Ufo-Hotel

Bilim kurgu ve fantastik temalı oteller

Galaksinin derinliklerinde güzel bir uyku çekmeye ne dersiniz ya da ormanda bir ağacın tepesindeki bir UFO’nun içinde yeni bir güne başlamaya? Peki otele gittiğinizde bir robot tarafından karşılanma fikri size nasıl geliyor?

Elbette otel seçerken temadan ya da ne kadar lüks olduğundan ziyade fiyata (tabi ki alçaktan yükseğe doğru) ve otelin aldığı yüksek puanlara bakarak kararımızı veriyoruz. Bir kere geldiğimiz dünyada dünyalara sığamıyorsanız, çok farklı bir tatil fikrine haydan gelmese de huya gidebilir bir bütçe ayırabilirseniz yıllar boyu #tbt yapmanıza imkan sunacak dünyanın farklı yerlerindeki bilim kurgu ve fantastik temalı otelleri araştırdık. Eskiden göz görmeyince gönül katlanırdı ancak bu otelleri gördükçe, gönüle laf geçirmek pek mümkün değil sanırım.

Her duvarı kemikten yapılmış ve gerçek bir tabut içerisinde uyku deneyimi sunan ya da Jules Verne’nin Denizler Altında 20.000 Fersah kitabından ilham almış, fikir olarak güzel ama eski tip arabalı vapur tuvaletlerini aratmayan, dünyalar benim olsa gitmeyeceğim türden otellere bu listede yer vermedim.

Aşağıda listelediğim çok pahalı gibi görünen oteller, biraz mübalağa da yaparsam yaz sezonundaki Alaçatı otellerinden pahalı değil onu baştan söyleyeyim.

1- Grand Kameha Zurih Hotel, İsviçre

Grand Kameha Zurih Hotel

Alman tasarımcı, maceracı ve bir gün astronot olmayı kafaya koyan (future astronaut)  Michael Najjar tarafından tasarlanan uzay temalı bu otel odasında tamamen bir galaksi ortamı yaratılmış. Konukları, 1974 yapımlı Dark Star filminden esinlenilen robotik bir ses karşılıyor. Yatağın dizaynını “sıfır yer çekimi” olarak tanımlanıyorlar. Duvarda raf olarak bir astronot eli kullanılmış. Suitteki mobilyaların tamamı fütüristik bir dizayn ile tasarlanmış.

2015 yılında tasarlanan bu odanın gecelik fiyatı bazı bloglarda 1,660 dolar olarak yazsa da otelin kendi sayfasında 150-250 euro olduğu belirtilmiş.

2- Pengheng Space Capsules Hotel, Çin

Pengheng Space Capsules Hotel

Jetgiller hayranları ve küçük mekan meraklılarına hitap eden bu otel, tamamen mavi LED aydınlatmalı 20 adet uyku kapsülü ve 150 adet uzay istasyonu tarzı ranzalardan oluşuyor. Konuklar tabletler üzerinden yiyecek ve içecek sipariş edebiliyor ve kendilerine Jetgillerin unutulmaz hizmetçi robotu Rosie tarafından servis yapılıyor.

Çin’e uçak bileti ne kadardır bilmem (bilirim aslında ama can sıkmaya gerek yok) ancak hostel anlayışına bambaşka bir bakış açısı katan ve uzay istasyonu deneyimi sunan bu otelin gecelik fiyatı sadece 10 euro. Benzeri kapsül tarzı oteller yine Japonya, ABD, Hollanda gibi birçok farklı ülkede mevcut.

3- Hotel Sidi Driss, Tunus

Hotel Sidi Driss, Tunus

1977 yapımlı Star Wars 4: Yeni Bir Umut filminde set olarak kullanılan bu otelin takma adı elbette “Star Wars Oteli”. 4 ayrı mağarada 20 odanın bulunduğu ve toplamda 145 kişinin kalabildiği ve yaklaşık 100 yıllık bir tarihe sahip olan otel, yaz-kış hizmet veriyor.

Merkezden 40 km uzaklıktaki bu mağaralarda kalmayı göze alıyorsanız, gerçek bir Star Wars hayranısınız demektir.

4- Fantasyland Hotel, Kanada

Fantasyland Hotel

Adından da anlaşılacağı üzere Hollywood, vahşi batı, eskimo, Arap teması gibi farklı konseptler de sunan otelin en iddialı odası bu gibi görünüyor. Zira diğer odaları müsamere sahnesinden bir adım öteye gidememiş hissi uyandırdı bende.

Geceliği 224$ olan otel aynı zamanda küçük bir AVM, büyükçe bir havuz ve bir oyun parkı içeriyor. Bu tür gerçek temalı oteller bana yine de biraz eğreti geliyor. Eğer bir liste yapacaksam sanırım listenin en alt sırasında bu otel olabilir.

5- Henn na Hotel, Japonya

Henn na Hotel, Japonya

Tokyo’daki bu fütüristik dizayna ve yüksek teknolojiye sahip olup 2017 yılında açılan otelde, Japon robot şirketi Kokoro tarafından tasarlanan 10 robot hizmet veriyor.

Otele vardığınızda giriş işlemleri için sizi İngilizce, Japonca, Çince ve Korece bilen insan ve dinozor görümündeki bu robotlar karşılıyor. Bavullarınız elektrikli bir taşıyıcı tarafından odanıza  götürülüyor. Odada ise elektronik sistemleri sesli olarak yönetebileceğiniz ancak şimdilik sadece Japonca bilen (ışığı aç kapa gibi komutları öğreniriz artık) bir maskot robot size yardımcı oluyor.

