Albatros Süvarisi - Soner Canözer

Albatros Süvarisi – Soner Canözer

Kötü ruhlu kuşlar olan Alcalar tarafından annesinin kucağından çalınan insan yavrusunu bir Albatros kurtarır. Onu kendi vatanına götürür ve Gök ismini verir. Albatrosların büyüttüğü Gök kendi dilini ve insanlarını bilmez. Özgür ruhlu olan Gök en iyi arkadaşı Dokuzkanat ile uzak denizleri görmek için yola çıktığında Denizler Hanı ve onun Gök Süvarileri ile tanışır. Ölümlü olması ve insan ırkından olmasına rağmen Gök Süvarilerin arasına kabul edilen bu genç savaşçı Alacakaranlık Beyi’nin Gök Ülke ve Deniz Ülke’ye karşı açtığı savaşta büyük bir rol üstlenecektir.

 

Fantastik bir masal olan Albatros Süvarisi tam olarak büyüklere hitap etmese de sıkılmadan okunan sürükleyici bir kitap. Anlatım çok akıcı ve masalsı havayı çok iyi veriyor. Bu güzel hikayeyi çok kısa bulduğumu belirtmek zorundayım.  Kitap bir sürü karakter ve mekan içerdiğinden daha uzun anlatılabilir hatta seri şekline bile çevrilebilirdi. Sonuç bölümü giriş ve gelişmeye göre daha kısa gibi hissettim. Sonuç bölümündeki günlerce süren savaşlardan apayrı bir kitap çıkacak kadar malzeme vardı. Karakterler de daha uzun anlatılıp aralarındaki ilişkiler daha çok verilebilirdi. Anlatım masal tarzında olduğu için mecburen karakterlerin ağzından konuşmalara çok az rastlıyoruz. Eski deniz ozanlarına değinmeler ve özellikle denizcilerin inanışları ile ilgili efsaneleri eski bir denizci olmamdan dolayı etkileyici buldum. Kitapta ayrıca her bölüm için bölümden bir sahneyi anlatan illustrasyonlar var. Çizimler Taylandlı sanatçı Chaichan Artwichai tarafından yapılmış ve gerçekten başarılı. Belki bir çizgi roman veya animasyon film bile çıkabilirdi bu hikayeden.

Kitap için Soner Canözer tarafından bestelenen 9 bölümlük bir senfoni albümü var.  Her ne kadar senfoninin kitap için bestelendiği belirtilse de tam tersi bir his uyandırıyor. Sanki kitapta anlatılan hikaye bestelerin hikayesiymiş gibi. İlk başta albümdeki her bir şarkının kitaptaki bir bölüme denk geldiğini düşünmüştüm. Ama tam olarak öyle değilmiş. Parçaların isimleri hikayedeki karakterler ve mekanlar baz alınarak belirlenmiş. Her parça ait olduğu karakterin ruhunu yansıtıyor gerçekten de. Benim en sevdiğim parça altı numaralı Albatros Süvarisi oldu ve haftasonu sokakta gezerken ıslıkla çalmaya çalıştığımı fark ettim 🙂 Özellikle kitapla beraber albümü dinleyerek okuduğunuzda sizi başka diyarlara götürüyor.  Sanırım çoğu insan okurken arka fonda hafif bir müzik dinlemeye bayılır bazen de müzikleri hikayelerle özdeşleştiririz. Albatros Süvarisi de müzikleri ile beraber hikayenin acıklı ve coşkulu bölümlerini daha iyi hissetmenize imkan veriyor.  Soundtrack’i olan bir kitap harika fikirmiş!

albatroscd

Yazar Soner Canözer esasen bir müzisyen. Müziklerinde hep masal tınıları var, notalarının da birer hikayesi. Tarz olarak klasik müzik ve senfonik rock eserleri bulunan sanatçının bazı parçalarında Cem Adrian ve Hayko Cepkin gibi tanınmış seslerin vokalleri var. Profesyonel müzik hayatına 1994 senesinde başlayan sanatçının Türkiye’de 10, Japonya ve Meksika’da toplam 6 albümü yayınlanmış. Albatros Süvarisi en son albümü. Spotify‘dan Düş Irmakları, Masalcının Onbeş Yılı ve Albatros Süvarisi’ni dinleyebilirsiniz. Vikipedi’de yazarın kendisine ait bir web sitesi olarak belirtilen http://www.sonercanozer.com/ a tıkladığımda sitenin japonca olduğunu görüp anlam veremedim. Google çeviriyi kullandığımda ise karşıma diyet tarifleri çıktı ve bir şok daha atlattım. Sanırım site kendisine ait değil. Aslında tanıtımını yapan ve parçalarından kısa bölümler olan bir web sitesi hoş olabilirdi.

dusirmaklari masalcinin15yili

Esen kitap tarafından yayınlanan Albatros Süvarisi bildiğim kadarıyla Soner Canözer’in ilk kitabı. Bir okur olarak yazarlık konusunda attığı bu ilk adım için kendisini tebrik ediyorum. Günlük yaşantınızdan biraz da olsa uzaklaşıp heyecanlı ve tatlı bir masal okumak isterseniz Albatros Süvarisini bir deneyin derim. Aynı yayınevinden Ahmet Saatçioğlu’nun Paralel Dünyalar isimli kitabının incelemesine de daha önce yer vermiştik. Türkçe bilim kurgu ve fantastik kitapların azlığını düşündüğümüzde bu konseptte yeni yazarlar keşfedebilmek bizi sevindiriyor. Esen kitaptan devamını bekliyoruz.

Kaynaklar

http://tr.wikipedia.org/wiki/Soner_Canözer
http://www.esenshop.com/detail.aspx?id=73840

Etiket: , , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.