Martha Jones’un Akıllı Telefonu Olsaydı

Her şey bir tumblr hesabından yapılan paylaşım ile başladı. Elbisenin rengi konusunda arkadaşları ile anlaşamayan Caitlin’in paylaşımı insanların ilgisini çekti ve “elbise” interneti ele geçirdi. Herkes gün boyu elbiseye bakıp mavi siyah mı yoksa beyaz altın sarısı mı diye tartıştı. Bir çok sitede bilimsel açıklamalar yapıldı. Sadece bireysel twitter hesapları değil birçok büyük firma da #TheDress hash tagini kullandı. Bu sayede reklamlarını yaptılar.

Geçtiğimiz Cuma günü bu kadar çok insanın gün boyunca aynı şeye bakması ve konuşması bana izlediğim bir Dr.Who bölümünü anımsattı.

Yazının devamı Doctor Who 3.sezona dair spoiler içerir.

3.sezonun 13 bölümü Zaman Lordlarının Sonuncusu’nda Doctor, başka bir zaman lordu olan Usta ile karşı karşıya gelir. Usta, Archangel adı verilen network sayesinde insanların kendisine güvenmesini sağlamaktadır. Usta süpersonik tornavidası ile Doctor’u yaşlandırır. Zaman lordları kendilerini yenileyebilir. Ancak bunun için çok büyük enerjiye ihtiyacı vardır. Gerekli olan enerjiyi toplamak için Martha bir yıl boyunca tüm dünyayı dolaşıp tanıştığı herkese Doctor’u anlatır. Onun ne kadar iyi ve cesur olduğundan ve defalarca dünyayı kurtardığından bahseder. Bu sayede insanların Doctor’a yoğunlaşması ve Archangel networku kullanılarak Doctor’un yeniden doğuşu sağlanır. Tüm dünyayı bir sene boyunca dolaşmak yerine Martha Jones sosyal medyayı kullansaydı işi çok daha kolay olabilirdi.

Zaman Lordlarının Sonuncusu isimli bölüm 30 Haziran 2007’de yayınlanmıştı. O zamanlar tabii ki internet kullanımı yaygındı. Aynı sezonun bir bölümünde Martha annesini başka bir gezegenden arayarak internetten birşeye bakmasını istiyordu. Buna rağmen sosyal medya, özellikle twitter kullanımı şimdiki kadar yaygın değildi. Çünkü akıllı telefonlar henüz yeni piyasaya girmişti. Iphone’un ilk piyasaya sürülmesi bölümün yayınlanmasından bir gün önceydi. Iphone’lar edge teknolojisi ile internete bağlanabiliyordu. 2007 yılında günlük twit sayısı 60,000 civarındaydı. Nisan 2007’de 20,000,000 facebook kullanıcısı vardı. Yani akıllı telefonu olsa bile sosyal medya Martha’nın işini göremezdi. Yine de dizide bunun hiç kullanılmamış olması enteresan. Doctor, Rose, Martha ve Donna’nın telefonlarını gezegenler arası roaminge uygun hale getirse de külüstür telefonları ile sosyal medya kullanmaları mümkün değildi.

Kaynaklar

http://swiked.tumblr.com/post/112073818575/guys-please-help-me-is-this-dress-white-and
http://blog.brightcove.com/en/2009/03/first-internet-phone-circa-1996
http://en.wikipedia.org/wiki/Twitter
http://tardis.wikia.com/wiki/Superphone

Etiket: , , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.