Kitap

Tarih: | Yazar: Kerime Bahadır

4

Zaman Çarkı – Robert Jordan

Zaman çarkı döner
ve çağlar gelir gider
Olmuş olan, olacak olan
ve olmakta olan
Her an gölgenin altında ezilebilir.

Bırakın ejder bir kez daha zamanın rüzgarlarına binsin.

Nereden başlamalı 14 kitaplık dev bir eseri anlatmaya.

Önce konusuna değinelim:

Robert Jordan’ın yarattığı evrende iyilikle kötülüğün savaşı her çağda devam eder. Zaman çarkı dönerken, çağlar gelir ve gider. Zaman çarkı dönerken başlangıçlar ve bitişler yoktur. Yaratıcı tarafından oluşturulmuş Tek Güç, Zaman Çarkı’nın devamlılığını sağlamaktadır. Güç, Saidin ve Saidar olarak ikiye ayrılmıştır. Saidin, erkek Aes Sedailer tarafından kullanılırken, Saidar, kadın Aes Sedai’ler tarafından kullanılır.

Her çağ Karanlık Varlık Shai’tan ve Işığın lideri Ejder arasındaki bir son düelloya şahit olur. 2. Çağ sonunda Karanlık Varlık bir deliğe hapsedilmiştir ancak yine de Işığın tarafı tam olarak kazanamamıştır. Çünkü Karanlık Varlık gücün Saidin kısmına dokunmuş  ve onu lekelemiştir. Bunun üzerinde tüm erkek Aes Sedai’ler delirmiş ve dünyanın kırılışına sebep olacak şekilde büyük yıkımlar yapmışlardır. Saidin lekelenince kadın Aes Sedai’ler -bir daha böyle bir yıkım olmaması için- gücü kullanabilecek olan erkekleri bu özelliklerini kullanamadan yakalayıp engellemeyi görev edinirler.

Kehanetlere göre Ejder yeniden doğacak ve Karanlık Varlık ile Son Savaşta savaşacaktır.

Hikayemiz, serinin ilk kitabı olan Dünyanın Gözü’nde, Ejder’in yeniden doğduğu kehanetini duyarak kendini onu bulmaya ve son savaşa hazırlamaya adayan Moiraine Damodred  Sedai ve muhafızı Lan Mandragoran’ın Emond Meydanı adında bir köye gidip Yenidendoğan Ejder’i aramaları ile başlar. Ya Yenidendoğan Ejder de ilkelerine bağlı Aes Sedailer tarafından yakalanıp daha gücüne erişmeden yalıtılırsa, dünyanın hali nice olur. Sevgili Moiraine Sedai, sen olmasan…

Moiraine Damodred ve Lan Mandragoran

Moiraine Damodred ve Lan Mandragoran

Seri boyunca Moiraine Sedai’nin bu köyde bulup ölümden kurtardığı 3 ta’verenin çocukluktan dünyanın kaderini değiştirecek kişiler olmaya giden yollarını takip ederiz. Zaman çarkı kendini düzeltmek için çağların desenini ta’verenler etrafında örmektedir, ta’veren doğası gereği bu kişilerin kaderleri diğer insanlardan daha fazla çarkın kontrolü altındadır.

Gençlerden biri olan Rand Al Thor köyde babası ile çiftçilik yapmaktadır. Ve birden kendini Yenidendoğan Ejder olarak buluverir. Ancak Yenidendoğan Ejder olarak hissetmesi için aradan çok zaman geçmesi gerekecektir. Rand ayrıca tarihte görülmüş en güçlü ta’verendir. Gençlerin haylaz ve kumarbaz olanı, Matrim Cauthon ise seri boyunca değişmek istemediğini, hep aynı avare kişi olarak kalmak istediğini sürekli söylemesine rağmen dünyanın tanık olduğu en büyük kahramanlardan biri olacaktır. Üçüncü ve son ta’veren Perrin Aybara’nın hayatı, köyde iken de zor olsa da zamanla daha zorlaşacak ancak bu zorluklar onu liderlik koltuğuna götürecektir, kendisi hiç isteme de.

