Game of Thrones

Karla kaplı, uçsuz bucaksız bir araziye göğüs geren bir sur. Uzun zamandır korkulan bir kehanet. Bu görkemli surdan boşluğa açılan bir kapı ve üç siyahlara bürünmüş adamın karşılaştıkları kopmuş vücut parçaları. White Walker’ların dönüşü. Dadadadaaa. Neden bahsediyor bu diyenler kadar işte beklediğim an diyenleri duyar gibiyim.Tabi ki George R.R.Martin’in eşsiz romanından bahsediyorum. Iain Glen’in dediği gibi “Biri bana bu bir tarih kitabı, tarih böyle oldu dese inanırdım”

Westeros; hırsın, açgözlülüğün, entrikanın kol gezdiği topraklar. Bu topraklara hükmetmeyi arzulayan hanedanlar. İyiliğin ve kötülüğün görsel bir ziyafete dönüştüğü muhteşem efektler. Hadi o zaman yeni sezon başlamadan biraz bilgilerimizi tazeleyelim.

Westeros’ta bölümlerden karşılaştığımızdan çok daha fazla hanedan mevcut:

Stark, Tully, Tarth, Clegane, Hornwood, Cerwyn, Manderly, Florent, Arryn, Brelish,Whent, Lannister, Marbrand, Redwyne, Mormont, Dayne, Glover, Greyjoy, Karstark, Bolton, Estermont, Martell, Baratheon, Dondarrion, Connigton, Targaryen, Tyrell Hanedanları. İlk aşamada bilmemiz gerekenlerden kısaca bahsedelim.

Stark Hanedanı-Kış yaklaşıyor!

(Bu adamların bir bildiği var bu lafı ederken)
stark_01Winterfell dediğimiz kuzey çıkmazını temsil eden bir hanedanlık. Buranın yönetimi ilk izlediğimizde büyük saygı duyacağımız Ned Stark karakterine ait. İlk sezon sonu yaşadıkları ile bize bu hikâyede her an her şeyin olabileceğini, işlerin sandığımız gibi olmadığının ipuçlarını bizzat kendi verdi. Starkların soyu 10 bin yıl öncesine dayanıyor. Eski Tanrılar’a inanıyorlar. Dua etmek için insan yüzü çizilmiş yürek ağaçlarını kullanıyorlar. Şimdi bu hanedana kimler mensupmuş bir bakalım.

Lord Eddard(Ned) Stark: Winterfell Lordu-Kuzey Muhafızı-Kral Robert’in Kankası

Leydi Catelyn Stark: Ned Stark’ın karısı-Tully hanedanı mensubu

Robb Stark: Winterfell varisi

Sansa Stark: Winterfell Hanedanlığı’nın büyük kızı(bu kıza ancak şöyle denir-Yazık beee:))

Arya Stark: Winterfell Hanedanlığı’nın küçük kızı

Bran Stark: Winterfell Hanedanlığı’nın ortanca oğlu(bu karaktere dikkat)

Rickon Stark: Winterfell Hanedanlığı’nın küçük oğlu

Benjen Stark: Ned Stark’ın kardeşi-Gece Nöbeti Koruyucusu

Jon Snow: Ned Stark’ın evlilik dışı olan oğlu. Bu nedenle soy ismi SNOW.

Master Luwin: Winterfell Hanedanlığı’nın danışmanı ve şifacısı

Theon Greyjoy: Aslında Greyjoy hanedanı üyesi. Fakat Lord Eddard vasiliğini üstlenmiş, demir adaların ve Pyke’ın varisi. Starklarla yaşıyor. Değişik bir tip. Bazı kişilere iyilik yaramaz derler ya işte bu onlara en güzel örnek. Ama etme bulma dünyası. İşler çok karışık anlayacağınız:)

Tully Hanedanı-Aile, Görev, Onur!

tully_01

Targaryenlerin ilk istilası sırasında Aegon Targaryen’e ilk destek veren hanedandır. Böylece birçok hanedana göre gücünü arttırmıştır. Bu şekilde Riverland’in himayesini kendilerine geçirmişlerdiler.Sevgili Catelyn Stark’ın geldiği hanedandır.Kendisi evliliği ile hanedanlığını Starklara nasıl bağladıysa kız kardeşi Leydi Lysa da evliliği ile hanedanını ARRYN’lere bağlamıştır.

