2016 Yılının Bilim Kurgu ve Fantastik Filmleri

Batman v Superman: Dawn of Justice

2013 tarihli Man Of Steel’in devamı olan yapımda Henry Cavill’in canlandırdığı Superman, Ben Affleck’in canlandırdığı Batman ile karşı karşıya geliyor. Senaryo olarak Fran Miller’ın The Dark Knight Returns serisini baz alan filmin yönetmen koltuğunda yine Zack Snyder var .Oyuncu kadrosunda Man Of Steel’deki rolleri ile Diane Lane, Amy Adams, Laurence Fishburne ve Michael Shannon da yer alıyor. Ayrıca DC sinematik evrenine ilk defa dahil olacak olan Wonder Woman, Aquaman, Cyborg ve Flash ile bu filmde tanışma imkanımız olacak. Özellike Gal Gadot’un canlandıracağı Wonder Woman ve Jason Momoa’nın canlandıracağı Aquaman en az yeni Batman kadar merak edilen karakterler arasında olup  önümüzdeki yıllarda Justice League filmlerinde de yer alacaklar. Film, 25 Mart 2016’da vizyona girecek.

Deadpool

Marvel’in en uçuk anti kahramanı olan Deadpool daha önce X-Men Origins : Wolverine’de karşımıza çıkmıştı. DC’nin Yeşil Feneri Ryan Reynolds tamamen Marvel’e transfer olmuş durumda galiba. Deadpool’un karşımıza öncekinden daha farklı bir şekilde  çıkacağı filmin yönetmen koltuğunda Tim Miller yer alıyor. Eski bir özel kuvvetler elemanı olan Wade, üzerinde gizli olarak gerçekleştirilen deneyler sonucunda özel güçlere sahip olur ve Deadpool kişiliğine bürünür. Deadpool’a Copycat rolünde Morena Baccarin ve Angel Dust rolünde Gina Carano eşlik ediyor.

Independence Day : Resurgence 

90’ların popüler bilim kurgu filmlerinden biri olan Kurtuluş Günü 20 yıl sonra beyaz perdeye geri dönüyor. Yönetmenliğini yine Rolan Emmerich’in üstlendiği filmde oyuncu kadrosu epey değişmiş. İlk filmden sadece MIT mezunu zeki adam David Levinson kalmış. Fox Will Smith’in istediği parayı vermediğinden devam filminde Kaptan Steven Miller maalesef yok. Onun yerini başrolde alacak isim ise Açlık Oyunları serisi ile tanıdığımız Liam Hemsworth. Filmin sloganından da anlaşıldığı üzere -Geri döneceklerini her zaman biliyorduk- senaryo uzaylıların yeniden dünyaya saldırması üzerine kurulu. Oyunculuk ve kurgu filmi kurtarabilir ama yine de pek ümitlenmeyelim.

Ghostbusters

İlk filmi 1984, ikincisi 1989’da yayınlanan ve 80’li yıllarda hepimizin gönlünde taht kuran Ghostbusters geri dönüyor. Manhattan’ı ele geçirmeye çalışan hayaletleri, bu kez kadınlardan oluşan Ghostbusters ekibi durdurmaya çalışacak. Yazım ekibinde yine Dan Aykroyd’un yer aldığı filmin yönetmeni Paul Felp. Başrollerini Thor’dan tanıdığımız Chris Hemsworth, Melissa McCarthy, Kristen Wiig ve Elisabeth Perkins’in paylaştığı Ghostbusters’ta önceki filmlerin yıldızlarından Sigourney Weaver ve Bill Murray’i de tekrar görme şansımız olacak.

 

The Fifth Wave

Film, Rick Yancey’in 2013’de yayınlanan aynı adlı romanından uyarlanmış. Dünya uzaylı saldırıları ile büyük ölçüde yok olmuştur. Saldırılardan sağ kurtulmayı başaran Cassie Sulliven, kaybolan kardeşini aramaktadır. 5. uzaylı saldırısı kapıdayken, yeni tanıştığı bir adam ona yardım eder. Başrollerinde Chloe Grace Moretz, Nick Robinson, Ron Livingston’un yer aldığı filmin yönetmeni J. Blakeson.

