2015 Yılının Bilimkurgu ve Fantastik Filmleri

Geçen sene olduğu gibi bu sene de Imbd’yi karıştırıp vizyona girecek bilim kurgu ve fantastik filmlerin listesini çıkardık. Aşağıdaki filmlerin bir kısmı belki de Türkiye’de hiç vizyona girmeyebilir. Biz yine de umutla listeye yazıyoruz.

2014 Filmleri için buraya tıklayın.

Avengers Age of Ultron

Marvel’in Yenilmezler ekibinin yeni macerasında kahramanlarımız bu sefer dev robot Ultron’a karşı mücadele verecekler. İlk filmde de ekipte olan Iron Man, Kaptan America, Hulk, Thor, Black Widow, Hawkeye’a X-Men’den aşina olduğumuz Quicksilver ve Scarlett Witch de katılıp ortamı daha da şenlendirecekler. Filmin yönetmenliğini, ilk filmi de yöneten Joss Whedon üstlenmiş. Türkiye’de vizyon tarihi 1 Mayıs.

Divergent series : Insurgent

Insurgent, Veronica Roth’un Divergent üçlemesinin ikinci kitabından uyarlanmış. Insurgent, 2014 yapımı ilk filmin kaldığı yerden devam ederek, yine Tris karakterinin etrafında şekilleniyor. İlk filmde  beş farklı erdeme göre gruplara ayrılan distopik bir düzende grupların birbirleriyle çatışmalarını, tüm erdemleri barındırdığı için bir “uyumsuz” olan Tris’in gruplardan birinin komplosunu bozarak çıkardığı isyanı izlemiştik. Devam filminde ise Tris, toplumu bölmeye çalışan güçlü bir ittifaka karşı savaşını devam ettiriyor. Yönetmenliğini Robert Schwentke’nin üstlendiği Insurgent’ın Türkiye’deki vizyon tarihi henüz belli değil.

Jurassic World

Jurassic Park serisinin 4. filmi, serinin ilk filminin devamı niteliğinde. Jurassic Park’ta 22 yıl önce yaşananlardan sonra, Isla Nubar’da yeni bir dinazor parkı kurulur. İzleyicilerin dikkatini daha fazla çekebilmek için genetikçiler, genetik olarak modifiye edilmiş hibrit bir dinazor yaratmışlardır. Dinazorun tutulduğu yerden kaçması ve insanlara saldırması adada paniğe neden olur. İlk filmin yönetmenliğini yapan Steven Spielberg Jurassic World’un yapımcılığını üstlenmiş. 2012 yapımı Safety Not Guaranteed filminden tanıdığımız Colin Trevorrow’un yönetmen koltuğunda oturması film hakkında ümit vadediyor. Başrollerde Guardians of Galaxy’nin yıldızı Chris Prat ve Village filminden hatırladığımız Bryce Dallas Howard var. Filmin Türkiye’deki vizyon tarihi 12 Haziran.

Star Wars Episode VII – The Force Awakens

Star Wars destanı, Episot VI – Return Of The Jedi (Jedi’nin Dönüşü)’da kaldığı yerden devam ediyor. 1983’te olduğu gibi yine Harrison Ford’u Han Solo, Carrie Fisher’ı Leia ve Mark Hamill’i Luke Skywalker rollerinde izleyeceğiz. Yönetmenliğini J.J. Abrams’ın üstlendiği uzun süredir beklenen filmin Türkiye’de vizyon tarihi 18 Aralık.

Ant – Man

Hank Pym’in tasarladığı küçülüp büyümeyi ve daha kuvvetli olmayı sağlayan özel kıyafeti giyerek süper kahramanlar arasına katılan Scot Lang, dünyayı kurtarma konusunda hocası Hank Pym’e yardım ediyor. Scot Lang’i Paul Rudd, Hank Pym’i Michael Douglas’ın canlandırdığı Marvel uyarlamasının yönetmeni Peyton Reed. Ant-Man, Türkiye’de 17 Temmuzda vizyona girecek.

Project Almanac

Yapım yılı 2014 olmasına rağmen Ocak 2015’te vizyona girecek olan Project Almanac bir zaman makinesi projesine ait gizli planları ele geçirerek inşa etmeyi başaran bir grup gencin hikayesini anlatıyor. Gençler kişisel problemlerini çözmek için zaman makinesini kullanırlarken işler kontrolden çıkmaya başlar, gelecek zaman felaketlerle yıkılırken gençler de birer birer ortadan kaybolmaya başlarlar. Filmin Türkiye’deki vizyon tarihi belli değil.

