Jack Campbell - Korkusuz by moonxels

Korkusuz – Jack Campbell

100 yıl öncesinden gelen efsanevi bir Kahraman, kaybedilmeye mahkum bir savaşın ortasındaki uzay filosu. Seçilmiş kişi ve ona bağlanan büyük umutlar.

100 yıl öncesi ile şimdi arasında ne kadar fark olabilir? Yazıyla ve sözle aktarılan bilgiler o dönemi anlamamıza ne kadar yardım eder? Gerçekler nasıl bu kadar kısa sürede efsane halini alabilir?  Hangi değerlerimizi kaybetmişizdir o zamandan bu yana acaba? Neler kazanmış, hangi konularda ilerlemişizdir? Sürekli savaşan toplumlar gelişebilirler mi? 100 yılda ne kadar gerilerler? Bunun gibi soruların cevaplarını galaksiler arası bir savaş içerisinde geçmişten gelen bir kahraman aracılığıyla cevaplamaya çalışan bir savaş macerası bir bakıma da yol hikayesi Korkusuz – Kayıp Filo. Aslında aynı zamanda bir zamanda yolculuk hikayesi de denilebilir.

Korsan Bayrağı (Black Jack) lakaplı Kaptan Geary, Syndiclerle yapılan savaşta kendini feda ederek filosunun kurtulmasını sağlayan bir savaş kahramanıdır. Öldüğü zannedilirken, İttifak Kuvvetleri tarafından bulunarak 100 yıllık uykusundan uyandırılır. Uyuyarak geçirdiği 100 yıl içerisinde Kaptan Geary’nin hikayesi efsaneleşmiş ve Korsan Bayrağı bir kahraman ilan edilmiştir.

“Eski bir general çıkıp geliyor ve bu barbarların uzun zaman önce unuttuğu savaş taktiklerini öğretmeye başlıyor”

Syndiclere karşı verilen ve kaybedileceği kesin olan savaşta tüm üst düzey komutanlar katledilince filonun kaderi Kaptan Geary’ye bağlanır. Amiral gemisinde İttifak’ın Syndiclerden çaldığı, uzayda sıçrama noktalarına ihtiyaç duymadan çok daha kısa sürede yolculuk yapmayı sağlayan Hypernet Anahtarı yer almaktadır. Bu anahtarın İttifak Uzayına götürülmesi İttifak Dünyaları için büyük önem taşımaktadır. Birden bire kendini filo kaptanı olarak bulan Korsan Bayrağı,  100 yıl sonrasının savaşında başarılı olmak ve kendine bağlanan umutları kırmamak için kolları sıvar.

Serinin Diğer Kitapları

Korkusuz (Dauntless), Jack Campbell’in 6 kitaplık Kayıp Filo serisinin ilk kitabı. 2006 yılında kaleme alınan Korkusuz geçtiğimiz aylarda Gürer Yayınları tarafından dilimize kazandırıldı. Kayıp Filo serisinin kitapları sırasıyla:

  • Dauntless (Korkusuz) – 2006
  • Fearless – 2007
  • Courageous – 2007
  • Valiant – 2008
  • Relentless – 2009
  • Victorious – 2010

Kayıp Filo serisini yine aynı evrende geçen Beyond The Frontier ve 4 kitaplık Lost Stars serileri izlemiş. Lost Stars’ın son kitabının 2016’da yayınlanması planlanıyor. Eğer Gürer Yayınları tüm serileri yayınlamayı planlıyorsa kendilerini epeyce bir iş bekliyor demektir. Karakterlere ısınmış ve bir sonraki kitabın macerası hakkında tüyo alarak ilk kitabı tamamlamışken en azından Kayıp Filo serisinin tamamını okumayı isterim.

İlk kitap Dauntless dilimize Korkusuz olarak çevrildiği için okurların kafasında “seri acaba ikinci kitaptan mı başladı” sorusu oluştu. Kayıp Rıhtım’da dile getirilen bu soru Gürer Yayınları tarafından şu şekilde cevaplanmış:

“Dauntless kelimesinin Türkçe’deki en yakın karşılığı gözüpek ya da korkusuz değil ‘Yılmaz’dır. Ancak Yılmaz Türkçe’de çok sık ve çok farklı biçimlerde kullanılan bir kelime olduğu için bir uzay gemisi adı olarak bize uygun gelmedi. Çevirmenin bu konudaki takdirini kabul ederek Korkusuz adını uygun gördük.”

