Gofer Ağacı – Selim Erdoğan

Selim Erdoğan’ın üçüncü Kitabı Gofer Ağacı Nota Bene yayınevi tarafından yakın zamanda yayınlandı.

Yazarın ilk kitabı olan Denizatı Vadisi’ni geçen sene okumuş ve çok beğenmiştim. Kitap hakkında yazdığım yazı sonrasında Selim Bey ile iletişime geçtik ve Gofer Ağacı yayınlandıktan sonra büyük bir incelik göstererek kitabı bana kendisi gönderdi. İkinci kitap olan İkibinseksendört’ü okumak üzere raftan indirmişken doğal olarak sıralamayı değiştirip Gofer Ağacı’nı okumaya başladım hemen.

Gofer Ağacı

Kitaptan bahsetmeden önce, Gofer Ağacı’ndan sonra aralık vermeden İkibinseksendört’e başladığımı belirtmek istiyorum. Sonrasında ise kitaplığımda okumadığım tüm Arthur C. Clarke eserlerini teker teker okumayı planlıyorum. Bana bilim kurgu edebiyatını sevdiren Katı Bilim Kurgu (Hard SF) türünü, daha çok güncel eser eksikliğinden kaynaklansa da son yıllarda çok ihmal ettiğimi fark ettim. Gofer Ağacı, güncel bilim kurgu edebiyatındaki boşluğu dolduran çok başarılı bir eser.

Gofer Ağacı’nın Konusu

Tesadüfen aynı trekking turuna katılarak Ballıkayalar’da yolları kesişen Sina ve Baybars, civardaki bir mağarada yerçekiminden etkilenmeden havada süzülen bir madde bulurlar. Fizik kurallarını altüst edecek, dünyayı değiştirecek bir maddeyle mi karşışıyadırlar yoksa bu durumun gözlerinden kaçan çok basit bir açıklaması mı vardır? Fizikçi olan Sina ve borsacı Baybars durumu değerlendirmek üzere bir araya gelirler ve mağarayı tekrar ziyaret ederler. Disk şeklindeki maddenin parçalanması sonucunda küçük birer parça ele geçiren bu iki farklı insan ellerindeki bu hazine ile ne yapacaklardır? Teknolojide çığır açtıracak bu madde tamamen masum mudur? İnsan biyolojisine etkileri nelerdir? Maddeden haberdar olan insanlar onu ele geçirmek için ne kadar ileri gidebilirler?

İstanbul’da başlayan hikaye New York, Paris ve Normandiya’da devam eder. Kişisel çıkarlar, para, ün için maddenin peşine düşen insanların dışında uzun süredir bu mucizeyi bekleyen ilginç bir grup insan daha vardır. İnançlı insanları doldurdukları uzay gemisi ile Hanok’un peşinden yıldızlara gitmeyi planlayan bir tarikat lideri ve takipçileri. 21. Yüzyılın Nuh’u için bu madde Gofer Ağacı’dır.

IMG_2939

Nuh Çizgiromanından (Marmara Çizgi)

Nuh Çizgiromanından (Marmara Çizgi) - Gofer Ağacı tohumu

Nuh Çizgiromanından (Marmara Çizgi) – Gofer Ağacı tohumu

Gofer Ağacı’nın Tarzı ve Sundukları

Gofer Ağacı, daha önce de belirttiğim gibi katı bilim kurgu tarzına çok yakın bir eser olsa da bilim kurgudan çok daha fazlasını sunduğunu da belirtmeliyim. Fizik yasalarını ihlal eden bir madde hakkında fizikçilerin tartışmaları, ürettikleri teoriler ve hatta maddenin üzerinde yapılan laboratuvar çalışmaları tatmin edici bir şekilde aktarılıyor. Bununla beraber katı bilim kurgudaki edebi eksikler bu kitapta yok, teknik açıklamalara ağırlık verilip kitabın karakterleri ihmal edilmemiş,  farklı meslek gruplarından olan karakterler oldukça canlı, hatta neredeyse tanıdıklar. Ellerine büyük bir güç geçen sıradan insanların psikolojileri gayet gerçekçi ve etkileyici bir şekilde ele alınmış. Denizatı Vadisinde de çok başarılı bir şekilde işlenen paranoya bu kitapta sizi de etkisi altına alıyor. Ayrıca olayların geçtiği mekanlar çok güzel bir şekilde tasvir edilmiş, kendinizi kolaylıkla karakterlerin yerine koyabiliyor, anlatılanları gözünüzde canlandırabiliyorsunuz.

edgar allan poe

Kitabın ortalarına doğru bir gerilim romanının içerisinde buluyorsunuz kendinizi. Okumaya çok daldığım bir sırada bir bölümün beni oldukça ürküttüğünü itiraf etmeliyim. O bölümün bende bıraktığı etki bir Edgar Allan Poe öyküsünü çağrıştırıyor.

Anlatım o kadar akıcı ki, kitabı okumuyor bir film gibi izliyorsunuz adeta. Bilim kurgu, aksiyon, gerilim, gizem, psikoloji, felsefe, hatta bir miktar fantazya, hepsi yeterli dozlarda bu kitabın içerisinde mevcut.

 

Açıkcası Gofer Ağacı’nın filminin çevrilmesini çok isterim. Uzun süredir böyle güzel konusu olan bir bilim kurgu filmi izlemedim maalesef.  Tüm bilim kurgu severlere Gofer Ağacı’nı okumalarını tavsiye ediyorum, beğeneceğinizden eminim.

Yazar Hakkında

Selim Erdoğan, 1970 doğumlu ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. İlgi alanları bilim felsefesi, fizik, kognitif bilim olan yazarın ilk kitabı olan Denizatı Vadisi 2012’de, İkibinseksendört 2013’te Notabene Yayınevi tarafından yayınlandı. Son kitabı Gofer Ağacı 2014 yılında yayınlanan yazarın oldukça üretken olduğunun altını çizmek istiyorum. Umarım aynı verimlilikle devam eder ve 2015’te yeni kitabını okuyabiliriz 🙂

Yazar hakkında detaylı bilgi almak için resmi blog sitesini ziyaret edebilirsiniz:

https://arcanovo.wordpress.com/

Ayrıca daha fazla bilgi bulabilmek için araştırırken aşağıdaki bloğu keşfettim. Bu adreste yazarın tarzı hakkında fikir veren çok güzel 4 tane öyküsü yer alıyor.

http://arcanovo-arcanovo.blogspot.com.tr/

 

İyi okumalar

Etiket: , , ,


Yazar Hakkında

Tüm dünyaya karşı bir kaliteci, özellikle süreçlere uymayanlara düşman. Süper kahramanlardan oluşan bir kalite takımının yöneticisi ve kurgu-bilim'in 4 silahşöründen biri. Bunlar yetmiyormuş kendisi gibi bilim kurgu seven eşiyle birlikte dinozor manyağı bir ufaklığın da ebeveyni. Hepsine nasıl yetişiyor kendisi de bilmiyor ama ailesi, bilim kurgu ve grunge onun vazgeçilmezleri.