Hunger Games Mockingjay Part 2

Suzan Collins’in Açlık Oyunları serisinin son romanı olan Alaycı Kuş’un birinci bölümünü 2014’te Hunger Games Mockingjay Part 1 adıyla izledik. İlk bölüm konuya giriş niteliği taşırken, ikinci bölümde artık Alaycı Kuş sembolü ile özdeşleştirilen Katniss, 13. bölge ile birleşerek Capitol’e karşı ayaklanma başlatıyor. Yönetmen koltuğunda yine Francis Lawrence yer alıyor. Filmin Türkiye’deki vizyon tarihi henüz belli değil.

poster_01

Jupiter Ascending

Tanrıların insanları yönettiği bir gelecekte Jupiter Jones tuvalet temizleyen bahtsız bir Rus göçmendir. Jupiter Kraliçe’nin onu öldürmesi için gönderdiği savaşçı Caine ile tanışır. Jupiter’in doğduğu gece yıldızlar olağanüstü bir olaya işaret etmekte olduğundan DNA’sı onun gelecek lider olduğunu göstermektedir. Jupiter rolünde Mila Kunis, Caine rolünde Channing Tatum, yönetmen koltuğunda Matrix serilerindeki çalışmaları ile tanınan Wachowski’ler olduğundan belki biraz ümitlenebiliriz. Türkiye’de vizyon tarihi 6 Şubat.

Terminator Genisys

Terminatör serisinin 5. filmi Terminatör Yaratılış’ta Arnold Schwarzenegger yine Terminatör  rolünde karşımıza çıkacak. Skynet’e karşı verilen savaşı kazanmanın eşiğinde olan John Connor, kendi emniyetini sağlamak için Kyle Reese’i geçmişe gönderir. Ancak geçmişte kendilerini beklediklerinden çok farklı bir gerçeklik beklemektedir. Eski model T800 rolündeki Schwarzenegger’e, Taht oyunlarının Daenerys’i Emilia Clarke Sarah Connor, Jason Clarke John Connor rollerinde eşlik ediyorlar. Filmin Türkiye’de vizyon tarihi 1 Temmuz.

The Fantastic Four

2005 ve 2007’de sinemaya uyarlanan Marvel çizgi roman kahramanları Fantastik Dörtlü yeniden sinemaya uyarlanıyor. Yeni seride bir kaza sonucu üstün yetenekler kazanan dörtlünün  yeni maceralarını izleyeceğiz. Josh Trank tarafından yönetilen Marvel uyarlamasının baş rollerinde bu sefer Kate Mara, Miles Teller, Jamie Bell ve Michael B. Jordan var. Amerika’da 7 Ağustos’ta vizyona girecek olan filmin Türkiye vizyon tarihi belli değil.

Mad Max Fury Road

Avustralya’nın en çok hasılat yapan filmi Mad Max 30 yıl sonra geri dönüyor. İlk film 1979, ikinci film 1981, üçüncü film ise 1985’te çekilmişti. Yönetmen George Miller’ın dördüncü film projesi yıllarca süründükten sonra 2000 yılında Mel Gibson projede yer almaktan vazgeçti. Yeni Mad Max rolünde Tom Hardy ve ona eşlik edecek olan Furiosa rölünde ise Charlize Theron var. Apokaliptik bir geleceğin çöllerinde insanoğlu hayatta kalmaya çabalarken düzeni yeniden sağlayabilecek olan iki asi Max ve Furiosa’dır. Max karsı ve çocuğunun ölümünün ardından iç huzur ararken Furiosa kurtuluşunun çölü aşıp çocukluğunun geçtiği memeleketine dönmek olduğuna inanır. Film Avrupa’da Mayıs ortalarında vizyona girecek. Türkiye’de vizyon tarihi belli değil.

Chappie

Doğumundan hemen sonra iki suçlu tarafından kaçırılan Chappie ilginç bir aile tarafından evlat edinilir. Chappie doğuştan itibaren doğal olmayan nedenlerle yetenekli bir çocuktur, bir dahidir. Chappie’yi diğerlerinden ayıran bir özelliği de bir robot olmasıdır. Yönetmen koltuğunda 2009 yapımı District 9 ve 2013 yapımı Elysium ile tanıdığımız Neill Blomkamp’ın olması filmden beklentiyi arttırıyor. Başarılı kadrosuyla da dikkat çeken Chappie’nin başrollerinde Hugh Jackman, Sigourney Weaver ve District 9 ve Elysium filmlerindeki performansıyla göz dolduran Sharlto Copley yer alıyor. Filmin Mart 2015’te Amerika’da vizyona girmesi bekleniyor. Türkiye’deki vizyon tarihi ise belli değil.

