Kitap Kırmızı Üniformalılar (Redshirts) – John Scalzi

Tarih: | Yazar: Yasemin Yiğit Kuru

0

Kırmızı Üniformalılar (Redshirts) – John Scalzi

Eğer uzun süredir birçok gerçekçi bahane nedeniyle kitap okuyamıyorsanız.. Akıcı çizgi romanlar okuyarak, bol bol yarım saatlik diziler izleyerek bilim kurgu – fantastik kurgu açlığınızı gideriyorsanız.. Minik ama çok önemli detaylarla uğraşırken (aşağıdaki fotoğraf güzel bir örnek olabilir 🙂 )bir yandan da çok yoğun iş temposuyla boğuşuyor ama bir yerden tekrar başlamam lazım diyerek birçok kitabı elinize alıp yarım bırakıyorsanız…

Kırmızı Üniformalılar bu döngüyü kırmak için çok güzel ve eğlenceli bir seçenek.

Kırmızı Üniformalılar (Redshirts) – John Scalzi

Alya için hazırlıklar

Hem arkadaşlarınızla birlikte yürüttüğünüz bir web siteniz varsa, uzun süredir yazı yazmamış olmanın burukluğunu yaşıyorsanız eğlenceli bir geri dönüş yazısı da yazabilirsiniz hakkında 🙂 Henüz yazının başında eğlence vaadi vermek ne kadar doğru bilemiyorum ama Kırmızı Üniformalılar kitabının en önemli özelliği “Eğlence” olduğu için hakkındaki yazının da eğlenceli olması gerekir diye düşünüyorum. Umarım 3 aylık aranın ardından bunu başarabilirim 🙂

Scalzi ve Yaşlı Adamın Savaşı

Kırmızı Üniformalılar, daha önce Yaşlı Adamın Savaşı serisiyle kendini bilim kurgu severlere tanıtan, 2012-2013 yıllarında Amerika Bilimkurgu ve Fantazya Yazarları Birliği’nin başkanlığını yapan John Scalzi tarafından kaleme alınmış.

Kırmızı Üniformalılar (Redshirts) – John Scalzi

John Scalzi

Yaşlı Adamın Savaşı  serisinin kurgu-bilim sitesi için de özel bir yeri var. Kişisel blog olarak başlayan kurgu-bilim’de yayınlanan ilk yazı Yaşlı Adamın Savaşı hakkında idi. Tarzı komedi olmasa da çok eğlenceli ve akıcı bir anlatımla aktarılmış bir eserdi. Scalzi okumaya başlamak için yazarı tanımak adına, Kırmızı Üniformalılar’dan daha iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum.

Kırmızı Üniformalılar – Genel Tanıtım

Öncelikle Kırmızı Üniformalıların, 2013 yılının bol ödüllü romanlarından olduğunu söyleyerek başlamak gerek. En iyi roman dalında 2013 Hugo ödülünü ve en iyi bilimkurgu romanı dalında 2013 Locus ödülünü kazanmış.

2011 yılında Amerika’da Tor yayınevi tarafından yayınlanmış. Dilimize ise, Tor Yayınevinin Türkiye’deki karşılığı diyebileceğimiz İthaki Yayınevi tarafından 2014 yılında kazandırılmış.

Kırmızı Üniformalılar Komedi Bilimkurgu tarzında yazılmış bir roman. Komedi unsurlarına her sayfada rastlamak mümkün. Kitabı okurken yalnız olmanızı tavsiye ederim, nitekim kendi kendinize kahkaha atarken insanların sorgulayıcı bakışlarına maruz kalabiliyorsunuz. (Deneyimle sabit 🙂 ) Ana hikayenin son sayfası dahi sizi güldürmeden bitmiyor.

Kitap, edebiyatta üstkurmaca (metafiction) olarak adlandırılan ve gerçek ile kurmaca arasındaki ilişkiyi sorgulayan tarzda anlatılmış. Konu ilerlerken karakterlerin en büyük sorunu kendi gerçeklikleri ve kurgu içindeki önem dereceleri olmaya başlıyor.

