Jack London’ın Gizemli Yolculukları – Vahşi Topraklar

Eniştesi James Shepard ile Klondike’ye altın aramaya giden Jack gelecekten umutludur. Amacı, zengin olma isteğinin yanı sıra “Jack London kimdir?” sorusunun cevabını bulmak ve vahşi yaşama hükmetmektir. Dyea’da gemiden indikten sonra Dawson City’e kadar olan zorlu yolcuğunda ona eşlik edemeyen eniştesi yerine Jim ve Merritt adında iki dost edinir. Açgözlülük ve perişanlıkla dolu Dawson City, Jack’i hayal kırıklığına uğratır. Ancak bu daha hiçbir şeydir. Çünkü Yukon ormanlarında onu tahmin bile edemeyeceği kötülükler beklemektedir. Jack ormanda yaşadıklarını Dawson City’de öksüz bir genç olan Hal Sawyer’a anlatır. Hal de Jack’in kendi kitaplarında anlatmaya cesaret edemediği bu korkunç macerayı bizlere detaylarıyla aktarır.

Amerikalı ünlü yazar Jack London öldükten sonra da şöhretini yitirmeyenlerden. Yazarlık mesleği ile zengin ve ünlü olmadan önceki fırtınalı hayatını romanlarına yansıtan Jack London’ın maceraları başka yazarlara da ilham kaynağı olmaya devam ediyor. “Hayatımı yazsam roman olur.” deyimi tam da onun için geçerli.

jack-london-kitap

Tim Lebbon ve Christopher Golden tarafından kaleme alınan, Jack London’ın Gizemli Yolculukları üç kitaptan oluşan bir seri. Dilimize çevrilen ilk kitap Vahşi Topraklar (The Wild) Altın Kitaplar yayın evi tarafından basılmış. Kitabın içerisinde Greg Ruth’un illustrasyonları da bulunuyor. Ancak bana sorarsanız çok yetersiz olmuş. Sanırım ben kitabı satın alırken çizgi roman havasında bir şey bekliyordum. Ama pek beklediğim gibi çıkmadı. 17 bölümlük kitabın her bölümüne serpiştirilmiş az sayıda çizimler var.

illustration-wendigo

Hikaye Klondike Altına Hücum zamanında geçiyor. Jack London gerçekten de 21 yaşında eniştesi Shepard ile Klondike’ye altın aramaya gitmiş ve orada yaşadığı zorluklardan sonra Ateş Yakmak isimli hikayesini yazmıştır. Gizemli Yolculuklar serisinin ilk kitabı Vahşi Topraklar da Ateş Yakmak isimli hikayeden esinlenilerek oluşturulmuş belli ki. Kitaptaki isim, mekan ve fantastik olmayan olaylar mümkün olduğunca Jack London’ın gerçek hayatına ve kişiliğine uygun biçimde aktarılmaya çalışılmış. Hatta bu konuda kitabın sonunda bazı açıklamalar bile veriliyor. Yani özetle Jack London’ın Klondike macerası detaylandırılıp içerisine bazı fantastik öğeler yerleştirilmiş. Kitabın arkasındaki bir yorumda “wendigo efsanesi” ifadesini görünce yeterli ve mantıklı bulmuştum. Ancak ek olarak Jack’e yardım eden bir Kurt, orman tanrısı Leshii ve onun kızı Lesya ile tanıştırılıyoruz. Bir wendigo efsanesinden çok hikayenin en uzun kısmı Lesya’lı bölümler gibi geldi bana. Her karakterle tanıştırılmadan önce de “Jack’i bir şey izliyordu ama bu tahmin ettiğiniz şey değil…” şeklinde girişler yapılarak hoop yeni bir efsane önümüze seriliyor. Kitabın sürekli böyle ilerlemesi ise olayın bütünlüğünü bozup okumayı sıkıcı hale getiriyor.

secret-journeys-jack-london-series

Serinin ikinci kitabı Deniz Kurtları (The Sea Wolves), üçüncü kitap ise Beyaz Dişler (White Fangs). Bunlar da yine isim olarak Jack London kitaplarından alıntılanmış. İlk kitap Goodreads’de 3.42 puan alırken ikinci ve üçüncü kitap 4 ve üzerine çıkmış. Her ne kadar serinin devamı daha iyi olarak yorumlansa da ilk kitap beni hayal kırıklığına uğrattığı için okumaya devam etmeyeceğim sanırım. Serinin yetişkinlere hitap eden bir dille yazılmadığını da belirtmek gerek. Genç okurlar için daha eğlenceli olabilir.

Etiket: , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.