Insomnia Cafe-Kutlukhan Perker

Insomnia Cafe – Kahve Tutkusu Başa Bela Olunca

Insomnia Cafe, Kutlukhan Perker’in Amerika’da, Dark Horse Yayınları tarafından yayınlanan grafik romanı. Karakarga Yayınları tarafından 2017 yılında Türkçe’ye kazandırıldı. Kutlukhan Perker, Insomnia Cafe’de kullandığı tekniğin kitabın hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağladığını belirtirken, hikayenin kafasında oluşmasının 2-3 yıl sürdüğünü de ekliyor. Kapağının çekiciliği ve çizimlerin etkileyiciliğine kapılıp indirimdeki uygun fiyatına da sevinerek kitaplığıma kattığım bu kitap hakkında yazmaya başlamak için sabırsızlanıyordum. O zaman buradan buyurun:

Kitabın Konusu

Laika isimli bir köpeğin bankta uyuyan evsiz görünümlü adamı uyandırması ile Insomnia Café macerası başlıyor. Peşine takılan adamlardan kaçan, adının Peter Kolinsky olduğunu sonradan öğreneceğimiz adam, peşindekileri atlattığını düşünüp kahve içmek amacıyla bir kafeye girer. Önce lavaboya gidip elindeki çantayı ve esrarengiz içeriğini kontrol etmek istemektedir.

Kolinsky, çantanın içinde bir iz sürücü aramaktadır, yoksa peşindekiler ona nasıl ulaşabilirler ki. Ancak kapıya polisler dayandığında çantanın içinin kanla dolu olduğunu ve içerisinde 2 tane kesik el olduğunu fark eder. Tüm bunlar ne demek oluyor, eller kimin elleri diye düşünürken öykü bizi her şeyin başladığı noktaya geri götürür.

Kolinsky nadir kitaplar üzerinde uzmanlaşmış az bulunan profesyonellerden biri olduğu halde sevmediği bir işte çalışmaktadır. Çok sevdiği işini yaptığı müzayededen yasa dışı işlere bulaşması sebebiyle atılmış, eski müşterisinin ona el uzatmasıyla artık kitap işinin satış ve pazarlama alanına yönelmiştir.

Kitabın adının da vurguladığı üzere, Kolinsky, geceleri uyuyamamakta ve her sabah işe geç gitmektedir. Geceleri uyku tutmadığı ve tam bir kahve bağımlısı olduğu için gece yarısında dışarı çıktığında Insomnia Cafe’yi keşfeder ve burada güzeller güzeli Angela ile tanışır.

Tam da bu sıralarda eskiden başına bela olan olaydaki “Oblomov” tekrar hayatına girer ve ondan tehlikeli yeni bir iş yapmasını ister. Oblomov, geçmişteki nadir bir kitabın karaborsa satışı sırasında yaşadıkları olay nedeniyle Kolinsky’ye kin duymakta ve ondan intikam almak istemektedir.

Kolinsky, Oblomov’dan kurtulmak için işinden ayrılıp Insomnia Cafe’ye sığınır ve Angela tarafından çok gizli bir Arşiv’e davet edilir. Arşiv’de yazarların henüz yazmadıkları kitaplar bulunmaktadır.

Kitabın fantastik kısmının  başladığı bu noktadan sonra Kolinsky’nin başına neler gelecektir? Onu kitabın en başındaki kesik ellerin olduğu çantayla bir araya getiren olaylar nelerdir? Kestirilemeyen bir şekilde ilerleyen ve şaşırtıcı bir sonla final yapan Insomnia Cafe elden düşürülmeden merakla ve keyifle okutuyor kendini.

Fantastik yanı ile gerçekçi yanını güzel bir dengede tutmayı başaran, hangisinin kitabın gerçekliği olduğunu sonuna kadar kestiremediğiniz, tedirgin edici , güven vermeyen bir atmosfer hakim grafik roman türünde yazılan eserin tamamına.

Göndermelerle zenginleşen bir kurgu

Insomnia Cafe göndermeler yönünden zengin bir eser. Daha ilk sayfada Kolinsky’yi uyandıran köpeğin adı size de tanıdık gelmiştir. Laika, 1957 yılında Ruslar tarafından uzaya gönderilen sokak köpeğinin adı. İlk karelerde bu göndermeyi görünce kendimi tanıdık sularda hissettim ve kitaba hemen ısındım.

