Clarkesworld Magazine’den 3 Öykü

Clarkesworld Magazine 10 yıldır hem basılı hem de online olarak yayınlanan aylık bir dergi. Birçok ünlü yazarın başka yerlerde yayınlanmamış öykülerini yayınlayan derginin yazarlarının çoğu ödüllü yazarlar. Hatta ilk defa bu dergide yanınlanan öyküler Hugo, Nebula, World Fantasy, BSFA, Sturgeon, Locus, Shirley Jackson, Ditmar, Aurora, Aurealis, WSFA Small Press and Stoker Awards ödüllerini kazanmışlar. Clarkesworld Magazine de World Fantasy Award, 3 Hugo ve British Fantasy ödüllerini kazanmış.

En son Mart 2017’de 126. Sayısı yayınlanan derginin her sayısında minimum 6-7 orjinal hikaye, 4-5 adet kurgu olmayan makale, röportaj türü yazılar yer alıyor. Ayrıca kısa öyküleri podcast olarak dinleyebilirsiniz. Telefon ya da tabletinizin podcast uygulamasından Clarkesworld Magazine’e abone olmanızı tavsiye ederim.

Ben birkaç yıldır çok düzenli olmadan Clarkesworld Magazine’I takip ediyordum. Bu sene 2016’nın yoğunluğu ve stresinden kurtulup öğle tatillerimi kendime ayırabildiğimden beri düzenli takip etmeye başladım. Son sıralarda yayınlanan sayılardaki tüm yazıları okumakla beraber geri dönüşlerle eski yıllardaki sayıların podcast’lerini de öğle yürüyüşlerimde dinliyorum. Podcast’ler öykünün uzunluğuna göre 30 dakika ile 50 dakika arasında değişiyor. İlk başlarda masama dönüp metni okurken dinlemeyi tercih ediyordum, anlaşılması zor kelimelerde sözlüğe danışırken konuyu kaçırmamak için. Ancak baharın gelip havaların güzelleşmesi ile birlikte masada oturmak oldukça sıkıcı gelmeye başladı ve yürürken dinlemeyi denemeye karar verdim. Daha once okuduğum yazarları seçtim önce, çok fazla anlaşılması zor kelime içermeyen ve anlatımı daha yalın olan yazarların öykülerini seçtim, sonra da öykünün adına ve yazarın uyruğuna dikkat etmeye karar verdim. Başlıkta bilmediğiniz bir kelime varsa öykünün tamamı çok daha zorlayıcı olabiliyor, ama öykünün adı yalınsa genelde öykü de yalın oluyor. Yazarın uyruğu konusunda ise kriterim yazarın Japon ya da Çinli olmaması. Çünkü Uzak Doğulu yazarların öykülerinde, karakterlerin isimleri de, kurgu da çok karmaşık oluyor, genelde bir iki kez okumak gerekiyor, metni okumadan sadece dinlemek birçok şeyi kaçırmaya neden oluyor.  Bir kriterim de öykünün fantastik değil de bilim kurgu olması. Çünkü dergideki bilim kurgu öyküler açık ara diğer tarzlardan çok daha iyiler istatistiksel olarak.

Podcastlerden bu kadar bahsetmişken Kate Baker’dan bahsetmemek olmaz. Mükemmel sesi, tonlamaları, karakterlere göre sesini değiştirmesi ve öyküye verdiği derinlik tek kelime ile harika. Öykünün içine girmenizi sağlıyor sesiyle, atmosferi gözünüzün önünde yaratıyor tam anlamıyla. O kadar keyifli ki anlatımı, mutlaka deneyin derim. Tüm öyküleri onun sesinden dinlemek isteyeceksiniz.

Ben son bir iki senedir tam bir öykü okuru oldum. Önceleri pek sevmezdim itiraf edeyim. Bana öyküleri sevdiren Türk yazarlar oldu. Son 2 yıldır, bilim kurgu – fantastik türünde çıkan çoğu öykü kitabını okudum. O kadar güzel eserler var ki bazen düşünmeden edemiyorum keşke şöyle güzel sesli bir hatun okusa da dinlesek diye. Belki günün birinde, kimbilir.. 🙂

Bu yazımda Clarkesworld Magazine’in 2 farklı sayısında yakın sayılarda yayınlanmış 3 kısa öyküden bahsetmek istiyorum. Bu 3 öykünün en büyük ortak özelliği bilim kurgu arka plan olarak kullanırken sıradan insanları odağına almaları ve olayların onların üzerindeki etkilerini analiz etmeleri. Üçü de bir yandan çok sade hatta oldukça basit bir anlatıma sahiplerken bir yandan da insanı derinden etkileyen öyküler.

O zaman  Kate Baker gibi başlayalım anlatmaya

Now, I want you to sit back, relax and let me tell you a story..

