Kitap

Tarih: | Yazar: Yasemin Yiğit Kuru

13

Okuma Günlüğüm

11-12 yaşımdan itibaren okuduğum kitapları kayıt altına almaya başladım. (Yazık oldu daha öncesinde okunan Jules Verne’lere ama yapacak birşey yok onlar için J)Önce bölük pörçük kağıtlarda kitabın ve yazarının adını not almaya başlayan bu takıntı, sonra kalemliğimde(çocuğum ya o zaman) taşıdığım bu listenin kaybolmasından çok korkmaya başlayacak kadar abartmamla devam etti.  Notları yıllar içinde birkaç farklı deftere aktardım. Gitgide kitaplarla ilgili aldığım notlar artmaya başladı. Nerde, hangi tarihte kitabı bitirdiğimi, kaç sayfa olduğunu, etkilendiğim karakterlerin adlarını listeme eklemeye başladım.
Zaten başından beri üşenmeden paragraflarca alıntı yapardım el yazımla o zamanlar. Bir kitabı bitirme sürem şimdikinden de uzundu. 🙂
 
 
Sonunda alıntılarımla kitap listemi birleştirdiğim 2001 tarihli ajandam ortaya çıktı. Şimdi darmadağın olsa da ona çok emek verdim ve hala kayıtlarımı ona yapıyorum. Artık alıntı yapmadığım için sadece ayda iki – üç satır eklendiğinden henüz bitmesine çok var neyse ki.. J Eh haliyle artık dijital bir kopyası da var ama ona kayıt yapmaktan o kadar da haz almıyorum. Ajandama, kitabı bitirdiğimi kaydetmek ise benim için en keyifli anlardan biri. Bunları okuyanlar benim yıllardır yazılım sektöründe çalıştığıma inanmayacaklardır heralde. 
 
 
 
 
Artık okuduğum kitaplarla ilgili çok daha fazla kayıt tutmaya ihtiyaç duyuyorum. Çünkü artık eskisi kadar aklımda tutamıyorum ve işimle ilgili zaten aklımda tutmam gereken o kadar çok şey varken ikisine birden yetişemiyorum. Okuma günlüğü tutma isteğim bu nedenle çıktı işte. Bunu blog olarak tutmamı teşvik edenler ise eşim Ali, kardeşim Yelda ve arkadaşım Özgehan oldu.


Düşüncem, bilim kurgu tarzı ile sınırlı kalmak ve okudukça yazmak yönünde. Ama eski okuduklarımdan da kısaca tek bir yazıda bahsetmek istedim.  Bu yazı, o yazı oluyor.

Aşağıdaki tablo kitap listemden bilim kurgu tarzında olanların süzülmüş ve özetlenmiş hali. Özetlenmiş diyorum çünkü bir seri 7 ciltten ibaret oluyor zaman zaman, onları tek bir satıra topladım.

Şimdiye kadar okuduklarım arasında dördünü diğerlerinden çok ayrı tutuyorum. Rama serisi, Vakıf serisi, Ender Serisi ve Mülksüzler.  Bilim kurgu sevip bunları okumayan varsa – ki yoktur bence – çok şey kaçırıyorlar.
 


Diğerlerini ise tablomda 1-10 arasında tamamen kendi yargılarıma göre puanladım.  Bazılarında dayanamayıp ondalık sayılar da kullandım mecburen. (Bir mühendis olarak bu yöntem bana iyi gibi geldi ama çok da emin değilim açıkcası) 🙂 Değerlendirmeler kişiden kişiye oldukça fazla  değişiklik gösterebilir aslında ama benim burda sunduğum tamamen kişisel fikirlerim. Rama’nın birinci kitabını çok sevip diğerleri hiç yazılmamış olabilirdi diye düşünenler var örneğin ama bence Rama Bahçesinin yazılmamış olması dünya için büyük bir kayıp olurdu 🙂

 
 

Listemde düşük puanın pek bulunmamasının nedeni bir kitabı güzel bulmadığımda okumaya tahammül edemiyor olmam. Eğer listemde tamamlanmış olarak kaydedilmişse zaten o kitap benim için güzeldir.

