2017 bilim kurgu ve fantastik filmler

2017 Yılının Bilim Kurgu ve Fantastik Filmleri

Bu Dünyanın Dışında (Space Between Us)

Bu Dünyanın Dışında (Space Between Us)

Mars’ta doğan ilk insan olan Gardner Elliot  hayatında sadece 14 insan görmüştür. Internet üzerinden Tulsa ile tanıştıktan sonra ilk defa Dünya’yı ziyaret etme şansı yakalar. Tulsa ile beraber babasını ararken kendi gözleri ile Dünya’yı deneyimleyecektir. Başrollerini daha önce iki farklı bilim kurgu filminde rol almış olan Britt Robertson (Tomorrowland) ve Asa Butterfield’ın (Ender’s Game) üsteleneceği filmde yönetmen koltuğunda daha önce romantik komediler yönetmiş olan Peter Chelsom var. Romantik macera türünde filmde Dünya’yı ilk defa görecek olan bir Marslı’nın hikayesi eğlenceli olacağa benziyor. Filmin Türkiye’de 17 Mart’ta vizyona girmesi bekleniyor.

Fragmanı izle

Resident Evil: Son Bölüm (Resident Evil: The Final Chapter)

Resident Evil: Son Bölüm (Resident Evil: The Final Chapter)

Resident Evil 4 yıl aradan sonra 6. film ile dönüyor. Yine Paul W.S. Anderson’ın  yönettiği final filminde Umbrella şirketi hayatta kalan son insanları da yok etmek için harekete geçerken Alice herşeyin başladığı yere, Raccon City Arı Kovanına geri dönüyor. Türkiye vizyon tarihi henüz belli değil.

Fragmanı izle

God Particle

J. J. Abrams’ın Cloverfield franchise’ındaki üçüncü film olan God Particle yine bilim kurgu korku tarzında. Bilimsel bir deney sonucu Dünya ortadan kaybolduktan sonra kendilerini bir uzay istasyonunda bulan bir grup astronot bir uzay mekiği ile karşılaşır. Filmle ilgili daha fazla bilgi ve fragman henüz yayınlanmamış olmakla beraber Şubatta Amerika’da vizyona girmesi bekleniyor.

Logan

Logan

X-Men: Days of Future Past’den yıllar sonra hayatta kalan son mutantlardan olan Logan ve Profesör  Charles Xavier genç bir mutant klonu korumaya çalışır. Logan iyileşme gücünü kaybetmektedir. Komedyen Jerry Seinfeld ile bir muhabbeti üzerine X-Men’den artık çıkmak isteyen Hugh Jackman’ı bu filmde son kez Logan olarak izleyeceğiz gibi görünüyor. Ortaya çıkan klon mutant X-23 Laura Kinney , Dafne Keen tarafından canlandırılıyor ve karakter Marvel çizgiroman evreninden sinemeya geçiyor. Laura karakteri Logan’ın güçlerine ve pençelerine sahip. Senaryo yazarlarından Mangold Laura’nın Logan’ın yerini alabileceği sinyalini vermiş bile.  Filmin 3 Mart’ta Türkiye’de vizyona girmesi bekleniyor.

Fragmanı izle

Kong: Kafatası Adası (Kong: Skull Island)

Kong: Kafatası Adası (Kong: Skull Island)

Godzilla&Kong franchise’ındaki yeni film Kong:Skull Island 1970’lerde geçiyor. Bir grup araştırmacı ve asker Pasifik okyanusunda haritada bulunmayan bir adayı keşfe çıkar. Brie Larson ve Tom Hiddleston’ın başrolleri paylaştığı filmde Samuel Jackson ve John Goodman gibi başarılı oyuncular da yer alıyor. Tom Hiddleston kaşif grubunun başındaki eski hava kuvvetleri askeri Kaptan James Conrad’ı canlandırırken Brie Larson da gazeteci ve barış aktivisti rolünde. Filmin 10 Martta Türkiye’de vizyona girmesi bekleniyor.

Fragmanı izle

Güzel ve Çirkin (Beauty and the Beast)

Güzel ve Çirkin (Beauty and the Beast)

Bir Fransız masalı olan Güzel ve Çirkin bir kez daha Disney tarafından sinemaya aktarılıyor. Bu kez  sadece animasyon değil canlı aksiyon olarak… Başrollerini Emma Watson (Belle) ve Dan Stevens’ın (Beast) paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Dream Girls ve Twilight filmleri ile tanınan Bill Condon var. Filmin Türkiye vizyon tarihi 17 Mart.

