Haven

FBI ajanı Audrey Parker bir olayı araştırmak için Haven kasabasına gelir. Kasabadaki doğa üstü olayların dikkatini çekmesi üzerine bir süre daha kalmaya karar verir.  Şerif’in oğlu Nathan Wournos ve kaçakçı Duke Crocker’ın yardımıyla gizemli olayları çözmeye başlarlar. Zamanla Audrey kasabadaki olayların insanların ‘sorunları’ yüzünden gerçekleştiğini anlar ve sorunlu insanlara yardım etmeye çalışır. İnsanların sahip olduğu doğa üstü güçlere ‘sorunlar’ denilmektedir. Audrey bu kasabada geçmişine ait ipuçları bulacak, aslında sandığı kişi olmadığını, gerçek kimliğini ve kasaba ile olan bağını zamanla öğrenecektir.

The_Colorado_Kid_PB_face

Colorado Kid Kitap Kapağı

Stephen King’in Colorado Kid kitabından uyarlanan Haven 4.sezon finalini 13 aralıkta yaptı. 2010’dan beri yayınlanıyor ve her sezonunda 13 bölüm var. Her bölümde farklı bir sorunun işlenmesine dayanarak ilerleyen dizide sorunların sebebi, nasıl son verilebileceği ve insanlar arasındaki ilişkiler dizinin gidişatını belirliyor. Kitaptaki ana karakterler yerel gazetede çalışan Dave, Vince ve stajyer Stephanie. Dave ve Vince kitapta kardeş değiller fakat dizide kardeşler. Ayrıca yaşları kitaptakine göre daha genç sanırım. (Vince 90 yaşında gibi görünmedi bana) Dizide Stephanie’ye denk gelen karakterin Jennifer olduğunu düşünüyorum ki kendisi 4.sezonda katılıyor diziye. Colorado Kid esasen bir gizem ve suç romanı. Wikipedia’da verilen bilgiye göre de alışılmışın dışında bir suç romanı. Çünkü ipuçlarından ziyade Dave ve Vince’in anlattığı hikayeler üzerinde dönüyor olaylar. Kitabı okumadığımdan bu yorum doğru mu bilmiyorum. Ama dizi için bu yaklaşım doğru diyebiliriz. Kitapta gizemi çözülmeye çalışılan Coloradolu Çocuk olayı dizide de var ve ancak 3.sezon sonunda çözülüyor. Bunun dışında da dizide, diğer Stephen King romanlarına ve onun romanlarından uyarlanan filmlere referanslar yapılıyor. Özellikle O(It) romanından ve filmden hatırladığımız kurgulara dizide rastlayabilirsiniz. Aslında her sezon için yapılan referansları içeren bazı başlıklar Syfy’da oluşturulmuş ancak bu sayfalar şu an aktif değil gördüğüm kadarıyla.

Spoiler vermeden  ‘sorunlar’ ve dizi karakterleri  ile ilgili biraz bilgi vermek istiyorum. 

Nedir Bu Sorunlar?

Haven kasabasında yaşayan insanlarda görülen ve zaman zaman kaybolup daha sonra ortaya çıkan sorunlar kişilere göre değişiklik gösteriyor. İnsanların doğa üstü güçlere sahip olması şeklinde ortaya çıkan sorunların kimi zararsız olabilirken kimisi de tehlikeli ve kontrol edilemez şekilde olabiliyor. Sorunlar genelde kişilerin karakterleri, yetenekleri ve işleri ile ilgili oluyor. Birbirlerini tamamlayan, çözebilen şekilde olmaları da önemli özellikleri arasında. Sorunların hepsi genetik ve nesillere aktarılıyor. Olağan dışı bu yeteneklerin sorunlar olarak isimlendirilmesinin sebebi insanların bu konuda açık olarak konuşmamaları. Kasabada çoğu kişi bu durumu bilse de bilmemezlikten geliyor ya da kendisi sorunlu olmayan insanlar bunun gerçek olmayan bir söylenti olduğuna inanıyor. Haven dışında yaşayan sorunlu insanlar da kasabaya gelmeyi tercih ediyor. Çünkü kasabanın sorunlar üzerinde iyileştirici etkisi olduğunu düşünüyorlar. 4 sezon boyunca gördüğümüz sorunlardan bir kaç örnek vererek “nasıl bir şey bu sorunlar” sorunuza cevap verebilirim sanırım. Rüyaları gerçek olan bir çocuk, çizdikleri gerçekleşen bir kız, tamir ettiği cihazlar canlanan bir adam ve dokunduğu her şey keke dönüşen bir kadın örnekleri yeterli olur sanıyorum. Tüm sezonlarda ele alınan sorunları Syfy‘dan detaylı inceleyebilirsiniz.