Ancak bazı kitaplar bende hiç bir iz bırakmamış ilginç bir şekilde. Onları puanlamakta zorlandım. (En düşük olanlar onlar, 7 ve altı) Çoğu kitaptan  gözümde belirgin bir sahne kalır genelde ve kitabın tamamını aktaramasam da o sahneyi geleceğe aktarmaya çalışırım. Örneğin Ankara’nın Kurtuluş Parkındaki yürüyüş parkuru benim için, Hari Seldon’ın Galaktik Kütüphanesinin bahçesinde gezinti yaptığı yoldur. Paralel Dünyalardaki Eymür kıyısında yer alan küre kent ve Tuzla’daki araştırma merkezini gözümde öyle bir canlandırdım ki unutmam kesinlikle(uzun süren Ankara yaşantım ve kısa da olsa dolu geçen Tübitak maceram faydalı oldu bu konuda (Ben Tuzla’yı Gebze MAM olarak hayal ettim)). Ursula Le Guin’in bütün eserlerinin geçtiği dünyalar benim için Adrasan koyudur. Rama’nın ortamı ise içinde yaşamışım gibi hiç aklımdan çıkmaz, 8 bacaklı örümceklerle kankayım sanki.
 


Geçmişle hesaplaşmamı yaptıktan sonra artık geleceğe bakabilirim sanırım
JHala ustaların tüm eserlerini okumayı bile tamamlamamışken daha çoook yolumuz var. J
2001 Bir Uzay Macerası
Arthur C. Clarke
9
Beatrice’den Sonra Birinci Yüzyıl
Amin Maalouf
8
Cesur Yeni Dünya
Aldous Huxley
9
Vakıf Serisi
Asimov
10
Yanılsamalar Kenti
Ursula Le Guin
8
İç Deniz Balıkçısı
Ursula Le Guin
8,5
Rama Serisi
Arthur C. Clarke
10
İmparator Dünya
Arthur C. Clarke
9
Zaman Yolcusunun Karısı
Audrey Niffenegger
7
M.S. 2150
Thea Alexander
5
Dünya Hepimize Yeter
Asimov
8,5
Uzay Tacirleri
F.Pohl, Kornbluth
8
Yıldız Gemisi
Brian Aldiss
9,5
Pısırıklar Çağı
F. Pohl
7
İki Dünya Savaşıyor
Poul Anderson
7
Ergenlik Ayini
Alexei Panshin
8,5
Kobaylar Kampı
Thomas Disch
7
Cennetin Çeşmeleri
Arthur C. Clarke
8,5
Şehir ve Yıldızlar
Arthur C. Clarke
8,5
Ender Serisi
Orson Scott Card
10
Mars’ta Zaman Kayması
Philip K. Dick
9
Işık Tanrısı
Roger Zelazny
8
Çığrından Çıkmış Zaman
Philip K. Dick
9,5
Gökteki Göz
Philip K. Dick
8
Fahrenheit 451
Ray Bradbury
8,5
Vulcan’ın Çekici
Philip K. Dick
7
Asker Kaçağı
Çeşitli Yazarlar
9
Biz
Yevgeni Zamyatin
9,8
Solaris
Stanislaw Lem
9,5
Mülksüzler
Ursula Le Guin
10
Simulakra
Philip K. Dick
7,5
Karanlığı Taramak
Philip K. Dick
7
Şimdi ve Daima
Ray Bradbury
9
Albemuth Özgür Radyosu
Philip K. Dick
8
Yüksek Şatodaki Adam
Philip K. Dick
8,5
Rüyanın Öte Yakası
Ursula Le Guin
9
Richter 10
Arthur C. Clarke
9
Ubik
Philip K. Dick
8
Bağışlanmanın Dört Yolu
Ursula Le Guin
8
Dr Moreau’nun Adası
H.G. Wells
8,5
Zaman Makinesi
H.G. Wells
9
Yaşlı Adamın Savaşı Serisi
John Scalzi
8
Görünmez Adam
H.G. Wells
8
Paralel Dünyalar
Ahmet Saatçioğlu
8,7

Etiket:


Yazar Hakkında

1979 doğumlu. Evli. Yeni anne. Elektrik - Elektronik Mühendisi ve Telekomünikasyon sektöründe çalışıyor. Küçük yaşlardan itibaren bilim - kurgu, fantastik kurgu tarzlarındaki eserleri okumayı, izlemeyi, hakkında tartışıp paylaşımda bulunmayı seviyor. İletişim : yigityasemin1789@gmail.com • Anonymous

  yasemin en çok senin uslubunu ve yazındaki anlaşılabilirliği seviyorum.Bir başkasının blogunda başlayıp şimdi kendi blogunda yazmam çok güzel tebrik ederim elimden geldiğince takip etmeye çalışacağım …Yazında demişsin ya 11-12 yaşımdan itibaren okuduğum kitapları kayıt altına almaya başladım diye şimdi düşünüyorum da senin gibi kaç kişi vardır bu kadar bu işi hevesle yapan ben söyleyeyim beş parmağın beşi geçmez sanırım.Seni teşvik edenlere eşin Ali, kardeşin Yelda ve arkadaşın Özgehan’a teşkkür…
  Son bişey yazılarınla,kitap seçimlerinle,sohbetlerinle benimde ufkumu genişlettiğin için ayrıca teşekkür ederim … 🙂
  Ne çok teşkkür ettim dimi bu sondu 🙂