Ex Machina

Bilgisayar programcısı olan Caleb, kazandığı bir yarışma sayesinde çalıştığı şirketin CEO’su olan Nathan’ın dağlardaki özel mülkünde bir hafta geçirme hakkı kazanır. Caleb, Nathan’ın onu çalışmakta olduğu bir yapay zeka projesini test etmesi için seçtiğini anlar. Nathan Ava isimli yapay zeka ürününe Turing Testini uygulamak ister ve  testteki insan bileşeninin Caleb olmasını ister. Caleb’in çalıştığı firmanın bir internet devi olması Google‘ın son dönemdeki yapay zeka ve robotik yatırımlarını hatırlatırken 2014 senesinde Turing testini ilk defa geçen Eugene Goostman isimli chatbot da akla geliyor. Filmin ismi latince bir kalıp olan “deus ex machina” dan alınmış bir parça. Bu kalıp kurgu veya dramada beklenmedik, yapay veya imkânsız bir karakter anlamında kullanılıyor. Filmin hem yönetmen hem de senaristlik rolünü üstlenen Alex Garland daha önce 28 Gün Sonra, Yargıç Dredd ve Gün Işığı filmlerinin de senaristliğini üstlenmiş. Ex Machina ile Garland’ı ilk defa yönetmen koltuğunda göreceğiz. Caleb rolünde Harry Potter’dan Bill Weasly rolü ile hatırlanan Domhnall Gleeson, Ava rolünde ise İsveçli aktris Alicia Vikander var. İngiltere’de Ocak ayında vizyona girecek filmin Türkiye’deki vizyon tarihi belli değil.

Tomorrowland

Disney‘in tema parklarından biri olan Tomorrowland film oluyor. Filmin adı ilk önce 1952 olarak duyurulup daha sonra değiştirilmiş. Bilime meraklı bir genç kız olan Casey(Britt Robertson) ve eski bir mucit olan Frank’in (George Clooney) ortak kaderleri hafızalarında yer alan bir yerin gizemlerini ortaya çıkarmaktır. Tomorrowland’de yapacakları kendi kaderlerini ve dünyayı etkileyecektir. Yönetmen koltuğunda Pixar animasyonlarından bilinen Brad Bird’ün yer aldığı filmin Türkiye’de vizyon tarihi 22 Mayıs olarak duyurulmuş.

Seventh Son

Joseph Delany’nin Wardstone Günlükleri serisinin ilk kitabı olan Hayaletin Çırağı macera fantezi türünde bir film olacak. Genç Thomas, yedinci oğlun yedinci oğlu olan John Gregory’nin çırağı olarak kötü ruhlarla savaşmayı öğrenmektedir. Hayalet olarak çağrılan John ortalıkta yokken Anne Malkin isimli cadının kapatıldığı yerden kaçması Thomas’ın büyük sınavı olur. Hayalet rolünü Jeff Bridges canlıdırırken Thomas rolünde Ben Barnes, Anne Malkin rolünde ise Julianne Moore var. Yönetmen koltuğunda soyvet asıllı Sergey Bodrov’un olduğu filmin Türkiye vizyon tarihi 30 Ocak.

The Maze Runner: The Scorch Trials

Labirentten kurtulanlar şimdi de güneş patlamaları ve hastalıklarla perişan olmuş bir dünyanın zorlukları ile mücadele etmek zorunda. İlki 2014 yılında vizyona giren seri Goodreads yazarı James Dashner’ın 3 kitaplık serisinden uyarlama. Seride bir de olayların öncesini anlatan 4. kitap mevcut. İlk filmin sonunda olaylar tam olarak çözülememiş ve devam filmi geleceği anlaşılmıştı zaten. Avrupa ve Amerika’da Eylül ayında vizyona girmesi beklenen filmin Türkiye’deki vizyon tarihi henüz belli değil.

