I, Frankenstein (Ölümsüzlerin Savaşı)

I, Frankenstein (Ölümsüzlerin Savaşı)

Dr. Victor Frankenstein tarafından hayat verilen yaratık kimse tarafindan istenmeyince yaratıcısına sinirlenip kuzey kutbuna kaçar. İblislerin saldırısına uğradığı sırada Gargoyle’ler tarafindan kurtarılır. Gargoyle’ler onunla beraber Frankenstein’ın not defterini de bulur ancak bunu yaratıktan gizlerler. Onu Kraliçe Leonore’a götürüp iblislerle verdikleri savaşta kendilerine yardım etmesini isterler. Kraliçe’nin Adam ismini verdiği yaratık onların savaşını umursamaz ve katedrali terk eder. 200 yıl boyunca tek başına hayat kalıp bir sürü iblis öldürdükten sonra yolu tekrar Gargoyle’ler ile kesişir ve kendisini yine bir savaşın ortasında bulur. Artık bu savaşta tarafsız kalamayacaktır.

I, FRANKENSTEIN

Marry Shelley’nin 1818 tarihli romanından uyarlanan film vizyona girdi. Bu klasik romandan uyarlanan farklı konseptlerde bir çok film var. Hatta 2015 yılında vizyona girmesi beklenen bir Frankenstein daha yolda. Filmin konusu romanın devamı niteliğinde olmuş. Film soğuk bir iklimin hakim olduğu bir sahnede başladığında romanda Frankenstein ve yaratığın kovalamacasının daha uzun ve derin detaylarla verileceğini düşünüp heveslenmiştim ama öyle olmadı. Romanda anlatılanlar filmin başında özet şeklinde geçiliyor. Bundan sonrası da fantastik ve dini kurgularla süslenerek anlatılmış.  Filmde iyiler ve kötülerin savaşı arasında kalan Adam rolünü, Harvey Dent karakteri ile Batman’dan hatırladığımız Aaron Eckart canlandırıyor. Kraliçe Leonore rolünde Rohanların Eowyn – Miranda Otto, iblis prensi Naberius rolünde Bill Nighy, Doktor Terra rolünde Chuck’tan ajan Sarah Walker – Yvonne Strahovski…

terra_frenkenstein

Gargoyle’ler ile İblisler arasındaki  savaş insanların farkında olmadığı bir savaş. Gargoyle’ler tanrı tarafından görevlendirilmiş ve insanlığı korumakla görevli bir nevi melekler. Aslında filmde Gargoyle yerine çeviride başka bir kelime kullanılmış. Ama dünden beri düşünmeme rağmen hatırlayamadım. Çotanak diyesim geliyor değildir tabii ki:) Çentik, çertik…? Hatırlayan söylesin. Gargoyle ifadesi sadece filmin sonuna doğru kullanılıyor. Fransızcadan gelen bir kelime olup esas yazılışı ile  Gargouille (çirkin yaratık) ile karıştırmamak lazım. Gargouille bir ejderha. Gargoyle ise mimaride kullanılan binaların üzerine taş oyma şeklinde süslemeler ile yapılan figürlere deniliyor genel olarak. Katolik kilisesine göre gargoyle kötü ruhları korkutmak amacıyla kiliseler üzerine yapılan süslemelermiş. Filmde de gargoyleleri bir katedralin üzerindeki süslemeler olarak görüyoruz. Bir iblis hareketi farkettiklerinde canlanıp avlanmaya başlıyorlar. Tam olarak açıklanmasa da sanırım insanların Gargoyle’leri fark etmemesi de bu şekilde oluyor. Bu arada Gargoyle’ler insan formunu da alabiliyor. İblisler Buffy the Vampire Slayer’daki iblisleri hatırlatıyor. Onlar da yine istediklerinde insan formunda gezebiliyorlar.

gorgoyle_leonore

Film senaryo açısından bakıldığından oldukça zayıf ve klişe. Her zaman izlediğimiz iyi kötü savaşı ve bu savaşın içerisine düşen yeni bir kahraman. Blade’in farklı bir versiyonu bile diyebiliriz özetle. Bilimkurgu açısından hiçbir detay ve incelik katılmayan senaryoda fantastik öğeler de sadece iblis ve meleklerden oluşuyor. Frankenstein romanı aslında bir korku romanı olarak nitelendirilirken filmde iblisler olmasına rağmen kesinlikle korku barındırmayan bir fantastik aksiyon filmi. Belki korku filmi tarzında işlenseydi daha başarılı olabilirdi. Gerçi günümüz insanını korkutmak için artık daha fazlası gerekiyor. Her türlü korku filmini görmüş geçirmiş bir nesil olarak önümüze bir iblis çıksa hemen alt edebilecek kapasitedeyiz. Senaryoda Adam’ın kimlik karmaşası, yaratıcısına öfkesi, onu sevmeyenlere isyanı da bir an önce aksiyona geçme hevesiyle yeterli biçimde işlenememiş.

deamon_frankenstein

Adam kendisini filmin sonunda babasının ismiyle, Frankenstein olarak çağırıyor. Filmin devamı da gelebilecek şekilde bir son verilmiş. Imdb puanı şu anda 5.5. Ben de 5 puandan fazlasını hak etmediğini düşünüyorum. Yine de fantastik ve aksiyon sevenler için hoş vakit geçirilebilecek bir film. İyi seyirler…

Etiket: , , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.