Laika-space dog

Kötü adamın adı Oblomov, Ivan Goncharov’un aynı adlı ünlü romanına gönderme yapıyor. Yazar bu tür küçük göndermeleri,  verdiği röportajlarda “Homage” yani “saygı duruşu” olarak adlandırıyor. Okur bu küçük süprizlerle karşılaştığında, benzer zevklere sahip insanlarla kurulan o samimiyeti yazarla ve eseriyle kolaylıkla kuruveriyor.

oblomov

Bir diğer gönderme de Grant Wood’un American Gothic adlı resmine yapılmış. Kolinsky, yine geç geldiği bir gün bahane olarak dişçiye gittiğini söylüyor. Kendisine inanmayan arkadaşı dişçinin ismini sorduğunda  B.H. McKeeby diye cevap veriyor. B.H.McKeeby, Grant Wood’un dişçisi ve American Gothic eserinde onu  ve kız kardeşini model olarak kullanmış.

american-gothic-models

En ünlü eserleri arasında, dilimize de çevrilmiş olan Çavdar Tarlasında Çocuklar ve Gönülçelen adlı romanları bulunan Amerikalı yazar Jerome David Salinger, Arşiv’de yazılmamış kitabı bulunan yazarlardan biri.  Bir diğeri ise katı bilim kurgunun en önemli isimlerinden, özellikle Vakıf ve Robot serileri ile tanınan Isaac Asimov.

Ve yine sıra dışı bir kütüphanenin konu edildiği Richard Brautigan’ın Kürtaj romanı da Arşiv’de yer alan kitaplardan biri. Bu kütüphane Arşiv’den farklı olarak yazılmamış kitapları değil, sıradan kişiler tarafından yazılmış tek kopyalık romanları içeriyor. Bu fikir daha sonra hayata geçirilmiş ve basılmamış, tek kopyalık romanları toplayan Brautigan Kütüphanesi kurulmuş.

The Brautigan Library

Kutlukhan Perker Hakkında

Türkiye’de çeşitli mizah dergileri ve gazetelerde çizerlik yaptıktan sonra 2001 yılında Amerika’ya taşınmış ve  The New York Times, The Washington Post, The Wall Street Journal, The New Yorker, The Progressive, MAD ve Heavy Metal  gibi yayınlarda çalışmalarına devam etmiş.

ABD’de yayınlanmış çizgi romanları arasında Cairo (DC Comics / Vertigo), The Unwritten(DC Comics / Vertigo), Air serisi (DC Comics / Vertigo),  Todd serisi (Image Comics) ve Insomnia Cafe (Dark Horse) yer alıyor.

Daha önce de belirttiğim gibi Insomnia Cafe ABD’de İngilizce olarak Dark Horse tarafından basılmış, daha sonra Kutlukhan Perker’in 2016 yılında kurduğu Karakarga Yayınları tarafından Türkçeye çevrilmiştir.  Insomnia Cafe’ye ek olarak, Karakarga Yayınları tarafından yayınlanan eserler arasında  yine Kutlukhan Perker’in Ece Serisi, Çevrimiçi, Çizgilerle Türk Rock Tarihi, Heavy Metal’in Çizgili Tarihi gibi çizgi romanlar, yakın zamanda ilgimi çekip edindiğim Hint Masalları, Gündüz Vassaf’ın Boğaziçinde Balık ve Ece Temelkuran’ın Olmayan Kuşlar Ansiklopedisi gibi eserleri bulunuyor.

Etiket:


Yazar Hakkında

Tüm dünyaya karşı bir kaliteci, özellikle süreçlere uymayanlara düşman. Süper kahramanlardan oluşan bir kalite takımının yöneticisi ve kurgu-bilim'in 4 silahşöründen biri. Bunlar yetmiyormuş kendisi gibi bilim kurgu seven eşiyle birlikte dinozor manyağı bir ufaklığın da ebeveyni. Hepsine nasıl yetişiyor kendisi de bilmiyor ama ailesi, bilim kurgu ve grunge onun vazgeçilmezleri.