Blade Runner

Blade Runner (Bıçak Sırtı)

Tyrell şirketinin ürettiği replicantlar dünya dışında köle gibi kullanılmaktadır. Nexus 6 modeli olan replicantlar bu gidişe dur diyerek bir ayaklanma başlatır ve birkaçı kaçırdıkları uzay gemisi ile dünyaya gelir. Amaçları kısa olan ömürlerini uzatabilecek bir yol bulmak amacıyla yaratıcıları Eldon Tyrell’e ulaşmaktır. Bunun üzerine Deckard isimli eski polis, replicantları bulup onları emekliye ayırmak üzere görevlendirilir. Replicantlar insana benzeyen genetik mühendisliği mucizeleridir. Bu sebeple onları insanlardan ayırt etmek için Voight-Kampff testi uygulanır. Tyrell’in yardımcısı Rachael’a da bu testi uygulayan Deckard onun da bir replicant olduğunu anlar. Ancak Rachel farklı bir model olduğundan anılara sahiptir. Bu yüzden kendisinin bir replicant olduğunun farkında değildir. Ne yazık ki anıları Tyrell’in yeğenine aittir. Deckard Rachael’ın durumuna üzülse de yakalaması gereken 4 replicant vardır. Yüzbaşı Bryant, Rachel’ın da yok edilmesi gerektiğini söyler.

Deckard ve Voight-Kampff Cihazı - Blade Runner

Deckard ve Voight-Kampff Cihazı

Uzun zamandır kült bilim kurgu filmlerini izlemek konusunda geç kaldığımı düşünüyordum. Geçtiğimiz ay bunlardan bir iki tanesini izleme şansım oldu. Blade Runner da bunlardan birisi. Filmi önce telefonumdan izlemeye başladım ve ilk 20 dakikasında beni çok etkiledi. Genel olarak durgun yapıda bir film olsa da filmi izlemeyi bitirdiğinizde bıraktığı etki büyük. Aksiyondan çok felsefi bilim kurgu sevenlere tavsiye edilebilecek bir film.

Phillip K.Dick’in “Android’ler Elektrikli Koyun Düşler Mi?” isimli romanından uyarlanan film Ridley Scott’ın yönetmenliğinde 1982 yılında çekilmiş. Maalesef Phillip K.Dick filmin gösterimine kısa bir zaman kala ölmüş. O da, değeri öldükten sonra daha iyi anlaşılan yazarlardan biri olarak bilim kurgu tarihine geçmiş. Tıpkı Blade Runner’ın zamanında gişede hayal kırıklığı yaşayıp zamanla kült filmler arasına girmesi gibi. Kitabı okumayan biri olarak kitap ve film arasında karşılaştırma yapamadım. Kitabın devamı olarak Edge of Human adında K.W Jeter tarafından yazılmış 1995 tarihli bir roman daha bulunmakta.

Filmin isminin neden Blade Runner olduğu konusu uzun hikaye gerçekten. Blade Runner aslında Alan Edward Nourse isimli bir yazarın bilim kurgu kitabının adı. Kitapta gizli yürütülen medikal operasyonlar için gerekli malzemeyi temin eden Billy Gimp, Blade Runner olarak isimlendirilmiş. (Sözlükte baktığımızda blade’in yaprak, runner’ın ise  kaçakçı anlamına da geldiğini görüyoruz.)  William S.Burroughs bu kitaptan film çekilir düşüncesi ile kısa bir hikaye oluşturuyor. Fakat kitabın filmi çekilmiyor. Daha sonra Blade Runner filmi için ilk senaryoyu yazan Hampton Fancher ile Ridley Scott’ın görüşmeleri esnasında Deckard’ın yaptığı iş dolayısıyla ‘detektif” olarak çağrılmasının çok basit olacağı ve filme güzel bir isim bulmaları gerektiği gündeme geliyor. Ve Hampton, Alan Edward Nourse’ın Blade Runner ifadesini Deckard ve filmin ismi için tavsiye ettiğinde Ridley Scott bunu çok beğeniyor. İsim hakları satın alınıyor. (Sonrasında Hampton’ın senaryosu kullanılmasa da filme büyük bir katkıda bulunmuş.)  Ridley Scott’a göre filmin adı Deckard’ın karakterine de uyuyor. Çünkü onun insanlık ve insaniyetsizlik arasında gidip gelen karakterini temsil ediyor. Ben yine de ‘Blade Runner’ın basit ve yanlış bir isim olduğunu düşünüyorum. Film adını, replicantları yakalayan polis biriminden değil replicantlardan almalıydı. Çünkü klon kurgusu içinde geçen hikayelerde çoğunlukla olduğu gibi burada da kimlik tartışması ve klonların hakları söz konusu. Böyle söyleyince klonları masum sanmayın:) Hepsi çok güçlü,hızlı ve insanları hiç acımadan öldürebiliyorlar. Deckard’ın klonların başı olan Roy Batty ile olan mücadelesinde kesinlikle Batty’e bahse girersiniz. Bana göre filmin en silik karakteri Harrison Ford tarafından canlandırılan Deckard.

