The Day Of Crows (Kargaların Günü)

Fransız yazar Jean-François Beauchemin’in muhteşem hikâyesi Kargaların Günü (Le Jour Des Corneilles) içerdiği fantastik öğeleri ile bir çocuğun sevgiyi arayışını anlatıyor.

Küçük bir çocuk olan kahramanımız; zalim ve dev bir yabanıl olan babası tarafından ormanın derinliklerinde vahşi bir hayat sürmeye mecbur bırakılıyor. Yaşadıkları dünyada başka insanların olmadığına ve ormandan ayrıldığında öleceğine inandırılan bu küçük adam, sadece kendisinin görebildiği hayalet arkadaşları ile farklı bir hayat mücadelesi içine giriyor.

2013_day_of_the_crows_pic006
Avlanmak, doğa şartları ile savaşmak, hayali arkadaşları ile bu hayatı katlanabilir hale getirmeye uğraşırken; bir gün babası çok kötü bir şekilde yaralanıyor. Bunun üzerine ormandan ayrılmak ve yardım bulmak zorunda kalan kahramanımız garip bir yolculuğa atılıyor. Olayların bundan sonra başladığı öykümüzde; küçük bir çocuğun içinde yaşadığı izole yaşam dışında bir dünya buluşuna, insanların yaşadıkları olaylar sonucu nasıl değiştiklerini keşfedişine ve sevginin somut bir kavram olduğuna inandığı bu tuhaf dünyada babası için onu arayışına tanık oluyoruz.

the-day-of-crows-le-jour-des-corneilles-2012-snoutypig-001-1024x438

2005 yılında kaleme alınan bu eşsiz öykü 2012 yılında Amandine Taffin tarafından beyaz perdeye uyarlanmış. Jean-Claude Dessaint ilk yönetmenlik deneyimi olan bu film, türdeşlerinden farklı olarak birçok yönü ile ön plana çıkmakta. Pixar ve Disney tarafından yayınlanan ve alışık olduğumuz teknolojik animasyonlardan ziyade, öykünün kendine yakışan olgunluğunun yapım aşamasına da yansımış olduğunu söyleyebiliriz.

HAYAO-MIYAZAKI-animation

Miyazaki hayranı olarak, bu filmi gördüğümde izlemekten kendimi alıkoyamadım. Evet itiraf ediyorum.Son zamanlarda izlediğim animasyonların çoğu çok daha renkli ve eğlenceli.Ama bu kadar anlamlı ve melankolik olanını bulmak zor.Olaylara yaklaşım tarzı gerçekten düşündürücü.Ölüm ve deliliğe çocuk gözlerle bakmanıza yardımcı olacak.Bazen hayata bu şekilde bakmak daha yapıcı oluyor diye düşünüyorum.
Miyazaki demişken azıcık ucundan bahsetmeden geçemeyeceğim.Üstat henüz lisedeyken uzun metrajlı bir animasyon izliyor ve acayip etkisinde kalıyor.Hayatının büyük bölümünde hava yolları yöneticiliğine kadar bir çok farklı işte çalışmış olmasına rağmen aklı fikri hep bu gizemli dünyadaydı.Güneşin Prensi Horus’a dahil olduğunda uzun metrajlı bir animasyonda kariyer yapma fırsatı yakaladı.Sonra mı?Patladı gitti. Oscarlar,ödüller ve daha neler neler:)
Bu harika kişilik oğlunu da bu işe dahil ederek, bu asil işe daha uzun bir süre dahil olacağını bize gösterdi.Bu işlerden zevk alan biri (benim gibi nice hayran) daha ne isterki:)

18937Jean-Reno

Eskilerde olduğu gibi elle çizim tekniklerine başvurulan The Day of Crows’a Jean Reno da (oyunculuğu ile göz doldurmadığını kim iddia edebilir ki) sesi ile katkıda bulunmuş. İzlediğinizde Miyazaki filmlerinden hissettiğiniz o eskimişlik kokusu her yerinizi saracak. Fransızca olarak yayınlanan 95dk bu filmi İngilizce ve Türkçe alt yazı seçenekleri ile bulabilirsiniz. (IMDB puanı 7,3)Herkese şimdiden iyi seyirler.

Etiket: , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.İş dünyası,hayal dünyası gibi çok çeşitli:)Fantastik ve bilim-kurguya çocukça bir sevda ile bağlı.Birgün çok değişik bir şey yapacak.Hadi hayırlısı.