“O bir bürokrat Kaptan Geary. Ona bir bakın. Söylediklerini dinleyin. Kuralları uygulamak için yaşıyor. Kuralların mantıklı olup olmaması önemli değil.”

Yazar Hakkında

Asıl adı John G. Hemry olan Jack Campbell ordu kökenli bir yazar. Uzay operası tadından çok uzak olmayan ve Askeri Bilimkurgu alt türünde sınıflandırılan Korkusuz’da yazarın bu özelliği öne çıkıyor. Savaşlarda kullanılan stratejiler, manevralar, silahların kullanılma sırası, askerler arasındaki üst-ast ilişkileri, bürokratlar ve askerler arasındaki yaklaşım farklılıkları çok gerçekçi bir şekilde aktarılmış. Bununla birlikte askeri bilim kurgu olması nedeniyle ön plana çıkması beklenen bol aksiyonlu savaş bölümleri kadar karakterlerin tanıtıldığı bölümler, diyaloglar, kaptanlar arasındaki çekişmeler, Kaptan Geary’nin kendi efsanesiyle mücadele ettiği bölümler de hiç altta kalmayacak şekilde akıcı aktarılmış yazar tarafından.

Jack Campbell’ın, takma adını kullanmaya başlamadan önce kendi adıyla da yayınlanan bir çok romanı ve öyküsü bulunuyor. 3 kitaptan oluşan Stark’s War, 2000 – 2002 yılları arasında, 4 kitaptan oluşan Paul Sinclair (JAG in space) serisi 2003 – 2006 yılları arasında yayınlanmış ve yine askeri bilim kurgu türünde sınıflandırılıyorlar. Yazar bir söyleşisinde takma ad kullanmasının nedenini şu şekilde açıklıyor:

“The pen name was primarily driven by bookstore buying software. I’ve been caught (like so many others) in the decreasing orders death spiral. Based on prior sales, the chains order fewer copies, so they sell fewer, so they order even fewer, so they sell even fewer . . . The pen name short-circuits that because the software just sees the pen name and doesn’t assign any sales history to it.”

Özetle, takma ad kullanmasının nedenini kitapçıların kullandığı satın alma yazılımlarına bağlayarak birçok başka yazar gibi azalan sipariş ölüm spiraline yakalandığını anlatıyor. Önceki satışları baz alan yazılım nedeniyle kitaplarının satışının gitgide azaldığından yakınıyor. Yazılım, sipariş sırasında sadece yazar adına baktığı için, takma ad kullanmak, daha önce var olmayan bir ismin geçmiş kaydı olmamasından dolayı bu döngüyü kırmasına yardımcı olmuş. Yani Jack Campbell isminin nedenini “tamamen duygusal” olarak nitelendirebiliriz.

Korkusuz, bilim kurgu  adına yenilikler getiren, çok farklı ve özel bir eser değil, bu sebeple sınıflandırıldığı alt tür içerisinde benzerlerinden pek fazla ayrılamıyor. Orson Scott Card’ın Ender Serisi, John Scalzi’nin Yaşlı  Adamın Savaşı serisi, H.G. Wells’in Dünyalar Savaşı gibi türün başarılı örneklerinin yanında ise biraz hafif kaldığını belirtmek gerek.  Ancak gerçekçi savaş atmosferi, sinema tadındaki akıcı anlatımı ile yine de başarılı bir macera kitabı. Bu tarz eserleri ihmal etmeyerek dilimize kazandıran yayın evlerinin sayısının gün geçtikçe artması da ayrıca umut verici ve sevindirici.

Keyifli okumalar,

Kaynaklar:
https://www.wikipedia.org/
http://www.sfreviews.net/
http://www.kayiprihtim.org/
Kapak: http://fav.me/d7e156m

Etiket: , , , , ,


Yazar Hakkında

Tüm dünyaya karşı bir kaliteci, özellikle süreçlere uymayanlara düşman. Süper kahramanlardan oluşan bir kalite takımının yöneticisi ve kurgu-bilim'in 4 silahşöründen biri. Bunlar yetmiyormuş kendisi gibi bilim kurgu seven eşiyle birlikte dinozor manyağı bir ufaklığın da ebeveyni. Hepsine nasıl yetişiyor kendisi de bilmiyor ama ailesi, bilim kurgu ve grunge onun vazgeçilmezleri.