Film 2018 Yılının Bilim Kurgu ve Fantastik Filmleri

Tarih: | Yazar: Seçil Çetinkaya

0

2018 Yılının Bilim Kurgu ve Fantastik Filmleri

Nicole Kidman’ı Batman Forever’dan beri ilk kez göreceğimiz bir çizgi roman adaptasyonu olan Aquaman, Spielberg’in yönettiği ve konusuyla yılın en ilginç bilim kurgu filmlerinden biri olacak gibi görünen Ready Player One, diğer süper kahraman yapımlarından kendini ayıran ve hayranlarına göre de çizgi romandaki karakteri yakalayan bir yapım Deadpool’un devam serisi Deadpool 2, ilk defa akademi ödüllü yönetmen Ron Howard’ın ellerinde olan Star Wars filmi Solo: A Star Wars Story

2018 süper kahramanlar, mutantlar, yeniden yapımlar, zaman yolculuğu, kitap uyarlamaları ve devam filmleri tarafından ele geçiriliyor. Aynı zamanda bizi şaşırtacak oldukça farklı konulara sahip bilim kurgu ve fantastik filmler de olacak gibi görünüyor. Vizyon tarihine göre sıraladığımız bu filmleri izlemek, incelemek ve heyecanla tartışmak için şimdiden sabırsızlanıyoruz.

Vizyona girecekleri aya göre filmlere ulaşmak için aşağıdaki listeyi kullanabilirsiniz.

Ocak | Şubat | Mart | Nisan | Mayıs | Haziran | Temmuz | Ağustos | Eylül | Ekim | Kasım | Aralık

Ocak 2018

Arif V 216

Yönetmen: Kıvanç Baruönü
Oyuncular: Cem Yılmaz, Ozan Güven, Seda Bakan, Zafer Algöz, Çağlar Çorumlu, Farah Zeynep Abdullah, Özkan Uğur, Ediz Hun, Kerem Alışık, Mert Fırat, Can Yılmaz
Vizyon Tarihi: 5 Ocak

Arif’in GORA’dan arkadaşı 216, sekiz yıl sonra onu dünyada ziyarete gelir. Arif’e insan gibi yaşamak, insanlarla aynı duyguları hissetmek istediğini söyler. Mahalleli aralarında bir uzaylı istemediklerini söyleyince Arif ve 216 zaman makinesini kullanarak 1969 yılına gider.

Coco (Koko)

Yönetmen: Lee Unkrich, Adrian Molina
Oyuncular: Anthony Gonzalez (Miguel), Gael García Bernal (Héctor), Benjamin Bratt (Ernesto de la Cruz), Alanna Ubach (Mamá Imelda)
Vizyon Tarihi: 19 Ocak

Müzisyen olmaya can atan Miguel efsanevi şarkıcı olan büyük büyük babası bulmak için Ölüler Diyarı’na girer.

Şubat 2018

Maze Runner: The Death Cure (Labirent: Son İsyan)

Yönetmen: Wess Ball
Oyuncular: Dylan O’Brien(Thomas), Thomas Brodie-Sangster(Newt), Kaya Scodelario(Teresa), Rosa Salazar(Brenda)
Vizyon Tarihi: 9 Şubat

James Dashner’ın aynı adlı roman serisinden uyarlanan Maze Runner serisinin son filminde Thomas ve arkadaşları tehlikeli bir göreve girişiyor. Arkadaşlarını kurtarmak için efsanevi son şehire gizlice girmek zorunda olan ekip serinin en zorlu labirenti ile karşı karşıya kalır. Labirentten canlı çıkanlar ilk filmden beri merak edilen soruların cevaplarını öğrenecek.

Şubat 2017’de vizyona girmesi beklenen filmin vizyon tarihi başrol oyuncusu Dylan O’Brien’ın çekimler sırasında sakatlanması sebebiyle 1 sene ertelenmek zorunda kalmış.