Kırmızı Üniformalılar, ana hikaye ve üç ek bölümden oluşuyor. Scalzi, neden 3 ayrı hikaye eklediğini kendi bloğunda uzun uzun anlatmış. Ben bunu bir iç dökme, kendini rahatlatma veya bahane bulma gibi algıladım açıkçası. Ana hikayeyi ne kadar keyifli bulduysam sonradan eklenen 3 finali bir o kadar sıkıcı buldum. Yazar bu üç bölümün ne kadar gerekli olduğunu ispatlamaya istediği kadar çalışsın ben hikayenin içerisine daha kısa ve doyurucu olarak yedirilmesi daha iyi olurdu kanısındayım.

Kitabın Konusu:

Kitabın konusunu detaylı anlatmak demek süpriz bozan riskinin büyük olması anlamına geldiğinden çok kısaca bilgi verip konuyu kapatmayı planlıyorum 🙂 Konuyu süpriz bozmadan anlatmanın zorluğu bir yana, ben süprizli finalleri bir solukta karşımdakine anlatıp dayak yemeyi dahi göze alan kendi karakterime pek güvenmiyorum açıkçası. Yani en azından çocukken böyleydim şimdi de bu özellikten bir miktar kırıntıları taşıyorumdur sanırım 🙂

Gözüpek (Intrepid), Evrensel Birlik’in önemli araştırma gemilerinden biridir. Gemiye yeni atanan farklı görevlerdeki beş tayfa (Dahl, Hanson, Finn, Duvall ve Hester) kısa sürede gemide olağan dışı olayların döndüğünü farkeder. Onlar gemide neler döndüğünü araştırırlarken biz de Gözüpek’i ve mürettebatını onların gözünden tanımaya başlarız.

Amiral Abernathy, Bilim subayı Q’eeng, Baş mühendis West ve subay Kerensky sıklıkla gemi dışı görevlere çıkmakta, uzaylı yaratıklarla girilen mücadelelerde bu subaylarla birlikte görev alan kırmızı üniformalı kıdemsiz tayfalar   mutlaka ölmektedir. Tayfaların ölüm oranı, savaş gemilerindeki tayfa ölüm oranlarından bile fazladır. İşin ilginç tarafı bu kadar tayfa zaiyatına rağmen 4 kıdemli subaya hiç bir şey olmamasıdır.

Kırmızı Üniformalılar (Redshirts) – John Scalzi

Kırmızı Üniformalılar (Redshirts) – John Scalzi

Dahl ve arkadaşları yaptıkları araştırma sonucunda, dünya tarihinde, dış görev istatistikleri Gözüpek’inkine yakın tek uzay gemisi olduğunu fark ederler : Birleşmiş Gezegenler Federasyonunun gemisi Atılgan. Fakat Atılgan, Uzay Yolu adlı bir dizinin kurgusal gemisidir ve gerçekten var olmamıştır. Gözüpek’in Atılgan ile ne gibi bir ilişkisi olabilir? Gemideki ölümler nasıl engellenebilir? Dahl ve arkadaşları sıra kendilerine gelene kadar arkadaşlarının birer birer ölmesini izlememeye karar verirler ve araştırmalarına devam ederek bu sorunu çözmek için bir plan yaparlar.

Kırmızı Üniformalılar (Redshirts) – John Scalzi

Star Trek Mürettebatı

Kitapla ilgili ek detaylar

Sihirli Kutu: Çözülemeyen olayları çözerken kolay görevlerde sonuç üretemeyen, nasıl çalıştığı bilim subayları tarafından çözülememiş bir kutu..  Kutu olgusu, iki sebeple akışın içerisinde yer alıyor bana göre.

Birincisi, Arthur C. Clarke göndermesi olarak. Arthur C. Clarke’ın ünlü sözü “Yeterince gelişmiş bir teknoloji, büyüden ayırt edilemez.” ile kutunun çalışma prensibi açıklanıyor. Yaşlı Adam’ın Savaşında ünlü bilimkurgu yazarlarına çok fazla gönderme yer alıyordu, Kırmızı Üniformalılar’da ise dikkatimi çeken tek gönderme bu oldu diyebilirim.

