Hikaye

Tarih: | Yazar: Seçil Çetinkaya

5

Feminist Bilim Kurgu – Sultana’s Dream (Sultana’ın Rüyası)

Sultana’nın Rüyası, Bangladesh’li Müslüman bir feminist olan Rokeya Sakhawat Hussain tarafından 1905 yılında (İngilizlerin Hindistan’da sömürgecilik dönemine denk geliyor) yazılmış.

Kitabın ana karakteri Sultana, kadının bilim ve sosyal alanlarda öncü olduğu bir ütopyanın rüyasını görüyor. Uykusunda Sister Sara isimli bir bayanla LadyLand’de geziye çıkan Sultana gördükleri karşısında şaşırıyor. Çünkü LadyLand’in sokaklarında sadece kadınlar var. Eskiden kadınların kapalı tutulduğu zenana’ların yerini erkeklerin tutulduğu mardana’lar almış. Kadınlar sayesinde teknoloji ilerlemiş, su balonları ile LadyLand’in iklimi kontrol altına alınmış ve şehrin tümünde güneş enerjisi kullanılır duruma getirilmiş. Erkekler üzerindeki kısıtlamalar sayesinde suç oranı düşmüş.

Oldukça feminist olan bu hikaye 1905’lerin dünyasında erkekler tarafından nasıl karşılanmıştır bilmiyorum ama yazarın bakış açısıyla ütopya gibi görünen hikaye sınıflandırılmada distopya olarak nitelendirilmiş. Sonuçta yine de hikayede totaliter bir rejim görülüyor. Aslına bakarsanız türün tam tanımı uchronia (alternatif tarih) olmalı sanırım.

Bu kısa feminist hikaye bana 1993 yapımlı Tersine Dünya filmini anımsattı. Hatırlarsanız filmde de toplumdaki kadın ve erkek rolleri yer değiştirmiş durumdaydı. Tabii ki hikayedeki Sister Sara karakteri Demet Akbağ’ın canlandırdığı Bitirim Leyla gibi değil:)

Hikayeyi okumak isterseniz ingilizce olarak feedbooks üzerinden bedava indirebilirsiniz.

http://m.feedbooks.com/book/6719/sultana-s-dream

Etiket: , , , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten’in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009’dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor. • kaprikkka

  Okuyacam ben bunu kaçarı yok 🙂 Yazarın başka eserleri var mıdır acaba? Bir öyküyle konuyu kapatacağını sanmıyorum 🙂

 • Seçil Çetinkaya

  🙂 Padmarag isimli bir öyküsü daha varmış. Türkçe basım kitabında bu iki öykü tek kitapta.

 • Yazarın Bangladeşli bir kadın olması,konusu..Kitaptan çok keyif alacağımı düşünüyorum. benim için de kaçarı yok.:)

 • Okan Akıncı

  Feminist bir bilimkurgu ve fantastik-kurgu çok yaygın olmasa da var olan bir şey. Ama bu seferkini farklı kılan Bangladeş menşeili olması. Öte yandan, kadınlar erkeklerle rol değiştirdiği eserler fazla olmasa da kadın ve erkeğin eşit olduğu eserlerin hatırı sayılır bir miktarı var. Tabii genellikle bilimkurguda oluyor bu. Fantastik-kurguda çok daha nadir.

  Açıkçası bence de bu hikayede de bir totaliter yapı söz konusu. Sonuçta kadın ve erkeğin eşit ve özgür olduğu bir dünya değil, kadının, erkeğin baskıcı rolüni aldığını görüyoruz. Benim de şu sıralar yazdığım Ada adlı öyküdeki Eyl ülkesi, LadyLand’e benziyor.

  Kadının toplumdaki yerini sorgulayan ve eleştiren en güzel bilimkurgu ve fantastik-kurgu eserleri bence Ursula K. Le Guin yazmıştır.

  • Seçil Çetinkaya

   Kesinlikle hikayede totaliter rejim var. Şimdiki zamanda bile Hindistan’da işler çok farklı değildir ama o zamanın şartlarını düşününce yazarı daha da iyi anlıyorum. Kendince bir dünya yaratmak ve tüm problemleri erkeklere yüklemek istemiş sanki. Erkekler selamlıklara kapatıldıklarında suç oranının 0 a inmesi ve kadınlar daha çalışkan ve zeki oldukları için mesai saatlerinin de kısalması gibi sürekli erkeklere yüklenen bir rejim var 🙂 Yazar eşitlik veya pozitif ayrımcılık değil resmen erkeklerin olmadığı bir dünya hayal etmiş.

Başa Dön ↑