Comicon_Amsterdam2018

Comic Con 2018 Amsterdam

Geçtiğimiz günlerde Amsterdam’da 3. Comic Con gerçekleşti.

Comic Con genel olarak, çizgi-roman temasını barından kitap, manga, anime, film vb. her şeyi konu alan insanları bir araya getiren bir kongre. Kimi insanlar sevdikleri karakterlerin kostümleri (cosplay) ile katılmak için günler öncesinden hazırlanıyor, kimisi en sevdiği dizinin ünlü oyuncusu ile sohbet etme imkanı buluyor, kimi zaman da okuyucular ile yazarları bir araya getiriyor.

Gün boyu süren çeşitli aktivitelerde, aslında aynı zevke sahip insanların bir araya gelmesi diyebiliriz özetle.

Amsteram’da bu yıl 3.sü yapılan etkinliğe geçtiğimiz hafta katılma imkanı buldum. Benim için son derece farklı olan bir günün ardından bu tür bir organizasyona ilk kez katılan birinin bakış açısı ile izlenimlerimi paylaşmak istedim. 

Amsterdam’ın ünlü RAI konferans merkezine vardığımda, kapının hemen girişinde bazı karakterler bizi karşıladı. Diğer karakterler ise hep birlikte balkon konuşması yapan kişiye bakıyordu. Son derece kıt Hollandaca bilgim ile anladığım goedemorgen allemaal (günaydın millet/biraz da öğretmenlerin öğrencilerine söylediği bir günaydın şekli) diyen kişiyi dinliyor, tahminimce gün içindeki organizasyonu konuşuyorlardı

Çok fazla olmasa da farklı kostümler giymiş, bugün için hazırlanmış insanları görmek heyecan vericiydi. Geleceğe Dönüşün kahramanlarını da gördüm, Shingeki no Kyojin’deki asker gibi giyinmiş kızları da. Hem Batman aynı zamanda da Mad Max’imsi bir karakter de gördüm, ilgi çekiciydi.

Game of Thorones’teki Jack Gleeson ve Charles Dance da organizasyona katılanlar arasındaydı. Yabancı bir ünlüyü yakından görmek değişik bir deneyimdi 🙂 

Chucky, Gremlinler, Shining filmlerindeki orijinal parçaları görmüş olmak da heyecan vericiydi. 

Bu tür organizasyonlara katılmadan önce her seferinde kendimi beklentiye girmemem gerektiği konusunda telkin etsem de konferans alanına girdiğimde, küçük bir hayal kırıklığı yaşamadım değil. Çok çok büyük bir alan içerisinde onlarca satıcı tezgahlarını açmış, kongrenin temasına yakışır ne varsa satılıyordu. Alanın büyük bir kısmı, kupalar, mangalar, tişörtler ile kaplanmıştı. Bu, içerideki bu ürünleri satın almak için kongre bileti satın aldığım gerçeği miydi? Cevap maalesef evet.

Geçtiğimiz yıllardaki kongrelerde, çeşitli aktivite alanları yaratılmış. Örneğin Netflix, Daredevil köşesi yaratmış, AMC The Walking Dead temalı bir alan oluşturmuş ya da Geleceğe Dönüş filmindeki orijinal araba yer almış. Bu yıl, benzer hiç bir atraksiyon yoktu diyebilirim.

Ve son olarak sanırım bu tür organizasyonların hakkını yine Amerikalılar veriyor. San Diego’da düzenlenen Golden State Comic Book Convention adı ile 1970 yılında başlayan kongreyi biraz inceledim. Bugün geldiği nokta gerçekten inanılmaz. Tabi ortalama 500 dolarlık fiyatları da 🙂

comic-con_USA


Etiket: , ,


Yazar Hakkında

Dijitali, teknolojiyi, gezmeyi, ağacı, yeşili, maviyi, yogayı, yazmayı, izlemeyi, okumayı sever. En çok küçük şeylerden mutlu olur.