Daniel McCormick

Daima Genç (Forever Young)

1939 yılında cesur bir test plotu olan Daniel McCormick sevgilisi Helen’e evlilik teklifinde bulunmak ister. Onu çok sevmesine rağmen uçarılığı ve özgür ruhu sebebiyle bu teklifi ertelemektedir. Helen’in bir kaza sonucu komaya girmesi ile McCormick kahrolur. Doktorlar Helen’in ne zaman uyanacağı konusunda tereddüttedir. McCormick pişmanlıklar içinde ne yapacağını bilemezken arkadaşı Harry Finley’nin insan dondurma projesinde denek olmaya karar verir. Finley’den kendisini dondurmasını ister.  Böylece Helen hiç uyanmazsa onun ölümünü görmek zorunda kalmayacaktır. 53 yıl sonra McCormick’in içinde bulunduğu dondurucu kabin askeri bir üssün deposunda yok edilmeyi beklemektedir. Bir denizaltı maketine benzeyen kabin tesadüfen iki küçük çocuk tarafından keşfedilir ve yanlışlıkla açılır. Serbest kalan McCormick arkadaşı Finley’i bulup Helen’e neler olduğunu öğrenmek için kendisini kabinden çıkaran Nat ve onun bekar annesi Claire’den yardım alır.

Film bilim kurgudan çok duygusal olsa da insana hoş vakit geçiren bir hikayesi var. McCormick’in uyandığı dünyaya uyum sağlamaya çalışmasını izlemek bazen komik bazen de acıklı. Mel Gibson McCormick rolü için biçilmiş kaftan zaten. Claire rolündeki Jamie Lee Curtis her zamanki gibi çok tatlı. Nat rolünü ise Elijah Wood canlandırıyor.

forever-young-1992_elijahwood

Finley’nin icadı  geçici ölüm(suspended animation) amacı ile yapılmış bir prototip. Filmde icadın tarihi olarak 1939 yılı seçilmesine rağmen gerçekte o yıllarda  böyle bir uygulama henüz yokmuş. Filmin yapım yılı olan 1992 ise cryonic biliminin popüler olduğu bir zaman. Sanırım yapımcılar çok konuşulan bu bilimi gözardı edememişler. Bu teknolojiyi birçok bilimkurgu filminde görüyoruz. Geçici ölüm veya bir nevi kış uykusu olarak isimlendirilen bu araştırmalar ile cyronic biliminin önü açılmış. Cyronic yönteminde yeniden canlandırmaya kadar organizmayı muhafaza etmek için likid nitrojen kullanılıyor. İnsanları dondurmanın en öne çıkan amacı ölmek üzere olan bir insanın hastalığına şu anda çare bulunamasa da gelecekte tıptaki ilerlemeler sayesinde bunun mümkün olabileceğinin düşünülmesi. Bunun yanında galaksiler arası seyahatlerde de kullanılabilir olduğu öngörülüyor.

forever-young-1992_melgibson

1964 yılında bir fizik öğretmeni olan Robert Ettinger‘in konu ile ilgili kitabı (The Prospect of Immortality) Isaac Asimov ve Frederick Pohl’un da desteği ile basılınca konunun halk arasında bilinirliği artmış. Ettinger ile aynı zamanda Evan Cooper adında başka bir bilimadamı da konu ile ilgili bir kitap yazıp bir de LES(Life extension society) derneğini kurmuş. Bu tarihten sonra günümüze kadar cyronic bilimi ile ilgilenen birçok dernek kurulmuş. Bu derneklerin bir kısmı kar amacı gütmeyen ve bağışlarla çalışan organizasyonlar. Bunlardan en fazla hastası olan ise Alcor. 1965 yılında LES tarafindan dondurulan ilk insan da şu anda Alcor tarafindan muhafaza ediliyor.  Kendisi de bir profesör olan James Bedford bu işlem için gönüllü olmuş. Kanser hastası olan ve öleceğini bilen Bedford ve ailesi cyronic bilimi için yüksek miktarlarda yardımda bulunmuşlar.

James Bedford

1967 yılında, 73 yaşında dondurulan James Bedford Life dergisinin kapağında

Cyronic bilimi dini açıdan da sorgulanır olmuş ki Alcor’un web sitesinde konu ile ilgili ufak bir açıklama yapma ihtiyacı duyulmuş. Alcor’a göre amaç ölümü geri çevirmek değil yaşamı sürdürmek. Yaşam ile ölüm arasındaki çizgi olan kişisel kimlik ve hafızayı kodlayan bilginin kaybını önlemek. Cyronic hastalarının ruhsal durumunun bilincini kaybetmiş bir hasta ile aynı olduğu vurgulanmış. Tüm bu açıklamalara rağmen şunu da biliyoruz ki cryonic işlemi hastanın normal ölümü gerçekleştikten sonra yapılıyor. Peki ruh bedeni ne zaman terk eder? Cryonic bilimi ile dondurulmuş bir insan tekrar uyandırıldığında bir ruhu olur mu? Bazı bilimadamlarına göre beklenmedik ölümler yaşayan insanların ruhları enerjiyi tüketemediği için bedene geri dönüyor. Filmde McCormick canlı bir şekilde dondurulsa da gerçek hayatta hukuk buna izin vermiyor ki hastaların dondurulma işlemi kalp durduktan sonra birkaç dakika içinde yapılabiliyor. Aslına baktığınızda filmde dondurulması gereken de komadaki Helen olmalıydı. Belki bu zaman içerisinde onu komadan kurtarabilecek gelişmeler olurdu tıp alanında. Filmde McCormick uyandığında genç. Ama sonrasında hızlı bir yaşlanmaya maruz kalıyor. Alcor’un bu konudaki açıklaması yine gelecekte yaşlanmaya da çare bulunabileceği ve insan ömrünün giderek arttığı yönünde. Cryonic hastaların sakladığı kabinlerin Finley’nin icadı kadar şatafatlı olmadığına da değinmeden geçemeyeceğim. Bu arada dondurulan hastaların nasıl çözüleceği konusu da nano teknolojideki gelişmelere bağlı.

cryonics

Metro.co.uk’in 23 Ağustos 2012 Tarihli Makalesinden Cryonic Özeti

Gerçekten heyecan verici bir bilim alanı olsa da amaç konusunda pek olumlu olamıyorum. Tabii ki herkes sevdiklerini kaybetmekten korkar ve hastalıklarına çare bulunmasını ister. Fakat gelecekte çaresi bulunur umuduyla bir hastayı dondurmak ne kadar mantıklı? Dünya nüfusundaki hızlı artışı göz önünde bulundurunca günümüzden geleceğe insan taşımak pek mantıklı gelmiyor. Ayrıca işe yarasa bile bu yöntemden faydalanabilecek kişilerin ayrıcalıklı ve varlıklı insanlar olacaklarını öngörmek zor değil.

Billie Holiday’den filmin müziğini dinlerken bir düşünün siz de sonsuza dek yaşamak ister miydiniz? Ya da en azından geleceği görebilmek için dondurulmayı?

 

Etiket: , , , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.