1Q84 - Haruki Murakami

1Q84 – Haruki Murakami

İmkansızın Şarkısı (ノルウェイの森 Noruwei no Mori), Zemberekkuşu’nun Güncesi (ねじまき鳥クロニクル Nejimakidori Kuronikuru), Sahilde Kafka (海辺のカフカ Umibe no Kafuka) kitaplarının yazarı Haruki Murakami (村上 春樹)’nin kurgusal varoluşçu polisiye aşk romanı, 1Q84. Orijinalinde üç kitap olarak basılmış ancak büyük ihtimalle mali kaygılardan ötürü Türkçe’ye tek kitap halinde çevrilmiş. Eğer e-kitabını almadıysanız 1256 sayfalık zabellah gibi kitabı yanınızda taşırsınız, haberiniz olsun. Bu düşünceli davranışından dolayı Doğan Kitap’a teşekkür edebilirsiniz.

Burası göstermelik bir dünya
Her şeyi yapay
Fakat bana inanırsan
Her şey gerçek olur

Uzun zamandır okumayı ertelediğim kitabı bin bir zorlukla da olsa sonunda bitirebildim. Bu güzel alıntıdan sonra kitapla ilgili iyi şeyler yazacağımı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, çünkü kitabı bitirdiğimde hissettiğim duygu kızgınlıktı.

1Q84, Japonca Ichi-Kyū-Hachi-Yon (いちきゅうはちよん) olarak okunur. Buradaki kyu Japonca’da dokuz ile eş anlamlıdır. Tokyo Üniversiyesi profesörü Shozo Fujii yazarın büyük ölçüde Çinli yazar Lu Xun’un The True Story of Ah Q isimli kitabından esinlendiğini düşünüyor. Buna göre kitabın başlığındaki 1, I yani ben; Q da Question yani soru; birleştirince I am Q anlamına geliyor. Devamındaki 84’ün anlamı ise belirsizliğini koruyor. Kitabın adını gördüğümde ilk aklıma gelen George Orwell’in 1984’ü oldu. Büyük ihtimalle çoğumuz aynı şeyi düşündük.

Hikaye Orwell’inki gibi 1984 yılında geçiyor. Ama içeriğe baktığınızda bu iki kitabı kıyaslamak imkansız. Bunun aksine batı edebiyatının güçlü kalemlerinden F. Scott Fitzgerald ve Dostoyevsky’den etkilendiğini yazar kendisi de kabul ediyor.

Kitabın bir bölümünde Aomame’nin (青豆) birkaç ay boyunca evden dışarıya adımını atmaması gerekiyor. Bir arkadaşının(?) önerisiyle Proust’un Kayıp Zamanın İzinde‘sini okumaya başlıyor. Başka koşullar altında okunmayacağı söyleniyor çünkü kitabın. O durumda dahi okuyamadığı zamanlar oluyor. Eğer sizin de Aomame gibi binikiyüz küsür sayfalık böyle bir kitaba harcayacak vaktiniz varsa çekinmeden okuyun.

Filmin ilk sahnesinde sıkışık bir Tokyo trafiğinde Aomame taksiyle bir hoteldeki randevusuna yetişmeye çalışır. Takside Janáček’in Sinfonietta’sı çalmaktadır. Bu ortama belki de en son uyum sağlayabilecek bir müzik. Kendisinin de burada dediği gibi “Çok garip bir müzik. Ama bu kitaba daha fazla uyacak bir başkasını düşünemiyorum.” Sonra Murakami Bey size Janáček’i ve onun Sinfonietta’sını anlatmaya başlar. Sadece bu da değil; kitap boyunca Çehov’un Gilyaklarını, Bach’ın yapıtlarını, George Orwell’in 1984’ünü, kediler şehrinin hikayesini sayfalarca okuyacaksınız. Tabi yeterli sabrınız varsa.

Kitap bilim kurgu mu?” diye sorulduğunda hala cevap veremiyorum. Çoğu bilim kurgunun aksine hikaye bizi geleceğe değil geçmişe götürüyor. Bir alternatif evrene. Temel Kuantum fiziğinden bildiğimizin aksine bu bir paralel evren değil. Buna giriş yapıldığında yine sadece bir evren kalıyor; o da 1Q84. Bilinen 1984 ise varlığını kaybediyor. Bu evrende gökyüzünde iki ay var; biri normal, diğeri küçük ve yeşil. Bu iki ayı yalnızca bir avuç insan görebiliyor. Bu da aklıma sadece iki ayı gören insanların 1Q84 yılı evrenine geçiş yaptığını getiriyor.