Arryn Hanedanı-Onur kadar yüksek!

arryn_01Bu hanedana ait bölümleri izlerken doğu muhafızlarının daha farklı olmasını hayal etmiştim. Nitekim tarihlerinde dev bir şahinin sırtına binmişlik ve ilk insanlarla savaşarak bulundukları bölgeyi almışlıkları var. Ama Leydi Lysa Arryn ve onun tuhaf oğlu Lord Robin Arryn’i görünce dedim bunlar çok bile yaşamış. O yaşta çocuk anneyi emer mi ya. pehhh

Greyjoy Hanedanı-Biz tohum ekmeyiz!

greyjoy_01Soyları kahramanlar çağına dayanan bir hanedan daha. Efsanelere göre bu hanedanlığı ilk kuran kralın mistik güçleri varmış. Denize hükmedebiliyormuş. Hatta denir ki bir denizkızı ile evlenmiş. Bu hanedanlığa hükmedenler bu kralın soyundan gelenlermiş. Torunlarının torunlarının torunları gibi. Bizim Theon Greyjoy bu soydan. Bence ablası bu soydan olduğunu Theon’dan daha iyi kanıtlamış durumda. Bilenler bilir. Burada ablanın sözü geçer,öyle varis maris dinlemeyiz biz delikanlılığa bakarız:)

Baratheon Hanedanı-Gazap bizimdir!

baratheon_01Aslında bu hanedanlık bir ihanetin üzerine krallığa hakim olmuştur. Targaryenli bir general olan Orgs Baratheon Targaryenlilerin fethinden sonra bu hanedanlığı kurmuştur. Sonrasında kralı bir grup yandaşı ile öldürüp kızını kendine eş yaparak kral soyunu kendi hanedanlığına eklemiştir. Zaman ilerledikçe Baratheonlar güçlenmiş Robert’in bir isyan ile Demir Taht ele geçirilmiştir.(Jaime Lannister kral katili lakabını bu olay ile almıştır.)

Robert Baratheon: Şahane tahtta göreceğimiz ilk kral.

Cersei Baratheon: Kral Robert’in eşi, Lannister hanedanı mensubu.

Joffrey Baratheon: Demir tahtın varisi-Küçük sıçan:-x

Myrcella Baratheon: Kral ve Kraliçe’nin tek kızı

Tommen Baratheon: Kral ve Kraliçe’nin küçük oğlu

Maester Pycelle: Baratheon hanedanı danışman ve şifacısı

Lord Varys: Konsey üyesi-Dedikodu kazanı

Lord Petyr Baelish: Hazine başı-Genelev Baronu-Catelyn Stark’a fena aşık.

Sandor Clegane: Joffrey’in yeminli muhafızı-(kardeşi yüzünü yakmış o yüzden ateşten korkuyor ama fena adam öldürüyor değişik biraz:))

Lannister Hanedanı-Kükrememi duy!

(bence sloganları Lannisterlar borçlarını öder olmalı:) en çok onu diyorlar.)

lannister_01Hikayenin en ilgi çekici hanedanı bence. Böyle aile düşman başına. Bizim son dönemdeki tarihi dizilerimizi aratmayan entrikaların en yoğun hissedildiği aile. Gerçi şaşırmamak lazım. 6 bin yıllık geçmişlerine rağmen bu ailenin soyu maceracı ve düzenbaz olan Zeki Lann soyuna dayanıyor. Allem edip kallep edip Casterly kayası ve altın madenlerine konmuşlar. Targaryenler ejderhaları ile gelip ortalığı karıştırmadan önce gayette iyi durumdalarmış. Hadi şimdi kimlermiş bu çıban başları kısaca göz atalım.

Lord Tywin Lannister: Casterly Kayası’nın Lordu, Batı Muhafızı, Lannis Limanı Kalkanı(çok bir şey anlayacağınız)

Sir Jaime Lannister: Kraliçe Cersei’nin ikiz kardeşi, sevgilisi, Kral’ın yedi şövalyesinden biri, kral katili

Kraliçe Cersei Lannister: Mutsuz kraliçemiz

Tyrion Lannister: Jaime ve Cersei’nin küçük kardeşi, Lord Tywin’in kabul etmediği oğlu ve o bir cüce. Başlarda sinir bozucu bulabilirsiniz ama ilerleyen bölümlerde küçücük boyu ile yaptıklarına hayran kalacaksınız.

