Hayırsız Ada’ya İfşa-yi Sırr Çıkartması

1918 yılında İstanbul’un işgali esnasında sahte ölümünü düzenleyen eski yüzbaşı Seyfettin Efendi, Cumhuriyetin kurulmasından sonra Osman Paşa’nın emriyle İfşa-yi Sırr teşkilatını kurar. Teşkilatın görevi yeni yeni toparlanmakta olan memleketin, göz ardı edilen esrarengiz vak’alarını çözmektir. Serinin ilk sayısında Yeditepe Canavarı’nın peşine düşen teşkilat bu kez Hayırsız Ada’da sonlanacak bir takip peşinde.

Seyfettin Efendi serisi tarihimizden hikayeleri kurguyla harmanlayarak bize sunmaya devam ediyor. 1910 yılında İstanbul’daki sokak köpeklerinin toplanıp Sivri Ada’ya gönderilmesi Osmanlı tarihinin acıklı hikayelerinden biridir. Adadaki yaklaşık 80 bin köpeğin açlık ve susuzlukla birbirini tükettikleri ve seslerinin İstanbul sakinleri tarafından duyulduğu söylenir. Seyfettin Efendi’nin ikinci sayısında Hayırsız Ada ana konu olarak seçilmiş. 1925 yılında akşam sefasındaki bir grup kayıkçının kurt adam benzeri bir yaratık tarafından saldırıya uğraması üzerine olayı incelemeye başlayan İfşa-yi Sırr Teşkilatı olayların sırrını Hayırsız Ada’da çözümlemeye uğraşıyor.

Seyfettin Efendi‘yi ilk olarak ağırladığımız yazıda henüz sadece ilk sayısı vardı. Şu anda üç sayıdan oluşan bir çizgi roman serisi. Olağanüstü Maceralar iki sayıdan oluşurken bu iki sayı arasında çıkan Esrarengiz Hikayeler kısa öykülerden oluşuyor. Seride teşkilatın 1911-1935 seneleri arasında kalan maceraları işlenirken yavaş yavaş karakterler ve teşkilatın oluşumu tanımlanıyor.

Fantazya beklentinizi minimum tutun. Çünkü karşımızda bir polisiye bilim kurgu var. Fantastik olaylar karşısında Seyfettin Efendi hurafelere inanamadığını her seferinde dile getirirken olayların ucu hep bilime dayanıyor. Hafif bir steampunk havası da var. Özellikle Münevver’in kıyafetleri ve icatlarında steampunk esintileri görmek mümkün.

Hikayeler Sherlock Holmes’da olduğu gibi ikinci bir şahıs tarafından değil bizzat baş kahraman Seyfettin Efendi tarafından anlatılıyor. Her sayfada Seyfettin Efendi’nin notlarının şaibeli olması uyarısı da özellikle verilerek anlatıcıya olan güvenimizi sarsıyor. Kim bu Seyfettin? Neden bu notları tutmuş? Henüz tam anlamıyla bilmiyoruz. Diğer karakterlerin geçmişi hakkında da pek bir bilgimiz yok şu ana kadar. Ancak ilerleyen sayılarda tek tek karakter geçmişleri anlatılır diye umuyorum. Hepsi birbirinden farklı yetenek ve kişilikten oluşan teşkilat üyelerinin nasıl bir araya geldiği merak konusu şimdilik. Devrim Kunter bir röportajında ana karakterin çıkış noktasının Ömer Seyfettin olduğunu belirtmiş. İnternet ortamında blog paylaşımları ile başlayan Seyfettin Efendi o zamandan günümüze hem hikaye ve de karakterler açısından gelişmiş. Gerçekten de eski çizimlere baktığımızda Seyfettin’in nasıl değiştiğini görüyoruz. Bence şu anki hali çok daha orijinal olmuş.

collage_seyfettin

Her olayda ayrı bir konu işleniyor. Ancak sanki tüm olayların bağlantılı bir noktası çıkacakmış gibi hissediyorum. Çünkü olaylar beklenilenden çabuk çözülüyor. Seyfettin Efendi’nin zekasının sivriliği bir yana düşmanla karşı karşıya gelindiğinde fazla zorluk çekmiyor teşkilat üyeleri. Sanırım olayların böyle hızlı ilerlemesi düşmanların zayıf olduğu izlenimini bırakıyor okurda. Bu sebeple de arka planda daha büyük bir şey olmalı diye düşündürüyor. Esrarengiz Hikeyeler serisinin devam edip etmeyeceği, orada anlatılan kısa ve sonuçlandırılmamış davaların devamında ne olacağı merak konusu. En gizemli olanı da Fringe dizisini andıran ve Sadık Yemni tarafından kaleme alınmış Schrödinger’in Köpeği. Dediğim gibi teşkilatın maceraları bağlantılı gibi göründüğünden sadece bir sayıyı okuyup bırakmayın derim. Her bir davada ayrı detay ve gizemler mevcut.