 • yasemin

  Çok teşekkür ederim canım, ne güzel şeyler yazmışsın, çok mutlu oldum 🙂

 • ozgehan

  yorumlar çok önemlidir 😉 ve fakat yorumcunun yorumuna ismini yazmaması, yazan kişiyi tanımayan okuyucular için soru işaretleri bırakabilir.

  ornegin;
  – isimsiz yazdı çünkü negatif bir yorum yaptı
  – isimsiz çünkü gizli kalmak istiyor
  – isimsiz çünkü isim yazması gerektiğini bilmiyor
  – isimsiz çünkü yorumuna cevap verilmesini istemiyor gibi gibi nedenleri düşündürebilir

  işin özü yorumlarda en azından sonunda isminizi yazarsanız, yazar için de kolaylık olmuş olur…

  imza: çok bilmiş blog yazarı 😀

  Yasemin bu arada puanlama listesini puanlara göre sıralasan daha kolay çözümleriz

  yazmaya devam 😉

  • yasemin

   Ben isimsizin kim olduğunu biliyorum ama 🙂 Açıklamaların için teşekkürler.
   Şu anda liste benim okuma sırama göre sıralandı, vakit bulabilirsem düzenlemeye çalışırım, önerin için de teşekkürler 🙂

 • Sevgili Yasemin, blogunu keşfetmek benim gibi bir bilim kurgu sever birisi için beni çok mutlu eden bir olay =) Listeni bir kenara kaydettim, okuma listemi güncellediğim dönemlerde bana epey yardımı dokunacağı kesin.

  • yasemin

   Merhaba Güngör, yorumun için çok teşekkür ederim, ben de bugün öğle tatilimde senin yazılarını keyifle okudum 🙂 sevgiler 🙂

 • Deniz

  Liste çok iyi.
  Ursula K. Le Guin ‘in “Karanlığın Sol Eli” de eklenirse çok çok daha güzel olur kanaatindeyim.

  • Yasemin Yiğit Kuru

   Teşekkürler 🙂 Liste son bir sene de çok daha fazla gelişti. (Sanırım güncellesem iyi olacak) Ama Ursula Le Guin’lerde henüz bir gelişme yok. Adrasan tatilime saklıyorum. Nedenini merak ederseniz şu yazıdan öğrenebilirsiniz:
   http://www.kurgu-bilim.com/edrassa-ruyalar-ejderhalar/
   Öneriniz doğrultusunda bu yaza Karanlığın Sol Eli’ni de kapsama alıyorum 🙂

   • Deniz

    Karanlığın sol eli’nden pişman olmazsınız.

    Listedeki Vakıf serisine Robot serisi dahil mi?
    Eğer değilse Robot serisini de ilave etmek gerekir 🙂

    Frank Herbert’ın Dune serisi de Hugo ve Nebula ödüllü baş yapıt. Okurken atmosferi daha iyi yakalamak için Brian Eno’nun “Dune prophecy theme”, “delirium hypoxia”, “autechre – piezo” ve hatta Boards of Canada’nın tüm albümlerini arka planda dinlemek seriyi okumanın ötesinde yaşatabilir.

    Benim eksiğim Rama’yı devam ettirmemiş olmak. İlk kitap’tan sonra seriyi okumayı durmuştum. Bir arkaşım kesinlikle devamını getirmem gerektiğini söyledi ki getireceğim.

 • Sedat

  Tüm BK tutkunlarının bu tür ile kaynaşması, çocuk yaşta okunan Verne romanlarıyla olmuş galiba 🙂 hem yalın hem görkemli öyküleriyle milyonlarca çocuğun yüreğine yaratıcılık, cesaret ve merak tohumları ekmiş olmalı, ne kadar büyük bir gurur, rahmetli usta için.

  Okuduklarıma dair yorumlarımı, notlarımı güncel olarak kaleme almak, bir zamanlar giriştiğim son derece anlamlı ve keyifli bir uğraştı. Ne yazık ki uzun süre önce terk ettim bu faydalı uğraşı. Sizin bu sabır ve özen isteyen notları aralıksız tutarak ve onları belki defalarca farklı defterlere aktarıp koruyarak başardığınız şey çok anlamlı, çok özel, takdire değer bir başarı. Hem okuduğunuz seçkin eserlerden ötürü hem onlara hakettikleri değeri vererek, üzerlerine düşünerek, yorumlayarak, sayısız defa anarak, anımsayarak yaşattığınız için tebrikler.