Tatillerde bile sürekli kapının kartını/anahtarını aldım mı diye küçük ataklar yaşayan biri olarak, beni en çok etkileyen kapıları açmak için kullanılan yüz tarama sistemi oldu. Veri gizliliği konusunun gündemde olduğu şu günlerde, yüzümü okutur elimi kolumu sallayarak gezerim, benim için büyük teknoloji. Henüz dünyada bir ilk olan otelin gecelik fiyatı 150 euro civarı.

6- Georgian House Hotel, İngiltere

Georgian House Hotel, İngiltere

Londra’nın merkezindeki bu otelin Wizard’s Chambers (Büyücü Odaları) isimli odası Harry Potter hayranlarının başını döndürecek türden. Bir kitaplığın arkasına gizlenmiş odaya ulaşmak için öncelikle mumlarla döşenmiş loş bir ortamdan geçmeniz gerekiyor. Vitray camlı pencereler, taş duvarlar, sandıklar, kadife perdeler ve şömine gibi detaylar ile gizem ve gotik bir hava yaratılmış.

Büyülü bir yolculuk hissi yaratacak bu deneyimin ardından otel yetkilileri, eşsiz bir İngiliz kahvaltısı deneyimi sunduklarını da belirtmişler. Tabi fasulyeli bir kahvaltı ne kadar eşsiz olabilirse, o kadardır bana sorarsanız.

Bu otel için gecelik 350 euro’yu gözden çıkardıysanız, yine Londra’da bulunan Warner Bros stüdyolarındaki maceranın başladığı 9¾ numaralı platforma giderek daha fazla Harry Potter deneyimi yaşamanız mümkün.

7- The Shire of Montana, ABD

The Shire of Montana, ABD

Ye, iç, eğlen, yat hayat tarzları ile her zaman idolüm olan Hobbitlerin yaşam alanlarından esinlenilmiş bu otel, ziyaretçilerine hayal gücü ile birlikte lüks bir konaklama imkanı da sunuyor. Mükemmel bir vadide, gece olduğunda mumların da yakılmasıyla romantik bir hava da vadediyor. Odaların tamamına ahşap dekorasyon hakim, hatta kapı kulplarının da doğal taşlardan olması gibi küçük detaylar da atlanmamış.

Taa Montanalara gidip kalma isteği uyandıran bu otelin gecelik fiyatı 280 euro civarı.

8- Hotel Puerta America, İspanya

8- Hotel Puerta America

Madrid’teki bu otelin her katı farklı konseptlerden oluşuyor. Uzay odası (space room) katı, 2005 yapımı The Island (Ada) filmindeki Scarlett Johansson’un bembeyaz kıyafetleri, fit vücudu ve her daim koruduğu şaşkın bakışları ile bir yerden çıkacakmış izlenimi veriyor.

Otelin bu katı mimarlık alanında birçok prestijli ödül kazanmış, modern, yüksek teknolojili ve geometrik bir tarza mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanmış. Kimdir Zaha Hadid diye baktığımda dünyadaki birçok fütüristik eserlerin mimarlığını yaptığını gördüm. 2016 yılında hayatını kaybeden Hadid için profesörlerinden biri ”Onun için 90 derece yoktur, 89 derece ile eserlerini yaratır.” türden bir açıklaması olmuş.

Favori otellerimden birine aday olabilecek bu odanın bir gecelik fiyatı 175 euro.

9- Icehotel, İsveç

IceHotel

Jukkasjärvi’deki Aralık-Nisan ayları arasında hizmet veren bu buzdan otelin soğuk odalarının her birinde farklı temalar kullanılmış. Her oda farklı tasarımcılar ve mimarlar tarafından tasarlanmış. Bir odada yatak başı King Kong iken, Legacy of the River adı verilen bir başka oda için 2010 yapımı Tron: Legacy filminden ilham alınmış.

Fotoğraftaki odanın adı “Queen of the North” (Kuzeyin Kraliçesi) olarak geçiyor. Beni en çok etkileyen odalarından biri bu oldu. Yine de ismi gereği Game of Thrones’teki Sansa Stark’tan esinlenmemiş olduklarını umuyorum.

Yapımında 21,500 ton kar ve 900 ton buz kullanılan otelin gecelik ücreti 250 euro civarı.

 10- Tree Hotel, İsveç

Tree_Hotel

Bir arkadaşımın Instagram hikayesinde paylaştığı ve listeyi oluşturmama ilham olan Tree Hotel, İsveç ormanlarında 6 ayrı ağaç evden oluşan sıra dışı bir otel. Diğer odaları, aynalı küp, kabin, koni gibi farklı konseptlere sahip. Kuş yuvası konseptindeki ağaç oda tasarlanırken, UFO fikri ortaya çıkmış.

Steven Spielberg’in Close Encounters of the Third Kind (Üçüncü Türden Yakınlaşmalar) filmindeki UFO’nun ormana indiği sahneyi andıran bu oda 2 kattan oluşuyor ve 4 kişi rahatlıkla konaklayabiliyor.

Beğendiğim her şeyin en pahalı şey olması kaidesini bozmayan otelin gecelik fiyatı en düşük (Mart 2019’da kadar haftanın tam orta günlerine dahi baktım) 428 euro.


Yazar Hakkında

Dijitali, teknolojiyi, gezmeyi, ağacı, yeşili, maviyi, yogayı, yazmayı, izlemeyi, okumayı sever. En çok küçük şeylerden mutlu olur.