The Divergent Series: Allegiant

Divergent serisinin son kitabı olan Allegiant iki filme bölünmüş şekilde çekiliyor. İlk film 2016’da vizyona girecekken ikincisi için 2017’yi bekleyeceğiz. Dilimize Yandaş ismi ile çevrilen kitabın film versiyonu için Vefakar ismi uygun görülmüş. Tris, Tobias ve arkadaşları sonunda çitlerin ötesindeki dünyaya geçiyor. Ancak bekledikleri huzuru burada da bulamıyorlar. Öğrendikleri yeni bilgilerle zor kararlar almak zorunda kalan grup kendilerini acımaz bir savaşın içinde buluyor.

Star Trek Beyond

Kaptan Kirk komutasındaki Atılgan, güçlü ve bilinmeyen bir uzaylı türünün saldırısına uğrar. Atılgan’ın tahrip olması nedeniyle bir gezegende mahsur kalan Atılgan ekibi bu sefer yeni bir düşmanla yüzyüze gelir. Serinin 13., yeni çevrilen serinin ise 3. bölümü olan Star Trek Beyond, 2013 yapımı Star Trek Into The Darkness’ın devamı niteliğinde. Başrollerinde yine Kaptan Kirk rolünde Chris Pine, Komutan Spoc rolünde Zachary Quinto, Scotty rolünde Simon Pegg yer alıyor. Yönetmen koltuğunu JJ Abrams’tan devralan isim ise Hız ve Öfkeli serisinden tanıdığımız Justin Lin. Filmin Türkiye’de vizyon tarihi Temmuz 2016.

Assassin’s Creed

Aynı isimli ünlü video oyunundan uyarlanan Assassin’s Creed, oyun ile aynı evrende geçiyor. Magneto rolünün altında başarıyla kalkan Michael Fassbander, Callum Lynch ve atası Aguilar olmak üzere iki karaktere birden hayat veriyor. Filmin konusu ise özel bir makine yardımıyla gizli bir suikastçı topluluğunun üyeleri olan atalarının hafızalarıyla bağlantı kuran kahramanımızın üzerine kurulu. Oyunlardan uyarlanan filmlerde hep hayalkırıklığı yaşasak da umarız suikastçimizin hikayesi çıtayı yukarı taşır. Justin Kurzel’in yönetmenliğini yaptığı filmin oyuncu kadrosunda  Marion Cotillard, Jeremy Irons ve Brandon Gleeson yer alıyor. Türkiye’de 23 Aralık’ta vizyona girmesi bekleniyor.

Passengers

Çok uzaktaki bir gezegene binlerce insan taşıyan uzay mekiğinde, uyku odalarının birinde meydana gelen arıza sonucunda yolculardan biri 60 yıl erken uyanır. Diğerleri uyanana kadar yaşlanmak ve tek başına ölmek istemeyen yolcumuz bir yolcuyu daha uyandırmaya karar verir. Romantik bilim kurgu olarak sınıflandırılan filmin başrollerinde Jennifer Lawrence ve Chris Pratt yer alıyor. Yönetmen ise Alan Turing’in hayat hikayesini anlatan 2014 yapımı The Imitation Game filmini yöneten Morten Tyldum.

Teenage Mutant Ninja Turtles : Out of The Shadows

80’lerin sevilen çizgi film serisinin sevimli kaplumbağaları, 90’larda çevrilen film uyarlamalarından sonra 2014’de yeni bir seri ile beyaz perdeye geri dönmüştü. Serinin ikinci filmi Gölgelerin İçinden’de ekip yine ezeli düşmanları Shredder’a karşı NYC’yi korumaya devam ediyorlar. Dave Green’in yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerinde Megan Fox, Stephan Amell,Will Arnet yer alıyor.

