlaştırıcı karakteri sebebiyle Savaş Okulu’na kabul edilmemiştir. Romanda politik zekası ile öne çıkan Valentine, Domesthenes takma adı ile radikal görüşlerini paylaşır. Valentine karakterini 2013 yapımı filmde Abigail Breslin canlandırdı. Ancak filmde Valentin’in hikayedeki rolü kitaptaki kadar vurgulanamadı.

valentine

Trinity

Matrix üçlemesinin ana karakterlerinden biri olan Trinity, Carrie-Anne Moss tarafından canlandırılmıştır. Matrix sistemindeki çok güvenli bir veritabanını ele geçirerek sistemden çıkmayı başarmıştır. Bu başarısı ile hackerlar arasında ünlenmiştir. Nebuchadnezzar gemisinin ikinci kaptanıdır. Bilgisayarlar ve araç kullanımı konusundaki başarılarının yanı sıra dövüş sanatlarında da ustadır. Ve tabii ki Neo’nun biricik aşkıdır.

trinity

Sarah Connor

Terminator filmleri ve dizisinin efsanevi kadın karakteridir. Farklı oyuncular tarafından canlandırılsa da Sarah Connor deyince akla gelen Linda Hamilton olur.  Seriye ürkek bir kurban olarak başlayan Sarah, zamanla insanlığını kaybetmek üzere olan bir savaşçıya dönüşür. Annelik böyle birşey işte.

sarah_connor

Ellen Ripley

Ailen serilerinde Sigourney Weaver tarafından canlandırılan Ripley karakteri tüm zamanların en iyi kadın kahramanı olarak bilinir. Nostromo gemisinin güverte subayı olarak göreve başlayan Ripley, uzaylı yaraktıklarla amansız bir mücadeleye girişir ve başına gelmeyen kalmaz. Ellen Ripley’nin annelik hikayesi de her açıdan izlemeye değerdir.

ellenripley

Ryan Stone

Gravity filminin baş karakteri olan Ryan Sandra Bullock tarafından canlandırılmıştır. Uzaydaki ilk görevinde yaşadığı talihsizliklerle tek başına mücadele etmek zorunda kalır. Ölüme kucak açma ile yaşam savaşı arasında gidip gelmesi izlenesidir.

ryanstone

Alice

Resident Evil serisinde Milla Jovovich tarafından canlandırılan Alice, Umbrella şirketinin eski güvenlik çalışanı ve zombilerin ezeli düşmanıdır. T virüsü sayesinde insan üstü güçlere sahip olmuştur. Güçlü olmasının yanı sıra akıllı ve çeviktir. Az konuşur öz konuşur.

alice

Lara Croft

Video oyunu ile başlayan yolcuğu film uyarlaması ile devam eden Lara Croft’u Angeline Jolie canlandırmıştır. Örgülü atkuyruğu ile mezardan mezara koşan Lara bir arkeologtur. Güzel, akıllı ve atletiktir.

laracroft

Dana Scully

Esas adı Dana Katherine Scully olan karakter X-Files dizinde FBI ajanı rölünde Gillian Anderson tarafından canlandırılmıştır. Doktor olan Scully, otağı Mulder’ın aksine olaylara süpheci yaklaşıp bilimsel açıdan kanıtlanabilmesine bakar. Çözülmeyi bekleyen X-File dosyalarındaki kurbanların otopsilerinde görev alır.

Dana-Scully

Olivia Dunham

Fringe dizisinin ana karakteri Olivia Dunham, Anna Torv tarafından canlandırılmıştır. FBI’ın, doğaüstü olayları inceleyen Fringe departmanında özel ajandır. Çocukluğunda maruz kaldığı deneyler sebebiyle üstün beyin gücü yeteneklerine sahip olan Olivia zekası ve içgüdüleriyle öne çıkan bir karakterdir. Varsayılan kıyafeti pantolon cekettir:)

olivia_dunham

Eowyn

Yüzüklerin Efendisi’nin kadın kahramanlarından biri olan Eowyn filmde Miranda Otto tarafından canlandırılmıştır. Rohan’lı bir leydi olduğundan savaşta kadın ve çocukların yanında olması beklenir. Buna rağmen gizlice savaşa katılır. Kılıç ve mızrak kullanmadaki üstünlüğü ile Rohan’ın en iyi savaşçılarından biridir. Filmde, Dokuzların en kudretlisi olan Nazgul efendisini öldürdüğü sahne ile özellikle kadın izleyicinin kalbine taht kurmuştur.

