Caravan – Gizemli Bir Yol Hikayesi

Bonelli Yayınları tarafından 2009 yılında ilk sayısı yayınlanmış olan Caravan, 2011 yılında 1001 Roman Yayınları tarafından dilimize kazandırılmış.

12 sayıdan oluşan bu mini çizgi roman dizisi,  dört ciltte tamamlanıyor ve her ciltte 3 hikaye yer alıyor.

caravan bonelli

Davide ve Jolene

Yazar ve Çizerler

michelle medda

Michelle Medda

Caravan’ın yaratıcısı, Nathan Never ve Legs Weaver’dan tanıdığımız Michelle Medda. Michelle Medda, Nathan Never’dan önce, Martin Mystere, Zona X ve Dylan Dog serilerinin bazı öykülerini de yazmış olan bir yazar.

Caravan’ı her sayıda başka bir çizer çizmiş. Çizimlerin, tüm Bonelli çizgilerindeki vasat çizimlerden olduğunu söylemek gerekir. Çizgiden çok öyküye önem verilen serilerden biri Caravan bu anlamda. Nathan Never’dan, Mister No’dan hatırlayacağımız Roberto De Angelis, Fabio Valdambrini  gibi çizerlerin isimlerini örnek olarak verebiliriz.

 

Hikaye

Bu diziyi bilim kurgu veya fantazya kategorilerinde sınıflandırmaktansa Gizem (Mystery) tarzında sınıflandırmak daha doğru bana kalırsa. Konunun kendisi ve işlenişi açısından Under The Dome dizisine benzerliğini de es geçmemek gerekir.

Under_the_dome_logo

Under The Dome dizi logosu

Olaylar günümüze yakın bir dönemde, Amerika’da, Nest Point adı verilen hayali bir kasabada geçiyor. Oldukça sıradan bir gün geçiren kasaba halkı, önce yavaş yavaş gökyüzündeki hareketlenmeleri fark ediyor, hayvanların çıldırıp panik halinde kaçışmalarının, bağrışmalarının nedenlerini anlamaya çalışıyorlar. Sonunda gökyüzünde daha önce hiç şahit olmadıkları değişik bulutlar dolaşmaya başlıyor ve aniden manyetik bir fırtına kopuyor. Manyetik fırtına ile birlikte elektrikler kesiliyor, telefonlar, internet çalışmıyor, arabalar hareket etmiyor. Şehir tam anlamıyla bir kaosun içerisine düşüyor.

caravan davide and ellen

Duran arabalardan inen insanlar evlerine ulaşmanın bir yolunu arıyorlar, telefonlar kesik olduğu için aileleriyle iletişim kuramıyorlar. Saatler süren paniğin sonunda ise, bulutlar kayboluyor ve herşey normale dönüyor. Ertesi gün neler olup bittiğini öğreneceğini uman kasaba halkı korku içinde uyuyor. Uyandıklarında ise onları başka bir sürpriz bekliyor: Ulusal Güvenlik gerekçesi ile şehri boşaltmaya gelen askerler. Tüm kasaba yanlarına en çok ihtiyaç duydukları malzemeleri alıp, arabalarına atlayıp askerler eşliğinde şehri terk etmek zorunda. Askerler, üstü kapalı bir şekilde Ulusal Güvenlik nedenini öne sürseler de kasaba halkı gerçek neden konusunda merak içinde. Uzaylılar dünyayı işgal mi ettiler, 3. Dünya Savaşı mı çıktı, biyolojik silah mı kullanıldı? Bulutların ve şimşeklerin nedeni neydi? Maalesef kasaba sakinlerinin kolaylıkla ulaşabilecekleri bilgiler değil bunlar.

magnetic storm caravan

manyetik fırtına

caravan road

konvoy

Arabası olmayanlar araba edinip, karavanları olanlar karavanlarına atlayıp askerlerin peşinde ıssız yollardan belirsiz bir hedefe doğru yola koyulurlar. Yol boyunca, insanların bilinmeyene karşı verdikleri psikolojik tepkileri, kabulleniş ve isyanları, gerçeği öğrenmek için yapılan planları okuyoruz.

Her sayıda ayrı bir öykü anlatılıyor ve farklı karakterlerin hayatına mercek tutuluyor. Yapılan geri dönüşlerle karakterlerin önceki hayatları nasıldı ve bu duruma neden bu tarz tepkiler veriyorlar anlamaya çalışıyoruz. İnsanların sadece olağanüstü durumlarda değil, normal hayatlarında bile çok kötü şeyler yapabildiklerine, basit nedenlerle sınırları aşabildiklerine şahit oluyoruz öykülerinde. İnsan psikolojisinin çok derin olmasa da güzel bir şekilde irdelendiği minik paralel öyküler mevcut içinde.

Son sayıya kadar yolculuğun asıl nedenini anlamak mümkün olmuyor. Gizem unsuru sürekli devrede olduğu için elinizden bırakamadığını bir eser haline geliyor. Maalesef kitabın sonunun aynı tatminkar seviyede olmadığını itiraf etmem gerek. Eğer kitapları sonları için okuyanlardansanız hayal kırıklığına uğramamak için okumamanızı tavsiye edebilirim. Ben gidiş yoluna oldukça iyi bir puan veriyorum yine de, sonu tatmin etmese de okuduğum anlardan aldığım keyif hala aklımda ve hiç pişman değilim.

