DALEK - Christmas

2017 yılında en çok okunan yazılarımız

2017 yılının neredeyse sonuna gelmek üzereyiz ve 2018’den beklentiler büyük! Siz yeni yıl için okunacak kitap listesi hazırlarken, hiç izleyemediğiniz o kült filmi sonunda izleme planı yaparken bir yandan biz de geriye dönüp 2017 yılında sitede en çok okunan 10 yazısını çıkardık. Geri sayıma başlama zamanı. İyi okumalar.

10. Fantastik Dünya ve Bilim Kurgunun Kadın Kahramanları

Fantastik Dünya ve Bilim Kurgunun Kadın Kahramanları

Bilim-kurgu ve fantastik dünyasının eli silah tutan kadınlar mı ? Zekası ve hırsı ile karşısındakini alt edenler mi ? Yoksa uzayın derinliklerinde soğuk kanlılığını koruyanlar mı ? Bu dünyanın en güçlü kadın karakterlerini listeledik.

Devamını oku →

9. The Time Machine (Zaman Makinası) – H.G Wells

Zaman Makinesi (The Time Machine) - H.G Wells

İlk olarak H.G. Wells tarafından kullanılan Zaman Makinası deyimi, aynı isimli kitabı ile günümüzde onlarca hikaye ve filme ilham olmuş ve etkisini hala sürdürmektedir. İlk basım yılı 1895 olan bu hikayede baş karakter Zaman Gezgini, kendi icadı olan zaman makinesi ile 802701 yılına gidiyor!

Devamını oku →

8.Death Parade (Ölüm Oyunu)

Death Parade (2015)

Bir tür psikolojik anime olan Death Parade, insan ruhunun karanlıklarını bir oyunla ortaya çıkarıyor. Karakterler kendilerini bir anda bir barda bulur ve oraya nasıl geldikleri ile ilgili hiç birşey hatırlamazlar. Bardan çıkmaları için tek bir şart vardır: O da hayatlarını ortaya koyacakları bir ölüm oyunudur.

Devamını oku →

7. Forever Young (Daima Genç)

Daima Genç (Forever Young) [1992] - Elijah Wood

Forever Young, Cryonic biliminin en popüler olduğu 1992 yılı yapımı olan film, bilim kurgudan çok duygusal olsa da insana hoş vakit geçiren bir hikayeye sahip. Nişanlısı komaya giren McCormick (Mel Gibson), bu acıya katlanmak için kendine ilginç bir yol bulur ve bedenini dondurtmaya karar verir. Ta ki 53 yıl sonra bulunduğu kabin tesadüfen açılana kadar…

Devamını oku →

6. Predestination (Alın Yazısı)

Predestination (Alın Yazısı)

Nedensellik döngüsü veya kapalı döngü olarak da adlandırılan zaman yolculuğu paradoksu bilim kurguda sık sık kullanılan bir tema. Predestination da bu paradoks üzerine kurulmuş, başlarında ”ne anlatılıyor” deyip sıkılacağınız, film ilerledikçe ise hayretler içerisinde kalacağınız türden.

Devamını oku →

5. Blade Runner (Bıçak Sırtı)

Blade Runner

Fütürist ve karamsar kurgusuyla tam bir distopyayı anlatan 1982 yapımı film, 2019 yılında Los Angeles’ta geçmekte ve Harrison Ford’un aksine diğer oyuncuların muhteşem performansları ile sinema tarihinde yer alan kült bir bilim kurgudur. Blade Runner, aksiyondan çok felsefi bilim kurgu sevenlerin hayranlıkla izleyebileceği bir film.

Devamını oku →

4. Doctor Who?

Gelmiş geçmiş tüm doktorlar.

Doctor Who, 1969 yılından bu yana (sadece 2 yıl ara ile) yayınlanan, 800’den fazla bölümü olan ve Guiness Rekorlar Kitabına “en uzun süren bilim kurgu televizyon dizisi” olarak geçmiş kült bir yapımdır. 12 ayrı oyuncu tarafından canlandırılan Doctor Who karakterindeki değişim ise şöyle açıklanır: ”Kendi zamanı sona eren Doctor Who infilak ederek saf enerjiye dönüşür ve yeni bir bedenle maceralarına kaldığı yerden devam eder.”

Devamını oku →

3. Snowpiercer (Kar Küreyici)

Snowpiercer (Alın Yazısı)

Güney Kore ve Amerika ortak yapımı olan Snowpiercer, küresel ısınmayı engellemek için atmosfere salınan bir madde yüzünden dünyanın buzullarla kaplanmasını ve geriye kalan az sayıda insanın büyük bir trenin yani Snowpiercer’ın içerisinde yaşamaya başlamasını konu alır. Büyük bir felaket yaşayıp sevdikleri insanları kaybeden, sayıları azalan ve bir trenin içerisine hapsolan insanlar nasıl yaşarlar? Yaşadıkları büyük felaketin acılarını hafifletmek için birbirlerine sığınarak, varlarını yoklarını eşit olarak paylaşarak sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

Devamını oku →

2. The Giver (Seçilmiş)

The Giver (Seçilmiş)

Distopik kurgusu ile dikkat çeken The Giver, savaşlar nedeniyle bir neslin yok olup gittiği bir dünyada, geleceğin mükemmel bir sistem ile yeniden kurulmasını anlatıyor. Bu ”mükemmel sistem”in varoluşun devamı için en iyi yol olduğuna inanan insanlar, artık acı çekmeyecekler ve savaşlar sonucunda yok olma tehlikesi yaşamayacaklardır. Bunun tabii ki büyük bir bedeli de vardır. İnsanlar acıyla birlikte sevgiyi de hissetmemekte, dünyayı siyah beyaz görüp renkleri de fark edememektedirler.

Devamını oku →

1. Interstellar (Yıldızlararası)

Interstellar (Yıldızlararası)

Bir salgın sebebiyle kıtlık yaşanan dünyada, yakın gelecekte yaşanması da zor hale gelir. Eski bir NASA test pilotu olan Cooper da hayallerinden vazgeçip ailesi ile mısır yetiştirmek zorundadır. Artık halktan destek göremediği için çalışmalarını gizli yürüten NASA, Satürn yakınlarında bir solucan deliği keşfeder ve 12 gönüllü bilim insanını başka bir galaksiye yaşanabilir dünyalar aramak için gönderir. NASA’nın pilotluk teklifini kabul eden Cooper, bu projenin gerçekleşmesini ve çocuklarını kurtarmayı ümit etmektedir. Interstellar, çarpık uzay-zaman, gerçekliğin kumaşındaki delikler ve yer çekiminin ışığı nasıl büktüğü ile ilgili olduğu kadar aynı zamanda insan doğası, bağlılık, umut ve vazgeçmeme ile de ilgili.

Devamını oku →

Kapak resmi: Flickr (Mr. Evil Cheese Scientist)

Etiket: , ,


Yazar Hakkında

Bilim kurgu/fantastik temalı roman, çizgi roman, film, dizi tanıtım, inceleme ve yorumları