2019'da Los Angeles - Blade Runner

2019’da Los Angeles

Film fütürist ve karamsar kurgusuyla tam bir distopyayı anlatıyor. Muhteşem sahnelerin çekimi için Warner Bros stüdyolarının sokakları bir metropole dönüştürülmüş. Los Angeles’taki Bradbury Binası da çekimlerde kullanılmış. Eleştirmenler bu göz alıcı metropol sahnelerinin filmde aksiyon havası yarattığını düşünüp filmi kötü yönde eleştirmişler ki haklılar da. Ben de filme başladığımda kovalamacanın bol olduğu biraz da esprili bir film bekliyordum. Ama beni çok şaşırttı. Evet kovalamaca sahneleri vardı ama karmaşık ve çok yavaş yapıdaki bu senaryoda insan bambaşka yerlere takılıyor esasen. Bu filmde olaylar değil sahneler kazınıyor insanın aklına. 2007 yılında Görsel Efekt Derneği tarafından tüm zamanların en etkileyici 2. filmi seçilmesi boşuna değil. (1. film Star Wars)

Peki nasıl bir dünya ile karşı karşıyayız 2019’un Los Angeles’ında? Şehrin sokakları tasarlanırken HongKong referans alındığından adeta bir Çin mahallesinin gelecekteki halini görüyoruz. Reklamlar, sokak yazıları ve insanlar hep Çinli. Çin yemeğini unutmamak lazım.  Elini sallasan bir genetik mühendisine çarpabilir. Herkes kendisine bir şeyler kopyalayabilecek kapasitede sanki. Gerçek yılan çok kıymetli bir şey gelecekte. Çünkü onun da kopyası kullanılıyor şov amaçlı olarak. Hatta belki gerçek hayvan bulmak bile zor olabilir. Şehirde her yer ışıklı ve büyük markaların reklamları ile dolu. Bir inanışa göre filmde isimleri görülen markalar lanetlenmiş ve zamanla değer kaybetmiş. Mesela Atari bunlardan biri.

Replicant Baykuş

Replicant Baykuş – Blade Runner

Blade Runner’ın yedi farklı sürümü varmış. Ben hangisini izledim bilmiyorum ama Wikipedia’da bahsedilen dış ses ve Deckard’ın da bir replicant oluşuna dair işaretleri hatırlamıyorum. Ya da hiç farkına varmamışım. Senarist ve Harrison Ford Deckard’ın kesinlikle bir replicant olmadığını söylerken yönetmen Ridley Scott’a göre o bir replicant.  Ben Harrison Ford’a katılıyorum Deckard kesinlikle replicant değil. Çünkü replicantlar kadar bile ruhu yok. Nasıl da sevmemişim Deckard’ı:) Öyle ruhsuz oynamış ki bitse de gitsek havasını tüm film boyunca hissettiriyor. Imdb’de Rachel rolünü canlandıran Sean Young’ın bir ifadesi bana hislerimde yanılmadığımı gösterdi.“Harry, o bu filmde hiçbir zaman mutlu değildi. Tek mutlu olduğu zaman ona bittiğini söyledikleri zamandı.”

Rachel - Blade Runner

Rachel

Harrison Ford’un aksine diğer oyuncuların performansları ise muhteşem. Özellikle Roy Batty rolünü canlandıran Rutger Hauer ve Pris rolünde Daryl Hannah. Roy Betty’nin replikleri filmde önemli bir yer tutuyor. Bize replicantların ruh halini yansıtan onun cümleleri. Daryl Hannah ve Sean Young ise o zamanlar tanımayan oyuncular olarak gerçekten iyi iş çıkarmışlar. Zaten Sean Young’ın konuşmasına bile gerek yok sigara içişi yeter.

Blade Runner için bir devam filmi gündemde. Okuduklarıma göre 2016 ‘dan önce devam filmini göremeyeceğiz. Harrison Ford yine film kadrosunda. Sean Young’ın da beni dahil etmezseniz küserim konuşmam tarzında dedikoduları çıkmış ama yalanlanmış. Katty Perry ise Rachel rolüne talipmiş.

Yine bir Phillip K.Dick romanı olan We Can Remember It For You Wholesale 2012’de ikinci kez sinemaya uyarlanmış (Gerçeğe Çağrı) ve ilk versiyonuna göre beni büyük hayal kırıklığına uğratmıştı. Umarım Blade Runner’ın devamı ilkinden de iyi olur ve Harrison Ford istekli oynar:)

Roy Batty - Blade Runner

Roy Batty

Roy Batty’nin muhteşem tiradı ile son verelim.

“Siz insanların aklının almayacağı şeyler gördüm. Orion’un yamaçlarında yanan hücum gemileri, Tannhauser geçidinin yakınında karanlıkta parıldayan C-ışınlarını seyrettim. Tüm o anlar zamanla kaybolacaklar, tıpkı yağmurdaki gözyaşları gibi. Ölmek…zamanı”

Kaynaklar:
wikipedia.org,  imdb.comstackexchange.com

Etiket: , , , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.