İyi Güzel Muhteşem Yarın - Cory Doctorow

İyi Güzel Muhteşem Yarın – Cory Doctorow

Kitabı kapağına göre yargılama yanılgısına ilk defa İyi Güzel Muhteşem Yarın eseriyle düştüm.

Eserin, arka kapakta “çağdaş bilimkurgunun önemli isimlerinden” şeklinde tanıtılan Cory Doctorow adlı genç ve ödüllü yazarın, başarılı bir gelecek distopyası olduğu belirtilmesine rağmen, bu geleceğin Disney motifleri ile yansıtıldığının belirtilmesi ve ön kapaktaki Goofy, Mickey Mouse, Donald Duck resimleri kafamı epeyce karıştırdı. Karanlık bir distopya çizgi karakterler aracılığıyla nasıl anlatılacaktı?

Merak etmeme rağmen, Disney karakterlerinin başrolde olduğu bir bilimkurgu eseri çekici gelmediği için uzun süre kitaba el sürmedim. Ancak sonunda okumaya karar verdiğimde, arka kapaktaki yazının da, kapak tasarımının da oldukça yanıltıcı olduğunu; ciddi, karamsar ve başarılı bir distopyayla karşı karşıya olduğumu henüz ilk paragrafı tamamlamadan anladım.

İyi Güzel Muhteşem Yarın’da, babası tarafından ölümsüz bir çocuk olarak tasarlandığını öğrendiğimiz, kitapta aktarılan dönemde, aradan yıllar geçmesine rağmen hem bedenen hem de davranış ve zeka olarak çocukluktan ancak ergenliğe geçebilen, trans-insan Jimmy’nin maceralarını okuyoruz.

Jimmy, geç yaşlarda ölümsüzlüğe ulaşan babasının aksine, ölümsüzlüğü bir lanet olarak, bir hastalık olarak algılıyor ve ondan kurtulmanın yollarını arıyor. Lacey adındaki kız arkadaşının hızla büyüyüp bir genç kız olması bunun en büyük nedenlerinden biri tabii ki.

Meka adı verilen robotunun içerisindeki baş kahraman Jimmy, sürü adını verdiği yapay zekalı küçük robotlarıyla, eğlenmek için wumpus denilen mekanik canavarları avlarken kitaba giriş yapıyoruz.

zeplin

Olaylar, dünyanın savaşlar sonucunda yok olduğu ama teknolojik bilginin kaybedilmediği bir ortamda geçiyor. İnsan nüfusu oldukça azalmış. Jimmy babasıyla birlikte Detroit’te yaşıyor. Şehirde binalar arasında yaşamaktan hoşlanıyorlar. Şehre ait kalıntıları tarihi eser olarak görüp korumaya çalışıyorlar. Şehri korumaya çalıştıkları kişiler ise çevreciler. Çevreciler Wumpus adı verilen dev robotları yaratmışlar. Bu robotlar, hantal ve yavaşlar. 2,5 metrelik boyları, kırbaçsı dokunaçları ve dokunaçların uçlarındaki ağızları ile tarif ediliyorlar. Wumpuslar, betonları parçalayıp öğüterek toprak haline getiriyorlar. Jimmy’nin Wumpus avladığı gün, birçok düşman meka, Jimmy ve babasına karşı saldırıya geçiyor. Jimmy, sahip oldukları Zeplin ile kaçmak zorunda kalıyor. Yanına sadece robot sürüsünü ve babasının çok kıymet verdiği İlerleme Atlıkarıncasını alıyor. Babasına günün birinde kavuşmayı umut eden Jimmy, kendine yaşamak için yeni bir yer arayışına giriyor ve mutlu olmak için beynine çip takıp ortak bir zihin oluşturan bir kültün içerisinde yaşamaya başlıyor. Dünya bu arada, çok daha zor zamanlara doğru ilerliyor. Jimmy’nin kültte yaşarken ve sonrasındaki maceralarını öğrenmek için kitabı okumanızı tavsiye ederim. Kısa olmasına rağmen tatmin edici bir bilimkurgu eseri olduğunu belirtmem gerekir.

cory doctorow

Cory Doctorow

Cory Doctorow, 1971 doğumlu genç bir bilim kurgu yazarı. 10’dan fazla bilimkurgu eseri yazmış olan yazar, bu alanda birçok ödül almış.  Ülkemizde ilk yayınlanan kitabı İyi Güzel Muhteşem Yarın (The Great Big Beutiful Tomorrow) olsa da en ünlü eseri Little Brother. Little Brother 2009 yılında Hugo ödülüne aday gösterilmiş, Campbell Memorial, Prometheus, Sunburst ve White Pine ödüllerini kazanmış. Cory Doctorow, aynı zamanda Boing Boing adlı büyük takipçi kitlesi olan, aktif ve çok dolu bir bloğun da editörü.

