Doctor Who – Hoşgeldin 13

Doctor who hakkında genel bilgiler için eskiden yayınladığımız su yazıya göz atabilirsiniz.

Bu yazıda, en yeni doktorumuz Jodie Whittaker’dan ve 11. sezondan bahsedecegim.

Belki bundan önceki doktorlarin tamamı erkek olduğu için ilk kadın doktor olarak ismi açıklandığında bu seçim pek de beğenilmedi. Ama zaten hangi doktor ilk açıklandığında sevinç gösterileri ile karşılanıyor ki, her zaman eski doktorun gidişinin hüznü daha ağır basıyor. Bu sebeple bu yazıyı yazmak için 11. Sezonun ilk bölümlerinin yayınlanmasını bekledim. 6 bölüm geride kaldı bile. Yazıyı yazarken izlemeyenler için spoiler vermemek benim için çok zor olacak.

Jodie Whittaker kimdir?

Kendisi 13. ve aynı zamanda ilk kadın doktorumuz. 1982 doğumlu İngiliz oyuncu Broadchurch dizisi ile tanınıyordu. Bu dizide de 10. Doktor olan David Tenant ile birlikte rol almışlardı. Ayrıca Black Mirror’un sevilen bir bölümü olan ‘The Entire History of You”da da başrollerden birindeydi.

Kendisinin çok değişik bir aksanı olduğuna değinmeden edemeyeceğim. Farklı aksanlarda rahatça konuşabilmesine rağmen, kendisinden önceki her doktorun kendine özgü bir konuşma stili olduğundan o da orjinal aksanı olan Yorkshire aksanı ile doktoru canlandırmaya karar vermiş.

11. Sezon

Doctor Who’yu eski seri ve yeni seri olarak ikiye ayırabiliriz. 2005 yılında başlayan yeni seri şu anda 11. sezonu ile devam etmekte. 10. sezonun bitiminden sonra 9 ay kadar ara verdiler ve bu sürede yeni haberlerle ilgiyi yoğun tutmaya gayret ettiler. Zaten sezonun başlamasından aylar öncesinden beri Jodie’nin nasıl bir doktor olacağı konuşuluyordu, internette ilk izlenimlere dair bir sürü video yayınlandı; kahrolanlar, çığlık çığlığa sevinenler, üzüntüden/sevinçten ne yapacağını bilemeyip gözyaşlarına boğulanlar… Bu güzel ve heyecanlı tepkilerin yanı sıra bazı hoş olmayan yorumlar da oldu. Örneğin BBC resmi blogunda yayınlanan ve yeni doktoru överken, bir önceki doktor Peter Capaldi hakkında kendisinin pek de sevilmeyen bir doktor olduğuna yönelik yazılan makale birçok whovian tarafından protesto edildi.

5. Bölümün ardından sezon hakkında çok olumlu düşündüğümü söylemem gerekir. Doktorun yeni kimliğine alışması öncekilerden daha zor oluyor, hala kendisini bulmuş değil,yine de Jodie’nin iyi iş çıkardığını ve bir çoklarının şimdiden favori doktoru olduğunu söyleyebilirim.

Azıcık spoilerdan kimseye zarar gelmez diyorum ve;

Yas: “Bekleyin lütfen hanımefendi, dediklerimi aynen yapmanızı istiyorum, burası muhtemel bir olay yeri olabilir.”
Doktor: “Bana neden hanımefendi diyorsun?”
Yas: “Çünkü siz bir kadınsınız?”


Doktor: “Ben mi? Bana yakıştı mı? Oh evet! Hatırlıyorum. Afedersiniz, yarım saat önce beyaz saçlı İskoçyalı bir adamdım.”

11. Sezonda değişen tek şey sadece doktor değil;

Doktorun yol arkadaşları

Graham (Bradley Walsh), Yasmin (Mandip Gill) ve Ryan (Tosin Cole). Doktorun bu kadar fazla yol arkadaşı ile gezmesi biraz alışılmadık bir durum ama hikayenin gelişimi açısından da güzel sonuçları olduğunu düşünüyorum. Doktorları kıyaslamak kadar yol arkadaşlarını da kıyaslamak whovianların ayrıca hobisi olduğu için bu üçlüye dair de çok fazla görüş var. Yol arkadaşları ilk açıklandığında Bradley Walsh’ın katılımı öncelikli haberken, şu an Tosin Cole’in canlandırdığı Ryan karakteri sempatikliği ile öne geçmiş görünüyor desem bana katılır mısınız?

Tardis

Aslında neredeyse her sezon Tardis’te bir takım güncellemeler oluyor. Ancak doktor değişimlerinde bu değişiklikler daha fark edilir boyutlarda oluyor. Ve sanki 13. Doktorda bu değişim en üst seviyede oldu. Tardis mavisi olarak tanımladığımız bir renk vardı bir zamanlar. Tardisin dış rengini değiştirdiler, inanılır gibi değil (!!!). Dışında yapılan birçok değişikliğin yanı sıra kontrol paneli de bir hayli değişmiş. Ancak tüm bu değişimlere rağmen Google Maps kendisini Londra’nın alelade bir sokağında yakalamayı başarmış, ne güzel bir sürpriz yumurtasın sen  Google Maps Tardis Easter egg

Yeni showrunner* ve yazarlar

Steven Moffat’ın koltuğuna Chris Chibnall oturdu. Ve daha önce hiç Doctor who bölümü yazmamış birçok yazarla çalışacağını açıkladı. Hatta J.K.Rowling’in bir doctor who bölümü yazacağı dedikoduları da gerçeğe dönüşecek gibi görünüyor. Yeni yazar demek yeni yaratıklar demek. Cybermanler, ağlayan melekler ve hatta Dalekler bu sezonda doktorun karşısında olmayacaklar. Chibnall bu konuda yeni neslin sahiplenebilecekleri kendi yaratıkları olmasını istediğini söylüyor. Şimdiye kadarki bölümlerde Stenza savaşcı ırkından Tzim-Sha, eskiden suikastci bir ırk olan Thijarianlar ve küçük sevimli canavar Ptingle karşılaştık, bunları tekrardan görür müyüz bilmiyorum, yapımcılar yeni yaratıklarla ilgili özellikle spoiler vermiyor.  

** Showrunner baş yazar, yapımcı ve senaryo editörünün sorumluluklarını birleştirerek bir TV dizisi üretiminin yaratıcı kontrolüne sahiptir. Filmlerde yönetmenler bu işi üstlenirler.Etiket: , ,


Yazar Hakkında

Araştırmacı yazılımcı. Bilim kurgu ve fantastik okumayı seviyor. Korku ve türevlerinden mümkünse uzak yaşıyor. Evcimen yaşamında en büyük zamanını çocukları ve eşi alıyor.