ursula k.leguin vefat

Büyük Usta Ursula K. Le Guin’e Veda

Büyük Usta, Yaşayan Efsane gibi sıfatları fazlasıyla hak ederek kazanmış bilim kurgu ve fantazya yazarı Ursula K. Le Guin 88 yaşında aramızdan ayrıldı.

Birçok Hugo ve Nebula ödülüne sahip olan Le Guin’in romanları genelde sosyolojik, psikolojik ve antropolojik unsurlar içerip feminizm ve cinsiyet eşitliğini öne çıkarır. Bilim kurgu romanları ve hikayelerinde teknoloji ile ilgili fazla detaya girmese de yıldızlar arası iletişimi sağlayan Ansible Le Guin’in icat ettiği bir kelime olup başka bilim kurgu yazarları tarafından da kullanılmıştır.

Yazarlığa çocukluk yıllarında başlayan ve 11 yaşında ilk öyküsünü Astounding Science Fiction dergisine gönderen Le Guin en çok Yerdeniz serisi, Mülksüzler ve Karanlığın Sol Eli romanlarını içeren Hainish Cycle serisi ile bilinirdi. Hayatı boyunca 20’den fazla roman ve 100’den fazla öykü yazmıştı.

Bazı kitaplar vardır hayatınızı değiştirir. Okuduktan sonra bir daha asla eski siz olamazsınız. Çünkü karakterler ve anlatılan hikaye sizi öylesine derinden etkiler ki yazarın hayal gücüne ve geniş bakış açısına hayran olmaktan başka elinizden bir şey gelmez. Kitap bitmesin diye direnirsiniz. Ağırdan alıp aynı satırları tekrar tekrar okur ve üzerine iyice düşünürsünüz. Tasvir edilen bir ağacın altını tüm detayları ile kafanızda canlandırıp orada oturduğunuzu hayal edersiniz. (Mülksüzler, Odo heykeli) Karakterin o an içinde bulunduğu zor durum sizin de içinizi daraltır (Yerdeniz, Tenar). Le Guin benim için her zaman bu yazarlardan biri olacak sanırım.

Kitapları kim olduğumuzu anlamak için okuruz. Gerçek veya hayali, diğer insanların yaptıkları, düşündükleri ve hissettikleri kim olduğumuzu ve kim olabileceğimizi anlamak için gerekli bir rehberdir.

Etiket:


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.