Targaryen Hanedanı-Ateş ve Kan

targaryen_01Doğu kıtasından getirdikleri ejderhaları ile Ejderha Adası dedikleri bir yerde mutlu mutlu yaşarken Valyria Kıyameti ile anavatanlarından oldular. Bu nedenle arayışa geçtiler. Westeros’un anakarasını fethedip eski hanedanlık denilen büyük bir krallık inşa ettiler. Kanlarının saf olması çok önemliydi. Bu şekilde ejderhalara hükmedebiliyorlardı. Bu durumu devam ettirmek için kızlarını kendi oğulları ile evlendiriyorlardı.(çok acayip) Ama bu çok uzun sürmedi tabii, her yükselişin bir inişi olduğundan onlar da (uğradıkları ihanetler yüzünden)vatanlarından sürgün edildiler.

Prens Viserys Targaryen: Yedi krallığın sürgün lordu, dilenci kral

Daenerys Targaryen: Viserys’in kardeşi, kendisi gibi sürgün ve kendi kardeşi tarafında güç için satılıyor. Khaleesi denilen karakter bu kardeşimiz. İlk oyunculuk deneyimi olan bir aktris için bence gayet başarılı. Duyduğuma göre bazen rolüne fazla kaptırıyormuş. Dothrakianca konuşmak kolay olmasa gerek.

Ser Jorah Mormont: Mormont hanedanlığına mensup. Yaptığı hatalar sonucu Targaryenler ile sürgün edilmiş. İyi mi kötü mü diye tereddüde çok düşeceğiniz bir karakter.

Aslında o kadar çok bahsedilmesi gereken ayrıntı var ki en son Yüzüklerin Efendisi serisinde bu kadar heyecanlanmıştım. Bildiğiniz gibi piyasada binlerce fantastik ve bilim kurgu romanı dolaşıyor. Ama birçoğu maalesef bizi kendisine hayran bırakan özveriden yoksun. Bu roman serilerini diğerlerinden farklı kılan şey ise en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş olmaları. Özellikle karakterlerin her bölümde farklı bir derinlik edinerek farklı bir yüzlerini göstermeleri bizleri konuya daha fazla bağlıyor. Bu özellileri dışında bu kadar etkileyici olmalarında kesinlikle harika bir yapımcıya denk gelmiş olmaları da göz ardı edilemez. Nice güzel hikaye talihsiz yapımcılarla ve ufacık bütçelerle heba ediliyor.

Dizimize dönecek olursak; 3 ayrı ekip ile çekildiğini görüyoruz. Hırvatistan, İzlanda ve İrlanda’da tamamen doğal ortamlarında. Bilgisayar rahatlığı yerine birebir yerinde tecrübe ediliyor. Bu da tabii ki hem oyunculara hem de biz izleyicilere konunun daha iyi geçmesini sağlıyor.

HBO sabırsızlıkla beklediğimiz çekimlerin sona erdiğini yaklaşık bir ay kadar önce duyurdu. 4.sezon 6 Nisan 2014 Pazar akşamı ABD’de yayınlanmaya başlayacak. Bunun öncesinde artık biraz konuya da hâkim olduğumuza göre sezonları kısaca özetleyerek sohbetimizi bitirelim.

Dikkat Spoiler İçerir!

Sezonların Özeti

Birinci sezon için serinin en durgun sezonu diyebiliriz. Genel anlamda hanedanları tanımamıza yönelik adımlar atılırken, olayların Zaman Çarkı serisindeki gibi nasıl yavaş yavaş örüldüğüne şahit oluyoruz. Çoğunlukla Stark Hanedanlığı’na yoğunlaşmamıza neden olan bu sezonda Lannister soyunun entrikacılığı ile karşı karşıya bırakılıyoruz.(İlk üç sezonda fark edeceğiniz gibi 9. bölümler en önemlileri.)Entrika ile başa gelen Kralımız Robert trajik bir kaza ile ölünce, tahta birçok hanedan başıboş kaldı gözü ile bakıyor. Uyanık Kraliçemiz, hâkimiyet için şımarık oğlu Joffrey’i başa getirince; olaylar patlak vermeye başlıyor. Başkarakter gözü ile baktığımız Ned Stark, tam bu işin içinde bir iş var derken birden ortadan kaldırılınca işte bu noktada bu dizi kesinlikle izlenir diyoruz.

