Burning Girls – Nebula Adayı Kısa Hikaye

Veronica Schanoes tarafından yazılan bu kısa hikaye 2013 Nebula adaylarından birisi. Karanlık bir fantazya hikayesi olan Burning Girls’un konusu kısaca şöyle;

Polonya’nın Bialystok kentinde yaşayan Deborah büyük annesinden öğrendiği karışım ve büyülerle iyileştirici bir cadı olurken kardeşi Shayna annesi gibi terzilikte beceriklidir. Soykırım sebebiyle insanların yakıldığı bir dönemde hayatta kalmaya çalışan ailenin bir de korunması gereken şeytanlar vardır. Deborah öğrendiği muskalarla ailesini dişi bir ifritten korumaya çalışır. Büyük annesinin bu ifrit ile imzaladığı sözleşmeden haberi olduğunda işler daha da zorlaşır. Aile insanların yanarak öldürülmediği yeni dünya Amerika’ya gitmek için para biriktirir. Ancak lanet peşlerini orada da bırakmaz.

Nebula adayları açıklandıktan sonra Türkçe BKF güncesindeki yazıdan linkleri kullanarak hikayeleri Pocket’ıma attım. (Android cihazı olanlara kesinlikle tavsiye ederim. Pocket çok basit ve kullanışlı bir uygulama.) Okumakta olduğum kitaptan biraz uzaklaşmak istediğimde cepten kısa hikayelere dalıyorum. Utanarak söylemeliyim ki çoğu zaman da Charlie Jane ‘in şu yazıda belirttiği gibi vakit doldurmak için.

Nebula adayı olan bir hikayenin daha güzel olacağını hayal etmiştim. Burning Girls biraz hayal kırıklığı yarattı. Çok ilginç bir konusu yok. Hayal gücü eksik kalmış. Hikayeden pek hoşlanmamamın sebebi aralıklı olarak okumam da olabilir. Buna rağmen nasıl olduysa etkilenmiş olmalıyım ki ifrit rüyama girdi:) Korku severler için heyecanla okunabilecek türden.

Rumpelstiltskin-Crane1886

Rumplestilkskin ve dokumacı kız

Hikayede yer alan ifrit önce Lilith diye isimlendirilen dişi bir şeytan. Fakat daha sonra Grimm hikayelerindeki Rumplestilkskin ın ta kendisi olduğunu öğreniyoruz. (Hani şu yardım edip karşılığını isteyen)

Hikaye bir yerlerde Amerika tarihinin en önemli iş kazalarından biri olan Triangle Shirtwaist Fabrikası yangınına (isim vermeden) bağlanıyor. 1911 yılında Manhattan’daki bu fabrika yangını esnasında 146 kişi hayatını kaybetmiş. Ölenlerin çoğu Yahudi ve İtalyan kadın göçmenler. Ölme sebepleri ise gerçekten içler acısı. Fabrika kapıları kapatıldığı için kendilerini camdan atarak ölüyorlar. Hikayenin illüstrasyonuna bakınca camdan atlayan elinde dikiş ipliğiyle genç bir kadın görüyorsunuz.

triangle-fire-newspaper

Triangle Shirtwaist Fabrikası yangını ile ilgili bir gazete küpürü

Etiket: , , , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.