3 genç arkadaşın en yeteneksiz olduğu konu kadınları anlamak, ancak her birinin kadınlar konusunda diğer ikisini uzman olarak  düşünmesi hikayeye mizah katan başlıca öğelerden.

Perrin, Rand, Mat

Ta’verenler – Soldan sağa sırasıyla Perrin, Rand, Mat

Eserdeki uluslar farklı özelliklere sahip olsalar da çoğu sanayileşme öncesi toplumlarda olduğu şekilde hayatlarını devam ettiriyorlar. Eğer o evrende yaşasaydınız arada vize derdi olmadan istediğiniz şekilde seyahat edebilirdiniz. Ancak kendini birçok ulustan soyutlayan bazılarına dikkat etmenizi salık veririm. Zira bir Ogier yurduna giderseniz Saidar ya da Saidin kullanamazsınız ve sakın ola ki bir ağaca zarar vereyim demeyin, o yumuşak huylu yaşlı Ogierlerin vahşi yönünü görmek istemezsiniz.

ogier_by_mandersen-d50v025

Ogier

Savaşmayı ana karnında öğrenen Aiellerin diyarına zaten isteyerek gitmezsiniz eğer ki kafayı para kazanmakla bozmuş bir tüccar veya hayatını barışa adamış Tuatha’anlı değilseniz… Seanchanlara gitmenize gerek yok, gerekirse onlar sizin yanınıza gelirler. Son kitaplara kadar ismini arada duyacağınız Sharalılar ise… şimdiden bilmenize gerek yok. Doğa üstü güçleri ile Eelfinnler ve Aelfinnler, evet size istediğiniz en gizli 3 bilgiyi söyleyebilirler ve 3 dileğinizi ne kadar zor olursa olsun gerçekleştirebilirler, ama ödeyeceğiniz bedellere değer mi? Neyse yine de eğer çok da önerilerime kulak asmak istemezseniz onları bulmayı deneyebilirsiniz, ömrünüz yeterse elbette.

Aes Sedai’lere gelirsek, 3. Çağda erkek Aes Sedai yok. Kadınlarsa dünyayı yönetmeye, ulusları idare etmeye adamışlar kendilerini, dünyanın tekrar kırılmasını engellemek için. Güçlü, dünyayı yöneten kadınlar. Söylememe gerek var mı bilmiyorum ama okuyucuya ilk anda itici geliyorlar, sonradan sevilenler de oluyor ama ataerkil anlayışa ters olduğu için genellikle yadırganıyorlar.

Zaman Çarkının Yazım Serüveni

Seri, bugüne değin yazılmış en uzun serilerden biri. İlk kitabın 1990 yılında yayımlandığı ve son kitabın da 2013 yılında tamamlandığı düşünülürse 23 yıllık bir birliktelik oldu takipçileri için. İlk kitap yayınlandığında kendinden önce yazılmış Yüzüklerin Efendisi ve Dune eserleri ile olan benzerlikleri eleştirildi ancak sonraki kitaplarda Robert Jordan’ın bu durumu telafi ettiğini düşünüyorum.

Robert Jordan müthiş tasvir yeteneği ile size resim çizer gibi her mekanı anlatıyor. Diyelim kahramanlarımız bir handa konaklayacaklar; yazar hancının karısının eteğinin o günün modasına uygun olup olmadığından odalardaki yatak örtülerine değin tüm detayları anlatmadan rahat edemiyor. Seri boyunca bine yakın karakterin hayat bulması yazarın bu konudaki hassasiyetini gözler önüne seriyor. Bu durum bazı okurlar tarafından eleştirilse de birçoğumuz bu durumdan gayet keyif alıyoruz. Bunun aksine aksiyon sahnelerini tasvir edişi ile okurun beyninde bir video oynatıyor. Savaş sahnelerinde kendinizi savaşın içinde hissediyorsunuz ve istemsizce kılıç sallıyorsunuz.