İkinci neden ise, bilimkurgu dizilerinin yüzeyselliğinin vurgulanması bence. Bilimsel detaylarla açıklama yoluna gitmeden ileri teknoloji ürünü olduğu söylenen bir aletin her sorunu çözmesinin hem karakterler hem de izleyici açısından tatmin ediciliğinin sorgulanması. Yazar, teşekkür bölümünde Kırmızı Üniformalıların, Bilimkurgu Televizyonculuğuna yapılmış bir karalamadan daha fazlası olduğunu iddia ederken de aslında “biraz da olsa” Bilimkurgu Televizyonculuğuna yapılmış bir karalama olduğunu itiraf ediyor parantez içinde. Kitap içerisinde yer alan tek karalama olmamakla birlikte ilk karşılaşılan örneğin bu sihirli kutu olduğunu söyleyebiliriz.

Hiperdalga ileri teknoloji iletişim aracı : Bir yandan yüzeyselliği yüzünden diziler eleştirilirken bir yandan da kitabın kendisinde 2400’lü yıllara ait olabilecek ileri teknolojiye pek rastlanmıyor aslında. Çalışma prensibi çok yüzeysel bir şekilde açıklanan hiperdalga iletişim aracı yüksek teknolojiye dair yegane örnek diyebilirim. 2400 yılı için yine de çok ilkel kalabilecek bu alet milyonlarca ışık yılı uzaklıktaki gezegenlerle iletişim kurmayı sağlıyor. Kitaptaki açıklama şu şekilde:

“Uzay/zamanda bir tünel açıp pek çok ışık yılı uzaktaki başka bir terminalle eş zamanlı bağlantı kurmak büyük miktarda enerji gerektirirdi ve enerji bedava değildi”

Captain Video: Kırmızı Üniformalıların kıdemsiz figüranları, Atılgan hakkındaki bilgiye ulaştıktan sonra bilimkurgu dizilerini araştırmaya başlıyorlar. Kaptan Video dizisi hakkındaki bilgiye de bu kısımda rastlıyoruz. “Hakkında bilgiye rastladığım ilk bilimkurgu dizisi Kaptan Video diye 1949 yapımı bir şeydi. İlk Uzay Yolu ise onun 20 yıl sonrasına denk geliyor.”

Kaptan Video dizisini araştırdığımda, televizyon için hazırlanan ilk Bilimkurgu dizisinin İngiliz yapımı Russom’s Universal Robots olduğunu ve BBC’de yayınlandığını öğrendim. Kaptan Video ise ilk Amerikan yapımı bilimkurgu dizisi ve Star Trek’in de ilham kaynağı olduğu belirtiliyor. Kaptan Video, 1949’dan 1955’e kadar, hafta içi her gün yayınlanmış yarım saat süren bir dizi. Konusu gelecekte geçiyor. Kaptan Video’nun liderliğinde Video Rangers adıyla adalet için savaşan gelecek savaşçılarının maceraları anlatılıyor.

Kaptan Video'dan bir sahne

TV Dizisi: Şubat 2014 tarihli blog yazısında Scalzi, Kırmızı Üniformalıların mini bir televizyon dizisinin çekilmesinin planlandığını duyurdu. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

İyi okumalar,

Kaynaklar:

http://tr.wikipedia.org/wiki/John_Scalzi

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%9Cstkurmaca

http://www.deadline.com/2014/02/redshirts-novel-tv-series-fx/

http://whatever.scalzi.com/2014/02/08/more-on-the-redshirts-tv-series/

http://en.wikipedia.org/wiki/Captain_Video_and_His_Video_Rangers

http://www.x-bilinmeyen.net/deryay/id22.htm

http://www.deadline.com/2014/02/redshirts-novel-tv-series-fx/

http://www.kayiprihtim.org/portal/projeler/dosya-sinemada-bilimkurgu-alt-turleri/uzay-operasi-kainat-boyu-seruven/

Etiket: , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Tüm dünyaya karşı bir kaliteci, özellikle süreçlere uymayanlara düşman. Süper kahramanlardan oluşan bir kalite takımının yöneticisi ve kurgu-bilim'in 4 silahşöründen biri. Bunlar yetmiyormuş gibi dinozor manyağı bir ufaklığın da annesi. Hepsine nasıl yetişiyor kendisi de bilmiyor ama bilimkurgu onun vazgeçilmezi. İletişim : yigityasemin1789@gmail.com