I alone

I Alone Level Up (Solo Leveling) Light Novel & Manga

Okumaya ilk olarak mangasından başladım ve çok beğendim. Sonra tesadüf eseri kitabını (light novel) buldum ve onu da hemen okudum. Manga yayınlanmaya yeni başladı ve hala devam ediyor Bu sebeple öncelikle kitabını anlatacağım:

10 yıl önce dünyada kapı (The Gate) açıldı ve dünya ile canavarların olduğu başka dünyaları birbirine bağladı. Kapı ortaya çıktığında insanlar da özel güçler kazanmaya başladı. Bu özel güçlere sahip insanlara Avcı (Hunter) ismi verildi. Her geçen gün kapılar açıldıkça Avcıların sayısı da arttı. Her Avcının gücü farklıydı. İnsanların Avcılar için yaptıkları sınıflandırma en güçsüzden güçlüye; “E, D, C, B, A” ve en güçlüsü “S” oldu. Zindanlar da zorluğuna göre aynı şekilde derecelendirildi. Avcılar gruplar halinde zindanlara girerek zindanları temizliyorlar.. Kahramanımız Sung Jin-Woo Dünyadaki Avcıların en güçsüzü ve E rütbesinde. Avcılar Kapılardan geçerek zindanlara (dungeon) girip, canavarlar ile savaşıp buradan elde ettikleri taşları, malzemeleri, silahları vb. dünyada satıp çok miktarda para kazanıyorlardı.

Sung Jin-Woo annesi hasta ve babası kayıp olduğundan, kız kardeşine ve hastanedeki annesine bakmak için düşük düzeydeki zindanlara girmek zorundaydı. Buna rağmen birçok defa ölümden döndü. Bir gün bir avcı grubu ile düşük düzeyli bir zindana girdiklerinde fark etmeden zindan içerisinde başka bir zindana geçiş yaparlar. Geçtikleri zindan “S” düzeyinde olduğundan kurtulma şansları çok düşüktür. Burada Sung Jin-Woo birçok arkadaşının ihanetini ve kaçıp onu yalnız bıraktığını görür. Tam ölmek üzereyken bir anda bir mesaj belirir. Ona gizli bir görevi başardığı (güçsüzün cesareti/courage of the weak) ve “Oyuncu (Player)” olabileceği bildirimi gelir. Aksi halde öleceğinden, Sung Jin-Woo bunu kabul eder ve gerçek hikaye başlar.

Oyuncu olduktan sonra günlük görevleri yapmaya başlayan Sung Jin-Woo, Seviye(Level)-1 den başlayarak hızla güçlenmeye, deneyim kazandıkça Seviye’sini artırıp yeni güçler kazanmaya başlar. Ancak kendi öldürdüğü canavarlardan deneyim kazanıp güçlendiği için olabildiğince herşeyi kendi yapmak istemektedir. Kitabın adı da buradan gelir.

Buradan sonra Sung Jin-Woo’nun hızla güçlenişi ve yükselişine tanık oluyoruz. Hikaye oldukça akıcı ve okurken kendinizi alamıyorsunuz. Kitapta neden Kapıların Dünyada açıldığı, neden Avcıların ortaya çıktığı ve neden Sung Jin-Woo’nun Oyuncu olarak seçildiğine kadar her şey açıklanıyor. Bir noktaya kadar kitabı çok beğendim. Ancak sonlarında yazar uzatmak için mi yazmış bilmiyorum hikâye bence anlamsız bir hal alıyor. Yine de son kısım dışında çok beğendim ve herkese okumasını tavsiye ederim.

Manga ise hala devam ediyor ve kitap ile paralel gidiyor. Ancak tabi ki kitap kadar detaylı değil. Çizimleri renkli ve oldukça güzel.

Yazar: Chugong,Jang Sung-Lak

Kitap: https://www.lightnovelworld.com

Etiket: ,


Yazar Hakkında

Ankara 1979 doğumlu. Endüstri Mühendisi. Üniversiteden beri bilim-kurgu vw fantastik ile ilgilenmeye başladım. Sonrasında Anime, Manga ve Manhwa okumaya başladım. İletişim emresah@gmail.com