2013 Yılının Fantastik ve Bilim Kurgu Filmleri – 6

This Is The End

Buraya KadarTR’de Yayınlanan Adı: Buraya Kadar
TR’de Vizyon Tarihi: 18.10.2013
Tarz: Fantastik – Komedi
Süre: 107 dk.
Imdb Puanı: 6.9
Yönetmen: Evan Goldberg, Seth Rogen
Oyuncular: Seth Rogen, James Franco, Jonah Hill

Konu : Film oldukça geniş bir ünlü kadrosundan oluşuyor ve oyuncular filmde kendilerini canlandırıyorlar. James Franco’nun evinde verilen büyük partide hep beraber eğlenirlerken, birden bire deprem olmaya, yangınlar çıkmaya başlıyor. Önce basit bir deprem olduğunu sanan insanlar, olayların büyüyerek devam etmesi ile birlikte dünyanın sonunun geldiğini anlıyorlar. Konuk oyuncu olan bir çok ünlü, kıyametin ilk sahnelerinde ölürken geriye bir evde mahsur kalan 6 adam kalıyor ve komik bir hayatta kalma mücadelesi başlıyor.

Yorum: Benzer tarzlarda olduğu için ister istemez The World’s End’le karşılaştırmak durumunda kaldığımda, The World’s End’in çok daha başarılı bir yapım olduğunu belirtmem gerek. Yine de hareket dozu, aksiyonlu sahneleri ile izleyici saran ve bol bol da güldüren bir film olduğunu söylemeden de geçemeyeceğim.  Kıyamet sahneleri başarılı işlenmiş, Exorcist göndermesini de çok komik buldum, ayrıca birçok ünlüyü kendi karakteri ile filmde görmek ve kıyamet koparken kendilerini savunmaya çalışmalarını izlemek gerçekten çok eğlenceliydi . Ancak film, oldukça fazla argo diyalog içeriyor, yer yer rahatsız edici olabilir.

Thor: The Dark World

Thor: Karanlık Dünya

TR’de Yayınlanan Adı: Thor: Karanlık Dünya
TR’de Vizyon Tarihi: 01.11.2013
Tarz: Fantastik
Süre: 112 dk.
Imdb Puanı: 7.6
Yönetmen: Alan Taylor
Oyuncular: Chris Hemsworth, Natalie Portman, Tom Hiddleston, Anthony Hopkins
Konu ve Yorum : Kurgu-Bilim’de daha önce yayınlanan film yorumuna ulaşmak için -> Thor

Ender’s Game

Uzay Oyunları

TR’de Yayınlanan Adı: Uzay Oyunları
TR’de Vizyon Tarihi: 08.11.2013
Tarz: Bilimkurgu
Süre: 114 dk.
Imdb Puanı: 7.2
Yönetmen: Gavin Hood
Oyuncular: Asa Butterfield, Harrison Ford
Konu ve Yorum : Kurgu-Bilim’de daha önce yayınlanan film yorumuna ulaşmak için -> Uzay Oyunları

The Hunger Games : Catching Fire

Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak

TR’de Yayınlanan Adı: Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak
TR’de Vizyon Tarihi: 22.11.2013
Tarz: Bilimkurgu
Süre: 146 dk.
Imdb Puanı: 8.1
Yönetmen: Francis Lawrence
Oyuncular: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth
Konu ve Yorum : kurguBilim’de daha önce yayınlanan film yorumuna ulaşmak için -> Ateşi Yakalamak

The World’s End

The World's End

TR’de Yayınlanan Adı: –
TR’de Vizyon Tarihi: 
Tarz: Bilimkurgu – Komedi
Süre: 109 dk.
Imdb Puanı: 7.1
Yönetmen: Edgar Wright
Oyuncular: Simon Pegg, Nick Frost, Martin Freeman
Konu :  5 arkadaş, 20 yıl sonra bir araya gelip, birlikte büyüdükleri kasabaya dönmeye karar verirler. Ekibi bir araya toplayan Gary King, çok hevesli olmayan diğer dört arkadaşını, 20 yıl önce gerçekleştirdikleri içme maratonunu tekrar gerçekleştirmek üzere ikna eder. Yıllar önce yaptıkları gibi 12 bar gezecek her birinde birer bira içecek ve birkaç shot atacaklardır. İçme maratonunun son durağı World’s End adındaki pub olacaktır. Ekip geri döndükleri kasabada ve kasaba sakinlerinde tuhaflıklar sezmeye başlarlar. Bir süre sonra dünyanın büyük bir tehdit altında olduğunu ve bunu kendilerinden başka engelleyebilecek kimsenin olmadığını fark ederler. Dünyayı korumaya çalışırken, bir de özellikle Gary King’in çabalarıyla tamamlamaya çalıştıkları bir içme maratonu bulunmaktadır.

Yorum: World’s End çok eğlenceli bir İngiliz bilim kurgu komedisi. 7.1’lik imdb puanını düşük bulduğumu ve filmin Türkiye’de vizyona girmemesini esefle kınadığımı belirtmem gerek. Yine aynı ekibin oynadığı 2004 yapımlı Shaun of the Dead adlı bir korku komedisinin olduğunu daha önce duymuştum. Sonradan öğrendiğime göre World’s End, Three Flavours Cornetto Trilogy adlı serinin son filmiymiş. Serinin ilk filmi Shaun Of The Dead bir zombi komedisi iken,  ikinci filmi ise gizemli cinayetleri çözmeye çalışan iki polisin maceralarının anlatıldığı Hot Fuzz. Üçüncü film de bildiğimiz gibi uzaylı istilasını anlatıyor. Wikipedia’da okuduğuma göre bu seri ile Kieslowski’nin Üç Renk (Mavi, Beyaz, Kırmızı) üçlemesine gönderme yapılıyormuş.

Detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz: http://en.wikipedia.org/wiki/Three_Flavours_Cornetto_trilogy#Hot_Fuzz

Seriye üçüncü filminden başlamış olsam da, oldukça iyi olduklarından emin olduğum diğer iki filmi de izlemeye kesin kararlıyım.

Etiket: , ,


Yazar Hakkında

Tüm dünyaya karşı bir kaliteci, özellikle süreçlere uymayanlara düşman. Süper kahramanlardan oluşan bir kalite takımının yöneticisi ve kurgu-bilim'in 4 silahşöründen biri. Bunlar yetmiyormuş kendisi gibi bilim kurgu seven eşiyle birlikte dinozor manyağı bir ufaklığın da ebeveyni. Hepsine nasıl yetişiyor kendisi de bilmiyor ama ailesi, bilim kurgu ve grunge onun vazgeçilmezleri.