Bunun dışında bir de Little People var. Bunlar 6 kişiden oluşan (sayıları önemli değil, 5 ya da 7 de olabilirler) boyları 60cm’yi geçmeyen sıradan görünümlü cüceler.  Bunlar ölen keçinin ağzından çıkan cüceler ve bu cüceler havadan iplik çekip pupa yapıyorlar. Bu pupa (koza) anne rahminin bir metaforu. Tamamlandığında ortaya “douta” (daughter-kız) çıkıyor. Douta, Fuka-Eri’nin yani “maza” (mother-anne) bir klonu. Bu klon aynı zamanda “peşiva” (perceiver-algılayıcı) yani Little People‘ı algılayan. Kızın babası, tarikatın lideri de “reşiva” (receiver-alıcı). Aomame ve Tengo da birbirinin farkında olmadan bu algılayan-alan döngüsünü kırıyorlar ve tarikat üyeleri de onların peşine düşüyor. Bilim kurgu olup olmadığına siz karar verin.

Little People ve Fuka-Eri'nin yaptığı havadan pupa

Little People ve Fuka-Eri’nin yaptığı havadan pupa

Murakami’nin kitaplarında cinsellik vazgeçilmez öğelerden biridir. Bu öğeyi kitaplarına dahil etme şeklini bu kitaba kadar seviyordum. Ancak bunda sürekli aynı şeyleri defalarca her ayrıntısına kadar anlatması beni bezdirdi. Tengo Kavana (川奈 天吾), bir dersanede matematik öğretmeni ve Pupa Hava (Air Chrysalis)’nın hayalet yazarı. 17 yaşındaki disleksi hastası Fuka-Eri (ふかえり) kitabın gerçek yazarı. Kızın gerçek adı Eriko Fukada. Ek iş olarak çalıştığı yayın evininin editörü Komatsu Bey (小松)  ondan Pupa Hava’yı tekrar yazmasını ister. Bunun için Tengo öncesinde Fuka-Eri’yle konuşur. Karşılaştıklarında Tengo, Fuka-Eri’nin güzel şekilli dolgun memelerinden bahseder. Bunu o kadar ayrıntılı yapar ki gözünüzde canlandırmadan edemezsiniz. Bu memelerden kitap boyunca defalarca daha bahsedecektir. Sadece bu da değil; annesinin memesi, Aomame’nin ve Adaçi’nin apış arası tüyleri, Fuka-Eri’nin olmayan apış arası tüyleri. Aomame ve Ayumi’nin seks partileri. Bunları da defalarca gözünüze sokacak Murakami Bey.

Aomame, yaşlı zengin bir kadının (Madam 老婦人) yönlendirmesiyle eşlerine şiddet gösteren kocaları özel bir teknikle “öteki tarafa gönderen” bir kiralık katildir. Onlara göre öldürdükleri adamlar zaten bu dünyada olmaması gerekecek kadar çirkin insanlardır. Bir gün Madam, Aomame’ye son ama en zorlu işi için gelir: Bir cemaatin lideri daha ergenliğe dahi girmeyen kız çocuklarına tecavüz etmektedir. Bu adamın öteki tarafa gönderilmesi gerekir. Uzun uğraşların sonunda Aomame adamı öldürmek üzereyken onun zaten bunun bilincinde olduğunu fark eder ve onunla konuşmaya başlar. Adama göre evrenin dengesini sağlamak için bu yapmak zorunda olduğu bir şeydir ve o kızları gerçek birer varlık olarak düşünmemek gerekmektedir. Size bunu sayfalarca anlatır Murakami Bey. Ama siz kitap bittikten sonra bile anlamazsınız, bu yaptığının neyi dengelediğini.

1200 sayfa boyunca Tengo’nun nasıl yemek yaptığını, pijamalarını; Aomame’nin ve daha birçok kadının apış arası kıllarını kesmediğini (en azından Japonya’da) ve gür olduğunu; Uşikava (牛河)’nın şekilsiz kafasını, Tamaru (タマル)’nun su katılmaz bir gay olduğunu defalarca ve defalarca öğreniyoruz ama kritik olan birçok konuda neler olduğunu bilmiyoruz. Murakami 1Q84’ü başta iki kitap olarak yazmayı düşünmüş ancak yazarken aklına üçüncü kitapla ilgili fikirler gelmiş. Büyük ihtimalle üçüncüyü yazarken de -belki de daha öncesinde- aklına dördüncü kitapla ilgili fikirler gelmiş olacak ki bizi bu durumda bırakmış. Belki de devamını hiç yazmayacak. Kitapları bir nihayete erdirmemesi onun tarzı ne de olsa.

Eğer ilk defa Murakami kitabı okuyacaksanız size bu kitabı tavsiye etmem. Onun yerine İmkansızın Şarkısı daha doğru bir tercih olacaktır.

Kaynaklar: wikipedia.orgbltnotjustasandwich.comthemillions.comnytimes.comwildmurakamichase

Etiket: , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Marmara Üniversitesinde öğretmenlik okurken istediği mesleğin bu olmadığına karar verip web yazılımcılığına geçmiş; aldığı bu karar yıllar sonra Amsterdam'a taşınmasına sebep olmuştur.