Helix | Tanrı’yı Oynarsan Bedelini Ödersin

Syfy’ın başarılı dizilerinden biri olan Helix’in ilk sezonu Ocak 2014’de başlamış ve 13 bölüm soluksuz izlenip bitmişti. 7.0 Imdb puanı ile seyircinin ilgisini çekmeyi başaran gerilim-bilim kurgu tarzındaki dizinin devamı da geldi ve 2. sezon 16 Ocak’ta başladı.

Kutuplardaki bir biyolojik araştırma tesisinde ortaya çıkan salgın sonucu Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden (CDC) bir grup doktor bölgeye gönderilir. Salgın tahmin edilenden daha kötü çıkınca doktorlar bir yandan virüsün kaynağını ve tedavisini bulmaya çalışırken bir yandan da kendileri ile işbirliği yapmak istemeyen tesis çalışanları ile uğraşmak zorunda kalırlar. Salgını kontrol etmeye çalışan doktorların başında bulunan Alan Farragut ve onun eski eşi Julia Walker için durumu daha da zorlaştıran şey salgından etkilenenlerden birisinin Alan’ın kardeşi Peter olmasıdır. Virüsün iki çeşidi vardır. Peter ölmeyip zombiye benzeyen bir vektöre dönüşürken virüsün diğer tipine maruz kalanlar ani ölümle yüz yüzedir.

helix_virus

Senaryosunu Cameron Porsandeh’nin yazdığı Helix ilk önce Contact ve Interstellar filmlerinde de parmağı bulunan Lynda Obst tarafından revize edilmiş. Battlestar Galatica ve Star Trek‘in de yapımcısı olan Ronald D.Moore’un yapımcılığını üstlendiği dizinin her bir bölümü bir güne denk geliyor. Yavaş yavaş virüsün etkileri hakkında bilgi verilirken bir yandan da karakterler arasındaki ilişkiler işleniyor. Her karakterin sırları var. Bunların açığa çıkması “flashback”ler ile değil halüsinasyonlar ile gerçekleşiyor. Karakterin o an yaşadıklarına bağlı olarak gördüğü halüsinasyonlar seyircinin sırları öğrenmesine yardımcı oluyor. Senaristin deyimiyle hiçbir karaktere fazla bağlanmamak lazım. Çünkü ölmesini hiç beklemediğiniz anda ölebiliyorlar.

Dizinin ilk sezonu Arctic Biosystems’de geçiyor.

Dizinin genel havası John Carpenter’ın The Thing‘ini hatırlatıyor. Özellikle ilk iki bölüm neredeyse The Thing kadar gerilim dolu diyebilirim. Virüsün patlak verdiği Arctic BioSystems binası etrafında hiçbir şey bulunmayan ıssız bir bölgede. Dış dünya ile iletişimin de kesilmesiyle ellerindeki imkanlar ile baş başa kalan doktorların hem sağlıklı olan çalışanları sakinleştirmesi, hem virüs bulaşan hastaları kontrol altında tutması hem de virüsün kaynağını ve çaresini bulmaları gerekiyor. Virüsün etkisiyle halüsinasyonlar gören hastaların binanın soğuk koridorlarında koşturması ve Peter’ın tıpkı bir böcek gibi havalandırma boşluklarında gezmesini izlemek tüyler ürpertici gerçekten. Bu kadar gerilimli bir dizi olmasına rağmen sahne aralarında müzik olarak eğlenceli bir şarkı seçilmesi nedendir bilmiyorum ama bu tezatlık bir hoş olmuş. Merak edenler için şarkı Dionne Warwick – Do You Know The Way To San Hose?

Helix (Heliks-Sarmal) isminin diziye uygun görülmesinin sebebi virüsün mikroskop altındaki görüntüsünün sarmal şeklindeki kıpırdayan kurtçuklara benzemesi diyebiliriz. Bu açıklamaya bir dna-science blogunda rastladım. Genetik doktorası bulunan Ricki Lewis blogunda dizinin bilimsel açıdan güzel bir analizini yapmış. Dizinin fanı iseniz üşenmeyin okuyun derim. Bu arada Helix(helics) ikili sarmalı ifade etse de virüs tek sarmal şeklinde. Ricki Lewis dizinin isim logosundaki X harfinin DNA sarmalı şeklinde olması dizinin gidişatı ile ilgili bir ipucu olabilir demiş. X harfinin bende yaptığı çağrışım ise “bilinmeyen” oldu.