The BFG

Roald Dahl’ın 1982 yılında yayınlanan The BFG, The Big Friendly Giant adlı çocuk kitabından uyarlanan fantastik yapımın yönetmenliğini Steven Spielberg üstleniyor. Korkunç görüntüsüne rağmen şefkatli ve yufka yürekli olan dev, çocukları yemeyi reddettiği için kendi türü tarafından dışlanmaktadır. Yetimhanede kalan küçük Sophie’yle arkadaş olur. Filmin başrollerinde Ruby Barnhill ve Bill Hader yer alıyor.

The Circle

Dave Eggars’ın 2013 yılında yayınlanan aynı adlı romanından uyarlanan The Circle’ın yönetmen koltuğunda James Ponsoldt yer alıyor.  The Circle isimli önemli bir teknoloji firmasında işe başlayan kadın gizemli bir adamla tanışır. Sosyal medyanın hayatlarımız üzerindeki etkisini işleyen filmin başrollerini Emma Watson ve Tom Hanks paylaşıyor. Ayrıca Star Wars Force Awakens’daki Finn rolü ile tanıdığımız John Boyega ve Doctor Who’dan Karen Gillan da kadroda.

Colossal

İspanyol-Kanada ortak yapımı filmde, Gloria, erkek arkadaşından ayrıldıktan sonra yaşadığı duygusal çöküntü sırasında dev bir canavarla telepatik bir bağı olduğunu keşfeder. Başrollerinde Anne Hathaway ve Dan Stevens’ın yer aldığı filmin yönetmeni Timecrimes ve Open Windows filmlerinden tanıdığımız İspanyol yönetmen Nacho Vigalondo.

Gods of Egypt

Antik Mısır Tanrılarını konu alan Gods of Egypt’in yönetmeni, 1994 yapımı The Crow, 1998 yapımı Dark City, 2004 yapımı I, Robot ve 2009 yapımı Knowing’in yönetmeni Alex Proyas. Karanlıklar tanrısı Set, Mısır krallığının tahtını ele geçirir. Ölümlü bir kahraman olan Bek, tanrı Horus ile ittifak yaparak dünyayı ve sevdiği kadını kurtarmaya çalışır. Gerard Butler’ı karanlıklar tanrısı Set, Brenton Thwaites’i Bek ve Nikolaj Coster-Waldau’yu Horus rolünde izleyeceğimiz film, Şubat 2016’da vizyona girecek.

How to Talk to Girls at Parties

İngiliz-Amerikan ortak yapımı romantik komedi-bilim kurgu tarzındaki filmin yönetmen koltuğunda John Cameron Mitchell yer alıyor. Film, Neil Gaiman’ın aynı adlı kısa hikayesinden uyarlanmış. Başrollerini Elle Fanning, Alex Sharp ve Nicole Kidman paylaştığı filmde Galaksiyi gezen grubundan ayrılarak Londra’ya gelen bir uzaylının maceraları anlatılıyor.

The Discovery

Yönetmenliğini, The One I Love (Tek Aşkım) adındaki romantik bilim kurgu türündeki 2014  yapımı filmden tanıdığımız Charlie McDowell’in üstlendiği, yine romantik bilim kurgu türündeki filmin başrollerinde Nicholas Hoult ve Rooney Mara yer alıyor. Ölümden sonra yaşamın keşfedildiği bir dünyada, keşfin bir yıl sonrasında, keşfi yapan bilim adamının oğlu ve trajik bir geçmişi olan sevgilisinin aşkını izleyeceğiz.

Spectral

Korku-fantastik türünde sınıflandırılan filmin konusu, NYC’yi ele geçiren doğaüstü varlıklarla savaşa gönderilen bir özel kuvvetler takımının etrafında gelişiyor. Filmin yönetmeni Nic Mathieu, başrollerde ise James Badge Dale, Max Martini, Emily Mortimer ve Bruce Greenwood yer alıyor. Film 3 boyutlu olarak 12 Ağustos 2016’da vizyona girecek.

