Foundation (Kuruluş)

Dün öğle vakitlerinin sonuna yaklaşırken, Tor yayın evinin yayınlamış olduğu e-kitaptan 5. öyküyü de tamamladım.
Bu sefer öykü seçmem hiç zor olmadı.Öykünün kapağına bakarak “bir zombi öyküsü herhalde” diye düşünüp okumaya başladım hemen.

E-kitabın 66. sayfasında yer alan öykü Ann Aguirre adlı yazarın öyküsü ve 12 sayfa uzunluğunda.
Biraz google’layınca gördüm ki, daha büyük bir serinin sadece küçük bir bölümünü aktarıyor bize bu öykü.
Öykünün geçtiği ortam, 12 Maymun (12 Monkeys) filminin atmosferini çağrıştırıyor en başta.

Dünya savaşı sırasında, biyolojik silah kullanılmasıyla yayılan virüs, dünya üzerindeki canlı hayatı yok eder.
Bir grup şanslı insan, yer altında inşa edilen sığınaklarda yaşamlarını sürdürme imkanı bulurlar.

Sığınaklar bölgesi aileler için küçük küçük özel bölmelere ayrılmış ve aileler hem dünyadan hem de mühürlü kapıları ile sığınaktaki diğer ailelerden tamamen izole olmuşlardır.

Sadece telefon vasıtasıyla, sığınaklar için ödeme yaptıkları yetkililerle irtibat kurabilmektedirler. Yeme – içme ihtiyaçları da bu kişiler tarafından sağlanmaktadır.

Diğer sığınaklara ulaşmak için kapılardaki mührü kaldırıp koridora çıkmaları dahi virüs kapma riskini taşımaktadır.
Hayatta kalmış olmalarına rağmen, artık bir hayatları kalmamış, tek odalık sığınaklarında kapana kısılmış bir vaziyette oradan çıkacakları zamanın gelmesini beklemektedirler.

Başta, sığınakta geçirdikleri sürenin sınırlı bir süre olacağını düşünen aileler, aradan geçen bir yılın ardından dünya ile irtibatlarının tamamen kesilmesinin ardından paniğe kapılıp kapılarının mühürlerini kaldırırlar. Ve bir ölüm kalım mücadelesine adım atarlar.

Zaten öykü boyunca sorgulanan, böyle bir yaşama katlanmak için hayatta kalmış olmanın bir önemi olup olmadığıdır.
Bu sırada 1 yıldır telefonda tanışıp arkadaş olmuş olan 14 yaşlarındaki iki çocuk da ilk defa birbirlerini görebilmiş olurlar. Bu çocuklardan biri bize öyküyü aktaran çocuktur.

İki çocuk telefonda tanıştıkları ilk andan itibaren, birbirlerine ilgi duymaktadırlar ve bu ilgileri gitgide aşka dönüşür.
Diğer çocuğun erkek olduğundan emin olmamıza rağmen, öykü boyunca, hikayeyi anlatan çocuğun cinsiyetinden emin olamıyoruz. Çocuğun adı Robin ancak bu da yeterli bir bilgi sağlamıyor. 🙂

Benim izlenimim iki çocuğun da erkek olduğu yönünde.

İlk defa bir bilim kurgu hikayesinde böyle bir aşk hikayesi ile karşılaştım ve şaşırttı beni açıkçası. 🙂

Oldukça kasvetli ve klostrofobik atmosferine rağmen hızla okunan, nasıl ilerleyeceği merak uyandıran bir öykü olduğunu söyleyebilirim.

Keyifli okumalar,

Etiket: ,


Yazar Hakkında

Tüm dünyaya karşı bir kaliteci, özellikle süreçlere uymayanlara düşman. Süper kahramanlardan oluşan bir kalite takımının yöneticisi ve kurgu-bilim'in 4 silahşöründen biri. Bunlar yetmiyormuş kendisi gibi bilim kurgu seven eşiyle birlikte dinozor manyağı bir ufaklığın da ebeveyni. Hepsine nasıl yetişiyor kendisi de bilmiyor ama ailesi, bilim kurgu ve grunge onun vazgeçilmezleri.