İkinci sezonda olaylar daha bir hareketleniyor. Joffrey’in kralın gerçek oğlu olmadığını öne süren amcası Stannis ve arkasına aldığı kızıl saçlı rahibemiz Melisandre, tahta çıkmak için harekete geçiyor.Robb Stark intikam planları yaparak Winterfell’den ordusu ile ayrılıyor. Theon kendini babasına kanıtlama çabası ile karışık işler peşine düşüyor. Bu sezonun en önemli olayı olarak Stannis’in kendini kral zanneden Joffrey’e savaş açtığı bölüm olduğunu söyleyebiliriz. Kötülüğü hangi hanedanlığa yakıştıracağımızdan şüphelerimiz olsa da, bu sezonda iyiler için pek olumlu şeyler olduğunu söyleyemiyoruz. Tek umudumuz Daenerys Targaryen.Khaleesi!!!

Üçüncü sezonda beklentiler üst seviyeye çıkıyor. Olaylar 3 kıtadan hızla üzerimize yağarken daha ne olabilir ki demeye başlıyoruz. Bu sezonun diğerlerinden farkı, ilk iki sezon gibi kitapların tümünü anlatamaması oluyor. İlk iki kitap 2 sezonda anlatılabilmesine rağmen (üçüncü sezonda işlerin çığırdan çıkmasından dolayı sanırım) sadece ilk yarısı yapımcılarımız tarafından bu sezona sığdırılabilmiş. Beklentilerimiz ise tüm kitapların diziye uyarlanması. Yapımcımıza göre tüm hikayenin 8 sezon olarak diziye uyarlanması planlanıyormuş.Bu sezonun en çılgın olayının Kızıl Düğün sahnesi olduğunu söyleyebiliriz. Kitaptan okumuş dahi olsanız bunu izlemek gerçekten acayipti. Bu arada bahsetmeden geçemeyeceğim. Sibel Kekilli yapımcılar ve kitabın yazarı tarafından bu rolü oynaması için özellikle davet edilmiş. Hatta yapımcılar yazarımıza bu teklifi yaparken önce çekinmişler, çünkü Kekilli’nin romandaki rolle pek alakalı olmadığını düşünüyorlarmış. Ancak yazarımız, yapımcılarla aynı görüşte olsa da rolün bu şekilde değiştirilmesine çok sevinmiş. “Kendisi ile daha önce tanışsaydım kitabı da bu karaktere göre yazardım” diye güzel bir yorum bile yapmış.

Yeni Sezon

İlk üç sezon hakkında detaylı bilgi vermek istemedim. Çünkü bu dizi gerçekten izlenmeden anlaşılabilecek gibi değil. O hissi vermez. Ama 4.sezon hakkında bir şeyler çıtlatabilirim. Öncelikle ilk üç sezondaki gibi durgun geçebilecek bölüm yok gibi. Olayların en yoğun yaşanacağı sezon ve tabi ki iyiliği yakıştırdığımız hanedanların ön plana çıkışı. Targaryen Hanedanı mensubu Sevgili Khaleesimiz ergenlik çağına gelmiş ve kontrol etmekte zorlanmaya başladığı ejdercikleri ile göz dolduracak. Lannisterlar kadar borcunu ödemeye meraklı olan hanedanlar olduğunu-ki bunun Clegane Hanedanı olduğunu tahmin ediyoruz-göreceğiz. Joffrey için ihtişamlı bir düğün yapılıyor ve ortalama iki bölümü buna ayırdıklarını tahmin ediyoruz. Küçük Arya Stark’ı ve Jon Snow’umuzu daha önemli yerlerde göreceğiz. Westeros halkı demir tahtı düşünürken Yabanıllar ve White Walkerlar hepsi için ortak bir tehlike haline gelmeye başlayacak ama bunu sezonun hangi kısmında ortaya çıkarırlar bu tam bir muamma. Benim için izlemesi en keyifli sahneler Tyrion Lannister’ı içerenler olacak kesinlikle. Bu sezon onun için de canı burnunda geçecek. Yaklaşan sezonla yine tırnaklarımızı yiyeceğiz, uykusuz kalacağız, bir hafta beklemek sinirlerimizi bozacak ama tek bildiğim 4.sezonu da geride bıraktığımızda kocaman bir VAY BEEE diyeceğiz.

İşte muhteşem olacağına tüm kalbimle inandığım sezona bir ön bakış. Şimdiden iyi seyirler:)

Etiket: , , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.İş dünyası,hayal dünyası gibi çok çeşitli:)Fantastik ve bilim-kurguya çocukça bir sevda ile bağlı.Birgün çok değişik bir şey yapacak.Hadi hayırlısı.