Genel olarak, baş karakterler olan Donati ailesi ve yakınları gözünden olayları gözlemlesek de bir çok farklı karakterle de tanışma fırsatımız oluyor yol boyunca. Bu sebeple önemli karakterleri kısaca tanıtmak isterim.

Karakterler

 Donati’ler

Donatiler, köpekleri Chip ile yaşayan 4 kişilik bir aile. Massimo Donati, İtalyan bir mimar. Amerikalı eşi Stephani ile İtalya’da öğrenciyken tanışıp, aşık olmuş ve evlenerek Amerika’ya taşınmış. Davide ve Ellen adında iki çocukları var. Davide 17 yaşında bir lise öğrencisi. Biz olayları onun gözünden, onun anlatımıyla dinliyoruz çoğunlukla. Yolculuk hakkında günlük tutuyor.

donati

Carrie ve Jolene Shawnessy

Davide’in, olayların olduğu gün tanıştığı anne – kız. Carrie zamanında çok ünlenmiş ama günümüzde çok tanınmayan bir folk şarkıcısı. Jolene ise Davide ile yaşıt güzel ve akıllı bir genç kız. İki genç yol boyunca yakınlaşıyorlar.

Jeff and Tracy Weinberg

Donati’lerin yakın arkadaşı olan bir aile. İkisi de doktor.

Clyde Panagulis

Davide’in yakın arkadaşı. Film izlemeyi çok seviyor ve sürekli  film sahnelerine göndermeler yaparak konuşuyor.

The Breslers

Kasabanın zengin ailelerinden biri. 2 çocukları var. Lance, Davide ile aynı yaşta ve rakipler. Büyük oğul Kurt ise, yolculuğun kötü karakterlerinin arasında yer alıyor. Bresler ailesini, umursamaz, bencil ve kötücül bir aile olsalar da olayların çözümlenmesinde büyük rol oynuyorlar.

Askerler

Albay Warren ve yarbay Johnson şehrin boşaltılmasında rol alan iki yüksek rütbeli komutan.

Caravan’dan Notlar:

Gizemli bulutlarla ve yolculukla ilgili olmasa da Caravan’da değinilen birkaç nokta çok hoşuma gitti bunları sizinle paylaşmak istiyorum (Spoiler içermez):

“Televizyonda westernleri seyrederken, babam bize gerçekte ‘iyi’ adamların kızılderililer olduğunu anlatırdı..Neden Yerliler ya da Amerikan Kızılderilileri denildiğini anlatırdı Süvariler kahramanlarımızı kurtarmak için geldiğinde ve vahşi Apaçiler yenildiklerinde dünyada suçluluk duyan tek çocuktum”

Eminim Westernleri izlediğinizde siz de benzer şeyleri hissetmişsinizdir. Bizler de gerçek iyi adamların kim olduğunu bilerek büyüdük çünkü 🙂

“Floransa’da istasyondaydık. Amerikan askerleri Roma’ya gitmek için trene biniyorlardı. Bariz şekilde çok hassastık. Bir asker çikolataları pencereden dışarı attı. ‘Alın bunları çocuklar. Güzeldir. Gelin bakın çikolata’ Başkaları da hediyeler atmaya başladılar.Şeker, sakız, çikolata, çizgi romanlar. Hasada girişmemiştik. Hala tuzdan heykeller gibi dikiliyorduk. Bütün bu iyi şeyler yağmur gibi geliyordu.Biz sessiz ve hareketsizdik. Her zaman o askerlerin ne  düşündüklerini merak etmişimdir. Açlık ve korku içimize işlemişti ama onların bunu anladığını sanmıyorum.

Biz çocuk olsak bile anlamıştık. Savaşı kaybetmiştik…Karınlarımız açtı ama haysiyetimiz hayır diyordu.”

Hessdalen Fenomeni

Caravan’da bulutlar ve yıldırımların ardından, Stephanie’nin ağzından duyuoruz Hessdalen’i. Hessdalen Norveç’te bir vadi. Araştırdığımda gerçekten Hessdalen’de yıldırım küreleri olarak nitelendirilen gizemli doğa olayının sıklıkla gerçekleştiğini ve nedenlerinin araştırıldığını öğrendim.

hessdalen fenomeni

Hessdalen Fenomeni

Hessdalen Projesi adı altında, Ostfold Üniversitesi tarafından bilimsel bir araştırma başlatılmış. Aşağıdaki linkten proje hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz:

Hessdalen Projesi

Aşağıdaki bağlantıda ise yıldırım küreleri ile ilgili teorilere yer veriliyor:

“Son zamanlarda ortaya atılan bir teori bu ışık toplarının (Hessdalen ışıkları), tozlu ortamda radonun (Rn) bozunması sırasında ortaya çıkan alfa parçacıkları tarafından üretilen toz ve havanın iyonlaşması tarafından üretildiğini iddia ediyor.”

Açıklanamayan Yıldırım Küreleri

 

Etiket: , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Tüm dünyaya karşı bir kaliteci, özellikle süreçlere uymayanlara düşman. Süper kahramanlardan oluşan bir kalite takımının yöneticisi ve kurgu-bilim'in 4 silahşöründen biri. Bunlar yetmiyormuş kendisi gibi bilim kurgu seven eşiyle birlikte dinozor manyağı bir ufaklığın da ebeveyni. Hepsine nasıl yetişiyor kendisi de bilmiyor ama ailesi, bilim kurgu ve grunge onun vazgeçilmezleri.