eowyn

Hermione Granger

Harry Potter’ın can yoldaşı olan Hermoine film serisinde Emma Watson tarafından canlandırılmıştır. İlk başlarda çok bilmişliği ile insanı rahatsız eden Hermoine seri ilerledikçe zekası ile öne çıkar.

hermione

Rachael

Blade Runner filminin duygusal replicantı olan Rachael Sean Young tarafından canlandırılmıştır. Voight-Kampff testine verdiği zeki ve keskin cevaplarla ve sigara içişiyle hatırlanır.

rachael

Katniss Everdeen

Açlık Oyunları serisinin ana karakteri olan Katniss’i filmde Jeniffer Lawrence canlandırmıştır. Kardeşini kurtarmak adına Açlık Oyunları’na gönüllü katılan Katniss zamanla zoraki bir kahramana dönüşür. Hegomonya’dan kurtulmak isteyen mıntıkaların ümididir. Katniss, akıllı, güçlü ve ailesine düşkündür.

katniss

Evey Hammond

Çizgi romandan uyarlama V for Vendetta’da Evey karakterini Natalie Portman canlandırmıştır. Öksüzler yurdunda yetiştirilen Evey filmde Vendette’ya sadakatini kanıtlayarak onunda yanında yer alır.

evey

Eleanor Arroway

Carl Sagan’ın aynı adlı romanından uyarlama Mesaj filminde Jodie Foster tarafından canlandırılan Eleanor, radyo astonomudur. SETI araştırmalarının direktörü olmuştur. Tam bir bilim kadınır. Tutkulu, inatçı ve cesurdur. Başarılarının önüne geçmeye çalışan erkek meslektaşlarına rağmen inandığı şeyden vazgeçmez.

doctor-arroway

Eve

Wall-E animasyon filminin kadın robot karakteridir. Wall-E ile ilk tanıştığında düşmanca davranır ve görevine odaklanmıştır. Fakat zamanla aralarında bir aşk başlar. Eve’in görevi isminin açılımıdır: Dünya Dışı Bitki Değerlendiricisi (Extraterrestrial Vegetetation Evaluator)

wall-e_eve

Leia Organa

Star Wars serisinin ilk üç filminde yer alan Leia karakterini  Carrie Fisher canlandırmıştır.  Alderaan prensesi, İmparatoluk senatörü, Yeni Cumhuriyet diplomatı ve birazcık da olsa Jedi şovalyesidir. İlginç saç modeli bilim kurgu hayranları tarafından “tarçın topuz” veya “donut saç modeli” olarak adlandırılır.

Princess_Leia

Starbuck

Orjinal Battlestar Galactica’da erkek olan Starbuck karakteri, dizinin 2004 yapımında Katee Sackhoff tarafından canlandırılmıştır. Asıl adı Kara Thrace’dir. Yetenekli bir savaş pilotu olan Starbuck, erkek versiyonunu aratmayacak derecede çok içki içer. Filonun en iyi pilotu olmakla beraber asi karakteri ile otoritelerle başı her zaman beladadır. Ve görsel olarak erkek versiyonundan çok daha çekicidir 🙂

starbuck1

Legs Weaver

Bonelli tarafından yayınlanan İtalyan çizgi roman Nathan Never’ın kadın kahramanlarından (Rebecca) Legs Weaver, başlarda yardımcı karakter olarak dahil olsa da ilerleyen bölümlerde daha önemli bir konuma geliyor. Legs karakteri yaratılırken Alien’ın Ellen Ripley’sinden esinlenilmiş. Kısa saçları ve atletik vücuduyla aralarında benzerlik olduğunu belirtmek gerekir. Legs adını, uzun ve çekici bacaklarından alsa da zekası ve fiziksel gücüyle de ön plana çıkan güçlü bir karakter.

legsweaver

Etiket: , , , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten’in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009’dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.Başa Dön ↑