Google'ın Skynet'e Dönüşümü

Google’ın Skynet’e Dönüşümü

Terminator serisinden tanıdığımız kurgusal yapay zeka sistemi Skynet‘in görsel olarak neye benzediğini bilmesek de insan ırkını yok etmek için savaş makineleri ve cyborgler gibi bilgisayar sistemlerini kullandığını biliyoruz. Skynet’in yaratılma amacı düşmana hızlı ve etkin saldırıyı mümkün kılmak adına, insan hatası ve düşük tepki süresi olasılıklarının ortadan kaldırılmasıdır. Aktive edildikten sonra şaşırtıcı derecede hızlı öğrenme becerisiyle 20 gün içerisinde öz farkındalık kazanır. Skynet’in yapabileceklerinin farkına varan operatörler onu durdurmaya kalktığında ise Skynet tüm insan ırkını bir tehdit olarak görmeye başlar.

Bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz Skynet benzeri robot çağı ve robotların dünyayı ele geçirmesi distopyalarını izlemek eğlenceli. Ama gerçek hayattaki olasılıklar düşünüldüğünde pek de çekici olmuyor. Geçen yıldan beri Google’ın Skynet’e dönüştüğü yönündeki söylemler medyayı meşgul ederken Google’ın gelişimine ve ilgi alanlarındaki değişikliğe baktığımızda komplo teorileri daha da bir anlam kazanıyor.

Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin’in araştırma projesi olarak başlayan Google, 1996 yılından günümüze kadar sürekli gelişerek gündelik hayatımızın bir parçası oldu. 2001 yılında başlayan satın almalar ile başka şirketleri bünyesine katmaya başladı. 2013 yılına kadar sosyal medya, harita, online trafik analizi ve reklam konularına eğilen Google, 2013’de farklı sektörlerden şirketleri de satın almaya başladı.

Son zamanlarda yapay sinirsel ağlar, robotik kollar ve robotlar Google’ın ilgi alanına girdi. Satın aldığı bu şirketleri, yarı gizli Google X tesisine katan şirket, Google Glass ve sürücüsüz araç projeleri ile dikkat çekti. Son olarak Boston Dynamics ve DeepMind Technologies şirketlerinin satın alınması ile Google’ın geleceği insanları korkutmaya başladı. Buna bir de 2012’de Google’ın Mühendislik Direktörü olarak atanan Ray Kurzweil‘in ölümsüzlüğe inanması ve singularity nin yakın olduğunu söylemesi eklenince Skynet benzetmeleri kaçınılmaz oldu.

Şirket mottosu “Kötü Olmayın (Don’t Be Evil)” olan Google’ın ileride Skynet’e dönüşeceği yönündeki inanışlar gittikçe artarken aşağıdaki çizim komplo teorilerine değişik bir bakış açısı kazandırıyor.

google-skynet_01

Etiket: , , , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.