Black Panther (Kara Panter)

Yönetmen: Ryan Coogler
Oyuncular: Chadwick Boseman(T’Challa/Black Panther), Michael B.Jordan(Erik Killmonger), Lupita Nyong’o(Nakia), Danai Gurira(Okoye), Martin Freeman(Everett K.Ross)
Vizyon Tarihi: 16 Şubat

Civil War’dan sonra ülkesine dönen kral T’Challa ülkesindeki bölünme ve ayaklanmalar ile karşı karşıya kalır. Gizli kimliği Black Panther ile ülkesi Wakanda’nın savaşa sürüklenmesini engellemek zorunda kalan T’Challa C.I.A ajanı Everett K.Ross  ve özel kuvvet Dora Milaje’den yardım alır.

Mart 2018

Pacific Rim Uprising (Pasifik Savaşı 2)

Yönetmen: Steven S. DeKnight
Oyuncular: John Boyega(Jake Pentecost), Tian Jing(Liwen Shao), Scott Eastwood(Nate Lambert), Adria Adroja(Jules Reyes), Rinko Kukichu(Mako Mori)
Vizyon Tarihi: 23 Mart

Yeni bir Kaiju tehdidine karşı bir araya gelen Jake Pentecost (Stacker’ın oğlu) ve Mako Mori yeni nesil Jaeger pilotlarını eğitecektir.

Ready Player One

Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular: Tye Sheridan(Wade Watts / Parzival), Olivia Cooke (Samantha Cook / Art3mis), Hannah John-Kamen(F’Nale Zandor)
Vizyon Tarihi: 30 Mart

Ernest Cline’ın aynı adlı 2011 senesine ait romanından uyarlama olan filmde OASIS isimli sanal dünyanın yaratıcısı ölürken  kullanıcıları sürpriz yumurta avına sürükleyen bir video yayınlar. Wade Watts ava giden ilk ipucunu bulmuştur.

Listeye şöyle bir göz gezdirince 2018’i yine süper kahraman filmleri, yeniden yapımlar veya devam filmleri ele geçirmişken bu film konusu itibariyle de senenin en orijinal ve en iyi filmi olacak gibi görünüyor.  Filmin yönetmen koltuğu içi Christopher Nolan, Robert Zemeckis ve Peter Jackson gibi usta yönetmenler de düşünülmüşken sonunda Spielberg’e kalmış. İşin enteresan tarafı filmin referans alındığı kitapta Spielberg’ın ve filmlerinin adının geçmesi. Spielberg filmde bu satırlara yer verilmeyeceğini açıklamış.

Nisan 2018

The New Mutants

Yönetmen: Josh Boone
Oyuncular:  Anya Taylor-Joy(Illyana Rasputin / Magik), Charlie Heaton(Sam Guthrie / Cannonball), Maisie Williams(Rahne Sinclair / Wolfsbane)
Vizyon Tarihi: 13 Nisan

Yeteneklerini yeni keşfeden beş mutantın hayatlarının konu alındığı bu filmde özgür iradeleri dışında tutuldukları tesiste geçmişleri ile yüzleşmeleri  anlatılıyor.

A Wrinkle in Time

Yönetmen: Ava DuVernay
Oyuncular:  Storm Reid(Meg Murry), Reese Witherspoon(Mrs. Whatsit), Mindy Kaling(Mrs. Who),  Oprah Winfrey(Mrs. Which), Chris Pine(Dr. Alex Murry)
Vizyon Tarihi: 20 Nisan

Meg’in babasının ölümü yeni bir tür zaman yolculuğunun keşfine yol açarken Meg, ağabeyi ve arkadaşı ile üç sihirli yaratığı izleyerek babasını kurtarmalıdır.

Avengers: Infinity War (Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı)

Yönetmen:  Anthony Russo, Joe Russo
Oyuncular:  Josh Brolin(Thanos), Robert Downey Jr.(Tony Stark / Iron Man), Mark Ruffalo(Bruce Banner / Hulk), Chris Hemsworth(Thor), Chris Evans(Steve Rogers / Captain America),Scarlett Johansson (Natasha Romanoff / Black Widow), Tom Hiddleston(Loki), Tom Holland(Peter Parker / Spider-Man),  Chris Pratt(Peter Quill / Star-Lord),   Benedict Cumberbatch(Dr. Stephen Strange)
Vizyon Tarihi: 27 Nisan

Marvel sinematik evreninde heyecanla beklenen Thanos Avengers karşılaşmasına gelindi. Thanos’un evreni yok etmesini önlemek için Avengers ve müttefikleri büyük fedakarlıklar yapmak zorunda kalacaklar. Fragmanda’da gördüğünüz üzere Hollywood’un yarısı Thanos’a karşı.