Fragmanı izle

Hayat (Life)

Hayat (Life)

ISS’te görevli mürettebat Mars’tan alınan örnekleri inceleyerek Dünya dışı yaşam var mı sorusunun cevabını aramaktadır. Araştırmaları esnasında uyguladıkları yöntemler beklediklerinden daha da akıllı olan tek hücreli bir yaşam formunun ortaya çıkmasına sebep olur.  Jake Gyllenhaal, Ryan Reynolds ve Rebecca Ferguson’ın başrolleri paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda İsveçli  Daniel Espinosa var. Filmin 24 Mart’ta Türkiye’de vizyona girmesi bekleniyor.

Fragmanı izle

Kabuktaki Hayalet (Ghost in the Shell)

Kabuktaki Hayalet (Ghost in the Shell)

1995 yılında Masamune Shirow’un aynı adla animeye çevrilen mangası Ghost in the Shell ilk defa canlı aksiyon olarak beyaz perdeye aktarılıyor. Baş kahraman Kusanagi’yi Scarlett Johansson’ın canlandırdığı filmin yönetmen koltuğunda daha önce Pamuk Prenses ve Avcı filmini yönetmiş olan İngiliz asıllı Rupert Sanders var. 2029 yılında geçen filmde siber terrör biriminin başında Cyborg polis Kusanagi ve ortağı Batou Hanka Robotics’in yapay zeka teknolojisini yok etme niyetinde olan  gizemli bilgisayar korsanının peşindedir. Filmin 31 Mart’ta Türkiye’de vizyona girmesi bekleniyor.

Fragmanı izle

Galaksinin Koruyucuları 2 (Guardians of the Galaxy Vol. 2)

Galaksinin Koruyucuları 2 (Guardians of the Galaxy Vol. 2)

İlk filmin sonunda Peter Quill ikinci karışık kasedi bulunca devam filminin sinyalleri verilmişti. Yeni macerada Galaksinin Koruyucuları Peter’ın babasının gizemini açıya çıkarıyor. İlk filmden sonra babanın kim olduğu ve çizgi roman evreni ile aynı mı olacağı konusu epey konuşulmuş ve bir sürü fikir üretilmişti. İkinci film fragramanı yayınlandıktan sonra babanın Ego (Kurt Russell) olduğunu da öğrenmiş olduk.  Ana kadronun ve yönetmenin aynı kaldığı filmin 28 Nisan’da Türkiye’de vizyona girmesi bekleniyor.

Fragmanı izle

Yaratık: Covenant (Alien: Covenant)

Yaratık: Covenant (Alien: Covenant)

2012 yapımı Prometheus filminin devamı olarak gelen Covenant, ilk filmde yer alan koloni gemisi mürettebatının galaksinin diğer ucunda bir gezegen keşfetmesi ancak gezegendeki tek yaşamın Prometheus görevinden görevinden kurtulan sentetik David’in olduğu karanlık ve tehlikeli bir yer olduğunu anlamalarını konu alıyor. Filmin yönetmeni Ridley Scott geçen sene Hollywood Reporter’a verdiği röportajda Covenant’n Alien öncesini anlatan üçlemen birisi olacağını ve bu üçlemenin sonunda asıl seriye konunun bağlanacağını ve hatta xenomorphları kimlerin yarattığını bile öğrenebileceğimizi belirtmişti. Filmin Türkiye vizyon tarihi 19 Mayıs.

Fragmanı izle

Karayip Korsanları: Salazar’ın İntikamı (Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales)

Karayip Korsanları: Salazar'ın İntikamı (Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales)

Serinin 5.filmi olan ve ülkemizde Salazar’ın İntikamı olarak vizyona girecek olan filmde Salazar’ı Javier Bardem canlandırıyor. Kaptan Sparrow, Gibbs ve Barbossa yine kadroda yer alırken 4.filmde bulunmayan Will Turner da geri dönüyor. Hayalet korsanları ile Bermuda Şeytan Üçgeninden kaçan Salazar Jack Sparrow’un peşine düşer ve amacı tüm korsanları öldürmektir. Buna engel olmak isteyen Jack Poseidon’un mızrağını ele geçirmelidir. Filmin 26 Mayıs’ta Türkiye’de vizyona girmesi bekleniyor.