Karakterler

Dr. Alan Farragut (Billy Campbell) – 4400 dizisinin hayranları Billy Campell’i Jordan Collier rolü ile hatırlayacaktır. Helix’teki profili kendinden emin, işine fazlasıyla bağlı ve cesaretli bir patolog. Alan ve kardeşi Peter’ın babaları sebebiyle pek de iyi bir çocukluk geçirmediklerini zamanla anlıyoruz. Eski karısı Julia’nın kendisini kardeşi Peter ile aldatması sonucu boşanan Alan gönül işlerine pek meraklı değil. Ama yine de genç doktor Sarah Jordan’ı görmezden gelemiyor.

Dr. Julia Walker (Kyra Zagorsky) – Alan’ın eski eşi Julia hikayedeki önemli karakterlerden biri. Julia’nın sırlarla olan ilişkisi biraz karmaşık. Çünkü diğerlerinin aksine birşeyler saklamak yerine ondan birşeyler saklanıyor gibi.

Dr. Sarah Jordan (Jordan Hayes) – CDC’nin en genç doktorlarından biri olan Sarah mesleğine bağlı ve hırslı bir karakter. Amacı öldüğünde hatırlanabileceği bir miras bırakmak. Bu yüzden önemli bir keşif yapmak ve tanınmak, daha doğrusu unutulmamak istiyor.

Dr. Peter Farragut (Neil Napier) – Virüsün ilk bulaştığı kişi olan Peter ölmeyip hayatta kalmış ve korkunç bir vektöre dönüşmüştür. Akıllıca mı yoksa kontrol dışı mı davrandığı kestirilemeyen Peter devamlı Julia’nın peşindedir. Peter’ın başarılı makyajının gerilimde büyük etkisi olduğunu belirtmek gerek.

Dr. Hiroshi Hatake (Hiroyuki Sanada) – Arctic BioSystems’in başında bulunan Hatake sinir olunası bir karakter. Katı, soğuk ve gizemli davranışlarının üstüne bir de CDC ekibine yardım etmek istememesi ve sürekli zorluk çıkarması çoğu zaman Alan’ı çileden çıkarıyor. Hiroyuki Sanada’nın canlandırdığı Hatake karakteri Extant dizisinde canlandırdığı Yasumoto ile birebir örtüşüyor diyebilirim. Adeta bir diziden diğerine transfer olmuş gibi.

Binbaşı Sergio Balleseros (Mark Ghanimé) – Ordunun medikal araştırma enstitüsünün bir üyesi olarak tanıtılan Sergio bir asker. Aynı zamanda sistem uzmanı. Keskin zekası ve kurnazlığı ile yaptığı her hareket şüphe uyandırıyor. Güvenilmez bir adam profili var ve oldukça da acımasız.

İkinci Sezon

İkinci sezonda zaten daha önceki karakterlerin büyük bir kısmını göremeyeceğimizden hepsinden tek tek bahsetmeyip sadece ana karakterleri anlatmayı yeterli buldum. Daha önce de bahsettiğim gibi bazı karakterlerin beklenmeyen ölümleri şaşırtıyor. Yukarıda bahsetmediğim bazı karakterler de ölmeseler bile 2.sezonda yer almıyorlar gördüğüm kadarıyla. 2.sezonda Arktik’ten kurtulan doktorlar olayların üzerinden 15 ay sonra bu sefer de bir adada virüsle mücadeleye devam ediyorlar. Ortam değişikliği iyi olmuştur diye düşünüyorum. Çünkü kapalı alanda ve kısıtlı karakter ile dizi daha ne kadar devam edebilirdi bilmiyorum. Gerçi klostrofobi ve tuzak dizinin temel kurgusunda işlenen unsurlar olduğundan bu kez de konum olarak bir adanın seçilmesini normal karşılamak gerek.

season_2_helix

Etiket: , , , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.