haven-fallout-3

Haven ekibi sorunlarla boğuşuyor

Aşağıdaki ana karakterlerin  dışında  her sezonda diziye farklı karakterler girip çıktı. Kimisi kalıcı olup daha aktif rol alırken kimisine bir daha rastlanmadı yada harcandı gitti.

audrey

Audrey Parker

Yetiştirme yurdunda büyüyen ve anne babasını tanımayan FBI ajanı Audrey Parker dizinin ana karakteri. Kendisi aslında gizemli bir kadın. Haven kasabası ile bir bağı var. Bu bağı keşfetmesi yerel gazetenin arşivlerinde Coloradolu Çocuk cinayetine ait bir fotoğrafta kendisine çok benzeyen bir kadın görmesi ile başlıyor. Audrey, bir şekilde sorunlara karşı bağışıklığı olduğundan diğer insanlar gibi etkilenmiyor. Bu da onun sorunlu insanlara yardım etmesini kolaylaştırıyor. Kasaba’ya gelmeden önce Audrey’nin Ajan Howard isminde bir amiri var. Dizi ilerledikçe Ajan Howard ile Audrey’nin kasabaya gelişi arasındaki ilişkileri öğreniyoruz. Audrey karakteri özellikle ilk sezonda çok tatlı, esprili ve akıllı yanıyla dikkat çekiyor. Sezonlar ilerledikçe sorunların ağırlığı altında ezilen kızcağızın neşesi kalmıyor tabi.

nathan

Nathan Wournos

Şerif Garland Wournos’un oğlu olan Nathan da sorunlu insanlardan. Sorunlar yüzünden fiziksel olarak hislerini kaybetmiş olan Nathan kasabadaki olayların çözümü konusunda Audrey ile beraber çalışıyor. Aslında içine kapanık ve fazla abartılı olmayan karakteri ile Nathan ilk sezonda, yine Audrey gibi, bazı bölümlerde kendinden beklenmeyen hareketlerle seyirciyi eğlendiriyor. Audrey ve Nathan arasındaki samimi ortaklık aşka dönmez diye ümit ederek izleseniz de sonrasında beklenildiği gibi ikili arasında gönül ilişkileri başlıyor. Nathan’ın babası ile ilişkileri karışık ve çoğu zaman anlaşamıyorlar. Babası konusundaki gerçekleri bölümler ilerledikçe öğreniyor.

duke

Duke Crocker

Babasından kalan gemi ile kaçakçılık yapan Duke Crocker gizemli olduğu kadar dışa dönük ve rahat bir adam. Yalnız başına yaşıyor ve işlerine kimseyi karıştırmak istemiyor. İlk başlarda sorunların çözümü konusunda Audrey’nin yardım isteklerine olumlu bakmasa da zamanla olayların içine çekiliyor ve aslında sorunların kendisine o kadar da uzak olmadığını, kendisini de ilgilendirdiğini fark ediyor. Nathan ile çocukluk arkadaşı olan Duke pek anlaşamıyorlar. Nathan, Duke’dan hiç hoşlanmamasına rağmen Audrey için ona katlanıyor. Tabi ki Nathan&Audrey aşkı bir üçgene çevrilmeden senaryo eksik kalacağı için Duke’da burada payına düşeni alıyor.