  • Yasemin Yiğit Kuru

   Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim 🙂 Bu kayıtlar çocukluk dönemlerimle kurduğum bir köprü bir bakıma da, bu yüzden de terk edilemeyen bir alışkanlık haline geldi zamanla.
   Yazılarımıza eklediğiniz yorumlarınızı okuduktan sonra, açıkçası kayıt altına aldığınızı söylediğiniz notlarınızı da okumayı çok isterdim. Sitemizde yayınlamak istediğiniz notlarınız olursa lütfen bizimle paylaşın 🙂

 • Emel

  Merhabalar;

  bu blogu bulmak beni ne kadar sevindirdi size ifade etmekte zorlanırım.
  öncelikle tesekkur ederim. bu sayfadaki liste sizin okuma zevkinizle benimkini kıyaslamam açısından bana yol gösterdi ve bundan sonraki paylaşımlarınızı inceleme fırsatı verecek. insanın okuyabilecek şeyleri bulmakta çektiği zorlugu her gecen gün daha da anlar oldum malum zaman kıymetli bu çalışma dünyasında.
  15 yaşımdan beri okuduklarımı deftere not etmem ve bunlarla ilgili sevdiğim kısımları not almak kitap okumak kadar keyif vericidir benim içinde.. sizi cok iyi anlıyorum.
  hatta kitabı okuduktan sonra, kitabı elime ilk aldıgım andaki kadar heyecan vericidir o defteri elime almak..:) ilk zamanlar kitabın arasına sıkıstırdıgım kagıda yazılan notlar şu sıralar telefonla begendiğim kısmın fotografını çekerek kalıcılık kazanmaya başladı. tabi en sonunda sabırla gene aynı deftere kayda geçiyorum… neyse ; gaza geldim sanırım …
  kitaplarla ilgili paylaşımlarınızın artmasını umar ve tekrardan tesekkur ederim 🙂

  • Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederim. Paylaşımlarımız son sıralarda yoğunluktan sekteye uğrasa da böyle güzel yorumlar motivasyonumuzu arttırıyor 🙂 daha fazla kitap paylaşımı için goodreadsten de iletişime geçebiliriz 🙂 sevgiler…

Başa Dön ↑

SSCP   CAS-002   9L0-066   350-050   642-999   220-801   74-678   642-732   400-051   ICGB   c2010-652   70-413   101-400   220-902   350-080   210-260   70-246   1Z0-144   3002   AWS-SYSOPS   70-347   PEGACPBA71V1   220-901   70-534   LX0-104   070-461   HP0-S42   1Z0-061   000-105   70-486   70-177   N10-006   500-260   640-692   70-980   CISM   VCP550   70-532   200-101   000-080   PR000041   2V0-621   70-411   352-001   70-480   70-461   ICBB   000-089   70-410   350-029   1Z0-060   2V0-620   210-065   70-463   70-483   CRISC   MB6-703   1z0-808   220-802   ITILFND   1Z0-804   LX0-103   MB2-704   210-060   101   200-310   640-911   200-120   EX300   300-209   1Z0-803   350-001   400-201   9L0-012   70-488   JN0-102   640-916   70-270   100-101   MB5-705   JK0-022   350-060   300-320   1z0-434   350-018   400-101   350-030   000-106   ADM-201   300-135   300-208   EX200   PMP   NSE4   1Z0-051   c2010-657   C_TFIN52_66   300-115   70-417   9A0-385   70-243   300-075   70-487   NS0-157   MB2-707   70-533   CAP   OG0-093   M70-101   300-070   102-400   JN0-360   SY0-401   000-017   300-206   CCA-500   70-412   2V0-621D   70-178   810-403   70-462   OG0-091   1V0-601   200-355   000-104   700-501   70-346   CISSP   300-101   1Y0-201   200-125  , 200-125  , 100-105  , 100-105  , 400-201   SY0-401   70-533   400-101   CRISC   70-534  , NSE4   101   PMP   9L0-012   220-801   1z0-808   PMP  , AWS-SYSOPS   70-463   JN0-102  , 101   102-400   350-029   300-320   101-400   200-125  , 70-346   000-017  , 300-115   74-678   700-501   70-461   1z0-434   400-101   70-417   300-135   70-177   70-461   70-346   70-410  , c2010-652   300-101  , 9L0-012   70-347   70-347