Blade Runner 2049 | 2019’dan Sonra Yaşananlar

6 Ekim’de ülkemizde vizyona girmesi beklenen Blade Runner 2049 filminin yönetmeni Denis Villeneuve ilk film ile 2049 arasındaki dönemde ne olduğunu seyirciye aktarmak için sevdiği yönetmen arkadaşlarından üç kısa film çekmelerini istemiş. Bu filmlerden ikisi geçtiğimiz aylarda Warner Bros. youtube hesaplarından yayınlanmıştı. Birkaç gün önce ise son kısa film Black Out, önce Crunchyroll isimli anime portaline özel şekilde yayınladı ardından Warner Bros. youtube’da paylaştı.

İlk Blade Runner filmi 1982 yılında çekilmişti ve film 2019 yılında geçiyordu.  Blade Runner 2049’u izlemeden önce aradaki 30 yıl içinde ne olduğunu öğrenmek isterseniz bu kısa filmlere bir göz atabilirsiniz.

Anime olmasından mı yoksa insan olmayı sorgulama temasını daha iyi işleyişinden mi bilmiyorum ama 3 kısa film içinde en iyisi açık ara Black Out olmuş. Karakterler ve sahneler orjinal filme daha yakın. Sonundaki müzik de filme cuk oturmuş. Keşke kısa film olmasaydı dedirtiyor. Hatta keşke 2049 da anime mi olsaydı ne.

Blade Runner 2022 – Black Out

Yönetmen: Shinichiro Watanabe

2020 yılında Tyrell şirketi yeni bir replicant modeli olan Nexus 8S i piyasaya sürer.  Bu model öncekilere göre çok daha uzun ömürlüdür. Blade Runner 2049 filminde Dave Bautiasta da bu modellerden birini Sapper karakteri ile canlandırıyor. Dikkatli izlerseniz Sapper’ı Black Out sahnelerinden birinde görebilirsiniz.

2022 yılında insanlar replicantlara karşı acımasızdır. Bu sebeple isyancı replicantlar bir EMP bombası ile tüm dünyayı karartır. Amaç hem insanlıktan öc almak hem de kendilerine ait kayıtları yok ederek insanlardan ayırd edilmelerini engellemektir. Tabii ki kusursuz sağ gözleri hariç. Onun da çaresi var.

Blade Runner 2036 – Nexus Dawn

Yönetmen : Luke Scott

Black Out faciasından sonra 2023 yılında replicant üretimi yasaklanır. 2025 yılında yeni bir şirket olan Wallace Corp. dünyanın gıda sıkıntısını çözer ve büyük bir güç olur. Şirketin sahibi Niander Wallace replicant üretim yasağını kaldırmak için devleti ikna etmek niyetindedir. Bu kısa filmde Jared Leto tarafından canlandırılan ve 2049 filminin kötü karakteri olan Niander’i tanıyoruz.

Blade Runner 2048 – Nowhere To Run

Yönetmen : Luke Scott

Los Angeles arka sokaklarında kendini gizlemeye çalışarak yaşayan Sapper bir Nexus 8 modelidir. Dikkat çekmemeye çalışsa da bir anne ve çocuğunu korumak adına girdiği kavga sırasında kimliği ortaya çıkar.

Etiket: , , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.