Dark

Dark – Netflix

Netflix, The OA, Stranger Things derken şimdi de zaman yolculuğunu konu alan başarılı bir diziyle 2017’yi kapattı. Henüz daha Stranger Things’i özlememize bile izin vermeden yayınlanan, içinde zaman yolculuğu, nükleer santral gizemi, karanlık mağaralarda kayıp aramaları barındıran Dark, Netflix Almanya yapımı. Uzun zamandır bir Avrupa dizisi (bir önceki hangisiydi acaba) izlemediğimden dizinin Almanca olması çok hoşuma gitti. Keza bu durum alışılageldik Amerikan oyunculuğundan farklı olmasıyla ve müzikleriyle daha da fazla dikkatimi çekti.

Hikaye küçük bir Alman kasabası Winden’da bir çocuğun kaybolmasıyla başlıyor. Ardından başka bir çocuğun kaybolmasıyla kasabadaki dört ailenin birbiri arasında ilişkisi (hem de ne ilişki, Dallas halt etmiş) yavaş yavaş ortaya çıkıyor. İzlerken insan, başlarına az bile gelmiş demekten kendini alamıyor.

Dark - Triquetra

Dark – Triquetra

Başta biraz ağır ilerlese de ilerleyen bölümlerde insanı diken üstünde tutmayı başarıyor. Tabi bunu başarırken kafamızı da karıştırmayı esirgemiyor. Dizinin ortalarında kim kimdi, hangisi onun gençliği, bu kimin çocuğuydu sorularını çokça soracağınıza eminim. Keza hikayeler 1953, 1986 ve 2019’da geçiyor ve zaman yolculuğuyla ilgili çok güzel bir bakış açısını da ortaya koyuyor:

Bir solucan deliği olduğu sürece kapalı bir zaman döngüsü vardır… Yalnız geçmiş geleceği etkilemez. Gelecek de geçmişi etkiler.

Bu beni aynı zamanda şunu düşünmeye de itti: Eğer zaman yolculuğuna ve tek evrene inanıyorsam, kadere de inanmak zorundayım. Aynı dede paradoksundaki gibi geçmişe gidip dedeni öldürürsen, asla var olmamış olacaksın. Eğer şu anda yaşıyorsan da (kadercilikten bir kaçış yolu) demek ki geçmişe hiçbir zaman gitmedin ya da gittiysen de dedeni öldürmedin anlamına geliyor. Eğer geçmişe gidip dedeni öldürmüşsen ve hala yaşıyorsan da, o evrenle aynı evrende değilsin; başka bir evrende dedenin annen ya da baban doğana kadar hayatta olduğu bir evrende yaşıyorsun anlamına geliyor. Bu da aslında kendi dedeni öldürmediğin gerçeğini ortaya çıkarıyor.

Yazının buradan sonrası spoiler içermektedir!

Kimin kimle bağlantılı olduğunu dizi bittikten sonra netleştiremediyseniz bu aile ağacı size yardımcı olacaktır. Her ne kadar herkes eklenmemiş olsa da eksik parçaları tamamlamak o kadar zor olmasa gerek.

2. Sezon Soyağacı

Etiket: , , ,


Yazar Hakkında

Marmara Üniversitesinde öğretmenlik okurken istediği mesleğin bu olmadığına karar verip web yazılımcılığına geçmiş; aldığı bu karar yıllar sonra Amsterdam'a taşınmasına sebep olmuştur.