Passage To Mars

NASA kutup keşif gezisinin günlükleri, 6 kişilik bir ekibin Mars’ın insanlar tarafından keşfedilmesi için tasarlanan deneysel bir araçla yaptıkları yolculuğun detaylarını ortaya çıkarır. Kutuplar ve Mars arasında gerçekleşen bu yolculuk, iki dünyanın  güzellikleri ve ölümcül tehlikeleri arasında, korkuların ve hayatta kalmanın, umutların ve hayallerin yolculuğudur. Kutuplar ve Mars, kökenlerimizin sırlarını saklamaktadır. Belgeselin yönetmenliğini ve senaristliğini Jean-Christophe Jeauffre üstlenirken, Zachary Quinto, Charlotte Rampling ve Ay yolculuğunun gerçek kahramanlarından Buzz Aldrin tarafından seslendiriliyor.

Rupture

Oğlunu tek başına büyütmeye çalışan bekar bir anne gizemli bir örgüt tarafından kaçırılır. Kaçmaya çalışırken kendisi ile ilgili sıra dışı bir sırrı keşfeder. Film, Steven Shainberg ve Brian Nelson’ın bir öykülerinden uyarlanmış. Filmin yönetmenliğini Steven Shainberg üstlenirken senaryosu Brian Nelson’ın ellerinden çıkmış. Filmin oyuncu kadrosunda Noomi Rapace, Peter Stormare ve Michael Chiklis yer alıyor.

Underworld : Next Generation

Vampirlerle kurtadamları karşı karşıya getiren fantastik serinin 5. bölümü Next Generation’ın konusu henüz açıklanmadı. Film, serinin son filmi Awakening’in kaldığı yerden devam ediyor. Serinin tüm filmlerinde savaşçı vampir Selene rolünde oynayan Kate Beckinsale yine aynı rolü canlandırıyor. Divergent serisinden tanıdığımız Theo James’i Awakening’deki David rolünde ve Game Of Thrones yıldızı Charles Dance’i de yine yaşlı vampir Thomas rolünde izleyeceğiz. Filmin yeni karakterleri arasında ise vahşi ve hırslı bir vampiri canlandıran Edge of Tomorrow’un aktristi Lara Pulvar, yeni Lycan liderini canlandıran Tobias Menzies yer alıyor. Filmin yönetmenliğini bu kez Criminal Minds televiyon dizisinin de yönetmenliğini yapan Anna Foerster üstleniyor. Filmin 21 Ekim 2016’da vizyona girmesi planlanıyor.

 

Rogue One: A Star Wars Story

Star Wars evrenini ele geçiren Disney franchise’ın suyunu çıkarmadan bırakmaz. Yine de uzun süredir özlemini duyduğumuzdan bayıla bayıla izleyeceğiz tabii ki. Rogue One, Star Wars bağımsız seride izleyeceğimiz ilk film olacak. 16 Aralık’ta vizyona girmesi beklenen filmin yönetmeni Gareth Edwards 2014 yapımlı Godzilla filminin de yönetmenliğini üstlenmişti. Senaryo zaman olarak Revenge of the Sith ve A New Hope arasında bir yerlerde geçiyor ve bir grup direnişçinin Death Star’ın planlarını çalmasını konu alıyor. Galaktik mücadeleyi farklı bir bakış açısıyla ele alacak olan filmde başrolleri Felicity Jones, Mads Mikkelsen, Alan Tudyk ve Forest Whitaker paylaşıyor.

Warcraft

Aynı isimli video oyunlarından ve Azeroth evreninde geçen romanlarından uyarlanan Amerikan epik fantastik türündeki Warcraft’ın yönetmeni 2009 yapımı Moon ve 2011 yapımı Source Code filmleriyle tanıdığımız Duncan Jones. Filmin oyuncu kadrosunda Travis Fimmel, Paula Patton, Ben Foster, Dominic Cooper yer alıyor. Film, insanlar ve orkların ilk karşılaşmalarının hikayesini anlatıyor. İnsanlar tarafından yönetilen Azeroth,  ölmekte olan dünyaları Draenor’u terkederek yeni bir ev arayan orkların işgali sonucunda savaşın eşiğindedir. İki dünya arasında açılan karanlık geçit, yıkımla yüzleşen insanlarla yok olmanın eşiğindeki orkları karşı karşıya getirir. Filmin Haziran 2016’da vizyona girmesi planlanıyor.

