Ghost in the Shell, Hollywood filmi oluyor

Haberi duyduğumda oldukca heyecanlandım ama sevindiğimi pek söyleyemem. Çünkü manga/anime uyarlamasında kötü şöhreti olan Hollywood’un bu işin altından kalkabileceğini pek düşünemiyorum. Hele ki anime dünyasında hatta film dünyasımda yer etmiş böyle bir yapıtı canlandırmak söz konusu olduğunda iyi bir iş çıkarma ihtimalleri daha da düşüyor.

Daha önceden duymamış ya da duyup da izlememiş olanlar için özet geçeyim.

Ghost in the Shell (攻殻機動隊 Kōkaku Kidōtai), mangaka Masamune Shirow‘un kaleminden 1989 yılında çıkmış siberpunk (cyberpunk) türünde bir manga. Aslında mangaka tankōbon‘u Ghost in the Shell ismiyle yayınlamak isterken yayınevi Kodansha, Japonca ismini kullanmakta karar kıldı. 1995’te Mamoru Oshii yönetiminde ilk animesi çekilince film dünyası tarafından oldukça olumlu tepkiler aldı. Aynı zamanda hikaye anlatımı, görselliği ve yaratıcılığıyla anime dünyasında kült hale geldi.

2029 yılında adeta Ridley Scott’ın Blade Runner‘ı hissiyatı uyandıran karanlık bir şehirde Puppet Master adında bir siber terörist (hacker) insanların zihinlerine girerek onlara sahte anılar yüklemektedir. Section 9’a bağlı Binbaşı Motoko Kusanagi ve ortağı Bateau, onu durdurma görevindedirler. Kusanagi, küçüklüğünde geçirdiği bir hastalık sonucunda ölmek üzereyken vücudunun neredeyse tümü protezlerle değiştirilmiş bir sibernetik organizmadır (cyborg). Puppet Master’ı takip etmek için başının arkasındaki dört delikli girişe jack sokarak veri denizine bağlanmaktadır. (Daha sonraları bu ve benzer bir çok sahne Wachowski Kardeşler’in The Matrix‘inde ve James Cameron, Steven Spielberg gibi yönetmenler tarafından kullanılacaktır). Ama takip o kadar uzun sürmüştür ki, Kusanagi artık hatırladıklarının kendi anıları mı, yoksa virüsten etkilenmiş, bir başkası tarafından kendisine eklenmiş sahte anılar mı emin olamamaya başlamıştır.

Film

Manganın canlı aksiyon (live-action) film hakları 2008 yılında DreamWorks ve Steven Spielberg tarafından satın alındı. Avi Arad ve Steven Paul‘un prodüktör, Jamie Moss‘un senarist olacağı daha sonradan onaylandı. Ekim 2009’da Shutter Island ve Alexander‘in senaristi Laeta Kalogridis, Moss’un yerine senarist olarak geçirildi. Ocak 2014’te Rupert Sanders‘ın yönetmen olacağı bildirildi. En son 5 Ocak 2015’te Variety, Scarlett Johansson‘ın Binbaşı Kusanagi rolünde başrolü oynayacağını onayladı.

İsmi ilk duyduğumda daha “iyi bir oyuncu seçilebilirdi” diye düşündüm. Rinko Kikuchi gibi. Ama Lucy ile yaklaşık 125 milyon dolar hasılat yapmış olması Johansson’ın neden seçildiğini yeterince açıklıyor.

A stunning work of speculative fiction” – James Cameron (Terminator ve Aliens‘ın yönetmeni)

James Cameron’ın bile zamanında böyle bir yorum yapmış olduğu animenin canlı aksiyonunu yapma işi oldukça zor olacak. Umarım iyi bir iş çıkarırlar. Her ne kadar fazla bir inancım olmasa da…

Ghost in the Shell

Etiket: , , , , ,


Yazar Hakkında

Marmara Üniversitesinde öğretmenlik okurken istediği mesleğin bu olmadığına karar verip web yazılımcılığına geçmiş; aldığı bu karar yıllar sonra Amsterdam'a taşınmasına sebep olmuştur.