Death Parade (2015)

Death Parade: Ölüm Oyunu

Quindecim, adında yeri tam olarak kestirilemeyen bir barda Decim adında bir barmen vardır. Asansörle bara gelen iki kişi ortaya hayatlarını koyacakları bir “Ölüm Oyunu” oynamak zorundadır. Bardan çıkmanın tek yolu budur. Oynayacakları oyun sonucunda barmen Decim, “hakem” olarak oyuncuların cennete ya da cehenneme gideceklerine karar verir.

Karar kısmına kadar olan her şey bana James Wan’ın başarılı filmi Testere (Saw 2014) filmini hatırlattı. İçerisindeki gizem her ne kadar aynı görünse de hikaye kesinlikle aynı değil.

Death Parade (デス・パレード 2015), 2010 yılında Japanese Animation Creators Association tarafından piyasaya sürülen, Japon hükumetinin Kültürel İşler Dairesi’nin (Agency for Cultural Affairs) genç animatörleri desteklemek için katkıda bulunduğu Genç Animatörler Eğitim Projesi‘den 2013 yılında ortaya çıkan Death Billiards isimli OVA‘nın 2015 yılında yayınlanmaya başlanan animesi. 2014 yılında bu proje Anime Mirai ismiyle The Association of Japanese Animations’a devredildi.

Çok önemli bir nokta da Ninja Scroll, Vampire Hunter D: Bloodlust, Death Note gibi önemli animelere imza atmış olan Madhouse‘un animenin prodüksiyonunu üstlenmesi.

Death Billiards‘ın promosyon videosu:

Death Parade, bir tür psikolojik anime. İnsan ruhunun karanlıklarını bir oyunla ortaya çıkarıyor. İlk bölüm “Ölümün Yedi Dartı”, yeni evli Takashi ve Machiko’nun kendilerini Quindecim’de bulmalarıyla başlıyor. Oraya nasıl geldikleri ile ilgili hiçbir şey hatırlamayan çift bir oyun oynamaya zorlanır. Bu dart oyununda, isabet eden her dart, rakibinde büyük acılara sebep olur. Oyun süresince çift yavaş yavaş oraya nasıl geldiklerini hatırlamaya başlar. Sonlara doğru Takashi, Machiko’nun kendisini aldattığından şüphelendiği bir anısını hatırlar. Bunun üzerine oyunun seyri tamamen değişir. Decim’in hakem olarak karar vermesini sağlayacak olaylar gelişir.

Benim için animede çizim en önemli unsur. Eğer çizimleri kötüyse hikayesi ne kadar iyi olursa olsun izlemeyi bırakırım. Death Parade, çizimlerin, animasyonun, karakter tasarımının, duygu yansıtmasının çok başarılı olduğu animelerden bir tanesi.

Hikaye anlatımı yine oldukça başarılı. İlk bölümde sadece ana karakteri ve iki oyuncuyu görüyoruz. Ama ana karakterin hikayesini beşinci bölüme kadar saklı tutmayı başardılar. İkinci bölümde aramıza Kurokami -diğer hakem- katılıyor. Onun hikayesinin de ipucunu ancak beşinci bölümde öğrenebiliyoruz. Anlayacağınız hikaye anlatımı gizemlerle dolu. Ama beşinci bölümden anladığım kadarıyla olay Kurokami’ye bağlanacak. Daha şimdiden en az Decim kadar ana karakter rolünü üstleniyor kendisi.

Death Parade, Tokyo Ghoul ile birlikte yılın en iyi animesi olmaya aday gibi görünüyor. Sadece 12 bölüm çekilecek olan anime, şu anda beşinci bölüme gelmesine rağmen daha bir çok konu muğlak. Nasıl bağlayacaklarını çok merak ediyorum.

Etiket: , , ,


Yazar Hakkında

Marmara Üniversitesinde öğretmenlik okurken istediği mesleğin bu olmadığına karar verip web yazılımcılığına geçmiş; aldığı bu karar yıllar sonra Amsterdam'a taşınmasına sebep olmuştur.