The Emperor of Mars – Allen M. Steele

Mars’taki bir göreve kısa yoldan para kazanmak için katılan Jeff Halbert feci bir kaza ile dünyadaki sevdiklerini kaybeder. Bu acı olayın ardından ruh sağlığı bozulur. Ancak eski bir NASA kalıntısında bulduğu nostaljik Mars romanları onun kurtarıcısı olacaktır.

Kapak resmi : Andreas Rocha

Andy Weir’in Marslı romanını okuyunca arayı soğutmadan bir başka Mars öyküsüne daldım. Hikaye heyecanlı bir konu barındırmıyor aslında. Bilim kurgu kategorisinde olmasının sebebi konum olarak Mars’taki kolonizasyonu seçmesi ve gelecekte geçmesi diye düşünüyorum. Yazar özellikle Mars’ta çalışan insanların psikolojileri üzerinde durmuş. Asıl verilmek istenen mesaj bilim kurgu edebiyatının insanı gerçeklikten uzaklaştırılıp hayal dünyalarına sürüklemesi diyebilirim.

Hikaye 2048 yılında geçiyor. Jeff Halbert’in bulduğu nostaljik Mars öngörüleri NASA’nın 2008 tarihli Phoenix aracındaki DVD’nin ta kendisi. Mars görev aracına Planetary Society tarafından yerleştirilmiş olan disk Kızıl Gezegen hakkında edebiyat ve sanat eserlerini barındıran bir multimedya koleksiyonu. İçerisinde H.G Wells, Ray Bradbury, Carl Sagan ve Arthur C.Clarke’a ait öngörüler var. Phoenix DVD‘si Mars ortamına yüzlerce yıl dayanabilecek silis camdan yapılmış.

phoenix_dvd_mars

Phoenix DVD’si Mars’ın ilk kütüphanesi olma özelliğini taşıyor.

Hugo ödüllü yazar Allen M. Steele’in bu öyküsü ilk olarak Asimov’s Science Fiction’da 2010 yılında yayınlanmış. 2011’de en iyi kısa roman dalında Hugo ödülüne layık görülmüş. Ben hikayenin audiobook versiyonunu Clarkesworld’den dinledim.

Eğer bu tarz hikayeleri dinlemeyi seviyorsanız android uygulaması da olan Sticher’i kullanıp Lightspeed ve Clarkesworld gibi yabancı sitelerin podcast’lerini takip edebilirsiniz. Dinlemek yerine okumayı tercih edenlere tavsiyem Pocket uygulaması.

Dinlemek için : http://clarkesworldmagazine.com/audio_12_14d/

Okumak İçin: http://clarkesworldmagazine.com/steele_12_14_reprint/

Etiket: , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.