Mayıs 2018

Rampage

Yönetmen: Brad Peyton
Oyuncular:  Jeffrey Dean Morgan, Dwayne Johnson(Davis Okoye), Jake Lacy
Vizyon Tarihi: 11 Mayıs

Primatolog Davis Okoye doğumundan  beri ilgilendiği goril George ile sıkı bir bağ içindedir. Ancak bir deney sonucu George öfkeli bir canavara dönüşür. George gibi deneyden etkilenen goriller Kuzey Amerika’da yıkıma sebep olurken Okoye ve bir genetik mühendisi bir antiod ile  bunu durdurmaya  ve George’u kurtarmaya çalışırlar.

Han Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

Yönetmen:  Ron Howard
Oyuncular: Emilia Clarke(Kira), Alden Ehrenreich(Han Solo), Paul Bettany, Joonas Suotamo(Chewbacca), Donald Glover(Lando Calrissian)
Vizyon Tarihi: 25 Mayıs

Henüz bir fragmanı yayınlanmamış olan filmde Han Solo ve Chewbaca’nın asilere katılmadan önceki maceraları ve ekibin Lando ile karşılaması anlatılacak. Filmin çekimlerine başlandığında yönetmen koltuğunda bulunan Phil Lord ve Christopher Miller, senaristlerin yazdığı senaryoya uymayıp doğaçlama ve komediye yaklaşan bir çizgi izlediklerinden LucasFilm tarafından projeden kovulmuşlar. Akıl Oyunları filmi ile tanınan başarılı yönetmen Ron Howard ise filmin çoğunu yeniden çekmek durumunda kalmış. İlk defa akademi ödüllü bir yönetmenin ellerinde olan Star Wars filmi Solo umarız Rogue One kadar iyi olur.

Haziran 2018

Deadpool 2

Yönetmen: David Leitch
Oyuncular: Morena Baccarin(Vanessa) , Ryan Reynolds(Wade / Deadpool), Josh Brolin(Nathan Summers / Cable) , Zazie Beetz(Domino)
Vizyon Tarihi: 1 Haziran

Imdb’de filmin konusu ile ilgili Twentieth Century Fox’un esprili ve tam da Deadpool’a uyan açıklaması yer alıyor. Filmin adı da henüz netleşmemiş durumda. Ancak sağdan soldan ve Deadpool’u canladıran Ryan Reynolds’un instagram hesabından öğrendiğimize göre yeni filmde Cable ve Domino yer alacak. Marvel çizgi roman evreninde birer mutant olup hükümet adına gizli görevlerde çalışan bu karakterler ilk defa sinematik evrene giriş yapacaklar ve görünüşe göre Deadpool ile yolları kesişecek.

İlk film küçük bütçe ile çekilmiş ancak büyük sükse yapmıştı. Dedikodulara göre filmin yönetmeni Tim Miller, Ryan Reynolds ile anlaşamadığından ve ikinci filmin büyük bütçe ile çekilip Deadpool konseptinden sapılmasına razı olmadığı için projeyi terk etmiş.

Yeni filmin yönetmeni daha önce John Wick ve Atomic Blonde filmlerinin yönetmenliğini yapmış olan David Leitch olacak. Ne olursa olsun umarız Deadpool yolundan sapmaz çünkü birçok açıdan başarılı ve diğer süper kahraman yapımlarından kendini ayıran, hayranlara göre de çizgi romandaki karakteri yakalayan bir yapımdı.

