Hala Aşk Var Mı? – Redd

Şimdiye kadar paylaştığım uzay/bilimkurgu temalı şarkıların hep İngilizce sözlü olduğunun farkındayım. Ancak bu yazı serisine başladığım zaman, günün birinde Redd’in Hala Aşk Var Mı şarkısı hakkında yazacağımı biliyordum.

Sonunda o gün geldi.

Yaklaşık iki yıl kadar önce bu şarkıyı ilk dinlediğimde melodisinden çok şarkının ikinci yarısındaki sözleri ilgimi çekmişti ve sık sık mırıldanmaya başlamıştım. Ay’a maymun yollamaktan, Mars’ta hayat aramaktan bahsediliyordu, dilime dolanması çok normaldi aslında 🙂

Bu sözlerle, bilim kurgu temasına sahip olmak değil, ciddi bir dünya eleştirisi yapmak amaçlıyordu aslında.

Çöpü kalmış elma masal
Bu toklukta adem n’apar
Esir olmuş televizyon bakar

Külü kalmış ateş masal
Akıl vermiş neye yarar
Hapı yutup rüyaya dalar

Bir melek bir şehir bir dünya var mı
Bir insan bir güzel hala aşk var mı?

Bu boşlukta insan n’apar
Canı sıkılır aya dalar
Kendi bakar maymunu yollar

Gözü döner adam asar
Sonra Mars’ta hayat arar
Canlı yayında şeytanlar
Bir melek bir şehir bir dünya var mı
Bir insan bir güzel hala aşk var mı

Bir melek bir tanrı bir şeytan var mı
Bir çirkin bir güzel , hala..

Bir melek , bir şehir bir dünya var mı
Bir insan bir güzel hala aşk var mı

Şarkı, Ay’a maymun yollayan, Mars’ta hayat ararken Dünya’da adam asan insanoğlunu eleştirirken, bir yandan masallara gönderme yapıyor, bir yandan da gerçek hayatın tekdüzeliğini, yalnızlaşan insanları vurguluyor. “Masal” kelimesinin hemen ardından gelen “televizyon esiri insanlar” cümlesi, masallardan ne kadar uzak bir hayat yaşadığımızı gözler önüne seriyor. Canlı yayındaki şeytanlarla kimlerin kastedildiği, video klibi izlemeden de çok net anlaşılırken, Tanrının, meleklerin, sevginin, aşkın, iyilik ve güzelliğin varlığı sorgulanıyor.

Hala Aşk Var Mı, Redd’in Kirli Suyunda Pırıltılar adlı  albümünde yer alan ve grubun en beğenilen şarkılarından biri. 2006 yapımı Kirli Suyuna Pırıltılar grubun ikinci albümü.

Etiket:


Yazar Hakkında

Tüm dünyaya karşı bir kaliteci, özellikle süreçlere uymayanlara düşman. Süper kahramanlardan oluşan bir kalite takımının yöneticisi ve kurgu-bilim'in 4 silahşöründen biri. Bunlar yetmiyormuş kendisi gibi bilim kurgu seven eşiyle birlikte dinozor manyağı bir ufaklığın da ebeveyni. Hepsine nasıl yetişiyor kendisi de bilmiyor ama ailesi, bilim kurgu ve grunge onun vazgeçilmezleri.