Eseri seven insanlara sebebini sorduğunuzda çoğunlukla şu cevabı alıyorsunuz, “derinlik”.  Evet o kadar fazla ana karakter barındırıyor ve de onların hislerini, karakter yapılarını, hatta zamanla karakter yapılarında meydana gelen değişiklikleri okuyucuya o kadar iyi  geçiriyor ki; kırk yıllık arkadaşınızın mimiklerinden ne demek istediğini anladığınız gibi, ana karakterleri de öyle tanıyıp anlıyorsunuz.

Bu seriyi okurken ya yarıda kalır da ölürsem diye çok vesvese yaptım. Sebebi de var elbet. Maalesef ki Robert Jordan 11. Kitabın yayımlanmasından sonra vefat etti. Seriyi 12 kitap ve 3 seri öncesi kitap olarak tasarlamıştı. Seri, 12. kitabın tamamlanması için Brandon Sanderson’a emanet edildi. Elbette Robert Jordan’ın hastalığı nedeniyle, seriyi tamamlayamayabileceğini düşünerek kaydettiği notları ile birlikte. Brandon Sanderson’ın tamamlayacağı son kitap Zaman Çarkı severler tarafından merakla beklendi. Hem onun bu işin altından kalkıp kalkamayacağı merakı, hem serinin son kitabının heyecanı, hem de içten içe Robert Jordan’ın yerini tutamayacağı düşüncesi. Çok geçmeden Brandon Sanderson’dan açıklama geldi, maalesef ki tek bir kitaba sığmayacak, 2 kitap olarak final yapacak; sonra bir açıklama daha ve 3 kitap ile final yapılacak. O zaman maddi sebeplerle bu kararların alındığını düşünmüş olsam da seriyi bitirmiş biri olarak Robert Jordan’ın yazım tarzı olsaydı kesinlikle birkaç kitap daha uzatılırdı diyorum. Son üç kitapta olayların hızına yetişmek imkânsızdı. Son kitabın sadece son savaşı anlattığını da belirteyim. Full+full aksiyon!

Robert-Jordan

Robert Jordan son kitabın son söz kısmının tamamını kendisi yazmış ve Brandon Sanderson da üzerinde güncelleme yapmamış. Bu bilgiyi öğrendiğimde aklıma eskiden okuduğum bir Robert Jordan röportajı geldi. Kendisine soruyorlar, Zaman Çarkının nasıl biteceğini biliyor musunuz diye, o da “evet son sahnesini daha başlamadan biliyordum” diyor. Etkileyici!

Serinin Kitapları

 1. Yeni Bahar (New Spring)
 2. Dünyanın Gözü (The Eye of the World)
 3. Büyük Av (The Great Hunt)
 4. Yenidendoğan Ejder (The Dragon Reborn)
 5. Gölge Yükseliyor (The Shadow Rising)
 6. Göğün Ateşleri (The Fires of Heaven)
 7. Kaos Lordu (Lord of Chaos)
 8. Kılıçtan Taç (A Crown of Swords)
 9. Hançer Yolu (The Path of Daggers)
 10. Kışın Yüreği (Winter’s Heart)
 11. Alacakaranlık Kavşağı (Crossroads of Twilight)
 12. Düş Hançeri (Knife of Dreams)
 13. Fırtına Toplanıyor (The Gathering Storm) BS tamamladı.
 14. Geceyarısı Kuleleri (Towers of Midnight) BS tamamladı
 15. Işığın Anısı (A Memory of Light) BS tamamladı.