Pixels

Başrolde Adam Sandler’ı izleyeceğimiz Pixels tabii ki bilim kurgu-komedi tarzında. Uzaylılar klasik arcade oyunlarının videolarını görüp bunları bir savaş ilanı olarak yorumladıklarında oyunlardaki modelleri baz alarak dünyaya saldırırlar. Bunun üzerine Başkan çocukluk arkadaşı Sam’den yardım ister. Şimdiki işi ev sinema sistemi kurmak olan Sam 80’lerin video oyun şampiyonudur. Yönetmen koltuğunda Harry Potter serisinden Sırlar Odası ve Felsefe Taşı’nın da yönetmenliğini üstlenmiş olan Chris Columbus bulunuyor. Filmin Amerika’daki vizyon tarihi 24 Temmuz. Türkiye vizyon tarihi belli değil.

pixels

The Martian

Goodreads kullanıcıları tarafından 2014’ün en iyi bilim kurgu romanı seçilen Marslı sinemaya uyarlanıyor. Kitabın Türkçesine de İthakı yayınları sayesinde kavuştuk. Andy Weir’in oldukça popüler olan kitabı Marslı’nın film uyarlamasında astronot Mark Watney’nin (Matt Damon) hayatta kalma mücadelesini izleyeceğiz. Filmin kadrosunda Interstellar‘da Murph rolünde izlediğimiz Jessica Chastain ve  acaba yine ölecek mi diye merak ettiğimiz Sean Bean de var. 25 Kasım’da Amerika’da vizyona girmesi beklenen filmin yönetmen koltuğunda Ridley Scott var. Bilim kurgu sevenlerin 2015’te en heyecanla bekledikleri film bu olsa gerek. Filmin Türkiye vizyon tarihi belli değil.

martian

Pan

J.M.Barrie’nin ölümsüz eseri Peter Pan’in, kitabın öncesini anlatan yeni versiyonu 2015’te sinemalara geliyor. Küçük yetim Peter’ın efsanevi Neverland’i arayışı, Hook ile savaşı ve Peter Pan’e dönüşümünün anlatıldığı film bakalım çocuklar kadar büyüklerin de ilgisini çekecek mi? Başrollerde Hugh Jackman ve Amanda Seyfried gibi tanıdık isimler yer alıyor. Pan, Amerika’da 17 Temmuzda vizyona girecek, Türkiye’deki vizyon tarihi ise henüz belli değil.

Cinderella

Daha önce defalarca sinema, tiyatro ve operaya uyarlanmış olan Avrupa halk masalı Cinderella bir kez daha Disney uyarlaması ile sinemada. Cinderella rolünü Lily James’in canlandıracağı filmde üvey anne rolünde Cate Blanchett’i izleyeceğiz. Frankenstein’ın 1994 sinema uyarlamasına da yönetmenlik yapmış olan Kenneth Branagh yönetmen koltuğunda. Filmin Türkiye’de vizyon tarihi 13 Mart olarak duyurulmuş.

Into The Woods

Grimm kardeşlerin halk masallarından ilham alınarak çekilmiş fantezi müzikal tarzındaki Disney filmi Into The Woods 2014 yapımı olmasına rağmen geçen sene Türkiye’ye gelmemişti. Oyuncu kadrosu çok iyi olan bu filmi de bu sene beyaz perdede izleme şansımız olacak. Cindrella, Kırmızı Başlıklı Kız ve Rapunzel gibi hikayeleri kendi orjinal kurgusu içinde harmanlayan müzikalde Cadı karakterini Meryl Streep, fırıncı ve karısını ise James Corden ve Emily Blunt canlandırıyor. Sweent Todd’dan beri ilk defa yeniden bir müzikalde görme şansımız olan Johnny Depp de Kurt’u canlandıracak. Filmin Türkiye’deki vizyon tarihi 20 Şubat.

Absolutely Anything

Neil adındaki ortaokul öğretmeni birden bire istediği her şeyi yapabilme gücüne sahip olur. Neil nefret ettiği öğrencileri buharlaştırmayı düşünürken güç delisi uzaylılar onu izlemektedir. H.G. Wells‘in komedi bilim kurgu tarzındaki hikayesi The Man Who Could Work Miracles’dan esinlenilerek ortaya çıkan senaryo Terry Jones ve Gavin Scott tarafından yazılmış. Wells’in hikayesi daha önce orjinaline daha yakın bir senaryo ile 1936 yılında sinemaya uyarlanmış. Bu İngiliz komedisinin başrolünde Simon Pegg ve Kate Beckinsale var. Neil’in köpeği Dennis’i ise bu sene vefat eden Robin Williams seslendiriyor. Filim İngiltere vizyon tarihi Temmuz. Türkiye’de vizyon tarihi belli değil.

