9 film

9-Protect The Future

Gözlerimi açtığımda tozla kaplı bir odadayım. Gri sessizlik sarmış dört bir yanı. Bir ceset, fazlaca tanıdık. Nerdeyim, neresi burası? Bu adamı neden tanıyor gibiyim. Ben kimim ya da neyim? Bir ayna ve görüntüm. Ben 9. Ben bir voodoo bebeğiyim; ama bu sizi yanıltmasın. Asla göründüğümden azı değilim.

9 final movie poster Shane Acker

Ben bu karakter olsam herhalde kendimi böyle tanıtırdım. Çok afili bir giriş yapardım kendi adıma:) Olayların geçtiği atmosfer olsun, olayların gidişatı olsun türdeşlerinden boy farklı ile öne geçmesine olanak sağlıyor. İlk aşamada Sebastian’ın voodoo filmi ile bu tarz bir filmin sinyallerini aldığımızda acayip heyecanlanmıştım. Kısa filmi güzel ödüllere layık görülürken uzun metrajlı filmi Oscar’a aday gösterilince, gotik bir mutluluk duyduk. Bu gotiklikte bir tanıdıklık var diyenleri duyar gibiyim. Evet, haklısınız bu işte bir Tim Burton parmağı vardı tabii ki.

9-2

Konusuna gelince; teknolojik gelişmelerin alıp yürüdüğü bir yüzyılda insanlar dünyayı tamamen yok olmanın eşiğine getiriyor. Robotlar her bir yeri sarıyor ve insan ırkı yok oluyor. (konu çok tanıdık geldi biliyorum ama sabırlı olun biraz:) )Bu durumdan tek çıkış yolunu son insan olan bir bilim adamı buluyor. Son ruh olan kendi ruhunu 9 voodoo bebeğine aktarıyor. Sonrasında olaylar patlak veriyor zaten.

9-3

Bu olay döngüsü içinde rastlayacağımız karakterlerimize gelince;
1 Numara: Grup lideri, koyduğu kurallar ile küçük grubunu hayatta tutmaya çalışıyor. Güçlü bir karakteri var ancak biraz eski kafalı.
2 Numara: Grubun küçük tamircisi, sessiz ama yaratıcı bir karakter.
3 ve 4 Numara: İkiz kardeşler. Ayaklı kütüphane gibiler. Her eve lazım.
5 Numara: Ekipteki teknik adamlardan biri. Kısa süreli de olsa.
6 Numara: Paranoyak bir tip gibi görünse de kilit karakterlerden biri. Kendi hayal dünyasında yaşıyor.
7 Numara: Sizi şaşırtacak şahane bir karakter.
8 Numara: Grubun liderimizin koruması.
9 Numara: Bizim sevgili baş karakterimiz.
Bu harika karakterlere Elijah Wood(9), John C. Reilly(5), Jennifer Connelly(7), Crispin Glover(6), Martin Landau(2), Christopher Plummer(1) sesleri ile katkı sağlıyorlar.
Voodoo olayı hakkında kısaca bir açıklama yapalım bu kadar filmimize konu olmuşken.

9-4
Voodoo; Batı Afrika kökenli geleneksel bir Afro-Haiti dinidir. Birçok sistemi içinde barındıran bu ilginç din; adalet, tıp ve felsefe gibi toplumsal yaklaşımları içermektedir. Birçok filme uzun yıllardır konu olan voodoonun prensibi ruh olayıdır. Bu dini inanışa göre ruh sonsuz ve ölümsüz kabul edilir aynı filmimizde olduğu gibi. Korkudan komediye birçok dalda kullanılan bu mistik durum şimdide enfes bir animasyon ile izleyicilerle buluşuyor.
Hayatın, bakış açılarının, arkadaşlığın çok farklı açılardan ele alındığı bu filmi beğeneceğinizi düşünüyorum. İzleyenler bilir “Ay ya çok tatlıydı” dan ziyade “Vay bee çok iyiydi” tarzı bir yapım bu.(IMDB puanı:7.0/80 dk/Amerika/2009 yapım) Arada bir aklınıza geldiğinde açıp bakılabilecek tarza bir şey:)
Hadi bakalım iyi seyirler.

Sebastian’s Voodoo (kısa film):

Filmin asıl fragmanı:

Etiket: , , , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.İş dünyası,hayal dünyası gibi çok çeşitli:)Fantastik ve bilim-kurguya çocukça bir sevda ile bağlı.Birgün çok değişik bir şey yapacak.Hadi hayırlısı.