Yazarın teknoloji yasaları, telif hakları, dijital haklar yönetimi konularında da çalışmaları bulunuyor. Kitabın sonunda, 2010 yılında Dünya Bilimkurgu Fuarında gerçekleştirdiği “Yaratıcılık ve Telif Haklarına Karşı” adlı konuşmanın metnini de bulabilirsiniz.

Kitapta adı geçen, bazıları tanıdık gelse de hemen ne olduğunu hatırlayamayabileceğiniz bazı öğelerden bahsetmek istiyorum yazının devamında:

disneys-carousel-of-progress

İlerleme Atlıkarıncası (Carousel of Progress), Walt Disney’in 1964 yılında General Electrics için tasarladığı ve ilk olarak 1964 Dünya Fuarında sergilenen fütüristik bir gösteri. 6 sahnelik bu gösteri, tipik bir Amerikan ailesi aracılığıyla, yıllar içerisindeki teknolojideki gelişmeleri ve bu gelişmelerin yaşama etkilerini anlatıyor. Amerikan ailesi, çocukları ve köpekleri ile birlikte robotlardan oluşuyor. Aslında bir atlıkarınca olmamasına rağmen atlıkarıncalardaki döner mekanizma ile çalıştırıldığından bu şekilde adlandırılmış. Yıllar içerisinde teknolojik gelişmelere göre güncellenen bu gösterinin şarkısının adı ise There’s A Great Big Beautiful Tomorrow. Kitabımız adını, kitapta önemli bir yer kaplayan ve Disney’le alakalı tek nokta olan bu gösteriden almış. Kitabı okurken, atlıkarınca ile ilgili her bölümde merakım o kadar arttı ki,  YouTube’da gösteriyi bulup sonuna kadar izleyene kadar rahatlayamadım diyebilirim 🙂 Gösterinin 2000’li yıllarda güncellenip tekrar sahnelendiğini öğrendim. Birgün gerçeğini izlemek isterim.

mekkka

Mecha

Meka adı verilen giyilebilir robot içerisindeki Jimmy’den bahsedildiğinde benim ilk olarak gözümde District 9’da mechsuit’in içerisine giren Wikus canlandı. Volton ve Pacific Rim’deki jaeger’lar  meka örnekleri olarak akla gelseler de, Jimmy’nin mekasının tek kişilik olması ve bir araçtan ziyade mekanik bir giysiye benzemesi nedeniyle mechsuit’in daha yakın olduğunu düşündüm. Iron Man neden bilmem ama çok sonra aklıma geldi 🙂 Sanırım, Iron Man’in kıyafetinin daha modern ve kullanışlı olması ve uçabilmesi nedeniyle.

Biraz araştırdığımda, mekanın aynı zamanda bir manga/anime türü olduğunu, duygusal/romantikten savaş ve gerilime kadar bir çok türde meka manga ve animesi yapıldığını öğrendim. Tetsujin, meka animelerinin ilk örneği olarak geçerken en başarılı ve en çok izlenilen meka animesi olarak Mazinger Z’den bahsediliyor.

wumpus

Hunt The Wumpus

Wumpus adını, Hunt The Wumpus adlı 1973 yapımı, BASIC ile yazılmış oyundaki canavardan alıyor. Labirentlerden oluşan basit ama çok sevilen oyunda amaç Wumpusu bulup avlamak.

İyi okumalar

Etiket: , , , , , ,


Yazar Hakkında

Tüm dünyaya karşı bir kaliteci, özellikle süreçlere uymayanlara düşman. Süper kahramanlardan oluşan bir kalite takımının yöneticisi ve kurgu-bilim'in 4 silahşöründen biri. Bunlar yetmiyormuş gibi dinozor manyağı bir ufaklığın da annesi. Hepsine nasıl yetişiyor kendisi de bilmiyor ama bilimkurgu onun vazgeçilmezi. İletişim : yigityasemin1789@gmail.com