Okumak İsteyenlere Naçizane Tavsiyeler

 • Fantastik edebiyat okumaya yeni başlayacaklara pek tavsiye edilmez seri, zira başka eserlerde pişip, sonrasında bu eseri okumak size çok daha fazla keyif verecektir.
 • Serinin büyüklüğünden korkmayın, siz okumaya başlayın, o size kendini okutacaktır. İngilizcesi iyi olanlar için orijinal dilinin daha akıcı olduğunu söylemeye gerek yoktur herhalde.
 • En küçük kitabının 700 küsur sayfa olduğunu hesaba katarak bir sırt çantası edinin, zira kol çantasında ya da elde taşınacak gibi değiller.
 • Olayların unutulmaması için 3-4 ay gibi bir sürede seriyi tamamlamak önerilse de biraz zor olduğunu kabul etmek gerekir. Bence her şeyi hatırlayacağım diye kasmayın. Zira  her ayrıntıyı sorgulayabileceğiniz çok güzel kaynak siteler mevcut. Bir tanesi için : http://wot.wikia.com/
 • Başlangıç kitabı olarak tanıtılan Yeni Bahar, 11. Kitaptan sonra yayınlandı, daha önceden okumanız, sonraki kitaplar için keyif azaltıcı olabilir. Yeni Bahar seriden ayrı satıldığı için bulmak zor olabilir. İthaki yayınları basımını yapmıyor artık sanırım.
 • Fiyatı biraz pahalı gelecektir bir çok kişiye. Değer mi? Bence değer, ama yine de fuarlarda indirimli bir şekilde seriyi almak mümkün oluyor. İthaki yayınlarının katıldığı fuarları bekleyebilirsiniz. Serinin Türkçe e-kitapı ise maalesef yok.

Biraz Dedikodu Biraz Gerçek Ortaya Karışık

 • Bilindiği üzere Robert Jordan seri başlangıç kitaplarını 3 tane olarak tasarlamıştı ancak sadece Yeni Bahar’ı yazmaya zamanı yetti. Diğer iki kitabın Brandon Sanderson tarafından yazılacağı rivayet ediliyor. Hatta seri sonrasındaki zamana dair kitaplar yazacakmış da deniyor.
 • Eserin film hakları Universal şirketinde. Ancak Zaman Çarkı severler çekilmesi planlanan bir filmi imza kampanyası ile iptal ettirdiler. Robert Jordan’ın da eseri dizi olarak görmek istediği biliniyor. Universal şirketi film niyetinde olsa da eserin varisleri ve fan grupları dizi olması için bastırıyor. Bu sebeple bir dizi beklentimiz yok değil.
 • Robert Jordan karakterlerinin kullanılmaması kaydıyla yarattığı evrenin kullanılabileceğini vasiyet etmiş, bu evrende yeni kitaplar neden olmasın. Ancak sevgili Rand Al Thor’suz tadı çıkar mı acaba.
 • Robert Jordan’ın asıl adı James O. Rigney. Değişik mahlaslarla değişik dallarda eserler kaleme almış. “Tabutumun son çivisi çakılana kadar yazacağım” demiş ve gerçekten de hastalığı boyunca yazmayı bırakmamış.

Eserin Edebiyat Dışındaki Yansımaları

 • Çizgi roman: Dabel Brothers tarafından uyarlanan çizgi roman serisinin ilk sayısı 2005 yayınlandı. Bu çizgi roman Yeni Bahardan başlayarak seriyi içerecek şekilde tasarlandı. Bir ara seriye ara verildi ancak 2009 yılında yeniden başlanarak Dünyanın Gözü kitabından devam edildi. Dynamite entertainment bu seriye devam ederek Dünyanın Gözü kitabı için 35 sayı çıkardı. Çizgi romanlar Türkçe olarak yayınlanmadı ancak çevirileri üzerine bireysel çalışmalara internet üzerinden erişilebilir.
 • Bilgisayar Oyunu: 1999 ve 2001 yıllarında iki farklı oyun yayınlandı. 2009 yılında EA Games, Red Eagle firmasından oyun haklarını satın aldı. PlayStation 3, Xbox 360 ve bilgisayarda çalışacak bir oyun duyurusu 2010’da yapıldı ancak bunun dışında bir gelişme yaşanmadı.
 • Seriye adanmış şarkılar:
 • Wheel of Time Tişörtleri (http://www.taverentees.com/)
 • Fan kulüpleri, oyun kartları, giyim ve aksesuarları da diğer yansımaları arasında sayılabilir.