Çizimler ve baskısı diğer sayılarda olduğu gibi Hayırsız Ada’da da harika. Yeditepe Canavarı’nda daha fazla göze çarpan ve film sahnesini andıran buğulu sahneler bu kez fazla kullanılmamış. Aksiyon sahnelerinin güzelliğini de atlamamak gerek. Daha önceki hikayelerde olduğu gibi yine gerçek karakterlere yer verilmiş. Bu kez küçük afacan bir çocukla karşılaşıyoruz Heybeli Ada’da. Kendine isim beğenen Mehmet Nusret Aziz’in ismini çok beğenmiş olsa gerek. Hikayede bu tarz detaylar ve karakterler Seyfettin Efendi’nin en okunası yanlarından biri.

mehmet_nusret_seyfettin_efendi

Eski blog yazılarını tam anlamıyla incelemedim ancak blogdaki paylaşımlarda basılı olan hikayelerden farklı detay ve karakter analizleri çıkabilir diye düşünüyorum. Bu detaylar zaten yeni sayılarda geliştirilip verilir düşüncesi ile sürprizi bozmak da istemediğimden blogu okumaktan çekiniyorum. Aşağıda kısaca karakter tanıtımları ile  ilk sayıdan beri şüphe duyulan teşkilat içerisindeki casusun kim olabileceği konusunda yorumlarımı not aldım.

seyfettin_03Seyfettin Efendi

Hemen bir Sherlock Holmes kıyaslaması yapma ihtiyacı doğuyor. Ama acele etmeyin. Ondan önce Poe’nun Dupin’i var. Dedektif kelimesi bile icat olunmadan önce yaratılmış ilk dedektif kurgusu karakteri olan  Dupin ile karşılaştırıldığında Seyfettin Efendi daha insancıl, makul, sevecen ve esprili. Hafiften delilik haricinde Robert Downey Jr.’ın canlandırdığı Sherlock Holmes’a çok yakın.

aziz_03Doktor Aziz

Ekibin doktoru Aziz ile Seyfettin Efendi eski dostlar. Aralarındaki sürtüşmeler ve Seyfettin’in Aziz’i dalgaya alması okurken güldürüyor. Aziz zor anlarda ekibin yanında olsa da olayların çözülmesi açısından bireysel katkıları az gibi geldi bana. Aziz’i pek sevmedim. Acaba köstebek o olabilir mi?

ismail_03Pehlivan İsmail

Görünüşte iri yarı olan İsmail, Seyfettin’in aksine hurafelere inanan ve onlardan korkan bir tip.  Söz konusu kaba kuvvet ihtiyacı olduğunda akla hemen İsmail gelirken zekası sebebiyle teşkilat içindeki casus olma ihtimali zayıflıyor. Esat’la pek iyi anlaştığı da söylenemez. Belki de saf rolüne bürünüyordur. Yine de köstebek o olamaz bence.

esat_03Casus Esat

Bana göre ekibin en gizemli elemanı olan Esat köstebek olma ihtimali de en yüksek olan kişi. Ancak öyle olmamasını ümit ediyorum. Çünkü onun geçmiş maceralarını merak ediyor ve gelecek hikayelerde de önemli roller üstlenebileceğini düşünüyorum. Dövüş sahnelerini de çok beğendiğim Esat da bence Aziz’den şüpheleniyor.

Mucit Münevver

Mühendis Münevver’in modifiye silahları sayesinde teşkilat zamane teknolojisi ile olayların üstesinden geliyor. Münevver geride bırakılmayı sevmiyor. İnatçı ve atılgan. Eğer isterse ekibi oyuna getirmek için imkanları var. Onlara yanlış silah vermek gibi mesela. Belki de köstebek odur ve şimdilik kendisini gizliyordur.

 

Deliah Dirk and The Turkish Lieutenant (Selim) ve DC Justice Leauge (Janissary) gibi yabancı bir çizgi romanlara Osmanlı esintileri ilham olurken kendi kültürümüzden karakterler, aşina olduğumuz mekanlarda, tarih derslerinde duyup da o zamanlar pek de umursamadığımız ama aslında ne kadar ilgi çekici ve önemli olduklarını fark ettiğimiz olaylarla birleşip ortaya muhteşem bir çizgi roman serisi çıkmış. Hatta İngilizceye çevrilip Comixology‘de satışa çıkmış. E daha ne olsun. Kaliteli baskısı ile kuşlarımın(evet sayfa kenarlarını kemirdiler:)), tarihi kurgusu ile annemin ilgisini çekti  Seyfettin Efendi. Bu gidişle annem çizgi romana saracak 🙂 Tabii kanlı canlı sahnelere dayanabilirse.

Kurgu-bilim’e özel imzalı kopya için Devrim Kunter’e teşekkür edip sizlere de iyi okumalar diliyorum…

imza

Etiket: ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.