Fragmanı izle

Wonder Woman

Wonder Woman

Adaletin Şafağı filminde Gal Gadot’un canlandırdığı Wonder Woman ile tanışmıştık. Prenses Diana’nın Wonder Woman’a dönüşme sürecini anlatacak olan film DC’nin genişletişmiş sinematik evrenindeki 4. film olacak. 20.yy başında Themyscira adasında yaşayan Diana bir kaza sonucu sahile vuran pilot Steve Trevor (Chris Pine) ile tanışır. Diana Birinci Dünya savaşı ile ilgili öğrendikleri üzerine adasını terkederek savaşa son vermeyi amaçlar. Filmin 2 Haziranda ülkemizde vizyona girmesi bekleniyor.

Fragmanı izle

Transformers: Son Şövalye (Transformers: The Last Knight)

Transformers: Son Şövalye (Transformers: The Last Knight)

Transformers serisinin 5.filmi olan ve Age of Extinction’ın kaldığı yerden devam eden The Last Knight’ın kadrosunda yine  Mark Wahlberg (Cade Yeager) ve Stanley Tucci (Joshua Joyce) var. İlk üçlemeden  Josh Duhamel, Tyrese Gibson, ve John Turturro da geri dönüyor. Michael Bay’in son kez yöneteceği Transformers filmi olan The Last Knight 23 Haziran’da Türkiye’de vizyona girecek. Konu net olarak verilmese de yayınlanmış bir fragman var ve sonunda Optimus Prime’ın Bumble Bee’ye saldırdığını görüyoruz.

Fragmanı izle

Örümcek-Adam: Eve Dönüş (Spider-Man: Homecoming)

Örümcek-Adam: Eve Dönüş (Spider-Man: Homecoming)

2015’te Marvel ve Sony Spiderman karakter haklarını paylaşmaya karar verince karakterin Marvel sinematik evrenine dahil edileceği yeni bir seriye başlanılacağının sinyali verildi. Tom Holland’ın canlandırdığı yeni Spiderman ile son Avengers filminde tanışmıştık. 7 Temmuz’da yeni serinin ilk filmi Türkiye’de vizyona girecek. Halası gittikçe gençleşen Spiderman yine yeni yeniden örümcek tarafından ısırılıp yeni kimliğine alışacak, fazla söze gerek yok…Yönetmen koltuğunda daha önce korku gerilim tarzı filmler yönetmiş olan  Jon Watts var.

Fragmanı izle

Maymunlar Cehennemi: Savaş (War for the Planet of the Apes)

Maymunlar Cehennemi: Savaş (War for the Planet of the Apes)

Maymunlar Gezegeni reboot serisinin üçüncü filmi olan Maymunlar Gezegeni İçin Savaş, insanlarla girdikleri savaşta Sezar’ın ordusu büyük kayıplar vermiştir. Sezar insan ordusunun başındaki acımasız Albay ile yüzleşmek zorundadır. Yönetmen koltuğunda yine Matt Reeves bulunurken Woody Harrelson Albayı canlandırıyor. Filmin 14 Temmuzda Türkiye’de vizyona girmesi bekleniyor.

Fragmanı izle

Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu (Valerian and the City of a Thousand Planets)

Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu (Valerian and the City of a Thousand Planets)

Fransız yönetmen Luc Besson’un yazıp, yönettiği ve aynı zamanda yapımcılığını da üstlendiği film Valérian and Laureline isimli 1967 yılında yayınlanan fransız çizgiromanından alıntılanma.  Dane DeHaan’ın Valérian’ı, Cara Delevingne’in ise Laureline’i canlandıracağı filmde zaman gezgini ajan Valerian’ın ortağı  Laureline ile galaktik bir impratorluğu araştırması konu ediliyor. Filmin 27 Temmuz’da Türkiye’de vizyona girmesi bekleniyor.

Fragmanı izle

Kara Kule (The Dark Tower)

Kara Kule (The Dark Tower)

Stephen King’in aynı adlı roman serisinin son kitabının devamı niteliğindeki film bilim kurgu ve fantasyayı vahşi batı ile harmanlayan bir temada geçiyor. 11 yaşındaki Jake Chambers Mid-World ismindeki başka bir boyutta Roland Deschain /The Gunslinger (Idris Elba) ile tanışır. İkili Mid-World’ü yokolmaktan kurtarmak için End-World’deki Kara Kuleye ulaşmaya çalışırken çeşitli canavarlar ve kötü büyücü Walter Padick (Matthew McConaughey) ile karşı karşıya kalırlar. 2007’den beri bahsi geçen bir proje olan Kara Kule için daha önce J. J. Abrams ve Ron Howard isimleri geçse de son olarak yönetmen koltuğunda Nikolaj Arcel’ın olacağı duyuruldu. Nisan 2016’da çekimleri başlayan filmin 11 Ağustos 2017’de ülkemizde vizyona girmesi bekleniyor.

