Astera Kaşifleri - Levent Çaşka

Astera Kaşifleri – Levent Çaşka

Asıl amacı bir yıldız geçidi kurmak olan Einstein ekibi, beklenmedik bir noktadan sinyal alınması üzerine gemi bilgisayarı tarafından uyandırılır. Canlı bir varlık tarafından gönderildiğini tahmin ettikleri sinyal, daha sonra Astera olarak adlandıracakları yapay bir asteroidden gelmektedir. Yapılan oylama sonucunda, gezegenlerine döndüklerinde ceza almaları ihtimaline karşın yine de Astera’yı keşfetmeye karar verirler. Bir araştırma gemisi olan ve mürettebatı mühendislerden oluşan Einstein, bir uzay gemisi olmanın yanında aynı zamanda basit bir vidadan en karmaşık silaha her türlü ekipmanı üretebilen bir uzay fabrikasıdır. Mürettebattan birinin eski bir asker olmasının da yardımıyla Astera’da ihtiyaç duyulabilecek ekipmanların planı yapılarak, hızlı bir şekilde üretime başlarlar. Einstein, yavaşladığı ve Astera’ya yaklaştığı birkaç aylık sürede; bir savaş gemisine; mürettebat da beyinlerine indirdikleri savaş programları sayesinde birer savaşçıya dönüşür.

Hep söylendiği gibi uzaycılık erkek işi değil kadın işidir

Ekip 5 kişiden oluşur. Oldukça deneyimli bir kaptan olan Selen, gemi pilotu Lera, iletişim mühendisi Jerfi, teknisyen Şanel ve eski bir asker olan Bark. Uzay mürettebatının genellikle kadınlardan oluştuğunu öğreniriz, bu sebeple aslında gemideki erkek sayısı ekip için fazladır. Bark çıkan bir problem nedeniyle başka bir kadın mürettebatın yerine gelmiştir. Bu sebeple ekibe uyum sağlaması biraz zaman alır.

Mürettebat, insan menşeli olmasına rağmen aslında üstinsana evrilmiş, Trovia adında bir medeniyete ait bireylerden oluşuyor. Astera macerasının içerisinde bir yandan Trovia medeniyeti hakkında da bilgiler alıyoruz. Sadece uzaycılar değil, tüm Trovia halkı genetik olarak gelişmiş bireyler. Herkes fiziksel olarak kusursuz. Örneğin, tüm erkekler yakışıklı, tüm kadınlar çok güzel, istedikleri saç ve göz rengine sahip olabiliyorlar. Sadece bununla da kısıtlı değil, metobolizmaları da değiştirilmiş, yeme-içme, uyku ihtiyaçları, fiziksel dayanıklılıkları normal insanların çok üzerinde.

Hazırlıklar tamamlandığında, ekip, uzay boşluğunda tüm ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayan, nefes almaya, yeme içmeye, boşaltıma, konuşmaya gerek olmadan yaşamalarına destek olacak, aynı zamanda bir zırh görevi de gören yapay derilerini bir ameliyat vasıtası ile kuşanıyorlar. Yapay deri ameliyatında sonra, uzay mekiğinde ilk kez karşılaşan ekipten ne yazık ki biri eksik. Beyninde ödem oluşan Bark gemide kalmak durumunda kalıyor. Bu noktadan sonra macera Astera’da ve Einstein’da olmak üzere iki koldan devam ediyor.

Ekip, içerisinde tren benzeri araçların çok yüksek hızlarda gelip geçtiği yapay tünellerde yol alarak Astera’yı keşfederken, Einstein’da kalan Bark gemiyi ele geçirmeye çalışan robot yılanlarla savaşıyor. Aksiyonun başladığı bu noktada, macera gerçekten doyumsuz bir hal alıyor.

Astera Kaşifleri, 2015’ten itibaren Metro 2033, Kayıp Filo, Yıldız Ateşi, Kör Bakış gibi birçok güzel bilim kurgu eserini dilimize kazandırarak bizlerle buluşturan Gürer Yayınları tarafından yayınlanmış. Levent Çaşka’nın ilk romanı olmakla beraber İç Dünya Destanı olarak adlandırdığı 3’lemesinin de ilk kitabı.