Jurassic World: Fallen Kingdom

Yönetmen: J.A. Bayona
Oyuncular: Bryce Dallas Howard(Claire Dearing), Chris Pratt(Owen Grady), Jeff Goldblum(Ian Malcolm)
Vizyon Tarihi: 8 Haziran

Tema parkın kapanmasından 4 sene sonra Owen ve Claire adadaki eski bir volkanik dağın aktif hale geçtiğini ve orada yaşamaya devam eden türleri tehdit ettiğini öğrenirler. Yardım etmek için adaya döndüklerinde Owen daha önce baktığı raptor Blue ile karşılaşır ve keşfettiği şey gezegenimizin doğasını altüst edecektir.

Temmuz 2018

Ant-Man and the Wasp

Yönetmen: Peyton Reed
Oyuncular:  Paul Rudd(Scott Lang / Ant-Man), Evangeline Lilly(Hope van Dyne / The Wasp), Michelle Pfeiffer(Janet van Dyne), Michael Douglas(Dr. Hank Pym)
Vizyon Tarihi: 6 Temmuz

Civil War sonrasında süper kahramanlık ve babalık görevleri arasında bocalayan Scott Lang Dr. Hank Pym tarafından yeni bir göreve atanır. Geçmişleri ile ilgilide sırları keşfederken Ant-Man ve Wasp (Hope van Dyne) beraber savaşacaklardır.

The Purge: The Island

The Purge: The Island

Yönetmen: Gerard McMurray
Oyuncular:  Luna Lauren Velez, Chyna Layne, Melonie Diaz
Vizyon Tarihi: 20 Temmuz

İlk film Purge’de yaşanan olayların öncesini konu alacak olan film hakkında şu an için fazla bir detay bulunmuyor.

Ağustos 2018

The Predator

Yönetmen: Shane Black
Oyuncular: Olivia Munn, Jacob Tremblay, Yvonne Strahovski
Vizyon Tarihi: 3 Ağustos

1987, 1990 ve 2010 yıllarında seri şeklinde çekilen aynı isimli filmlerin devamı niteliğinde olan bu filmde bir grup adam ve konuşamadıkları bir canavar bir ormanda mahsur kalırlar. Adamlar teker teker kaybolup geriye derisi yüzülmüş cesetler kalırken daha önce canavarla karşılaşıp hayatta kalmış birisi ortaya çıkar. Ve zannettiklerinden daha da kötü bir belaya bulaşmış olduklarını öğrenirler.

Filmin yönetmeni Shane Black orijinal filmde Hawkins rolünü oynamıştı. Kendisi aynı zamanda Iron Man 3’nin de senarist  ve yönetmenliğini yapmış olup Hollywood’un başarılı aksiyon senaristleri arasında. R-rated olması beklenen filmin sloganı “You’ll never see him coming.”

Captive State

Captive State

Yönetmen: Rupert Wyatt
Oyuncular: Vera Farmiga, John Goodman, Madeline Brewer
Vizyon Tarihi: 17 Ağustos

Captive State, dünya dışı bir gücün işgalinden neredeyse 10 yıl sonra Şikago’da bir mahallede işbirlikçilerin ve muhaliflerin arasındaki çatışmayı araştırıyor.

Eylül 2018

Smallfoot

Yönetmen: Karey Kirkpatrick, Jason Reisig
Oyuncular: Zendaya (Meechee), Channing Tatum (Migo), Yara Shahidi (Brenda)
Vizyon Tarihi: 28 Eylül

Bir koca-ayak insan denilen güvenilmez canlıların gerçekten var olduklarına inandırılmıştır.

Ekim 2018

Venom

Yönetmen: Ruben Fleischer
Oyuncular: Tom Hardy(Eddie Brock), Michelle Williams(Anne Weying), Jenny Slate
Vizyon Tarihi: 5 Ekim

Bir Spider-Man spinn offu olan Venom uzun süredir yapımı düşünülen ancak bir türlü hayata geçirilemeyen bir projeydi. Sonunda Sony ortaklığında çekilen ilk Marvel filmi olacak ve konusu hakkında henüz bir pek bir açıklama yapılmasa da Lethal Protector ve Planet of the Symbiotes isimli iki çizgi romanı temel alacağı söylentiler arasında. Başrolü canlandıracak olan Tom Hardy daha önce Batman filmlerinde rol alıp sonradan Spider-Man evrenine dalış yapan aktörlerden biri olacak.