Absolutely Anything

Z for Zachariah

Robert C. O’Brien’ın aynı adlı romanından uyarlama olan filmin başrollerini  DC’nin Suicide Squat projesinde Harley Quinn rolünü kapan Margot Robbie, yeni Star Trek filmlerinin Kaptan Kirk’ü Chris Pine ve  12 Yıllık Esaret filmindeki rolü ile Oscar’a en iyi performans adayı olan Chiwetel Ejiofor canlandırıyor. Medeniyetin yok oluşuna sebep olan bir felaket sonrası geriye kalan son insanlar olan iki adam ve genç bir kadın kendilerini bir aşk üçgeninin içerisinde bulurlar. Kitabın ismi (Türkçesi ile Zekeriya’nın Z’si) Loomis karakterinin dünyada kalan son erkek olma ihtimalinden esinlenilerek verilmiş. Filmin Amerika’da vizyon tarihi 24 Ocak. Türkiye vizyon tarihi belli değil.

z_for_zachariah

Home

Kendine aşırı güvenen uzaylı Boov’lar dünyayı işgal etmeye başladıklarında insanlar acilen tahliye edilir. Bu karışıklık içindeyken Tip isimli bir kız sürgün edilmiş Boov Oh ile karşılaşır. İki kaçak çıktıkları yolculukta galaksiler arası ilişkilerden daha fazlasını keşfeder. Bir Dreamworks animasyonu olan filmde Oh’yu Jim Parsons, Tip’i ise Rihanna seslendiriyor. 27 Mart’ta Amerika’da vizyona girecek olan filmin Türkiye vizyon tarihi belli değil.

400 Days

Uzay yolculuğunun psikolojik etkilerini gözlemlemek için 400 gün boyunca bir simülatörde olan dört astronot dış dünya ile iletişimleri kesildiğinde gemiyi terk etmek zorunda kalır ve aslında simülatörde olmadıklarını öğrenirler. Filmin oyuncu kadrosunda Arrow dizisinin kanaryası Caity Lotz, Batman Dönüyor filmindeki Batman rolü ile tanınan Brandon Routh, Flash dizinden Dr.Wells’i canlandıran Tom Cavanagh ve Defiance dizisinde Nolan’ı canlandıran Grant Bowler var. Filmin Amerika’da vizyon tarihi 15 Nisan. Türkiye vizyon tarihi belli değil.

400days

Air

Yapımcılığını Yürüyen Ölüler‘den tanıdığımız Robert Kirkman’ın üstlendiği filmde baş rollerde yine Yürüyen Ölülerde Daryl Dixon karakterini canlandıran Norman Reedus ve Djimon Hounsou var. Havadaki zehir sebebiyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan insan ırkının kurtuluşu yer altı sığınağında cycronic ile dondurulmuş şekilde saklanan insanlara bağlıdır. Medeniyetin yeniden kurulmasının bağlı olduğu tesisin bekçiliğini yapan iki adam görevlerini sorgulamaktadır. Filmin alternatif adı Wake Cycle (ölüyü bekleme vardiyası). Amerika’da vizyon tarihi 13 Mart olan filmin Türkiye’de vizyon tarihi henüz belli değil.

Little Prince

Antoine de Saint-Exupéry’nin fantastik çocuk kitabı Küçük Prens 1966’daki Sovyet-Litvanya yapımı ve 1974’te çekilen ilk İngilizce filminden sonra orjinal dilinde animasyon olarak sinemaya uyarlanıyor. Yönetmenliğini Kungfu Panda ile tanınan Mark Osborne’nun üstlendiği filmin seslendirme kadrosunda James Franco, Rachel McAdams, Marion Cotillard ve Jeff Bridges gibi bir çok ünlü bulunuyor. 7 Ekim’de Fransa’da vizyona girecek olan filmin Türkiye vizyon tarihi henüz belli değil.

Moontrap : Target Earth

İlki 1989’da çekilen vasat filmin devamı aynı yönetmen Robert Dyke ile beyaz perdeye geliyor.  Dünyada unutulmuş eski bir uzay aracı keşfedilir. Araştırmalar için Ay’a gönderilen Scout (Sarah Butler) kaybolmuş bir uygarlığın sırlarını koruyan etkileyici makinelerle karşılaşır. Filmin vizyon tarihi tam olarak belli değil. Aşağıdaki video ilk filmin fragmanıdır.

Etiket: , , , ,


Yazar Hakkında

Bilim kurgu/fantastik temalı roman, çizgi roman, film, dizi tanıtım, inceleme ve yorumları