Kitap elime ilk ulaştığında, gerçekten heyecanlandım. İlk defa bir Türk yazardan uzay macerası okuyacağım için. Ancak çok uzun olduğundan dolayı arada Selim Erdoğan’dan Trinidad’ın Dönüşü‘nü okuduğum için, ilk başladığım uzay macerası olmakla birlikte ikinci bitirdiğim uzay macerası olmak durumunda kaldı. Kitabın dezavantajlarından biri olarak bunu söylemem gerek. Gerçekten çok kalın ve ağır bir kitap, yanımda taşıyamamam nedeniyle sadece evde okuyabildim. Tek mekanda okuduğum bir kitap uzun sürede okunmaya mahkum oluyor, araya giren diğer kitaplar kendisine geri dönüşü zorlaştırıyor, döndüğümde de hatırlamak amacıyla birkaç bölüm geriden başlamak hevesimi kırıyor. Astera Kaşifleri, çok akıcı, aksiyonlu ve merak uyandırıcı olmasına rağmen uzun sürede tamamlamamın nedenini bu şekilde açıklayabilirim. Bence en kısa sürede e-kitap versiyonunu çıkarmaları çok yerinde olur diye düşünüyorum.

Kitap bir uzay macerası olmakla beraber bir uzay operası değil. Uzak gelecekte, üst-insanların, gelişmiş teknolojileriyle gerçekleştirdikleri uzay yolculuğuna şahit oluyoruz. Ama “işte bunlar çok gelişmiş o nedenle de bunu yapabiliyorlar” şeklinde yüzeysel açıklamalarla geçiştirilmiyor, teknolojileri detaylı olarak açıklanıyor. Bu açıdan kitaptan çok keyif aldığımı söylemeliyim. Ancak yer yer açıklamalar öyle detaylı bir şekilde yapılmış ve öyle uzamış ki keşke bu kısım dipnot ile verilseydi diye düşündüğüm birçok bölüm oldu. Ayrıca yukarıda ekipman diye kısaca belirttiğim, her birinin ayrı adı, ayrı görevi ayrı özelliği olan o kadar çeşitli ekipman var ki bunları yer yer aklımda tutmakta zorlandığımı itiraf ediyorum. Kendi aldığım notlarla idare etmeye çalıştım ama bence bu kitap seri de olacağı için kesinlikle bir wiki sayfasını hak ediyor. Aslında arkasına bir sözlük eklenmesi de çok hoş olur. Yoksa roleo, kolbot, tekayak, robulan, iyonsiklet, robins, enderin, herbilen, psikobot, raybot, diskobot gibi daha nicelerini aklımda tutma konusunda maalesef kendime çok güvenemiyorum 🙂

Bir uzay macerasında kadınların bu kadar ön planda olmasına ve hatta uzay işinin kadınların işi olduğunun vurgulanmasına bayıldım. Sanırım okuduğum diğer uzay maceralarından en büyük farkı da bu oldu.

Kitabın son sayfalarında tanıştığımız Astera sakinleri ve henüz karşılaşmadığımız başka sakinlerin varlığının da ima edilmesi, ikinci kitabı daha bir umutla beklemeye neden oluyor.

Astera Kaşiflerini, uzayı kadınların keşfetmesine bozulmayacak okurlara tavsiye ediyorum,

İyi okumalar

 

Etiket: , ,


Yazar Hakkında

Tüm dünyaya karşı bir kaliteci, özellikle süreçlere uymayanlara düşman. Süper kahramanlardan oluşan bir kalite takımının yöneticisi ve kurgu-bilim'in 4 silahşöründen biri. Bunlar yetmiyormuş kendisi gibi bilim kurgu seven eşiyle birlikte dinozor manyağı bir ufaklığın da ebeveyni. Hepsine nasıl yetişiyor kendisi de bilmiyor ama ailesi, bilim kurgu ve grunge onun vazgeçilmezleri.