Cassandra – Ken Liu

Bol ödüllü yazar ve çevirmen Ken Liu’nun kısa öyküsü Cassandra’yı Clarkesworld Magazine’de Kate Baker’ın seslendirmesiyle dinledim. İtiraf etmeliyim dinlemeyip sadece okusaydım bu kadar etkilenmezdim. Öykü gerçekten çok hoş ama onu Kate Baker’ın harika ses tonu, vurguları ve tedirgin edici duraklamalarıyla dinlemek hikayeyi yaşamaya eş değer oldu benim için.

Öykü bir Superman macerası. Ufak bir farkla tabii, hikayeyi Superman’in düşmanı olan bir süper kötünün anlatımından dinliyoruz. Cassandra adından da anlaşılacağı üzere kahramanımız geleceği görebilen bir kadın. Bu yeteneğini bir tesadüf sonucunda öğreniyor. Eşinden sürekli olarak şiddet gören bir kadının dokunduğu yere dokunarak, onunla temas kuruyor ve gelecekte kadının kocası tarafından öldürüldüğü anı görüyor. Önce gördüklerinin doğru olduğuna inanamıyor, doğru olsa bile kadına nasıl yardım edebileceğini bilemiyor. Sonunda kadının ölüm haberini gazetede okuduğunda ona yardım edemediği için büyük suçluluk duyuyor. Görüleri çoğaldıkça bu durumla mücadele etmenin yollarını arıyor ve Superman ile temasa geçiyor. Ancak Superman’in bu konudaki tavrı oldukça net :  geleceği kimse bilemez.

He sighs and shakes his head. “Nobody knows the future.”

Superman’in anlattıklarına kayıtsız kalması ve kendisinin de yardım edememesi nedeniyle bir toplu katliamın gerçekleşmesi sonucunda adsız süper kötü kahramanımız kendi yolunu çizmeye karar veriyor. Geleceği görme ve kötülüklerle mücadele konusunda kendisini geliştirmesini ve Superman’in düşmanı haline gelmesini dinliyoruz adım adım.

But I am the villain. Right?

Düzelttiği kötülük daha büyük bir kötülüğe yol açabilir mi? Olaylar yaşanmadan ve bütünü görmeden hareket etmek, kötülüğü kötülükle çözmeye çalışmak ne kadar doğru olabilir? Tüm bunlara rağmen küçük Carla’nın hayatını kurtarmak için adam öldüren Cassandra gerçekten bir süper kötü olabilir mi? Superman sadece şov peşinde olan pelerinli bir kukla mı? 🙂

“He has me in a bind. If I succeed in thwarting the future, then my vision was wrong. If I don’t succeed, then I may be said to be a proximate cause. If I do nothing, I can’t live with myself.”

Ken Liu

Ken Liu

Ken Liu, yakın zamanda İthaki’den yayınlanan silk punk türündeki Kralların Merhameti (The Grace Of Kings) serisinin yazarı. Kralların Merhameti, yazarın ilk uzun romanı olmakla beraber ödüllü bir çok kısa öyküsü bulunuyor. Kendisi aynı zamanda Çince’den İngilizce’ye roman ve hikaye çevirileri de yapıyor. 2015 yılında ödül alan Liu Cixin’in çok beğenilen 3 Cisim Problemi serisini de İngilizce’ye Ken Liu çevirmiş.

Liu Cixin ve Ken Liu bir çok öyküde birlikte çalışmışlar. Tor.com‘da Liu Cixin’in yazıp, Ken Liu’nun çevirdiği birçok kısa öykü mevcut. Benim yakın zamanda beğenerek okuduğum The Weight of Memories de bunlardan biri. Clarkesworld Magazine‘de de yine ikilinin tek tek ve birlikte çalıştıkları birçok sesli öykü mevcut. Öykülerin hem yazılı metinlerine hem de podcast’lerine ulaşabilirsiniz.

Liu Cixin ve Ken Liu isimleri beni epeyce düşündürdü. İkisinin de soy isimleri Liu olduğu için ve bu kadar çok ortak işleri olduğu için kardeş olduklarını düşünüyordum. Ancak soy isimlerini kullanış şekillerinden kuşkulanarak bu yazıyı yazmadan önce küçük bir araştırma yaptım. Çinliler soy ismini başta kullandıkları için, 3 Cisim Probleminin ünlü yazarı, Liu Cixin’i tercih ediyor. Ancak Ken Liu küçük yaşlarında Çin’den Amerika’ya göç etmiş bir Amerikalı ve soy ismini adından sonra kullanmayı tercih ediyor. Kardeş olmadıkları kesin ama aralarında herhangi bir akrabalık var mı bilemiyorum 🙂

The fox knows many things, but the hedgehog knows one big thing.

—Archilochus

Kapak resmi için kaynak: https://moz.com/blog/the-cassandra-memorandum-google-in-2013-16218

Etiket: , ,


Yazar Hakkında

Tüm dünyaya karşı bir kaliteci, özellikle süreçlere uymayanlara düşman. Süper kahramanlardan oluşan bir kalite takımının yöneticisi ve kurgu-bilim'in 4 silahşöründen biri. Bunlar yetmiyormuş kendisi gibi bilim kurgu seven eşiyle birlikte dinozor manyağı bir ufaklığın da ebeveyni. Hepsine nasıl yetişiyor kendisi de bilmiyor ama ailesi, bilim kurgu ve grunge onun vazgeçilmezleri.