Captain America : Civil War

2011’de The First Avenger’la (İlk Yenilmez) başlayan Marvel karakteri Kaptan Amerika’nın macerası 2014’de The Winter Soldier (Kış Askeri) ile devam etmişti. Marvel sinematik evrenin 13., Kaptan Amerika’nın 3. bölümü olacak Civil War (İç Savaş), Avengers: Age of Ultron’un  sonrasında gelişen olayları anlatıyor. Filmin yönetmeni Kış Askeri’nin de yönetmenleri  olan Joe Russo ve Anthony Russo. Başrollerinde Chris Evans, Robert Downey Jr ve Scarlett Johansson’ın yer aldığı Yenilmezler yine dünyayı korumaya devam ediyor, fakat bu sefer ekip Kaptan Amerika ve Iron Man arasında iki farklı gruba bölünüyor.  Age of Ultron’da yaşananlardan sonra, gelişen siyasi olayların da etkisiyle Kaptan Amerika ve Demir Adam karşı karşıya gelir, bu arada dünya yeni bir düşmanla karşı karşıya gelmek üzeredir. Film 6 Mayıs 2016’da Türkiyede Kaptan Amerika İç Savaş adıyla vizyona girecek.

Doctor Strange

Marvel’in sevilen karakterlerinden biri daha sinema evrenine katılıyor. Yönetmenliğini Scott Derrickson’ın gerçekleştirdiği filmin başrollerinde Rachel McAdams ve son yıllarda Sherlock tv dizisi, Star Trek ve The Imitation Game gibi birçok yapımda öne çıkan başarılı aktör Benedict Cumberbatch yer alıyor. Bir kaza sonucu kariyeri mahvolan başarılı fakat kibirli cerrah, kendisini kanatları altına alıp eğiten bir büyücü sayesinde dünyayı kötülere karşı savunan bir süper kahramana dönüşür.  Film, 4 Kasım 2016’da Türkiye’de vizyona girecek.

X-Men Apocalypse

2014 yapımı X-Men: Days of Future Past’ın devamı olacak X-Men Apocalypse, X-Men serisinin 9. filmi. Yönetmen koltuğunda yine Bryan Singer’ın oturduğu filmin başrollerinde James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence yer alıyor. İlk ve en güçlü mutant, Apocalypse binlerce yıllık uykusundan uyanır, karşılaştığı dünyanın kendisini hayal kırıklığına uğratması nedeniyle insanoğlunu dünyadan temizlemek ve yeni bir düzen kurmak amacıyla güçlü mutantlardan oluşan bir ekip kurar.

Suicide Squad

DC Comics’in aynı adlı anti kahraman takımının maceralarını anlatan çizgiromanından uyarlanan Suicide Squad’ın, DC Genişletilmiş evreninin(DC Extended Universe) 3. filmi olması planlanıyor. David Ayer tarafından yazılıp yönetilen filmin başrollerinde Will Smith, Jared Leto, Margot Robbie yer alıyor. Gizli bir hükümet birimi,  süper kötülerden oluşturdukları ekiple karanlık bir operasyon yürütmeye başlar. Film, 12 Ağustos 2016’da Türkiye’de vizyona girecek.

Midnight Special

Jeff Nichols tarafından yazılıp yönetilen bilim kurgu-korku türündeki filmin başrollerinde Adam Driver, Michael Shannon, Kirsten Dunst ve Joel Edgerton yer alıyor. Oğlunun özel yetenekleri olduğunu keşfeden baba, peşlerine düşen güçlerden onu koruyabilmek için oğluyla birlikte kaçmaya başlar. Film, Mart 2016’da vizyona girecek.

 Kaynaklar:

www.imdb.com

www.wikipedia.org

Etiket: , , ,


Yazar Hakkında

Bilim kurgu/fantastik temalı roman, çizgi roman, film, dizi tanıtım, inceleme ve yorumları