İkiz Yıldız | Robert A. Heinlein

Güneş sisteminin ortak bir imparatorluk altında yönetildiği bir zamanda Lorenzo Smythe adındaki usta aktör kendisini anlamadığı politik oyunların içinde bulur. Lorenzo’dan kaçırılan politikacı John Joseph Bonforte’nin yerine geçmesi ve yokluğunda onu idare etmesi beklenmektedir. Lorenzo Bonforte’nin fikirlerinden hoşlanmamasına ve muhatap olmak zorunda kalacağı Marslılardan nefret etmesine rağmen aktörlük gururu ve alacağı ödemenin motivasyonu ile teklifi kabul eder. Ancak bu dublörlük sandığından daha uzun sürecektir.

Hikaye başkahraman Lorenzo’nun ağzından anlatılıyor. Bu sebeple tüm roman boyunca aktörlüğünü öven Lorenzo’nun gerçekten bahsettiği kadar iyi olup olmadığından emin olamıyorsunuz. Birinci ağızdan kendini ve olayları anlatmasından mıdır bilmiyorum ama çok tutarlı ve başarılı bir karakter. Küçüklüğünden beri babasının yönlendirmesi ile aktörlüğe adım atmış olan Lorenzo işini çok ciddiye alıyor. Aldığı paranın karşılığını vermek adına sınırlarını zorluyor. Hatta yeri geldiğinde Bonforte’nin danışmanlarına onun adına kafa tutup o olsaydı böyle yapmazdı diye çıkışıp anlamadığı politik konularda bile dublörlüğün hakkını veriyor. Roman boyunca fikirleri değişen ve gelişen Lorenzo, Bonforte’yi sadece görsel olarak değil kişisel olarak da temsil ediyor.

“Anlamak affetmektir” ve ben de Bonforte’yi anlamaya başlıyordum.

Kitabı bitirdikten sonra dönüp aldığım notlara baktığımda bilim kurgu açısından hikayenin geçtiği zamanı ve evreni anlatan yeterli materyal verilmiş olmasına rağmen okurken böyle hissetmedim. Olayın geneli politika olduğundan ve Bonforte ile hükümet arasındaki oyunları tam anlayamadığımdan kitabı bitirdiğimde Goodreads’te 3 puan verdim. Anlatım ve kurgu açısından çok başarılı olsa da politik konulara ilginiz yoksa biraz sıkıcı bulabilirsiniz.

İkiz Yıldız evrenindeki yönetim biçimi hikayeyi anlamak açısından önemli. Güneş sistemindeki gezegenlerin bir imparatorluk altında toplandığı evrende İmparator, kitaptaki cümle ile “Tanrı’nın lütfuyla aşağı toprakların ve gezegenlerin ve aralarındaki uzayın kralı Willem” aslında sadece temsili biri. Güneş sistemi anayasal monarşi ile yönetiliyor. Yönetim büyük meclisin desteğiyle Yüce Başkan’ın elinde. Dünya dışı varlıklar meclisin bir üyesi olamazken dünyalılar tarafından temsil ediliyorlar ve temsilcilerini seçebiliyorlar. Yayılımcı koalisyonun lideri olan Bonforte bu yapıyı değiştirip dünya dışı varlıkların da mecliste yer almasını sağlamak istiyor. Bununla ilgili çalışmalarında Marslılar ile iletişim halinde. Marslıların görünüşü, dilleri, üreme ve gelişimleri hatta kültürleri ile ilgili detaylı bilgiler kitap boyunca veriliyor. Ancak diğer gezegenlerde yaşayanlar ile ilgili ekstra bilgi yer almıyor. Dünyalıların teknolojik gelişmeleri ve uzaya açılma sonucu değişen yaşam kültürleri ile ilgili de sadece birkaç paragrafla verilen kısıtlı şeyleri öğrenebiliyorsunuz.

Kitabın orijinal adı Double Star bir astronomi terimi. Birbirine yakın olan yıldızlara ikiz yıldız adı veriliyor. Bu yıldızlardan bir kısmı birbiri ile ilişkili olmamasına ve gerçekte aralarında uzak mesafeler bulunmasına rağmen Dünya’dan bakıldığında yakın görüldükleri için optik ikiz yıldız olarak adlandırılıyor. Bazı ikiz yıldızlar ise birbirlerinin yörüngesinde dönen yıldızlardır. Esas olarak bu tip yıldızlara çift yıldız (binary star) deniyor. Fakat bunun gibi sistemler birden çok yıldızı da içerebiliyor. Büyük Köpek Takımyıldızı’nda yer alan Sirius çift yıldıza örnektir. Tabi ki kitap adını astronomiden değil Bonforte ve Lorenzo ikilisinden alıyor. Bu isim alegorisi çok hoş olmuş bence. Lorenzo bazı makyaj tekniklerini oyunculuğu ile başarılı şekilde birleştirip Bonforte’yi yakından tanıyan insanları bile onun ta kendisi olduğuna ikna edebiliyor. Tıpkı ikiz yıldızlara dikkatle bakmadığımızda tek yıldız sanmamız gibi.

Heinlein ile tanışmam Predestination filmi sayesinde oldu. Filmi çok beğenince merak edip senaryoya ilham olan All You Zombies öyküsünü okumuştum. Sonrasında tabi ki Heinlein romanlarını okuma listeme ekledim. Yazarın en popüler romanı filmi de çekilen Yıldız Gemisi Askerleri olmasına rağmen ben İkiz Yıldız ile başladım. 1956 yılında Astounding Science Fiction dergisinde seri şeklinde yayınlanan İkiz Yıldız daha sonra aynı yıl içinde kitap olarak basılmış. İkiz Yıldız Heinlein’a en iyi roman Hugo ödülünü kazandıran ilk romanı. Bu arada Heinlein’ın roman dalında Hugo ödüllerine en çok aday olan ve en çok ödül sahibi olan yazar olduğunu da söylemeden geçmeyeyim. Kariyerine John Campbell’ın editörlüğünü yaptığı Astounding Science Fiction dergisinde kısa öyküler yazarak başlayan Heinlein 81 yıllık yaşamına 32 roman ve 59 kısa öykü sığdırmış.

Okuduğum kitap Metis Bilimkurgu serisinden eski bir basımdı ve ne yazık ki artık basılmıyor. Son dönemde bilimkurgu konusunda atağa geçen İthaki Yıldız Gemisi Askerleri’ni yeniden basmıştı. Belki diğer Heinlein romanlarına da İthaki sayesinde kavuşuruz.

Etiket: ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.