dukevince

Vince ve Dave

Yerel gazete Haven Herald’ın sahipleri Dave ve Vince, Haven’ın tüm gizemlerini biliyorlar. Fakat bunları paylaşmak konusunda pek gönüllü değiller. Bildikleri her şeyi ilk sezonda anlatsalar sorunlar çözülecekti belki de:) Çok samimi görünmelerine rağmen kimi zaman birbirlerinden bile sakladıkları sırları olduğunu hatta gizli kapaklı işler çevirdiklerini görüyoruz. Özellikle 3. ve 4.sezonda ikilinin hiç bilmediğimiz yönlerini ve sırlarını keşfediyoruz. Başlarda Audrey’e temkinli yaklaşan Dave ve Vince zamanla ona güvenmeye başlıyor ve onu korumak için ellerinden geleni yapıyorlar. Dave ve Vince ayrıca olayların örtbas edilmesinden sorumlular. Çünkü insanların paniğe kapılmasını ve kasaba dışında durumun öğrenilmesini istemiyorlar. Bu iki tatlı ihtiyar bazen insanı sinir ediyor bazen de güldürüyor. Dizinin bazı bölümlerinde ihtiyarların twitter hesaplarını paylaşmalarına tanık oluyoruz. Takip etmek isterseniz @VinceHaven hiç twit atmamış ama @DaveHaven aktif.

Haven Kasabası Hakkında

Stephen King romanlarının hayali kasabası Maine, Haven’da geçen dizinin çekimleri Maine’de North Haven adında bir kasaba olmasına rağmen Kanada Lunenberg’de yapılıyor. Öyle güzel ve tatlı bir kasaba ki sorun morun ben burada yaşarım diyorsunuz izlerken:) Haven 350 yıllık geçmişi olan bir liman kenti. Bölümlerin bir çoğunda deniz temasını görmek mümkün bu sebeple. Kasabanın ismi bir kızılı derili kabilesi olan Mikmak’ların “Tuwiuwok” ifadesinden geliyor. Tuwiuwok “Tanrı’nın yetimleri için sığınak” demek. Kasaba’nın önemli yapıları olarak Polis Merkezi, Duke Crokcer’ın sahibi olacağı Grey Gull restoranı, sorunlu insanlardan hiç hoşlanmayan Peder Driscoll’un Good Sepherd Kilisesi, yerel gazete Haven Herald, liman, deniz feneri ve gizemli ahır var.

Lunenburg_Aerial

Lunenberg’den bir görüntü

İlk iki sezonu daha heyecanlı giden dizinin son iki sezonu biraz sıkıcı oldu. Sanırım bütün dizilerde yaşadığımız ‘olayı bir yere bağlayamama’ burada da karşımıza çıktığından bir süre sonra dizi etkisini yitiriyor. Ne kadar güzel olursa olsun izleyici dizinin kendi içinde mantıklı olmasını ve heyecanını bozmadan bitmesini bekler. Özellikle Haven gibi bir sürü gizem içeren bir konu olduğunda bu beklenti daha da artıyor.  Son iki sezonun beni diziden soğutmasının aksine ratinglerin artmış olması bilgisini de vereyim. Belki de tuhaflık bendedir. Syfy 5. sezon için bazı açıklamalarda bulunmuş. Diğer sezonların aksine 23 bölümden oluşan 5. sezon iki seneye yayılarak izleyiciye sunulacak. Bunun final sezonu olacağı konusunda bir bilgi verilmemiş. Ana karakterler olan Audrey, Nathan ve Duke 5. sezonda’da bizimle. Haven ekibi bu sezonda sorunları bitirebilecek mi izleyip göreceğiz.

 
Kaynaklar
http://www.blastr.com/2014-1-28/more-troubles-are-coming-syfy-orders-super-sized-new-season-haven
http://www.syfy.com/haven/
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Colorado_Kid
http://havenmaine.wikia.com/wiki/Haven_Wiki
http://en.wikipedia.org/wiki/Haven_(TV_series)
http://en.wikipedia.org/wiki/Haven_(fictional_town)

 

Etiket: , , , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.