Kasım 2018

X-Men: Dark Phoenix

X-Men: Dark Phoenix

Yönetmen: Simon Kinberg
Oyuncular: Sophie Turner(Jean Grey / Phoenix), Jennifer Lawrence(Raven / Mystique), James McAvoy(Professor Charles Xavier), Michael Fassbender(Erik Lehnsherr / Magneto), Tye Sheridan(Scott Summers / Cyclops), Nicholas Hoult(Hank McCoy / Beast), Evan Peters(Peter Maximoff / Quicksilver), Kodi Smit-McPhee(Kurt Wagner / Nightcrawler), Alexandra Shipp(Ororo Munroe / Storm)
Vizyon Tarihi: 2 Kasım

Jean Grey güçlerini fark etmeye başladığında yavaş yavaş Dark Phoenix’e dönüşür. X-Men insanlığın kaderi için kendi takımlarından birini feda etme konusunda karar vermek zorundadır.

Aralık 2018

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Yönetmen: Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman
Seslendirme:  Liev Schreiber, Mahershala Ali, Shameik Moore
Vizyon Tarihi: 14 Aralık

Sony&Marvel işbirliğindeki ikinci yapım olan bu film adını çoklu evrendeki çok sayıda Spider-Man’den alıyor. Morlun isimli kötü karakterin her türlü zaman çizgisi ve paralel evrende bulunan tüm Spider-Man’leri öldürmeye ant içmesi konu alınacak.

Aquaman

Aquaman

Yönetmen: James Wan
Oyuncular:  Jason Momoa(Arthur Curry / Aquaman), Amber Heard(Mera), Nicole Kidman(Queen Atlanna), Dolph Lundgren(King Nereus),  Willem Dafoe(Nuidis Vulko), Patrick Wilson(Orm / Ocean Master)
Vizyon Tarihi: 21 Aralık

Geoff Johns’sun 2011 tarihli çizgi romanından uyarlanacak olan Aquaman, Anlantis’in kralı olduğunu öğrenen Arthur Curry’nin halkını yönetmek ve kahraman olmak için sualtı krallığına dönüşünü anlatacak.

Filmin henüz bir fragmanı yayınlanmadı. Ancak karakter geçtiğimiz yıl vizyona giren Justice League  filminde tanıtılmıştı. Bunun öncesinde de filmde başrolü oynayan Jason Momoa’nın giydiği Aquaman kostümü 2016’ya kadar gizli kalacakken Zack Snyder tarafından 2015’te paylaşılmıştı.  Filmde Queen Atlanna’yı canlandıracak olan Nicole Kidman daha önce Wonder Woman’da Diana’nın annesi Queen Hippolyta rolünü reddetmiş. Aquaman, Batman Forever’dan beri Nicole Kidman’ı bir çizgi roman adaptasyonunda göreceğimiz ilk film olacak.

Bumblebee

Yönetmen: Travis Knight
Oyuncular: Hailee Steinfeld(Charlie Watson), John Cena, Pamela Adlon
Vizyon Tarihi: 21 Aralık

1987 yılında geçen film Transformers efsanesinin başladığı dönemi ve Bumblebee’nin hikayesini anlatan bir spin off olacak.

Bumblebee California’nın sahil kasabalarından birinde bir hurdalıkta yaşamaktadır. 18 yaşına basmak üzere olan Charlie savaştan yorulmuş ve yıkık dökük halde olan Bumblebee’yi bulur.

Optimum Prime ve Ultra-Magnus’un görünmesi beklenen filmde Bumblebee’nin Megatron ile savaşı ve sesini nasıl kaybettiğinin anlatılması bekleniyor.  Bu film Michael Bay tarafından yönetilmeyecek olan ilk live action Transformers filmi olacak. Daha önce animasyon filmlerde yapımcı ve animatörlük yapmış olan Travis Knight’ın ise ilk yönetmenlik deneyimi olacak.

Kaynak:
imdb.com

Etiket: , , , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.