 

NOT

Bu yazıda özellikle konusuna ve karakterlerine çok değinmeden; spoiler vermeden bir tanıtım yazısı yazmak istedim. Açıkçası hiç teori okumadan, hiç özet okumadan her sayfasını yeni keşiflerin heyecanıyla okumanızı isterim. Ama elbette karakterleri ve olayları üzerine daha detaylı incelemeler de yazmak ve sizlerle paylaşmak da istemiyor değilim. En iyisi zamana bırakalım bu kararı 🙂

Etiket: , , , ,


Yazar Hakkında

Araştırmacı yazılımcı. Bilim kurgu ve fantastik okumayı seviyor. Korku ve türevlerinden mümkünse uzak yaşıyor. Evcimen yaşamında en büyük zamanını oğlu ve eşi alıyor. • Seriyi henüz tatmamış olanlar için gayet güzel ve bilgilendirici bir rehber hazırlamışsınız. Elinize sağlık.

  Bilmediğim ufak ayrıntılara denk gelmem de bayağı tatlı oldu. Şu an altıncı kitap Kaos Lordu’nu okuyorum. Şu sıcak yaz günlerinde her ne kadar fazla okuyamasam da kurgusu itibarıyla her an aklımda. Henüz kitapların yarısını bile okumamışken favori serim olabilmesi de ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.

  Ejderin inayeti üzerimize olsun. 🙂

  • haha ya da Ejder alsın seni, hangi taraftan baktığına bağlı olarak

   gelmiş geçmiş en iyi seri şüphesiz ki

 • carkin aynalari

  http://zamancarki.net/medya/Afete.jpg

  İlk kitap 2 bölüm mü yayınlandı arkadaşlar?

Başa Dön ↑

SSCP   CAS-002   9L0-066   350-050   642-999   220-801   74-678   642-732   400-051   ICGB   c2010-652   70-413   101-400   220-902   350-080   210-260   70-246   1Z0-144   3002   AWS-SYSOPS   70-347   PEGACPBA71V1   220-901   70-534   LX0-104   070-461   HP0-S42   1Z0-061   000-105   70-486   70-177   N10-006   500-260   640-692   70-980   CISM   VCP550   70-532   200-101   000-080   PR000041   2V0-621   70-411   352-001   70-480   70-461   ICBB   000-089   70-410   350-029   1Z0-060   2V0-620   210-065   70-463   70-483   CRISC   MB6-703   1z0-808   220-802   ITILFND   1Z0-804   LX0-103   MB2-704   210-060   101   200-310   640-911   200-120   EX300   300-209   1Z0-803   350-001   400-201   9L0-012   70-488   JN0-102   640-916   70-270   100-101   MB5-705   JK0-022   350-060   300-320   1z0-434   350-018   400-101   350-030   000-106   ADM-201   300-135   300-208   EX200   PMP   NSE4   1Z0-051   c2010-657   C_TFIN52_66   300-115   70-417   9A0-385   70-243   300-075   70-487   NS0-157   MB2-707   70-533   CAP   OG0-093   M70-101   300-070   102-400   JN0-360   SY0-401   000-017   300-206   CCA-500   70-412   2V0-621D   70-178   810-403   70-462   OG0-091   1V0-601   200-355   000-104   700-501   70-346   CISSP   300-101   1Y0-201   200-125  , 200-125  , 100-105  , 100-105  , 400-201   SY0-401   70-533   400-101   CRISC   70-534  , NSE4   101   PMP   9L0-012   220-801   1z0-808   PMP  , AWS-SYSOPS   70-463   JN0-102  , 101   102-400   350-029   300-320   101-400   200-125  , 70-346   000-017  , 300-115   74-678   700-501   70-461   1z0-434   400-101   70-417   300-135   70-177   70-461   70-346   70-410  , c2010-652   300-101  , 9L0-012   70-347   70-347