Fragmanı izle

Çılgın Hırsız 3 (Despicable Me 3)

Çılgın Hırsız 3 (Despicable Me 3)

Çılgın Hırsız serisinin üçüncü filminde Gru, eski çocuk yıldız Balthazar Bratt ile mücadele ederken bir yandan da çoktandır kayıp olan ikiz kardeşi Dru ile rekabete girer. Filmin 18 Ağustos’ta Türkiye’de vizyona girmesi bekleniyor.

Fragmanı izle

Uzaydan Gelen Fırtına (Geostorm)

Uzaydan Gelen Fırtına (Geostorm)

İklim kontrol uydularının büyük fırtınalara sebep olmasını engellemek için uydu tasarımcısı Jake (Gerard Butler) görevlendirilir. Indepenence Day, Godzilla ve Stargate gibi önemli yapımlarda emeği geçen Dean Devlin’in yönetmen koltuğunda yer aldığı filmin 20 Ekim 2017’de Türkiye’de vizyona girmesi bekleniyor.

Fragmanı izle

Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

Marvel Thor serisinin üçüncü filmi olan Ragnarok’da Avengers: Age of Ultron’dan sonra bir araya gelen Thor, Hulk ve Dr.Strange galaksilerarası düşmanlarla savaşmak için bir araya gelecekler. Ana karakterleri canladıran Chris Hemsworth, Mark Ruffalo ve Benedict Cumberbatch’ın yanında Tom Hiddleston (Loki), Anthony Hopkins (Odin) ve Cate Blanchett (Niflheim hükümdarı Hela) da kadroda bulunuyor. Natalie Portman’ın artık MCU’da bulunmayacağu duyurulduğundan Thor’un yeni aşkı Valkyrie rolü ile Tessa Thompson olacak. Kadroda ayrıca Jurassic Park serilerinden tanıdığımız Sam Neill ve Jeff Goldblum da var. Filmin senaryosu tam olarak belli olmadığı gibi henüz yayınlanmış bir fragman da yok. 3 Kasım’da Türkiye’de vizyona girmesi bekleniyor.

Fragmanı izle

Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı

Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı

1982 yapımı Blade Runner‘ın devamı bu sene 6 Kasım’da ülkemizde vizyona girecek bilim kurgu filmleri arasında en çok beklenen olabilir. İlk filmdeki olayların üzerinden 30 yıl sonrasını anlatacak olan filmde LAPD memuru K (Ryan Gosling) toplumu kaosa sürükleyecek bir sırrı ortaya çıkarır. K’nın keşfi yıllardır kayıp olan Rick Deckard’ın (Harrison Ford) izini sürmesine  yol açar. Filmin yönetmenliğini geçtiğimiz senenin en çok ses getiren bilim kurgu filmi Arrival’ın yönetmeni Denis Villeneuve üstleniyor.

Fragmanı izle

Justice League

Justice League

DC’nin genişletişmiş sinematik evrenindeki 5. film olan Justice League’de Adaletin Şafağından sonra Superman’in insanlık için yaptığı fedakarlıktan esinlenen Batman ve Wonder Woman, Steppenwolf ve Parademonlarla savaşmak için metahumanlardan oluşan bir ekip kurar. Filmin 17 Kasımda ülkemizde vizyona girmesi bekleniyor.

Fragmanı izle

Star Wars: Son Jedi (Star Wars: The Last Jedi)

Star Wars: Son Jedi (Star Wars: The Last Jedi)

Adı henüz açıklanan serinin yeni filmi Aralık ayında ülkemizde vizyona girecek. Filmin konusu ile ilgili henüz fazla bilgi verilmese de Güç Uyanıyor’un kaldığı yerden devam edip Rey ve Luke’u beraber izleyeceğiz gibi görünüyor. Tom Hardy’nin de Stormtrooper olarak kadroda yer alacağı söylentiler arasında…

Fragmanı izle

Etiket: , , ,


Yazar Hakkında

Bilim kurgu/fantastik temalı roman, çizgi roman, film, dizi tanıtım, inceleme ve yorumları