The Most Famous Little Girl In The World – Nancy Kress

Bu öykü Aralık 2016’da 123. Sayıda yayınlandı. 5-6 yaşlarındayken bir UFO tarafından kaçırılan küçük bir kızın hikayesi, aynı yaşlardaki kuzeninin gözünden anlatılıyor. Bu kaçırılma yüzünden bir süre çok meşhur olan kızın hayatı kuzeninin uzaktan gördüğü kadar ışıltılı ve kıskanılacak bir hayat mı, yoksa bu olay kendisinin düşündüğü gibi onu berbat şeyler yaşamaya mı itmiş? Peki olayların geldiği noktada kendisinin hiç bir sorumluluğu yok mu? Herşey “lanet olası” uzaylıların suçu mu? Dünyada sadece bir kişinin başına gelmiş bir olayı yaşamış olduğu için dünyanın en ünlü kızı haline gelen Kyra’nın hikayesi, uzaylılarla iletişimin, gelişen silahlar sonucunda çıkan dünya savaşının sıradan insanlar üzerindeki etkisini çok hoş bir şekilde anlatan etkileyici bir öykü. Anlatımının yalınlığı, akıcı ve merak uyandırıcı kurgusu ile okunmaya değer kısa bir öykü.

Yazar hakkında kısaca – Nancy Kress:

Nancy Kress’in yayınlanmış 27 romanı, yazmakta olduğu 3 kitabı, 4 kısa öykü koleksiyonu ve yüzün üzerinde kısa hikayesi bulunuyor. Eserleri birçok dile çevrilen yazar, öyküleri ile 6 Nebula, 2 Hugo, bir Sturgeon, John W. Campbell Memorial ödüllerini kazanmış.

A Future Far Too Bright – Yosef Lindell

Bu öykü Aralık 2016’da 123. Sayıda yayınlandı. Küçük bir çocuğun zaman yolcusu olduğunu düşündüğü babasıyla yazışmalarını, ondan geleceği öğrenmeye çalışmasını, küçük çocuğun ve babanın birbirlerine olan özlemlerini çok dokunaklı bir şekilde anlatan oldukça duygusal ama bir o kadar da acıklı bir hikaye. Yine de hayal kurmanın önemini ve herşeye rağmen umutlu olmayı vurguluyor. Bu öyküden o kadar etkilendim ki, ofise geldiğimde bir süre etkisinden çıkamadım.

Yazar hakkında kısaca – Yosef Lindell:

Yosef Lindell, yazar olmasının yanında ayrıca bir avukat ve tarihçi. Kısa öyküleri daha önce Beneath Ceaseless Skies’da yayınlanmış. 

Waiting Out the End of the World in Patty’s Place Café – Naomi Kritzer

Bu öykü, Mart 2017’de 126. Sayıda yayınlandı. Dünyaya yaklaşan bir asteroid yüzünden dünyanın sonu gelmek üzeredir. Yine de dünyaya çarpmama olasılığı da vardır. Dünyanın sonunun gelmesine 16 saat kaldığı tahmin edilirken Lorein ailesini son kez görmek için yola çıkmıştır. Yolda benzini bitince Patty’nin Yeri adındaki kafede duraklamak zorunda kalır. Kafede orta yaşlı bir çiftle tanışan Lorein, kendisini olduğu gibi kabul etmeyip reddeden ailesini görmenin gerçekten yapmak istediği son şey olup olmadığını sorgulamaya başlar. Sıradan insanların kıyamet arefesinde hissedebileceklerini çok içten bir şekilde anlatan, acaba ben olsaydım ne yapardım diye düşündüren karamsar ama yine de hoş bir finalle gülümseterek biten bir öykü.

Yazar hakkında kısaca – Naomi Kritzer:

Naomi Kritzer,  ilk defa Clarkesworld Magazine’de yayınlanan “Cat Pictures Please” öyküsüyle 2016 yılında Hugo ve Lotus ödüllerini kazandı. Öyküleri Clarkesworld Magazine dışında Asimov’s, Analog, The Magazine of Fantasy and Science Fiction, Lightspeed gibi dergilerde yayınlandı. Yeni öykü kitabı temmuz 2017’de Fairwood Press’ten yayınlanacak.

Keyifli okumalar ve dinlemeler dileyip Kate Baker gibi bitirmek istiyorum yazımı:

And hey, take care of yourself

 

Etiket: , ,


Yazar Hakkında

Tüm dünyaya karşı bir kaliteci, özellikle süreçlere uymayanlara düşman. Süper kahramanlardan oluşan bir kalite takımının yöneticisi ve kurgu-bilim'in 4 silahşöründen biri. Bunlar yetmiyormuş kendisi gibi bilim kurgu seven eşiyle birlikte dinozor manyağı bir ufaklığın da ebeveyni. Hepsine nasıl yetişiyor kendisi de bilmiyor ama ailesi, bilim kurgu ve grunge onun vazgeçilmezleri.